Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Scrimă pt copii in Bucuresti? Unde, cum si cat?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012
Moderatia e cheia si aici . Nu de alta , da' nu poti scrie "scrima" fara "crima" . Posted Image

#20
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, recunosc, manat de pasiunea mea, am cam iesit din tema initiala. Hai sa va explic.

Radioamatorismul a aparut ca hoby si sport dupa primul razboi mondial.
Dupa un timp au vazut ca in Bucuresti exista mai multi de Popescu Florin, hi, hi..Dar numele asta il avea si un radioamator din Craiova, care nu avea nicio treaba cu cei din Bucurestii..
Si la fel se intampla si prin lumea asta mare, unde John Smith, Jonhson, sunt ca Popesti la noi..
Popestilor, nu ma intelegeti gresit, nu am nici cea mai mica dorinta sa fac misto sau sa va jignesc. Si eu am un nume obisnuit..

Normal ca au aparut foarte multe confuzii. Asa ca la un moment dat, radioamatorii din toata lumea s-au adunat si au decis ca fiecare tara sa aiba un indicativ numai al lor. Iar prefixul sa indice tara..
Romania a primit YO. Franta F, Portugalia ET, Germania (Deutschland) DL..
Cifra de dupa indicativ arata districtul radioamatoricesc. De ex Bucurestiul are 3, toata Dobrogea + cele 2 judete din sudul Moldovei 4. etc
Asa ca YO3 indica oricarui radioamator din lumea asta mare ca vorbeste cu cineva din Romania, care locuieste in Bucuresti.
Ma rog, exista harti si mai detaliate..
Acuma daca cineva din Mangalia, care e in Dobrogea, si care avea YO4XYZ, se muta cu locuinta in Bucuresti, depune o cerere si devine YO3XYZ...
Cele 2 sau 3 litere se atribuie in ordinea cererilor, de catre cei care emit autorizatiile de radioamator, adica ANCOM, ma rog, filiala din Bucuresti sau din tara...
Uneori poti primi chiar initialele pre/numelui tau..Depinde si de ce e disponibil in momentul autorizarii...
Unii renunta la activitate, sau emigreaza, si normal ca in tara respectiva va capata alt indicativ, altii ajung SK, asa ca dupa 5 ani indicativul ramas liber o sa fie atribuit altcuiva..

Exista un cod international cu prescurtari, mare majoritate din engleza, pt ca ei au fost primii, pe care fiecare radioamator il invata ca sa ia examenul de autorizare..Si apoi dupa un timp de trafic ii intra in sange..
Prescurtarile vin in general din aviatie, adica din limba engleza..Cauta Codul Q pe Wiki.
QTH=Locul de unde emit..(Eu initial l-am retinut pt ca m-am gandit la H=Harta, deci locul de pe harta..
Sau sunt relativ logice,YL=Young Lady, adica ..Daca s-a maritat sau are o anumita varsta se spune XYL, e fosta YL, adica (e)XYL deci ., logic, nu?
Cum radioamatoarele sunt extrem de rare, cand se aude (X)YL, apara o imbulzeala in banda, hi, hi..
Chiar, hi, hi= arata ca rad..
SK vine de la Silent Key, adica manipulatorul (Key) e Silent. Asta inseamna ca omul respectiv a murit..
S-a nimerit ca OM sa insemna ce inseamna si in romana...
Cum teoretic radioamatorii sunt polticosi, mai ales in traficul interenational, inceputul legaturii se face spunand /telegrafiind DR OM. (DeaR)..
Acuma ca cineva din Patagonia sa se inteleaga cu altcineva din Rusia, iar persoana respectiva sa se descurce si cu un arab din Sahara, litererele se pronunta intr-un mod anume, A=Alfa, F=foxtrot..G=Golf, O=Oscar, ....
Sincer, pe mine prescurtarile m-au amuzat,(W=Wisky, hi, h) asa ca le-am invatat rapid....
Chiar, a fost distractiv cand la optician m-am trezit ca pronunt Hotel, Golf, asa ca XYL-ul meu (are si ea autorizatie) radea de mine, iar doctorita se mira..

Despre examen..Initial pare greu, dar jur ca fiul meu si-a luat autorizatia cand mai avea vre-o 2 saptamani pana sa implineasca 11 ani..
Dar stiu un tanar care era si mai tanar, vre-o 8 ani, cand si-a primit indicativul..Si lucreaza in draci, de la YO3KPA, evident sub supraveghere.. .Cand ii aud vocea, radioamatorii se "bat" sa vorbesca cu un copil pasionat..
Chiar, daca prima litera dupa cifra districtului este K, inseamna ca se lucreaza de la o statie de Klub..
YO3KPA este indicativul radioclubului Palatului Copiilor, cordonat de YO3GOD, de care am scris mai sus..
Chiar, nu e cazul sa astepti pana in octombrie 2013..Urca la ultimul etaj si vorbeste cu el..

Gata, m-am lungit prea mult. Sper ca am fost si interesant..
GL (Good Look) oricare o sa fie deciza ta.

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Hei, frumoasa povestirea ta, imi place mult.
Sper ca or sa fie incantati ai mei de disciplina asta, oricum nu stiu pe nimeni pasionat de asa ceva, sau macar care sa practice, exceptand acum fiul tau.

Posted Image Posted Image Posted Image

#22
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

View Post-Diana-, on 17 decembrie 2012 - 13:58, said:

Salutare,

imi tot trece prin cap de ceva timp ideea de a-mi da ambii copii la scrimă.
E cineva pe aici care si-a dus copiii la acest sport?
Ce avantaje/ dezavantaje ar exista?
Astept recomandari sau propuneri, eventual alte idei, de preferat sa fie un sport pt ambele sexe ca sa nu fac drumuri in 2 directii diferite Posted Image

Multumesc anticipat.
Înainte de toate ar trebui sa bagi o vizita la Directia pentru Sport si Tineret: Sunt multe care se pot face gratuit pe acolo.

La mine în oras este dsj-ul care se ocupa de toate si pune la dispozitie: Pista de atletism, teren de tenis, teren de fotbal(gazon + sala), sala de box etc...

Tenisul este sport frumos care mentine corpul frumos si sanatos: Echipamentul nu este asa de scump si din ce mi-am dat seama poti duce investitia initiala.


Punctat foarte frumos mai sus: Fotbalul nu este sport: Nu are ce cauta un baiat la fotbal în tara asta: La fotbal se duc doar aia cu mintea praf care formeaza fix anturajul care este de evitat.

Fetele pot merge la atletism... dar nu prea formeaza "ok" corpul atletismul - Daca pricepi ce zic.
Scrima la mine în oras se face gratuit... dar cu binevoita unor persoane private care sustin multe de natura financiara si cu Sprijinul PSD(adrian nastase) care au facut o sala de sport unde mai poate face si juniorul sport.

În Bucuresti nu prea am facut sport si nu am idee despre asa ceva: Stiu ca sunt cluburile astea de fotbal care au sectie de sport si daca cunosti pe cineva pe acolo poti trimite copilul gratuit.


Ps: Ca sport poti baga si ceva karate/arte martiale(ceva soft care nu afecteaza dezvoltarea armonioasa a corpului).

Ce nu zic: Acuma Bucurestiul are tarifele tâmpite: În cel mai sincer mod spun ca în Bucuresti totul este nejustificat de scump, sau poate într-o oarecare masura justificat de numarul oierilor care au invadat capitala.

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ia cauta YO3IJI.. Nu, nu e fiul meu

#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostPrien, on 20 decembrie 2012 - 23:50, said:

Ia cauta YO3IJI.. Nu, nu e fiul meu

Am gasit :)

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si ce parere ai?

#26
unsfat

unsfat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2012
Copiii mei au facut sah. Este foarte costisitor daca se doreste performanta.

#27
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

View Postunsfat, on 23 decembrie 2012 - 13:16, said:

Copiii mei au facut sah. Este foarte costisitor daca se doreste performanta.
Cred ca aia la Bucuresti mai au putin si pun taxa pe aer: Tot vad fel si fel de astea care sunt gratuite(chiar sponsorizate) ca ajung sa fie la ceva "costisitor" integrate.
La mine se face mai orice GRATUIT! Si nici asa nu se îngramadeste careva pe la locurile amenajate.

#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ala din Bucuresti, a zis ca cel putin la o adresa nu a platit nimic. si nici la alta..
Dar, de , cineva, inteleg ca din provincie, vrea sa ..
Acuma prin orice sa inteleg si carting, rachetomodelism, si mai ce altceva?
Mai bine o las balta ca vine Craciunul!!!

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostPrien, on 22 decembrie 2012 - 21:23, said:

Si ce parere ai?

Pai prima oara m-a frapat ca-s prea multe chestii personale acolo, inclusiv adresa cu toate detaliile, ceea ce nu mi se pare ok, mai ales dupa peripetia mea de acum nici 2 saptamani de pe forum, cand un dement avea la avatar o poza cu mine.....

Apoi zic sincere felicitari pt succesul acelui copil, sunt convinsa ca parintii sai sunt mandri de el.
PS> am descoperit si o pagina de facebook :)

View PostZgarcit, on 23 decembrie 2012 - 15:29, said:

Cred ca aia la Bucuresti mai au putin si pun taxa pe aer: Tot vad fel si fel de astea care sunt gratuite(chiar sponsorizate) ca ajung sa fie la ceva "costisitor" integrate.
La mine se face mai orice GRATUIT! Si nici asa nu se îngramadeste careva pe la locurile amenajate.

Asa e, sunt curioasa cate chestii sunt gratuie, probabil ca cifra tinde spre zero :)

#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Chestia cu adresa pe net... Mda, e o discutie fara sfarsit daca e bine sau rau..
Dar eu mi-am pus-o, gandindu-ma ca oamenii seriosi o sa ma caute sa se convinga ca chiar exist.
Si mi-a prins bine cand am cumparat ceva de pe ebay de la un radioamator care initial nu vroia sa vanda si in afara SUA...
I-am scris pe mail ca uite, sunt cutare, am indicativul YO3..., in casa mea mai sunt inca 2 radioamatori, YO3 si YO3   , adica XYL+ boyscout-ul, hi, hi. Dar chiar este si cercetas..
Ne poti vedea la adresa...vreau sa ne permiti accesul la licitatie pt ca aparatul dumitale ne-ar trebui...
Omul ne-a verificat si a fost OK.

O faza simpatica a fost acum cativa ani, in iunie 2009, cand in timp ce ne plimbam prin Paris, fiecare avand tricoul si sapca cu indicativul lui, plus eu statia. Pe una dintre strazi am fost "agatati" de cativa radioamatori din SUA, sau Libia. Ultimul era cu tatal lui si el radioamator, de meserie petrolist, care ne-a zis ca pe vremea lui Cesca colaboara des cu romanii, din care unii isi luasera si statia cu ei...

Apoi am ajuns la Radioclubul din Paris, al sheminotilor (dupa Chemain de Fer, CFR-ul francez) unde cei de acolo.ne-au acuzat ca nu le-am spus ca venim, ca pregateau si fanfara si covorul rosu. Au fost niste oameni extraordinari de draguti, latini de ai nostrii..
Bon jour monsieur, YO3, a, vous etes de Romanie, Bucharest, am lucrat cu mai multi de acolo, a, bonjour madame, et vous, YO3, et le petit...YO3..
Le-au cazut fetele vazand toat familionul..Cand le-am zis ca ala mic scoate si 160 semne pe minut au facut o liniste..Evident ca l-au pus sa faca si niste telegrafie..
Dupa cateva minute de adaptare "Le petit" a inceput sa bata ..Si dupa alte cateva minute a venit unul cu o figura lunga  ..
"Daca cu un manipulatator pe care nu il stie scoate deja 110...pai la noi e doar unul care depaseste suta.., Si de abia are 12 ani?.Aha, a fost elevul lui Sandy, de la YO3KPA, il stim,  da si de Janeta am auzit, cum sa nu, acum intelegem,....

Adevarul e ca in telegrafia viteza Franta este undeva, departe, la si altii...
Podiumul european/mondial se "imparte" intre Rusia, Belarus, Ucraina si Romania.
Restul Europei si al lumii, sunt undeva pe acolo, la categoria participanti, nu la cea de premianti in mod regulat...
Pt analogie gandeste-te la cum e clasamentul la gimnastica feminina, unde Romania, SUA, si fostul URSS, fac legea..

Dupa cum remarci aici nu am pus indicativul meu sau al plodului, sau /si XYL-ului, nici numele.. Daca cineva ma re/cunoaste, as aprecia daca nu ar face publica informatia..

Asa ca dupa revelion, poate urci intr-o sambata dimineata, pana la 12, la YO3KPA...

Edited by Prien, 26 December 2012 - 16:08.


#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Prien,

imi place mult cum povestesti, parca este un basm.
Sper sa le placa si alor mei povestea ta si mai ales ceea ce se ascunde sub aceste randuri.
Si poate....nu promit :).....am sa urc la YO3KPA :)

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa ma ierti ca am tras cenusa spre turta mea, hi, hi..
Practic tu ai cerut informatii despre scrima, eu am ajuns la radiomatorism si ii fac reclama..

PS. Mai vre(t)i patanii radioamatoricesti? Asa de amuzament, ca tot nu mi-e somn, desi maine reincep slujba la imparatie..
Anul trecut, in septembrie 2011, am facut o excursie in Germania, indicativ radioamatoricesc DL.
In ultima zi am predat masina in Hamburg. Mergand spre gara ca sa luam trenul spre aeroport, am vazut ca langa ea era un balon, care se ridica /coboara tras de un cablu.
Ca sa nu ziceti ca iau pe cineva in balon, hi, hi, intrati in http://www.highflyer...mburg.de/  ..
Cum lasasem o oarecare rezerva de timp, cineva si-a convins sotia, prima data cu logicul "pe cine sa rog sa ma fotografieze?" apoi cu dragutul, "eu te iubesc, tu spui ca ma iubesti, coliva spui ca nu sti sa faci, de ce sa nu murim impreuna?" hi, hi, asa ca la final ambii amandoi ne-am suit in el..
Cand am ajuns la altitudinea maxima, dupa pozele de rigoare, am inceput sa "strig" in statia mea portabila "CQ, CQ, CQ,  DL/YO3.../AM adica "Apel general (CQ) catre Germania (DL) /indicativul meu, iar AM indica faptul ca eram Aerian Mobil, hi, hi..
Dupa primul apel mi-a raspuns un neamt, curios unde sunt AM.
Dupa ce i-am zis unde eram, a ras cu pofta, evident ca stia balonul si m-a invitat acasa la el, la nici juma de ora de mers cu masina..
A fost extrem de dezamagit cand i-am raspuns ca in maxim 3 ore o sa revin "on air", dar de data asta intr-un avion, in drum spre tara mea..
Si ca  oricum returnasem masina inchiriata, plus ca trebuie sa ajungi la aeroport macar cu 2 ore inainte, pt ca nu ii stiam "geografia" , pana gaseam terminalul, etc.....

Cand i-am zis ca si sotie e radioamatoare, a cerut-o urgent a microfon. Cum a mea are autorizatie valabila doar in Romania, i-am explicat situatia neamtului...
Si de atunci o bat pe ea la cap sa isi upgradeze clasa, sa poata sa emita si din afara YO.....
Oricum la ei in DL, femeile radioamatoare sunt o super raritate, adica ceva sub 5%, din cate zicea .. La noi cred ca sunt undeva in jur de 10%, hi, hi.. Dar pe total ca radioamatori in YO suntem spre 5000.. (cinci mii, total, domni si (X)YL) iar in Germania muuult mai multi, cica peste 25.000.
Dupa el au mai aparut nu mai stiu cati alti nemti, doar ca sa imi zica "Gutten tag" si sa ma intrebe daca mi-a placut DL-ul, pe unde m-am plimbat, etc....
Se uitau aia din balon la mine cu niste ochii ca vorbeam la statie, ...
Sa mai zica cineva ca nemtii sunt reci...
Si a fost distractiv sa vad cum semnalele scad cand balonul a inceput sa coboare..De la sol statia mea a mai captat doar cativa.....

PPS. Daca ai timp liber, citeste articolul din http://yo4px.blogspo...lume.html  si vizioneaza filmul din linkul indicat,  ma rog e in franceza...

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Prien,

foarte frumos ca ai povestit despre tine si experientele tale.
Ma bucur mult sa aud astfel de povesti, ma bucur sa vad ca mai exista oameni deschisi, sinceri si buni.
Multumesc ca ai impartasit cu mine/ noi aspecte din viata ta, sunt convinsa ca cei care au citit aici au fost si ei impresionati de aceste lucruri.
Oricum, ai un stil frumos de a povesti :)

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Azi am plecat cu tot familionul prin parc, sa alergam singura persoana care e si va ramane neradioamatoare* a familiei, desi e ascultatoare de radio si Amatoare de TV, adica ShotWaveListner*.
Evident ca mi-am luat si statia, asa ca am facut si un QSO cu YO3ND, tatal lui YO3GOD.. "Din pom bun, roada buna are sa iasa"..
Si asa mi-am adus aminte de discutia de aici, asa ca de aia te intreb daca ai urcat pana la YO3KPA...
*SWL/ATV-ista bulgarita azi are circa 9 ani, o cheama Cora, e dsoara, are cam 80cm lungime, din care 20 codita, 20 inaltime, si cam 8kg..E de rasa metisa pura, adica maidaneza cu pincher ..

Edited by Prien, 13 January 2013 - 18:19.


#35
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Cinstit sa zic sugerez escalada ca si sport pentru copii, la Ecran Club, miercurea si vinerea era jale, foarte multi copii veneau la cursuri, unii din ei fortati iar altii nu ii mai dezlipeai de panou. Foarte interesant este cand fac si iesiri pe teren vara, unde au parte de aer curat, soare din belsug si sunt trasee pentru toate varstele la noi in Carpati.

De scrima am auzit la radio prin vara ca un campion national (ce a participat la JO 2012) intentioneaza sa deschida o scoala pentru asa ceva, fiind si cateva telefoane de la telespectatori pe tema aceasta si respectivul spunea ca nu implica niste costuri uriase echipamentul, mai ales ca anumite elemente se pot inchiria/plati odata cu cursurile in timpul scolii.

Alt sport interesant este atletismul unde poate sa se dezvolte pe una din ramurile sale si sunt sporturi relativ ieftine, comparate cu altele.

De sah, imi amintesc ca era undeva langa Hasdeu o scoala unde se practica acest sport.

Edited by connectorxp, 14 January 2013 - 01:27.


#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Asa e. Fiul meu a fost cu cercetasii la escalada. Si i-a placut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate