Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Canon vs Nikon - 122012

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
vrei neaprat nikon si nu ma prea pricep .. dar vezi ca e body canon 60D la 24 de mil la F64 si aia e chiar superciungareala.. si de obiectiv te descurci tu in prima faza cu un 18-55

#2
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Nu ma intereseaza canon. f64 numai la canon stie sa faca reducere... nikonurile au aruncate niste reduceri "sa fie acolo" cum au facut si la black friday, au redus d3x, d800 si sa fie si un d3200 acolo in schimb ce pt canonuri au luat toate enrty-levelurile si le-au redus cu si fara obiectiv.... in fine. alta discutie :)

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

dar vezi ca e body canon 60D la 24 de mil la F64 si aia e chiar superciungareala.

+1.

60D-ul e un body mai competent decat cele doua Nikon-uri. Iar un 18-55IS pentru inceput nu e nici scump nici rau.

#4
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008
si  suntem trei care-ti recomanda  "superciungareala"    Posted Image   Lumina buna.

#5
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
NU ma intereseaza Canon. Ce sa fac, sa-mi schimb toata trusa pentru ca e reducere la un amarat de Canon?
Si daca e sa le comparam ca branduri, Canon nu a intrecut, nu il intrece si probabil nu o sa intreaca niciodata pe NIkon. Mai uitati-va si voi pe dxomark mai comparati camerele
Normal 60d se compara cu D7000 de la Nikon si Nikonul il intrece detasat desi au acelasi pret(sau poate ca nu ar trebui sa il aiba - daca luam reducerea in calcul). Dar iar sa comparam D5100 cu 60d http://snapsort.com/...-vs-Nikon-D5100 . Care o fi mai bun? In afara de 1/8000, pentaprisma, +1 frame/secunda si weather sealed, nu e cu nimic mai bun decat D5100 ba chiar mai prost
Dar uite la D5100: 13 EV vs 11,5 EV, IQ 80.0 vs 66.0, 1.183 ISO vs 813 ISO, Video autofocus Contrast detection vs None, 25,600 ISO vs 12,800 ISO, 11 vs 9...
Care credeti ca sunt mai importante pentru orice fotograf?
Cand o fi D7000 redusa nu 44% macar 25-30% acolo, aia o sa fie "superciungareala", in rest asta cu canonul e asa de ochii lumii, vor sa scape de el de pe stoc, vine alt model etc. Plus ca n-ai sa vezi reducere asa de mare la o camera care isi merita banii.
Deci nu mai ridicati canonul il slavi pentru ca nu merita! DELOC! Mai comparati, mai studiati nu va mai lasati orbiti de marketing - WOW reducere!!! Dar o dam in altele...

Edited by j_d100, 18 December 2012 - 17:39.


#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postj_d100, on 18 decembrie 2012 - 17:38, said:

NU ma intereseaza Canon. Ce sa fac, sa-mi schimb toata trusa pentru ca e reducere la un amarat de Canon?
Si daca e sa le comparam ca branduri, Canon nu a intrecut, nu il intrece si probabil nu o sa intreaca niciodata pe NIkon. Mai uitati-va si voi pe dxomark mai comparati camerele
Normal 60d se compara cu D7000 de la Nikon si Nikonul il intrece detasat desi au acelasi pret(sau poate ca nu ar trebui sa il aiba - daca luam reducerea in calcul). Dar iar sa comparam D5100 cu 60d http://snapsort.com/...-vs-Nikon-D5100 . Care o fi mai bun? In afara de 1/8000, pentaprisma, +1 frame/secunda si weather sealed, nu e cu nimic mai bun decat D5100 ba chiar mai prost
Dar uite la D5100: 13 EV vs 11,5 EV, IQ 80.0 vs 66.0, 1.183 ISO vs 813 ISO, Video autofocus Contrast detection vs None, 25,600 ISO vs 12,800 ISO, 11 vs 9...
Care credeti ca sunt mai importante pentru orice fotograf?
Cand o fi D7000 redusa nu 44% macar 25-30% acolo, aia o sa fie "superciungareala", in rest asta cu canonul e asa de ochii lumii, vor sa scape de el de pe stoc, vine alt model etc. Plus ca n-ai sa vezi reducere asa de mare la o camera care isi merita banii.
Deci nu mai ridicati canonul il slavi pentru ca nu merita! DELOC! Mai comparati, mai studiati nu va mai lasati orbiti de marketing - WOW reducere!!! Dar o dam in altele...
Bine facand abstractie de razaboiul canon nikon si de cum ne indemni tu la studiu eu nu inteleg ce trusa schimbi daca vrei sa cumperi alea .. cum de ai trusa?

#7
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Uite am trusa ... Daca am un body entry-level, asta inseamna ca nu trebuie sa am trusa? E vreo regula ceva, sau trebuie sa imi cumpar cel mai nou si fancy dslr care iese pe piata la fiecare 6 luni?
Poate ca nu vreau, poate ca nu am bani, sunt mai multe motive. Alege pe care vrei tu si nu-i mai judeca pe altii Posted Image

P.S. Nu e vorba de un razboi nikon canon, doar uita-te la performante.

Edited by j_d100, 18 December 2012 - 18:08.


#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
da- mi niste link-uri sa analizez si eu performantele .. sa iau o decizie.. In fine ti-am zis, ca nu ma pricep la nikoane... dar nu inteleg cu ce te-am judecat.

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Daca am un body entry-level, asta inseamna ca nu trebuie sa am trusa

In ce consta aceasta trusa? Pentru ca de la caz la caz, poate merita sau nu trecerea...

Edited by StefanSC, 18 December 2012 - 18:17.


#10
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Nu am zis neaparat de tine, am zis de toti care recomand asa fara informatii ca o baza. M-am simtit judecat pentru ca m-ai luat asa de genul "a, iti iei un entry level, esti un amarat de amator ce trusa sa ai tu". Acum... nu toti au body-uri performante, mai sunt si oameni cu body-uri mai ieftine si mai au si multe accesorii pe langa care poate chiar fac treaba buna cu ele fata de altii care poate au D800-uri nici nu stiu ce e ala ISO. Din pacate, sunt multe cazuri din astea
In fine
Niste link-uri:
http://snapsort.com/...-vs-Nikon-D5100
http://www.dxomark.c...ase/Nikon/D5100
http://www.dxomark.c...e/Canon/EOS-60D

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Acum... nu toti au body-uri performante, mai sunt si oameni cu body-uri mai ieftine si mai au si multe accesorii pe langa care poate chiar fac treaba buna cu ele fata de altii care poate au D800-uri nici nu stiu ce e ala ISO.

Pot sa iti spun ca nu te numeri printre cei din prima categorie, deoarece respectivii(ca si orice fotograf trecut de genunchiul broastei) ti-ar rade in fata daca le-ai veni cu asemenea link-uri.

Aparatele se compara tinandu-le in mana si tragand cu ele pana obosesti. Sunt asa nuantate diferentele incat nu pot fii masurate de cifre seci.

#12
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Acum si voi creati zanzanie. Daca a cerut o parere strict intre cele doua kit-uri Nikon si voi ii sugerati Canon ce credeti ca se va intampla. Din cate am vazut pe alt topic are ceva obiective si accesorii pentru Nikon asa incat pare rezonabil sa ramana tot acolo.
Daca ar fi eu sa aleg,  varianta  de la Sinpro pare foarte atractiva. Asta pentru ca prefer sa aleg singur accesoriile nu sa inghit un kit facut de ei,.

Apropo  DXO:

http://www.luminous-..._cameras2.shtml

Mi se pare edificator. DXO Mark este o unealta, una dintre multe altele, dar  folositoare cand  folosita cum trebuie.

Daca sunteti fani infocati Canon nu cititi concluzia a patra de jos in sus (la sfarsitul articolului).Posted Image

Edited by idaho333, 18 December 2012 - 18:50.


#13
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Bine StefanSC, du-te si testeaza-le tu tragand cu ele pana obosesti la un magazin.
Altfel, daca tot incepi sa ii judeci pe altii, din prisma link-urilor pe care le ofera, imi dau seama ca in situatia de fata esti un canonist inrait si nu iti convine situatia... asta e...
Asta nu inseamna ca eu habar nu am cand vine vorba de fotografie. Am dat niste link-uri care arata performantele de baza ale camerelor, in plus nu stiu ce alte link-uri sa dai, daca vorba ta nu le tii in mana. Dar aici intervine alta discutie a preferintelor etc.
Eu am spus ca nu as da in viata mea bani pe un canon care nu e in stare sa aiba o calitate iso si iq care  in ziua de azi comparandu-se cu nikon care sta foarte bine cand vine vorba de asta, la acelasi pret.
Sa zicem ca cineva vrea sa isi ia un dslr si trage cu el pana "oboseste" cum zici tu. Ii place designul canon mai mult si cumpara canonul. Si-a luat o camera care ii place dpdv al designului. Poate sa compare el pozele pe calculator si tot sa ii placa cele de la canon ca poate trage jpg si ii plac culorile, bune criterii nu?
Si isi ia canonul dar asta nu inseamna ca dlsr-ul pe care l-a luat el e cel mai bun dintre cele 2. Poate o fi pentru el la momentul ala pana cand poate vreodata mai il lumineaza cineva cumva sau el singur.
Cifrele alea seci sunt teste realizate in laboratoare de niste oameni care chiar stiu ce fac nu de un tip cu un dslr care isi pune pe blog un "review" Intelegi?
Eu n-am zis ca nu poti sa faci treaba cu un canon, normal ca poti. Dar ma enerveaza faptul ca tu ma cataloghezi drept fiind fraier si un amator si nici macar nu ma cunosti.
Si nu vreau sa dau banii pe o camera, in timp ce cu aceeasi bani pot sa am performante mai bune...

#14
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
pai si ce aparat are de se merita upgradele asta la oferta.. M-am uitat domne pe grafice si pe linkuri si  e  muult mai tare canonPosted Image

#15
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Unde e mai tare canon!!!?

#16
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Aoleeeeeeeeeeeeeuuuu. Nu o luati pe drumul Canon Vs Nikon. Duce in intuneeeeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiccccccccccccccccccccccc.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#17
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
se simte mai bine in mana si e mai frumos la designPosted Image

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am D5100.
60D e clar peste dar nici D5100 nu e chiar de aruncat.
Ma alatur si eu celor care recomanda 60D-ul de la F64, are pret super bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate