Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Destinul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 12:40, said:

Consideri ca a afirmat ceva gresit? Adu argumente si explicatii mai bune (legate de subiectul initiat, evident) si le vom cantari impreuna.
Principiile de la care pleaca sunt gresite. Ca atare si concluziile trase sunt la fel. Nu poti lua Biblia si sa o interpretezi dupa bunul plac. Nu poti lua un verset, rupt din context, pe care sa il interpretezi in sensul dorit de tine. Ca atare nu greseste punctual ca sa putem dezbate ceva, ci absolut totul, din pacate.

#20
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postmario_bril, on 21 decembrie 2012 - 12:42, said:

Principiile de la care pleaca sunt gresite. Ca atare si concluziile trase sunt la fel. Nu poti lua Biblia si sa o interpretezi dupa bunul plac. Nu poti lua un verset, rupt din context, pe care sa il interpretezi in sensul dorit de tine. Ca atare nu greseste punctual ca sa putem dezbate ceva, ci absolut totul, din pacate.

Ok, partea asta am inteles-o, acum te rog sa ma lamuresti tu mai bine, daca se poate.

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 12:44, said:

Ok, partea asta am inteles-o, acum te rog sa ma lamuresti tu mai bine, daca se poate.
Cu ce sa te lamuresc? Sa nu imi spui ca vrei cu intreaga Biblie...

#22
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postmario_bril, on 21 decembrie 2012 - 12:46, said:

Cu ce sa te lamuresc? Sa nu imi spui ca vrei cu intreaga Biblie...

Pai citeste primele randuri scrise de mine in topicul asta. Cum e treaba cu destinul?

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 12:55, said:

Pai citeste primele randuri scrise de mine in topicul asta. Cum e treaba cu destinul?
Din punct de vedere crestin nu exista destin. Intrucat omul are liber arbitru. Nu l-ar putea iubi pe Dumnezeu neconditionat altfel. Ceea ce numim noi ca fiind destin insa poate fi o consecinta a actiunilor noastre anterioare. De altfel si orientalii prin conceptul de Karma nu inteleg altceva decat aceasta conseciinta. Nici macar cei care practica stiintele oculte recunosc ca nu pot prevedea evenimentele ulterioare cu precizie intrucat ele depind in intregime de noi. In privinta asta exista deci un consens general.

Acum daca unul ca zexelica se trezeste sa iti spuna ca nu exista liber arbitru, ca suntem niste robotei facuti de Dumnezeu pentru amuzamentul Lui, intrucat asta a priceput el din Biblie, si tu il crezi, nu ai decat.

Edited by mario_bril, 21 December 2012 - 13:01.


#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postmario_bril, on 21 decembrie 2012 - 13:01, said:

Din punct de vedere crestin nu exista destin. Intrucat omul are liber arbitru. Nu l-ar putea iubi pe Dumnezeu neconditionat altfel. Ceea ce numim noi ca fiind destin insa poate fi o consecinta a actiunilor noastre anterioare. De altfel si orientalii prin conceptul de Karma nu inteleg altceva decat aceasta conseciinta. Nici macar cei care practica stiintele oculte recunosc ca nu pot prevedea evenimentele ulterioare cu precizie intrucat ele depind in intregime de noi. In privinta asta exista deci un consens general.

Acum daca unul ca zexelica se trezeste sa iti spuna ca nu exista liber arbitru, ca suntem niste robotei facuti de Dumnezeu pentru amuzamentul Lui, intrucat asta a priceput el din Biblie, si tu il crezi, nu ai decat.

Nu am zis ca il cred, am spus doar ca el pare cel mai credibil pentru ca vine cu argumente din Biblie, nu de la el.

Si despre faptul ca unele suflete pot fi salvate din iad cu rugaciuni puternice ce parere ai?

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 13:03, said:

Nu am zis ca il cred, am spus doar ca el pare cel mai credibil pentru ca vine cu argumente din Biblie, nu de la el.

Si despre faptul ca unele suflete pot fi salvate din iad cu rugaciuni puternice ce parere ai?
Sufletele nu pot fi salvate din iad cu rugaciuni. Noi insa ne putem ruga la Dumnezeu ca acesta, in calitate de Judecator (la Judecata insa, atentie!!) sa aiba mila si indurare de acestea. Cam asta este optica crestina traditionala. Insa sub acest aspect sunt extrem de multe erezii facute de neo-protestanti intrucat acestia speculeaza asupra acestui aspect in fel si chip.

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 13:03, said:

Nu am zis ca il cred, am spus doar ca el pare cel mai credibil pentru ca vine cu argumente din Biblie, nu de la el.

Si despre faptul ca unele suflete pot fi salvate din iad cu rugaciuni puternice ce parere ai?

Stimabile, deocamdata am adus unde scrie exact ce sustin, fara a putea fi acuzat ca .... "scot din context", fiind vers direct.

Romani 9
16Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

Altfel, cum ar fi putut Ioan, de exemplu, sa aleaga din burta de la ma-sa?

Luca 1
15Căci va fi mare înaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici băutură ameţitoare, şi se va umplea de Duhul Sfînt încă din pîntecele maicii sale.

Aaa, normal, contrazice biserica iar unii nu concep ca biserica lor greseste si ignora ceea ce ii contrazice, ca de exemplu:

Romani 1
23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

Iar, referitor la destin, ti-am aratat unde scrie ca Dumnezeu a randuit pe unii pt salvare iar pe altii pt pieire. Normal, cui ii place sa auda asta cand el e cel mai jmecher? Normal ca se impotriveste lui Dumnezeu si-si mai gaseste si altii ca el.

Cu privire la rugaciunile care te scot din iad, again, ar fi trebuit sa primesti raspunsul asta direct:

Ioan 5
28Nu vă miraţi de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29şi vor ieşi afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viaţă; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Nu este cu poate, ci sigur vor invia pt judecata. Singura problema este daca ai facut rau sau bine, iar cum toti oamenii fac rau (Romani 3:10-12) nu vor face bine decat cei carora li s-a platit tot ce au facut rau, adice cei salvati.

Romani 3:24
Şi sînt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.

Romani 8:1
Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.

Edited by zexelica, 21 December 2012 - 14:05.


#27
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postvlad29marko, on 20 decembrie 2012 - 22:11, said:



Replicile lui zexe (spre deosebire de ale celorlalti) contin citate, fragmente, explicatii. De unde stii tu pozitia oficiala a Bisericii? Adu si tu o "dovada" scrisa.
Citește te rog in Biblie capitolul din care zexe a scos versetul si vezi ce vroia sa spună apostolul. Sau dacă se referea la predestinare in vreun fel. Citește romani cu 8 si 9 de unde a dat ultimile exemple. Si pe urma curenta si tu la ce scrie acolo si la ce a dat zexe . Nu e suficient sa citesti mai trebuie sa si înțelegi.

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkyrre, on 21 decembrie 2012 - 15:53, said:

Citește te rog in Biblie capitolul din care zexe a scos versetul si vezi ce vroia sa spună apostolul. Sau dacă se referea la predestinare in vreun fel. Citește romani cu 8 si 9 de unde a dat ultimile exemple. Si pe urma curenta si tu la ce scrie acolo si la ce a dat zexe . Nu e suficient sa citesti mai trebuie sa si înțelegi.

Da, am uitat sa mai pun din "context":

Romani 8

29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

30Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

31Deci, ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

Romani 9

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, şi nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

Asa zic si homosexualii, stimabile, ca scoatem din context versurile potrivnice lor.

Edited by zexelica, 21 December 2012 - 17:30.


#29
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Hai sa o luam in ordine. Tu susții ca pe unii oameni i-a ales bunul Dumnezeu mai înainte. Așa este?

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, eu citesc ce scrie direct:

Efeseni 1
4În El, Dumnezeu ne -a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinţi şi fără prihană înaintea Lui, dupăce, în dragostea Lui,

Efeseni 1
5ne -a rînduit mai dinainte să fim înfiaţi prin Isus Hristos, după buna plăcere a voiei Sale,

Efeseni 1
11În El am fost făcuţi şi moştenitori, fiind rînduiţi mai dinainte, după hotărîrea Aceluia, care face toate după sfatul voiei Sale,

Ce sa astept de la tine, care iti dau versul cu icoanele care sunt schimbarea slavei lui Dumnezeu si tu-mi comentezi la liber ca ..."scot din context". Esti indoctrinat de biserica si nu ai deschidere catre Scriptura.

#31
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Zexe, tu ești in stare sa gândește si tu cu capul tau si sa socoti o fraza inteligibila din tine? Te-am întrebat ceva, poți sa raspunzi?

#32
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postkyrre, on 21 decembrie 2012 - 19:41, said:

Zexe, tu ești in stare sa gândește si tu cu capul tau si sa socoti o fraza inteligibila din tine? Te-am întrebat ceva, poți sa raspunzi?

Hai sa ne rezumam la un dialog punctual, civilizat.

#33
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 21:44, said:

Hai sa ne rezumam la un dialog punctual, civilizat.

dar si de bun simt. ce fel de dumnezeu e ala care predestineaza totul? e o ipoteza absurda, n-ai nevoie de nici o dovada biblica.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postvlad29marko, on 21 decembrie 2012 - 21:44, said:

Hai sa ne rezumam la un dialog punctual, civilizat.

Civilizat, stimabile. Ii dau unde scrie direct si nu vrea sa creada. Nu scrie direct ca ne-a randuit sa fim sfinti?

#35
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postzexelica, on 21 decembrie 2012 - 22:04, said:

Nu scrie direct ca ne-a randuit sa fim sfinti?

si tu esti sfant?

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnuda, on 21 decembrie 2012 - 22:06, said:

si tu esti sfant?

Stimabila, cand arat ca doctrina ta este falsa, vii cu intrebari personale? Nu-ti voi raspunde niciodata la aceasta intrebare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate