Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Destinul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 22:12, said:

Stimabila, cand arat ca doctrina ta este falsa, vii cu intrebari personale? Nu-ti voi raspunde niciodata la aceasta intrebare.

tu esti ales cand e vorba de interpretarea biblica dar habar n-ai cand e vorba de tine. ar fi atat de grotesc sa afirmi, chiar si la adapostul anonimatului, ca esti sfant, incat intelegi pana si tu sa nu o faci. ezitarea ta in a afirma asa ceva  dovedeste insa ca doctrina ta e falsa. aici nu mai e vorba de modestie ci de coerenta.

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnuda, on 21 decembrie 2012 - 22:27, said:


tu esti ales cand e vorba de interpretarea biblica dar habar n-ai cand e vorba de tine. ar fi atat de grotesc sa afirmi, chiar si la adapostul anonimatului, ca esti sfant, incat intelegi pana si tu sa nu o faci. ezitarea ta in a afirma asa ceva  dovedeste insa ca doctrina ta e falsa. aici nu mai e vorba de modestie ci de coerenta.

Stimabila, pot sa spun finut ca ...necunostinta ta in cele biblice si inversunarea de a comenta, totusi, nu merita prea mult efort.
Treaba mea daca sunt sau nu, nu asta discut, ci doctrina. Iar ezitarea nu are cum sa fie doctrina falsa, pt ca eu nu ezit. Eu iti dau flit, intelegi? Scurt, direct si la obiect.
Nu ca am ceva cu tine, personal, insa tu incerci fara sa ai cunostinte biblice sa dovedesti ca biserica ta nu are doctrina falsa. Iar comentariile tale care ma starnesc la altele nu sunt bune pt cei care vor sa invete cate ceva.

#39
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 22:48, said:

Stimabila, pot sa spun finut ca ...necunostinta ta in cele biblice si inversunarea de a comenta, totusi, nu merita prea mult efort.
Treaba mea daca sunt sau nu, nu asta discut, ci doctrina. Iar ezitarea nu are cum sa fie doctrina falsa, pt ca eu nu ezit. Eu iti dau flit, intelegi? Scurt, direct si la obiect.
Nu ca am ceva cu tine, personal, insa tu incerci fara sa ai cunostinte biblice sa dovedesti ca biserica ta nu are doctrina falsa. Iar comentariile tale care ma starnesc la altele nu sunt bune pt cei care vor sa invete cate ceva.

degeaba ii dai cu doctrina inainte, din doctrina pe care o prezinti aici rezulta limpede ca esti sfant. faptul ca nu o poti afirma inseamna ca undeva ori doctrina ori tu insuti...mirositi..si nu a flori de primavara...

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Romani 8
29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

30Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

31Deci, ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

Romani 9
11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, şi nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

#41
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 23:02, said:

Romani 8
29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

30Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

31Deci, ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

Romani 9
11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, şi nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

da, si fiindca e asa cum citezi coerenta ar trebui sa te faca sa spui despre tine ca esti sfant. sau, daca nu te simti asa sa afirmi ca esti un dobitoc care rastalmaceste biblia dupa cum i se nazare programului de cautare a versetelor cu anumite legaturi.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ma faci pe mine dobitoc? Bravo. Ortodoxa zicea ca esti, da?Posted Image

#43
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 23:23, said:

Ma faci pe mine dobitoc? Bravo. Ortodoxa zicea ca esti, da?Posted Image

nu te fac eu. ori esti sfant, ori dobitoc. tu alegi. ce nu-ntelegi? sa-ti dau si-un verset ca sa elucidam dilema?

Edited by nuda, 21 December 2012 - 23:29.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnuda, on 21 decembrie 2012 - 23:29, said:

nu te fac eu. ori esti sfant, ori dobitoc. tu alegi. ce nu-ntelegi? sa-ti dau si-un verset ca sa elucidam dilema?

Ce sunt este numai treaba mea. CE SCRIE, insa, ar trebui sa fie treaba tuturor.

#45
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 23:35, said:

Ce sunt este numai treaba mea. CE SCRIE, insa, ar trebui sa fie treaba tuturor.

pai da, la ce scrie ma refer si eu. acolo scrie negru pe alb ca tu, zexelica, ori esti sfant ori dobitoc.

#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Insa nu scrie ca eu trebe sa-i spun lu' mama omida daca sunt sau nu sfant.

#47
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 23:53, said:

Insa nu scrie ca eu trebe sa-i spun lu' mama omida daca sunt sau nu sfant.

da' ca trebe sa te caci cand iti vine scrie?

chestiunea e simpla: ori esti ori nu. dat fiind ca citesti biblia si ai pretentia ca o citesti bine, o singura concluzie trage orice om sanatos la cap: esti sfant.

ps am facut vreo eroare in rationament?

Edited by nuda, 22 December 2012 - 00:02.


#48
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Doamne.. v-am rugat sa purtati un dialog normal si ce gasesc pe-aici?
Terminati cu astea va rog, sunteti invitati sa comentati si sa aduci argumente strict legate de subiect, pentru alte probleme folositi PM-ul. Multumesc!

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Scuze, stimabile. Insa eu am incheiat subiectul, dupa cum ar fi trebuit sa te fi lamurit si tu in urma prezentarii PROBEI BIBLICE, care ar trebui sa fie autoritatea finala a oricarui crestin.

Restul, au venit cu filozofie si contraziceri "din buzunar" FARA ARGUMENTE BIBLICE.

Concluzia biblica este ca Dumnezeu este Suveran si drumul nostru in viata depinde de binecuvantarile Sale, care ne lasa sau nu sa facem rau, dupa voia Sa. Nu are nicio obligatie sa ne dea ceva.

Romani 9
18Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.
Faptul ca tu ai facut ceva bun si nu ti-ai violat mama, tatal si copilul, de exemplu, nu este datorita faptului ca esti baiat bun, ci numai datorita lui Dumnezeu care NU TE-A LASAT sa faci rau.

Geneza 20
6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am şi ferit să păcătuieşti împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

Iar destinul etern depinde numai de faptul daca Dumnezeu te-a ales sau nu. Daca te-a ales, ca talharul de pe cruce poti fi pana in ultima clipa pacatos si te va salva, sau ca Ioan care a fost salvat din burta de la ma-sa.

Edited by zexelica, 22 December 2012 - 14:48.


#50
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
O sa citesc si eu cap-coada o data Biblia si sa-mi formez o interpretare personala, ca vad ca nu sunt pareri unanim indreptate spre o ipoteza sau alta..

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ajute!

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postvlad29marko, on 22 decembrie 2012 - 22:57, said:

O sa citesc si eu cap-coada o data Biblia si sa-mi formez o interpretare personala, ca vad ca nu sunt pareri unanim indreptate spre o ipoteza sau alta..

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ajute!

Cel mai bine. Sa nu crezi pe nimeni. Daca scrie, poti vedea si singur. Iar, concluzia nu trebuie sa contrazica nimic altceva din Scriptura. Asta-i cheia pe care bisericile o ignora.

#52
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Dupa cum "a ramas vorba", am citit si am analizat singur pasajele din Biblie referitoare la chestiunea abordata de mine in acest topic, am privit in ansamblu cele gasite si am purtat o discutie pe aceasta tema si cu profesorul meu de religie, preot si cu facultate de teologie.

Ideea cu care am ramas este aceea ca n-are nimeni nicio "lista" cu ceea ce trebuie sa bifeze de-alungul vietii si de la care nu se poate abate, nu exista predestinare, omul are privilegiul de a decide singur asupra sortii.

Pasajele prezentate mai sus din Romani si Efeseni nu fac altceva decat sa sublinieze faptul ca Dumnezeu STIE ce se va intampla cu fiecare om, CUNOASTE dinainte viata fiecarui om, dar nu a hotarat dinainte ce va trebui sa faca omul respectiv.

De la profesorul de religie am aflat ca cei din cultul protestant tind sa interpreteze gresit capitolele respective.

Acesta este punctul meu de vedere, sunt binevenite si alte adaugiri. Informarea si comunicarea sunt pana la urma solutia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate