Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ender's Game (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
campuscodi

campuscodi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.07.2007
Daca nu as fi citit cartea si 2 din continuari nu as fi inteles nimic din filmul asta. Trebuia facut un serial.
Foarte dezamagit de ce a reusit echipa de productie. Cartea este una din capodoperele literare ale secolului trecut.
5/10

#56
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostTinkerbelle, on 10 februarie 2014 - 18:31, said:

Fără să știu ceva despre best-sellerul din spatele filmului, când am văzut acum câteva luni trailerul mi-am spus “wow, Star Trek amestecat cu The Hunger Games?” Posted Image
Apăi după ce l-am vizionat mi s-a părut chiar naşpa. Numai efectele speciale sunt de el.

O distribuţie groaznică, cu actori antipatici...lui H. Ford nu i s-a potrivit rolul DELOC!
Decorul a fost decent.
Povestea nu e suficient de "întunecată" şi nici prea originală.  
Pe lânga asta, filmul abundă în mesaje multikulti enervante.

4/10

Nu stiu ce filme cu poveste mai originala ca asta ai vazut tu in 2013.

#57
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Eu am citit cartea (doar prima) dupa ce am vazut filmul si sincer mi se pare ca a respectat bine carte. Au fost scoase doar pasajele care si in carte sunt tratate superficial si nu au legatura cu actiunea principala. Acele pasaje au legatura cu continuarea dar in film nu isi aveau rostul. Sincer mi s-a parut foarte bun scenariul si realizarea filmului per total.

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postforbes29, on 03 martie 2014 - 13:01, said:

Au fost scoase doar pasajele care si in carte sunt tratate superficial si nu au legatura cu actiunea principala.
Eu cred ca tu ai citit cartea superficial. Conflictul dintre Peter si Ender este esential pentru formarea psihica a lui Ender, si este sters cu buretele in film. Nici nu iti poti da seama in film de ce l-a batut asa de rau pe  primul grasan, apoi pe Bonzo. Si e doar un exemplu.

#59
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Hmmm... intr-un film de 114minute nu poti sa bagi totul. Iar despre relatia lui cu Peter au aratat conflictul de acasa inainte sa plece pecum si actiunea din scoala precum si relatia cu sora lui iar aceste fapte sunt fidele cu cartea. Cartea este jumate despre cum trece el prin fiecare armata iar in film doar 2 armate dar surprinde esentialul si tactica lui. Mesajul din carte cred ca  e transmis. Daca vrem cartea in detaliu trebuia sa faca saga sau serial, nu? Oricum aici este totul subiectiv dar raman la parerea ca este un film care urmareste cat poate de fidel, in timpul alocat, cartea dupca care este facut.

#60
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai si Dune urmareste cartea, dar intr-un mod absolut penibil.

#61
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Intr-adevar, o omisie importanta a fost accentuarea conflictului cu Peter dinainte sa plece de acasa, care are ramificatii si in luptele cu grasul ala al carui nume nu-l mai tin minte si cu bonzo, si in jocul cu uriasul. Dar jocul cu uriasul a fost oricum slab dezvoltat in film, deci acolo banuiesc ca nu afecteaza. Insa pentru prima lupta e esential. Nici nu mai stiu, au specificat in film ca grasul ala murise ulterior?

#62
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postforbes29, on 03 martie 2014 - 13:01, said:

Eu am citit cartea (doar prima) dupa ce am vazut filmul si sincer mi se pare ca a respectat bine carte. Au fost scoase doar pasajele care si in carte sunt tratate superficial si nu au legatura cu actiunea principala.

Pasajele alea au relevanta in cel putin inca 2 carti dupa Jocul lui Ender.

#63
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View PostCelest, on 03 martie 2014 - 23:42, said:

Pasajele alea au relevanta in cel putin inca 2 carti dupa Jocul lui Ender.

Asa banuiam si eu, dar in cazul filmului nu aveau de ce sa le bage. Daca vor face continuare, mai vedem cum le undesc..

#64
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postlucifer76, on 03 martie 2014 - 16:33, said:

Pai si Dune urmareste cartea, dar intr-un mod absolut penibil.
Care Dune? Ala de David Lynch(1984) sau ala din anul 2000? Sunt destul de diferite.

Ontopic:
Am citit cartea prin anii '90 cand rumegam SF la greu ,dar nu m-a marcat in mod deosebit. Nu inteleg ce-i cu tot hype-ul asupra ei. .Oricum filmul e foarte subtire din toate p.d.v.-urile.

#65
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am spus destul de clar, Dune, filmul, nu Copii Dunei, miniseria. Care si ea e la fel de nasoala. Nu mi-au placut in niciunul costumele, atmosfera, parca nici nu vedeam un SF. Ideile lui Herbert sunt destul de filozofice, sunt prezentate intr-un mod progresiv, subtil in carti, in filme lipsesc cu desavarsire.

#66
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postlucifer76, on 04 martie 2014 - 06:27, said:

Am spus destul de clar, Dune, filmul, nu Copii Dunei, miniseria. Care si ea e la fel de nasoala.
Nu e clar de loc. Miniseria din 2000 se numeste tot Dune. Au tradus-o mioriticii locali "Copiii Dunei". Intr-adevar e  slaba ,doar ca are viermi mai mari.

#67
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Viermii mi-au placut, aratau exact asa cum ma asteptam. Si regina furnicilor din Ender arata bine.

#68
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
+1 , film bun

#69
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Probabil că unii sunt mult mai isteţi decât mine, dacă doar din film au înţeles totul.
Eu am terminat acum a 8-a carte, Umbra uriaşului, şi abia acum am legat totul cap la cap. Probabil eu gândesc mai încet decât unii de pe aici.

#70
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Seria Umbra este paralela seriei Ender, totusi. Nu spun ca e mai putin interesanta. Daca Card ar fi vrut sa uneasca cele 2 serii, poate am fi aflat ce s-a intamplat cu Bean, pentru ca a ramas cam in coada de peste soarta lui.

#71
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

View Postforbes29, on 04 martie 2014 - 00:07, said:

Asa banuiam si eu, dar in cazul filmului nu aveau de ce sa le bage. Daca vor face continuare, mai vedem cum le undesc..

Dupa modul in care au ales sa ecranizeze primul volum, nu cred ca va exista o continuare. Restul cartilor din serie au mai putina actiune.

View Postedigee, on 04 martie 2014 - 09:05, said:

Nu e clar de loc. Miniseria din 2000 se numeste tot Dune. Au tradus-o mioriticii locali "Copiii Dunei". Intr-adevar e  slaba ,doar ca are viermi mai mari.

Cred ca lucifer se referea la mini-seria din 2003.

View Postlucifer76, on 04 martie 2014 - 19:51, said:

Seria Umbra este paralela seriei Ender, totusi. Nu spun ca e mai putin interesanta. Daca Card ar fi vrut sa uneasca cele 2 serii, poate am fi aflat ce s-a intamplat cu Bean, pentru ca a ramas cam in coada de peste soarta lui.

A facut-o deja. Shadows in Flight continua povestea lui Bean si a celor 3 copii.

#72
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum sa astept si traducerea, ca asta o sa dureeeze :(.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate