Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Freza de sol pentru fiat 450(u445) marimea potrivita, model, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012
Vreau sa achizitionez o freza de sol pentru un tractor fiat 450 45 cp. Dar nu stiu ce fel de freza poate duce(referitor la dimensiuni) trctorul are 1,75 m, deci inclin spre o freza de 180, ca si model  <BOMET 1.80>, in fisa tehnica a ei precizeaza ca e pentru 45 cp, da ma gandesc sa nu solicite prea mult (cea din poza este de 1,60)
Astept pareri despre ea!!!,
Se merita sa pun freza la tractorasul meu, sau ai distrug transmisia si motorul?
Astept raspunsuri despre dezavantajele folosiri frezei la acest tractor,
Eu as avia de frezat gradini mai micute 5-10 prajini , ca idee pe an cred ca ar fi 3-5 hectare pe an..

Attached Files


Edited by Adi112, 21 December 2012 - 14:10.


#2
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012
Salut,
Cateva variante de freza ai aici. Pentru detalii suplimentare nu ezita sa a contactezi. Functie de modelul frezei poti lua ua de 1,8m. Cum e Bometul pomenit de tine. Cere-mi pret si ti-l ofer.

#3
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
ca tot ai deschis un topic apropiat de ce m-ar interesa si pe mine o sa postez si eu aici numai sa nu fie cu suparare :) se merita sa cumperi o freza de1.80 sau un disc mai micut pentru 45cp care e mai avantajos ca si consum ?cam ce consum scoti cu o freza la hectar si cam cat cu disc?intreb tot pentru utilizarea in gradini de 7-15 prajini.Si asa cum a zis si colegul merita sa cari asa ceva dupa tine sau e prea mult pentru un u445 mentionez ca tractorelul e bunut are doar 2100 ore de functionare arata bine

#4
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012
Multumesc colegu de sustinere, sa speram ca cineva cu experienta si pricepere sa ne lamureasca, Personal am cumparat tractorul din italia si este superb, si din acesta cauza  caut sa ma informez daca se forteaza la freza sau disc, sa nu fac vreo greseala cumparand-o si apoi sa vad ca tractorul este solicitat.

#5
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Freza il solicita la maxim. Cu discul mai merge... il mai ridici , te descurci

#6
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Freza orizontala:
La un teren lutos, argilos sau in teren pregatit pentru  gradina freza este calitativ peste disc. Intr-o singura trecere iti iese mai bine decat trecand cu discul de mai multe ori, iar in teren uscat nu ramai cu bolovani ca la disc. Pe la 10-12 cm adancime probabil o sa te situezi ca si consum aproximativ cat doua treceri cu discul +/-30%( depinde mult de teren ). Pierzi mai mult timp la frezat decat la discuit. Cu freza castigi mult si la manevrabilitate ( te introci mai usor, intrii mai usor, chiar si pe porti mai inguste ). Despre cea verticala nu pot spune prea multe @rand are asa ceva si iti poate spune mai multe.
Asta de mai jos e un filmulet publicitar cu o freza verticala, nu orizontala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/znw5tP7bo1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IdI1, 27 December 2012 - 16:04.


#7
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 Adi112, on 26 decembrie 2012 - 21:57, said:

Multumesc colegu de sustinere, sa speram ca cineva cu experienta si pricepere sa ne lamureasca, Personal am cumparat tractorul din italia si este superb, si din acesta cauza  caut sa ma informez daca se forteaza la freza sau disc, sa nu fac vreo greseala cumparand-o si apoi sa vad ca tractorul este solicitat.
Problema la fiecare utilaj in parte e cum le folosesti. Discul face ce stie el mai bine ,dar ca sa iti iasa ceva frumos dupa disc mai trebuie si o grapa(sau grape),pe cand la freza iese ''strat''.Totul depinde de pricepere fiecaruia si de grija ce o are de utilajele respective.Daca la tractor ai ambreajul de priza bun,sa fie reglat bine ,si freza sa fie buna,nu ai probleme deloc.Acuma depinde si ce freza vrei sa pui dupa tractor.(ma refer la latime) Trebuie avut in vedere adancimea de lucru cu freza ,latimea care o ai pe freza,si apoi poti sa mergi cu o viteza care sa fie optima pentru tractor,iar atunci totul este bine.La disc ,sa zicem,avantajul este ca nu mai folosesti priza,dar..... si acolo ai o grapa dupa el.Eu la gradini folosesc FIAT-ul cu freza...Acuma depinde doar de tine .....Dar ca timp de lucrare,cu discul termini mai repede,si consumul de motorina il ai mai mic cu discul

Edited by ssf99bv, 27 December 2012 - 16:20.


#8
Marycel

Marycel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2011

 ssf99bv, on 27 decembrie 2012 - 16:18, said:

Problema la fiecare utilaj in parte e cum le folosesti. Discul face ce stie el mai bine ,dar ca sa iti iasa ceva frumos dupa disc mai trebuie si o grapa(sau grape),pe cand la freza iese ''strat''.Totul depinde de pricepere fiecaruia si de grija ce o are de utilajele respective.Daca la tractor ai ambreajul de priza bun,sa fie reglat bine ,si freza sa fie buna,nu ai probleme deloc.Acuma depinde si ce freza vrei sa pui dupa tractor.(ma refer la latime) Trebuie avut in vedere adancimea de lucru cu freza ,latimea care o ai pe freza,si apoi poti sa mergi cu o viteza care sa fie optima pentru tractor,iar atunci totul este bine.La disc ,sa zicem,avantajul este ca nu mai folosesti priza,dar..... si acolo ai o grapa dupa el.Eu la gradini folosesc FIAT-ul cu freza...Acuma depinde doar de tine .....Dar ca timp de lucrare,cu discul termini mai repede,si consumul de motorina il ai mai mic cu discul
In primul rand multumesc, viteza de lucru nu e un dezavantaj, important e sa iasa strat, !!!dar problema e ca nu stiu daca fiatul meu 450 de 45 cp duce o freza  de 1,8 (si sa nu fie foarte tare solicitat, orcum stiu ca freza il solicita cel mai mult, daca nu sa ma orienteza spre ceva mai mic da nu e prea bine ca tractorul la roti are 175, Cat despre freza vrea sa o cumpar nou nouta ca cea prezentata mai sus.BOMET
Sau sa nu mai cumpar nimic si sa ma ocup doar cosit greblat balotat. si pe la padure cate un pic,, nu vreau sa am de reparat la el
Ce latime de lucru are freza ta?

#9
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010
Marycel poti ajusta ecartamentul daca doresti o freza cu latime mai mica.La 140mm ecartament merge brici Posted Image

#10
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Eu ti-as recomanda o freza romaneasca de 1.60. La ce lucrari folosesti tractorul de ai ecartamentul la 1.75?

Edited by zscf, 27 December 2012 - 18:29.


#11
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 zscf, on 27 decembrie 2012 - 18:29, said:

Eu ti-as recomanda o freza romaneasca de 1.60. La ce lucrari folosesti tractorul de ai ecartamentul la 1.75?
il folosesc la cosit ,la greblat balotat, pe la padure cate putin, da cred ca o sa renunt la freza ,plug fara din astea o sa incerc cu o semanatoare , o prasitoare ceva sa nu solicite tractorasul.

#12
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Eu folosesc o freza de 1.65m,  1.50m latime efectiva de lucru, la 35 de cai si cateodata este la limita. In general il tin in 1400-1600 rpm pana la adancimea 12 cm, uzual gradini, porumb 10-12cm, paioase 5 cm, uneori si in teren nearat. Aproximativ pana la 15 cm adancime ma pot duce. La adancime 22 cm, cat poate freza mea sa se duca,  il omoara.
Peste 4-5 KM/h viteza freza nu mai face treaba, este afara din pamant. La 5 cm adancime pentru paioase ar merge si cu a 5-a fara sa simta ( 14 Km/h ), dar nu apuca freza sa lucreze si merge pe deasupra.

Bometul ala nu prea imi inspira incredere la capitolul fiabilitate pare slabut rau de tot. Nici Wiraxul ala rosu cu roti in fata nu e cinestie ce.
Wiraxul l-am vazut la lucru la o asociatie si e varza ( nu  niveleaza cum trebuie terenul in spate ) s-au plans ca doua cutite au crapat la primele pietricele intalnite.

Edited by IdI1, 27 December 2012 - 23:05.


#13
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 IdI1, on 27 decembrie 2012 - 23:04, said:

Eu folosesc o freza de 1.65m,  1.50m latime efectiva de lucru, la 35 de cai si cateodata este la limita. In general il tin in 1400-1600 rpm pana la adancimea 12 cm, uzual gradini, porumb 10-12cm, paioase 5 cm, uneori si in teren nearat. Aproximativ pana la 15 cm adancime ma pot duce. La adancime 22 cm, cat poate freza mea sa se duca,  il omoara.
Peste 4-5 KM/h viteza freza nu mai face treaba, este afara din pamant. La 5 cm adancime pentru paioase ar merge si cu a 5-a fara sa simta ( 14 Km/h ), dar nu apuca freza sa lucreze si merge pe deasupra.

Bometul ala nu prea imi inspira incredere la capitolul fiabilitate pare slabut rau de tot. Nici Wiraxul ala rosu cu roti in fata nu e cinestie ce.
Wiraxul l-am vazut la lucru la o asociatie si e varza ( nu  niveleaza cum trebuie terenul in spate ) s-au plans ca doua cutite au crapat la primele pietricele intalnite.
Oarecum ar merge freza de 1.80 la adancimea potrivita  pt 45 cp. daca merge de 1.65 la 35cp, incetisor cu a 2, Cat despre BOMET are un vecin de-al meu de vreun an si zice ca merge bine,(a frezat foarte mult cu ia) nu are probleme cu ia, Dar m-am gandit si eu ca e mult mai slaba decit una  Maschio + ca modelele mai noi au si cutie de viteze pe ele deci nu forteaza tractorul, numai ca nici nu te poti gandi la una noua pretul ei este peste 3000-4000 euro una noua. Dar daca gasesc una buna folosito o iau.
Deci renunt la ideea sa iau freza fara schimbator pe ia.

#14
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
da cred ca renunt si eu la freza/disc cu discul nu prea poti face o treaba de calitate deci oamenii nu o sa fie prea multumiti iar cu freza avand in vedere la cat costa ea + consumul si la cum solicita tractorul nu vad unde iesi .... decat sa iti faci tie treaba cu el dar pentru altii nu prea se merita zic eu.O sa incerc sa-mi iau o cositoare si o greblatoare pentru la vara.Am inteles ca alea poloneze is mai ieftine si se gasesc si piese la raft...

#15
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Daca va uitati in cartea frezei romanesti care dupa parerea mea e foarte buna,la cea de 1.6m  trebuie sa ai 65 de cai,dar tractorul u445 o duce foarte bine si la adancimea maxima.Daca cultivi o planta care are nevoie de teren pregatit foarte bine,nu cred ca faci cu alt utilaj mai bine decat cu freza.

 tractoristindevenire, on 28 decembrie 2012 - 11:13, said:

da cred ca renunt si eu la freza/disc cu discul nu prea poti face o treaba de calitate deci oamenii nu o sa fie prea multumiti iar cu freza avand in vedere la cat costa ea + consumul si la cum solicita tractorul nu vad unde iesi .... decat sa iti faci tie treaba cu el dar pentru altii nu prea se merita zic eu.O sa incerc sa-mi iau o cositoare si o greblatoare pentru la vara.Am inteles ca alea poloneze is mai ieftine si se gasesc si piese la raft...

La prestari servicii cu freza,pretul e in jur de 500 de lei hectarul.

#16
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 tractoristindevenire, on 28 decembrie 2012 - 11:13, said:

da cred ca renunt si eu la freza/disc cu discul nu prea poti face o treaba de calitate deci oamenii nu o sa fie prea multumiti iar cu freza avand in vedere la cat costa ea + consumul si la cum solicita tractorul nu vad unde iesi .... decat sa iti faci tie treaba cu el dar pentru altii nu prea se merita zic eu.O sa incerc sa-mi iau o cositoare si o greblatoare pentru la vara.Am inteles ca alea poloneze is mai ieftine si se gasesc si piese la raft...
Si eu renunt la ideea de a mai cumpara freza. Cumpara cositoare acolo se castiga banii, dar iti recomand una nemteasca Deutz-fahr sunt cele mai profesionale , eu am una cumparata la inceputul lui 2012 am cost cu ia in jur de 60 hectare nu am avut nici o problema + de calitatea cositului nu mai vorbesc berbereste tot si nu lasa dram de coama(folosesc cutite ondulate cumparate) Cu cele poloneze nu am lucrat, dar am vazut la alti si nu se merita e tabla moarta, cat despre calitatea cositului nu se poate face comparatie.Acum problema e ca trebuie sa cauti una nemteasca trebuie sa fi atent cand o cumperi sa fie buna.
Dr un plug ca acesta o sa-mi i-au http://www.tocmai.ro...e-6976526.html. mergi lejer cu el(e naspa ca unde ari trebuie sa si frezezi si e mai greu cu lumea,)
Nu stiu cum se adauga imagine aici, ca postam o poza cu a mea sa ai o idee.

#17
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
plug am si eu cu 2 cormane...am facut treaba cu el in toamna chiar daca a fost pamantul foarte tare...da o sa ma interesez pana la vara mai mut despre cositori sa vad pana la urma ce o sa iau.citisem ca astea poloneze nu sunt prea fiabile si cositul nu e prea calitativ dar am inteles ca piesele pot fi de pana la 10 ori mai ieftine..trebuie sa ma documentez mai bine

http://www.tocmai.ro...ri-6398779.html asta e plugul meu

Edited by scaiba, 28 December 2012 - 17:52.


#18
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
dar freza asta n-ar fi buna pentru un tractor de 45 cp ?

http://www.utilajeag...cu-tavalug.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate