Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despagubire dupa accident rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Buna seara!
Acum cateva zile am fost implicat intr-un accident rutier .La spital ,un politist mi-a zis ca o sa ma sune(in urmatoarele zile) pentru declaratie si ce despagubiri vreau.Au trecut cateva zile si nimic.Vor sa traga de timp sau ce?

Cat timp am dreptul sa cer despagubiri de la momentul accidentului?
Nu inteleg cum se face,platesc eu tot, si dupa aia ii arat dovada cat am cheltuit sau pot sa cer de la inceput?

Edited by VarfDeAtom, 16 December 2012 - 22:55.


#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
in primul rand , daca ai numarul tu suna si programeaza cand sa te duci sa dai declaratie

declaratia sa fie cat mai amanuntita, detaliata despre eveniment, la sfarsitul declaratiei scrii asa - depun plangere penala si ma constitui parte civila in dosar (atentie ai 60 de zile de la data evenimentului)

daca tu ai fost victima si ai fost spitalizat diagnosticat cu ceva sau analize ceva, mergi la institutul medico legal si cere certificat daca nu te poti deplasa ,
certificatul il poti cere ulterior

pentru tot ce platesti pastreaza chitante

cel mai bine ia legatura cu un avocat , te costa 100 lei o consiliere

Edited by virtualx, 16 December 2012 - 23:09.


#3
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Mersi de informatii.
Nu stiu daca o sa apelez la avocat.Nu e ceva grav de care sa traga vinovatul(e vorba de 1000-1500 RON maxim).
Oricum mai astept cateva zile si o sa incerc sa dau de sectia de politie care se ocupa de accidentul asta.Sau pot sa ma duc oriunde?

#4
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 VarfDeAtom, on 16 decembrie 2012 - 23:20, said:

Mersi de informatii.
Nu stiu daca o sa apelez la avocat.Nu e ceva grav de care sa traga vinovatul(e vorba de 1000-1500 RON maxim).
Oricum mai astept cateva zile si o sa incerc sa dau de sectia de politie care se ocupa de accidentul asta.Sau pot sa ma duc oriunde?

pai politistul ala nu s-a recomandat? nu a zis de unde este ? sau unde sa vii sa dai declaratia ?

daca e accident  de circulatie - tine de brigada rutiera nu de sectorist

#5
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
ai 60 de zile de la momentul accidentului sa depui plangere.

#6
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Daca e vorba de asigurare in cazul unui accident, tine de partile implicate nu de politist.... Deci, initiator, mai ai pana atingi cele 60 zile... Dac nu te suna politaiu' te va suna vreunul de pe SP sau vreun vecin... Asta in cazul in care ai bani si ti-ai reparat deja troaca... Nu ai specificat tipul de accident: Ai lovit un pieton sau erai pieton in momentul accidentului sau erai sofer? Intrebarea adresata aici deja e de domeniul SF... Fiecare va presupune si-ti va da un raspuns, numai ce vrei tu nu...

Edited by c14h3r, 17 December 2012 - 01:03.


#7
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Am fost in masina in care a intrat alta masina.Si aproape am ramas fara 2 dinti.Nu eram eu la volan.Deci ma duc ,dau declaratie si dupa aia imi va plati cheltuielile la dentis,nu?

#8
elenasimona

elenasimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2013
Buna seara.Sotul meu a avut parte de un eveniment rutier foarte neplacut si am nevoie de o parere sau de un ajutor.

  Acum o saptamana a lovit cu masina, pe trecerea de pietoni pe cineva,si dupa accident sotul meu s-a speriat si a fugit , apoi imediat s-a prezentat la politie si s-a predat.Ideea e ca pe langa faptul ca a fugit, mai avea si o alcoolemie de 0.25 in aerul expirat.Victima este acum in spital cu o mana si un picior rupt.Cum era de asteptat, rudele acestuia vor daune morale...exorbitante..si anume 900milioane, o suma care mi se pare exagerata, avand in vedere ca in maximum 5-6 luni, victima va putea munci din nou, deci nu au fost leziuni care sa il afecteze pe o perioada indelungata.
   As dori sa stiu ce se poate intampla daca noi nu ii achitam aceste daune morale ( si cu siguranta nu avem de unde sa ii dam banii astia).Acum sotul meu este deja cercetat penal pt fuga de la locul accidentului.In cazul in care victima depune plangere in instanta, exista posibilitatea unei pedepse cu inchisoarea pt sotul meu? Avand in vedere ca nu are antecedente?

  Asigurarea RCa ne poate ajuta, avand in vedere conditiile in care s-a petrecut evenimentul?
   Multumesc si astept un raspuns.

#9
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Circumstante agravante, la incadrarea de vatamare corporala din culpa (asta daca nu moare victima intre timp si se schimba incadrarea la ucidere din culpa):
1. Fuga de la locul accidentului
2. Conducere sub influenta alcoolului
In concluzie: 1 + 2 = LOVE (sanse mari sa prinda un 6 luni cu executare, chiar si fara antecedente)
Daca nu fugea de la locul accidentului si nu servea "ceva" inainte, sigur primea doar cu suspendare 1 sau 2ani.
Asta pe partea penala, pe aia civila ramane de vazut.

P.S. - RCA-u' NU va ajuta in ceea ce priveste victima, NU despagubeste in situatii de conducere sub influenta alcoolului.
Ca sa nu ajungeti si aici in instanta, preferabil sa cadeti la pace cu victima la o suma mai ok.
Socotiti si voi spagile si tot ce tine de ingrijirea medicala in astea 5-6 luni + salariul respectivului in lunile astea + diverse. Cam cat va iese, asta sa fie suma pe care sa o propuneti ptr. despagubiri.
Pe de alta parte, daca victima avea un job bun (fct. de conducere, etc) si problemele medicale pe care le-a cauzat sotul tau, sunt complexe (operatii, proteze, etc) si de natura unor eventuale invaliditati temporare sau permanente, atunci suma de 90000lei se justifica.

Edited by aka_razvan, 15 January 2013 - 23:32.


#10
elenasimona

elenasimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2013

 aka_razvan, on 15 ianuarie 2013 - 23:09, said:

Circumstante agravante, la incadrarea de vatamare corporala din culpa (asta daca nu moare victima intre timp si se schimba incadrarea la ucidere din culpa):
1. Fuga de la locul accidentului
2. Conducere sub influenta alcoolului
In concluzie: 1 + 2 = LOVE (sanse mari sa prinda un 6 luni cu executare, chiar si fara antecedente)
Daca nu fugea de la locul accidentului si nu servea "ceva" inainte, sigur primea doar cu suspendare 1 sau 2ani.
Asta pe partea penala, pe aia civila ramane de vazut.

P.S. - RCA-u' NU va ajuta in ceea ce priveste victima, NU despagubeste in situatii de conducere sub influenta alcoolului.
Ca sa nu ajungeti si aici in instanta, preferabil sa cadeti la pace cu victima la o suma mai ok.
Socotiti si voi spagile si tot ce tine de ingrijirea medicala in astea 5-6 luni + salariul respectivului in lunile astea + diverse. Cam cat va iese, asta sa fie suma pe care sa o propuneti ptr. despagubiri.
Pe de alta parte, daca victima avea un job bun (fct. de conducere, etc) si problemele medicale pe care le-a cauzat sotul tau, sunt complexe (operatii, proteze, etc) si de natura unor eventuale invaliditati temporare sau permanente, atunci suma de 90000lei se justifica.



Victima este un betiv, care si in momentul accidentului era foarte baut..dar chiar si asa a trecut pe trecere ..:(

#11
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Chiar si betiv...isi castiga existenta in vreun fel.

#12
elenasimona

elenasimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2013

 aka_razvan, on 16 ianuarie 2013 - 00:20, said:

Chiar si betiv...isi castiga existenta in vreun fel.


Lucra la o companie locala si avea salariul nimim pe economie.Noi ne gandeam la 20000lei+spitalizare.Victima nu are nici o pretentie..Ginerele sau ne-a cerut banii astia..

#13
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Spitalizare nu plateste ca e asigurat daca e salariat, insa spaga, da + medicamente
Oricare ar fi suma pe care cadeti la pace in final, obligatoriu faceti hartie la notar. De preferat si un martor cat mai neutru cu putinta.

Edited by aka_razvan, 16 January 2013 - 00:38.


#14
elenasimona

elenasimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2013

 aka_razvan, on 16 ianuarie 2013 - 00:36, said:

Spitalizare nu plateste ca e asigurat daca e salariat, insa spaga, da + medicamente
Oricare ar fi suma pe care cadeti la pace in final, obligatoriu faceti hartie la notar. De preferat si un martor cat mai neutru cu putinta.


Dar avand in vedere ca este accident rutier, faptul ca este asigurat mai conteaza?Asta nu stiam..

#15
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
E cu cantec si aici...
http://despagubiri-r...ccident-rutier/

#16
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

 elenasimona, on 16 ianuarie 2013 - 00:01, said:




Victima este un betiv, care si in momentul accidentului era foarte baut..dar chiar si asa a trecut pe trecere ..Posted Image
Eu nu inteleg cum tu spui de ala ca "e un betiv" cand sotul tau s-a urcat la volan baut.Ala macar era pe strada.
Nu iti dai seama ce vorbesti.

Daca te prinde politia putin baut la volan ar trebuie sa-ti ia carnetul definitiv.Ce e frate asta copil?Nu se poate abtine,E dependent?

Inca nu ati realizat ce s-a intamplat.

#17
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 elenasimona, on 15 ianuarie 2013 - 22:39, said:

   As dori sa stiu ce se poate intampla daca noi nu ii achitam aceste daune morale ( si cu siguranta nu avem de unde sa ii dam banii astia).Acum sotul meu este deja cercetat penal pt fuga de la locul accidentului.In cazul in care victima depune plangere in instanta, exista posibilitatea unei pedepse cu inchisoarea pt sotul meu? Avand in vedere ca nu are antecedente?
Da, risca maximul 7 ani de inchisoare. In practica se dau 5, dar e posibil sa primeasca maximul de pedeapsa, pt faptul ca a condus baut. De asemenea, in timpul cercetarii, nu mai are dreptul de a conduce autovehicole!
Tin sa precizez ca singurii ce nu au dreptul de a conduce pe perioada desfasurarii cercetarilor sunt cei acuzati de Condusul sub influenta alcoolului si stupefiantelor, si cei ce nu dau prioritate trenului! Cat de prost sa fii sa nu lasi trenul sa treaca?

Sa-si pregateasca fundul, sa traga de fiare, nu stiu daca prinde craciunul viitor in libertate.

 aka_razvan, on 15 ianuarie 2013 - 23:09, said:

Circumstante agravante, la incadrarea de vatamare corporala din culpa (asta daca nu moare victima intre timp si se schimba incadrarea la ucidere din culpa):
1. Fuga de la locul accidentului
2. Conducere sub influenta alcoolului
In concluzie: 1 + 2 = LOVE (sanse mari sa prinda un 6 luni cu executare, chiar si fara antecedente)
Daca nu fugea de la locul accidentului si nu servea "ceva" inainte, sigur primea doar cu suspendare 1 sau 2ani.
Asta pe partea penala, pe aia civila ramane de vazut.
In cumulul de infractiuni, pedeapsa tinde spre maxim, si intotdeauna se da cu executare. Exemple sunt mai mult de omor din culpa asociate cu alcool, unde pedepsele sunt intotdeauna de 5 ani si peste, daca ii intra toate trei capetele de acuzare, procurorii vor cere pedeapsa maxima, si in mod cert nu are sanse de scapare!

Prezenta victimei in oras, pe trecere, de asemenea, este o circumstanta deosebit de grava, nu are ce sa mai scoata din expertizele tehnice!

Edited by Josef_Mengele, 16 January 2013 - 20:49.


#18
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 elenasimona, on 16 ianuarie 2013 - 00:01, said:




Victima este un betiv, care si in momentul accidentului era foarte baut..dar chiar si asa a trecut pe trecere ..Posted Image

cat tupeu..auzi tu? nenorocitu' de betiv si-a permis sa traverseze pe trecere...si ce crezi? conform zicalei "ban la ban, paduche la paduche si betiv la betiv trage" s-a intalnit cu sotul tau care l-a salutat cu o capota in bot..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate