Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Scrimã pt copii in Bucuresti? Unde, cum si cat?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Salutare,

imi tot trece prin cap de ceva timp ideea de a-mi da ambii copii la scrimã.
E cineva pe aici care si-a dus copiii la acest sport?
Ce avantaje/ dezavantaje ar exista?
Astept recomandari sau propuneri, eventual alte idei, de preferat sa fie un sport pt ambele sexe ca sa nu fac drumuri in 2 directii diferite :)

Multumesc anticipat.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Inot , dar depinde ce varsta au .

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 jeffy86able, on 17 decembrie 2012 - 14:00, said:

Inot , dar depinde ce varsta au .

Am incercat si inot, da fii-mea are fobie de apa, asa ca nu a tinut cu inotul :D(seamana cu mine)

Au 4 ani jumatate( el) si 6 ani jumatate( ea).

#4
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Dar pe ei i-ai intrebat? Lasa ce-ti trece tie prin cap, ei ce zic?
Inotul este de departe ce mai buna solutie. Fobie de apa nu exista, poate rasfat in cazul asta, dar ma rog, tu stii mai bine.
Mai poti incerca handbal si de ce nu...rugby? Posted Image
Tu ar trebui sa stii cel mai bine cam spre ce inclina ei ca sport cu exceptia fotbalului, ala nu e sportPosted Image

Edited by KelCooper, 18 December 2012 - 11:40.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Am scris mai sus ce varsta au, cred ca la 4 ani jumate nu poate sa isi dea cu parerea si eu sa o iau ca atare.
La fotbal, nu ma gandeam nici eu, ala nu e sport.
Am exclus baletul si gimnastica ca si asa fii-mea e slabanoaga si nu am de gand sa ii insereze careva in creier „nu manca aia sau aia„.
Cu inotul am incercat, dar le-a fost teama.
Si da, exista fobie de apa, am si eu.

Ma gandeam la un sport pt amandoi pt ca e mai comod pt mine sa ii duc/ aduc din acelasi loc in acelasi timp.

Multumesc de mesaj.

#6
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Atat timp cat sportul e facut cu placere si nu la nivel de performanta e ok orice sport, chiar si fotbalul, ca alergi. Deci si baletul si gimnastica sunt ok.
Ai putea incerca mai multe sporturi si sa vezi ce le place, e o solutie, eu asa am facut cu fetele mele.  
La inot depinde foarte mult de profesor. Teama e una aparenta, important e ca instructorul respectiv sa le alunge "teama" facand-o pe limba lor.
Sincer, ai putea incerca si handbal daca ai vreo sala prin apropiere sau chiar tenis dar e un sport costisitor, tu iti stii bugetul.
Bine ca ai constientizat importanta sportului si faptul ca TREBUIE sa faca sport pentru ca ce se face la scoala e o gluma si sportul chiar conteaza, mai ales la varsta lor.
Cu placere!
P.S.
La scrima faci picioare misto!Posted Image

Edited by KelCooper, 18 December 2012 - 12:10.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Pai am zis ca e timpul pt un sport pt ca crescut si mezinul la o varsta acceptabila pt asta.
Apoi imi displace ideea de a bate mingea in parcarea blocului si a sta afara sa sparga seminte langa scara peste vreo 2-3 ani.
Apoi ca decat laptop, mai bine sport.
Deci, tot sport :)

La tenis de camp nu ma bag pt ca stiu ca nu ma tine buzunarul, mai ales ca eu sunt singura care inmultesc cu 2 cheltuielile Posted Image

#8
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Nu exista asta, e timpul pentru sport. Timpul pentru sport e de cand te nasti si pana mori. Bebelusii de mici trebuie invatati cu apa, de altfel stiu ei mai bine decat noi astia mari ca doar au stat noua luni in lichidPosted Image
Eu le-am pus schiurile in picioare la 3 ani. Erau asa de subtiri picioarele ca a trebuit sa le pun 4-5 perechi de sosete ca sa se poata strange claparul. La 5 ani zburau pe partie deja. Cu cat mai repede cu atat mai bine pentru copii, cat si pentru parintiPosted Image

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, mie se par prea mici pt scrima. Cred ca armele sunt mai mari decat ei. Dar dupa ce vor face macar 7 ani, poti incerca.
Intre timp eu unul as face o vizita la sala Lucian Grigorescu, fosta Floreasca, si as incerca sa gasesc un antrenor de scrima cu care sa discut...
Stiam ca pe vremuri clubul Steaua -normal -si respectiv concurenta, adica Dinamo aveau si sectii de scrima. Mai era si Olimplia, care avea si calarie, dar asta presun ca co$$$$ta...Si nu stiu daca mai exista clubul Olimpia..
Morala. Cauta pe net locatiile/cluburile descrise mai sus si vezi care e mai aproape de casa, ce program au, apoi te deplasezi personal sa vezi cu ochii tai..
Succes si bafta..

PS. Eu l-am dus pe al meu, dupa ce a implinit 7 ani, la PaCo adica Palatul Copiilor, (sapa pe net dupa PaCo).
Datorita exceptionalului profesor "Sandy" care preda acolo, s-a indragostit de materia lui si dupa cativa ani a ajuns multiplu vicecampion national, la individual, si si-a ajuta echipa sa iasamultipla vice/campioana nationala. Adica a castigat multe medalii......
Ma rog, sportul lui nu prea presupune miscare fizica, ci intelectuala, cu (super)concentrare, viteza de reactie, memorie, si altele..Inclusiv stenografie,hi, hi, pt ca de la o anumita viteza nu mai poti scrie litera/cifra receptionata asa cum scriem noi normal....
E vorba de telegrafie viteza, Morse, vezi ce e de pe net..
Sa nu uit, umbland prin cantonamente si concursuri, el si eu am cunoscut multi campioni europeni si mondialii, romani sau nu.
Asa ca iti garantez ca in lumea asta nu o sa gasesti oameni care sa sparga seminte, daca ma intelegi..
Dar poti sa nimeresti din greseala, peste un tanar de 17ani, cu o figura absolut obisnuita, cu comportarile normale ale varstei lui, elev la un liceu destul de cunoscut din Bucuresti..
Cred ca e greu de imaginat ce figura am facut cand am citit pe net ca deja era multiplu campion mondial...Si intre timp a mai luat ....

PS Sandy s-a pensionat de ceva timp, dar urmasul lui este un tanar pasionat de ce face si bun ca painea calda..A format deja niste copii absolut deosebiti. Crede-ma, ii cunosc pe ambii de prin 2002 si garantez ca sunt absolut remarcabili.
PPS. Stiu si un tatic de 5 ani care si-a dat copilul la telegrafie viteza deja. Initial mi-am zis ca e cam devreme. Dar cand vad cum ii cresc performantele plodului, daca nu ajunge macar vicecampion national, inseamna ca... ma insel grav.
Precizari.
1) Nu, nu sunt antrenor de telegrafie, iar urechile mele nu pot face diferenta dintre caracterul A(Alfa) (._ adica ti ta) si Z(Zulu) ( -- ..ta ta ti ti).
2) La PaCo cursurile sunt gratuite..La restul, nu stiu, ca nu m-a interesat..

Edited by Prien, 18 December 2012 - 16:28.


#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Prien,

multumesc mult pt raspuns.
Nici nu stiam ca exista obiectul asta si ca se si studiaza undeva.
Este o idee buna, multumesc pt ea.
Am sa cercetez posibilitatea asta, mai ales ca pare ceva care poate fi facut de ambele sexe.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Multumesc pt apreciere.
Da, telegrafia poate fi practicata de ambele sexe sii de la varste relativ fragede.
Atentie, pare simplu, ti ta, ta ta, ti ti, dar nu e absolut deloc..Iar drumul pana la inlata performanta dureza ani de munca..
Cat despre depasirea unor praguri, de ex saltul dela 70 la 80, sau de la 90 la 100 semne /minut, care par banale, se fac dupa luni de munca si foarte foarte multe lacrimi..

O argumentare, care nu imi apartine, a faptului ca se poate face superperformanta, chiar si in Romania, e Janeta Manea, indicativ YO3RJ.
Sapa pe net dupa numele/indicativul ei, de ex  la http://www.radioamat...view.php?id=670 ...
Cititi atent, ca sunt date si niste nume si varste....
Atentie, articolul e vechi, asa ca intre timp s-au mai adunat niste titluri..

Oricum succes in orice alegere vei face pt copii tai.
PS. Dar daca peste un timp macar unul va ajunge sa performeze in telegrafie, atunci sa ridici o halbera in sanatatea ne/bunului care ti-a zis de ea.
Si sa imi dai un mesaj pe personala..

Edited by Prien, 19 December 2012 - 21:47.


#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Asa am sa fac Prien, o sa beau o bere pt tine :)

Palatul Copiilor suna bine, stam la 15 min de el, deci, sper ca de la anul, sa ajungem pe acolo.
Seara buna si va tin pumnii si voua!

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ok, succes. Cursurile incep in octombrie..
Dar sugestia mea e sa mergi pana atunci, evident dupa ce ai studiat orarul. Vezi ca e la ultimul etaj si o sa urci la scari, hi, hi..
Dupa ce ajungi discuta cu YO3GOD, http://www.radioamat...=yo3god&x=0&y=0, de care iti spuneam ca e painea lui Dzeu...
PS. Sub fotografia lui pare o notita "membru al ... DX. Club este Clubul celor care fac recorduri la legaturi radio la foarte mari distante...

Edited by Prien, 19 December 2012 - 22:05.


#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 Prien, on 19 decembrie 2012 - 21:59, said:

Ok, succes. Cursurile incep in octombrie..
Dar sugestia mea e sa mergi pana atunci, evident dupa ce ai studiat orarul. Vezi ca e la ultimul etaj si o sa urci la scari, hi, hi..
Dupa ce ajungi discuta cu YO3GOD, http://www.radioamat...=yo3god&x=0&y=0, de care iti spuneam ca e painea lui Dzeu...
PS. Sub fotografia lui pare o notita "membru al ... DX. Club este Clubul celor care fac recorduri la legaturi radio la foarte mari distante...

Octombrie 2013?
Voiam si eu sa ii duc prin ian-febr, asa :)
YO3God, asta ce e? un nume de cod? am vazut ca au oamenii aia si nume normale, dar chiar voiam sa inteleg ce-s literele alea....

#15
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Cred ca te poti interesa si ceva cursuri de arte martiale pentru copii. La varsta lor nu se pune problema sa invete autoaparare sau alte nebunii, dar ii va ajuta enorm la coordonare, echilibru fizic si mental, ii tempereaza , plus multe alte beneficii. Aikido sau judo cred ca ar fi cele mai bune variante (mai putine lovituri, accent pe coordonare si echilibru).

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 shadowtrance, on 20 decembrie 2012 - 11:07, said:

Cred ca te poti interesa si ceva cursuri de arte martiale pentru copii.

M-am gandit si la asta pt ca au foarte multa energie si poate se mai calmeaza asa, dar parca nu as vrea sa o vad pe fii-mea care e o slabatura, plina de vanatai.
M-am uitat pe siteul Palatului Copiilor si am vazut ca au acolo sectie de arte martiale.
Sa vedem, sa treaca perioada asta si nintel din iarna asta, apoi vad unde m-oi duce cu ei, ca repet, langa bloc nu vreau sa ii tin.

Multumesc si tie pt raspunsPosted Image

#17
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Uite un articol interesant.Sper sa te ajute :)
http://www.suntparin...-aduce-copiilor

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 shadowtrance, on 20 decembrie 2012 - 11:49, said:

Sper sa te ajute :)

Orice idee este buna, mai ales acum cand sunt in cautare de ceva care sa ii disciplineze psihic pe copii, sa ii stimuleze si sa ii invete in final, o lectie de viata pe care eu ca parinte, poate nu-s in stare sa ii invat corect 100%.
Eu am facut o idee de balet cand eram mica, dar cam atat, nu aveau ai mei timp si bani sa ne sustina financiar pe undeva, au pus pe primul loc restul de necesitati.
Dar noi am prins alte timpuri, mai cuminti si mai putin pline de pericole si tentatii, acum simt ca daca lasi copilul pe strada sau numai la net, il scapi din mana.
Nu as vrea sa se intample asta, asa ca o sa incerc sa fac orice pt a nu-i lasa prada tentatiilor, drept urmare incep cu o disciplina sportiva.

:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate