Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cum capturez o valoare sau text dintre doua taguri ...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Eu am folosit LoadRunner pentru performance testing, dar in acelasi timp pot sa folosesc anumite functii din biblioteca lui pentru a "captura" ceva dintr-o pagina web, in general o bucata de html, un text, etc...
conditia este sa definesc niste "left and right boundries" care sa fie unice
De exemplu, pe wikipedia daca "sapam in html" observam ca pentru articolul in limba Engleza despre Bucuresti vom avea  : <span dir="auto">Bucharest</span>
Pentru Brasov avem :<span dir="auto">Brașov</span>
Pentru Toronto avem: <span dir="auto">Toronto</span>
Daca ne asiguram ca in pagina noastra nu avem alte taguri  ca acestea, putem stabili ca titlul articolului se afla intre Left Boundry = "<span dir="auto">" si Left Boundry = "</span>"
Cu functia pe care o am eu in LoadRunner pot sa spun asa:
web_reg_save_param("VariabCapt", "LB=<span dir="auto">", "RB=</span>", LAST);
iar programul va sti ca ceea ce se alfa intre cele doua boundries trebuie assignat la VariabCapt, care va retine valoarea capturata. Valoarea capturata poate fi uneori HTML-ul la gramada al unei intregi pagini, nu doar ceva aflat intre doua taguri vecine. Conditia este ca acele taguri sa fie unice.
Odata capturata valoarea, fac ce vreau eu cu ea, cum ar fi sa o pun direct intr-un tabel intr-o pagina html (via cod C scris in LR) si apoi whatever...
Intrebarea mea este: cum pot sa fac toata trebusoara asta cu altceva? Inafara de scripturi LoadRunner si C nu stiu cum. Nu am lucrat ca dezvoltator de web apps decat amateurish big time. M-ar interesa daca se poate face cu un script VB care sa fie interpretat de Windows Script Host, fara sa fie nevoie sa instalez Visual Studio sau mai stiu eu ce tools de devolopement. Ceva regular expression cu care sa capturez si ceea ce capturez sa devina continutul unei variabile de tip string.
Daca ce intreb eu nu isi are locul aici sa imi spuneti va rog unde sa postez.

Edited by ursudepadure, 19 December 2012 - 17:33.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
http://www.w3schools...dom/default.asp ??

#3
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 MarianG, on 19 decembrie 2012 - 17:36, said:


Sa pun mana  sa invat dupa aia sa intreb... ;)  Cred ca asa am sa fac pana la urma ;)

#4
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
Daca stii cum se face cu LoadRunner, de ce nu faci cu el ? Sau cu C, daca zici ca stii ? Doar pentru ca nu vrei sa instalezi nimic pe calculator ?
In orice caz, ai o gramada de solutii.
De exemplu eu prefer Python si Beautiful Soup (http://www.crummy.co...ulSoup/bs4/doc/), pentru web scraping:

>>> from bs4 import BeautifulSoup
>>> import urllib2
>>> url = 'http://en.wikipedia.org/wiki/Bra%C8%99ov'
>>> req = urllib2.Request(url, headers={'User-Agent' : 'Mozilla/5.0'})
>>> con = urllib2.urlopen(req)
>>> soup = BeautifulSoup(con.read())
>>> data = soup.find('span')
>>> print data.string
Brașov
>>>



#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu ai spus în ce limbaj vrei să o faci, dar în general, tehnologiile aplicabile aici se numesc XML şi XPath.

În funcţie de limbaj, vei găsi biblioteci cu care poţi extrage astfel de informaţii. Eventual va trebui să normalizezi în prealabil documentul, dacă nu este XML valid.

Dacă vrei să afişezi direct informaţiile într-un anumit format într-un browser, poţi chiar să aplici XSLT "direct" - adică să îi spui browserului să o facă, fără să mai prelucrezi tu nimic "măreţ" pe server.

Edited by OriginalCopy, 19 December 2012 - 18:34.


#6
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
"Beautiful Soup is a Python library for parsing HTML documents"...suna bine. Exact despre asta este vorba. Dar la ora asta, "Supa" e cam "ciorba" pentru mine, ca nu stiu Python, dar pare interesant si destul de accesibil. Mersi de sfat !

 OriginalCopy, on 19 decembrie 2012 - 18:34, said:

Nu ai spus în ce limbaj vrei să o faci, dar în general, tehnologiile aplicabile aici se numesc XML şi XPath.

În funcţie de limbaj, vei găsi biblioteci cu care poţi extrage astfel de informaţii. Eventual va trebui să normalizezi în prealabil documentul, dacă nu este XML valid.

Dacă vrei să afişezi direct informaţiile într-un anumit format într-un browser, poţi chiar să aplici XSLT "direct" - adică să îi spui browserului să o facă, fără să mai prelucrezi tu nimic "măreţ" pe server.

VBScript care este implementat in Windows. Eram curios si daca asa ceva e posibil doar cu VB Script care e interpretat de Windows Script Host fara sa instalezi nimic, doar un plain text...acum "sap" pe google sa vad mai multe despre subiectul asta. Eu vreau doar sa stiu cum sa capturez valorile, sa "parse" in html...pentru afisarea datelor intr-un anumit format folosesc orice limbaj care stie sa scrie intr-un fisier text pe care il salvez ca html. Atunci scriu si tagurile cu limbajul respectiv si le intercalez in continut ca sa imi "iasa" tabele (in general de asta am nevoie)...Desigur poate fi si un fisier XML. Pare munca de chinez, dar merge repede...

Edited by ursudepadure, 19 December 2012 - 19:58.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
poti sa lucrezi lejer cu elemente BASIC?

#8
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 MarianG, on 19 decembrie 2012 - 20:01, said:

poti sa lucrezi lejer cu elemente BASIC?

Da, QBasic am invatat "de mic", VB, VBA, si C pur. Dar nu am lucrat ca web-developer.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu ştiu ce o dai una şi bună cu web developmentul. Dacă vrei să o faci în

 ursudepadure, on 19 decembrie 2012 - 19:54, said:

VBScript care este implementat in Windows.
atunci nu ai treabă cu web development. Tu vrei o aplicaţie normală.

#10
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 OriginalCopy, on 19 decembrie 2012 - 20:22, said:

Nu ştiu ce o dai una şi bună cu web developmentul. Dacă vrei să o faci în

atunci nu ai treabă cu web development. Tu vrei o aplicaţie normală.

Mda, desigur, not big deal, doar sa "parsez" un pic in HTML-ul unor pagini web  si de acolo sa imi iau niste date pe care le compar, stochez, fac cu ele stuff. Sa zicem ca am mai multe siteuri care imi arata vremea, cum sunt weather.com sau bbc,etc...si eu vreau sa imi fac un tabel sa vad daca datele lor coincid, daca nu coincid care e diferenta, etc...e doar un exemplu'. Cu Load Runner pot face o "armata" de users virtuali care imi "scormonesc" pe unde vreau eu si dupa aia imi pun frumos datele si le prelucreaza cum vreau eu cu un pic de munca si rabdare si cunostinte elementare de C. Dar LR nu e facut pentru asa ceva. E ca si cum ai sparge pereti de carton cu un pickamer Posted Image.
Intre timp, vorbind asa,  mi-am instalat totusi VisualStudio 2012 Ultimate...
Ma gandeam ca un web-developer stie mai bine sa "sape" in HTML...

Edited by ursudepadure, 19 December 2012 - 21:20.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Web development este programarea de aplicaţii care sunt accesate printr-un browser, nu programarea de aplicaţii desktop care accesează informaţii de pe web.

Iar răspunsuri pertinente ţi s-au dat deja destule.

Se spune mulţumesc şi atât, tuturor celor care şi-au mâncat din timpul lor personal ca să te ajute pe tine, nu atacuri aiurea. Suntem pe aria de profesionalism, iar asta înseamnă ceva, sper eu, pentru toată lumea.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 ursudepadure, on 19 decembrie 2012 - 21:13, said:

Ma gandeam ca un web-developer stie mai bine sa "sape" in HTML...
un web-developer sapa fara transpiratie cu php

#13
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012

 OriginalCopy, on 19 decembrie 2012 - 21:33, said:

Web development este programarea de aplicaţii care sunt accesate printr-un browser, nu programarea de aplicaţii desktop care accesează informaţii de pe web.

Iar răspunsuri pertinente ţi s-au dat deja destule.

Se spune mulţumesc şi atât, tuturor celor care şi-au mâncat din timpul lor personal ca să te ajute pe tine, nu atacuri aiurea. Suntem pe aria de profesionalism, iar asta înseamnă ceva, sper eu, pentru toată lumea.

Asa este, multumesc, o seara frumoasa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate