Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ender's Game (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Explicaţia este, zic eu, destul de simplă: şi în Dune, şi în Jocul lui Ender, personajele sînt complexe, au loc lupte interioare, de ordin moral, descoperi în intrigă deseori semnificaţii religioase (vorbesc de Dune, în special), mistice, ezoterice... Gîndiţi-vă numai cît cîntăreau acele pasaje introductive la capitolele din Dune. Învăţasem Litania Fricii pe de rost :) Cum dracu' transpui toate astea într-un film, care să mai fie şi pe placul publicului larg, de consum (adică să producă bani)?!

Părerea mea este că sînt anumite cărţi pe care, pur şi simplu, nu ai cum să le ecranizezi. Ceea ce înseamnă că trebuie să le citeşti. Da, ştiu, nasol.

ps: şi ca să fiu şi on topic, am văzut filmul fără a avea aşteptări mari. Nu mi-a înşelat aşteptările :)

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Am citit primele doua carti, da' nu prea mai tineam minte. Mie mi-a placut filmu', desi a fost cam "inghesuit" in 2 ore.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
A fost ok filmul, dar daca nu citeam cartea nu cred ca intelegeam ceva din el. Au pus accentul pe efecte vizuale, ceea ce-l face interesant de urmarit.

Era evident ca vor taia mult din carte si m-am bucurat sa vad ca au taiat ce se intampla pe Pamant, niste fire inutile in Jocul lui Ender, nu aduc nicio contributie cartii. Nu m-am bucurat sa vad ca au taiat ani din antrenament, ani fara care Ender ramane o papusa. Si jocurile lui repetate in care comunica cu Regina, fara sa stie.
Spre exemplu, in carte el joaca de nenumarate ori acea parte in care uriasul ii da sa bea din doua pahare, iar gestul de final e explicat prin presiunea acumulata in timp, sentimentul neputintei. Uciderea uriasului e un mare pas! Dar in film joaca de doua ori si pac, ucide uriasul fara remuscari.

Oricum, n-as numi nici cartea o capodopera, cu siguranta nu merita comparata cu Dune.

#40
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Fără să știu ceva despre best-sellerul din spatele filmului, când am văzut acum câteva luni trailerul mi-am spus “wow, Star Trek amestecat cu The Hunger Games?” :D
Apăi după ce l-am vizionat mi s-a părut chiar naşpa. Numai efectele speciale sunt de el.

O distribuţie groaznică, cu actori antipatici...lui H. Ford nu i s-a potrivit rolul DELOC!
Decorul a fost decent.
Povestea nu e suficient de "întunecată" şi nici prea originală.  
Pe lânga asta, filmul abundă în mesaje multikulti enervante.

4/10

#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostSfPetru, on 09 februarie 2014 - 07:31, said:

Era evident ca vor taia mult din carte si m-am bucurat sa vad ca au taiat ce se intampla pe Pamant, niste fire inutile in Jocul lui Ender, nu aduc nicio contributie cartii.
Relatia dintre Ender si Peter ti s-a parut "inutila"? Fara asta, uciderea lui Bonzo nu mai are nici un sens. De fapt, intregul film lasa impresia de carpeala, de "petice" fara nici o legatura unite.

#42
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postlucifer76, on 06 februarie 2014 - 12:22, said:

Dezamagirea inceputa cu Dune continua... Cum este posibil ca din carti extraordinare sa faca filme absurd de proaste, greu de explicat. Si mai halucinant, la scenariul din Ender a participat si autorul. Parca a vrut sa isi dea singur cu tesla in oo, parerea mea.

Nu e deloc greu de explicat.
Majoritatea covarsitoare a publicului vrea efecte speciale, extraterestrii, invazii, explozii. Si asta li se da. E foarte greu sa faci un film SF profund si care sa se vanda bine, pentru ca asta ar prespune 2 planuri: un plan mai superficial care sa fie vandut marelui public si un alt plan inserat cu dibacie in primul  destinat celor care pot aprecia complexitatea unei opere. Pentru ca ambele planuri sa fie bune si convingatoare trebuie munca adevarata, chestie pe care multi nu mai sunt dispuis sa o faca daca pot face un Harry Poter, Avengers  sau Twilight care sa sparga box office-urile

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sirius, am vazut sf-uri bune facute dupa scenarii arhi necunoscute. Si am vazut sf-uri penibile facute dupa carti extraordinare. Nu e vorba numai de ce vrea publicul, pentru ca nici acesta nu e multumit de film. Nota 7 pe IMDB spune totul.

#44
sienna

sienna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.02.2014

View PostSirius_B, on 10 februarie 2014 - 18:51, said:

.....
Pentru ca ambele planuri sa fie bune si convingatoare trebuie munca adevarata, chestie pe care multi nu mai sunt dispuis sa o faca daca pot face un Harry Poter, Avengers  sau Twilight care sa sparga box office-urile

Aici e de fapt problema. Mai putina munca, mai putine fonduri, doar atat ca sa scoata profit.
Filmul nu e stralucit dar e mai ok fata de multitudinea de SF-uri cu vampiri, monstri si uky-doghgies.

#45
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postlucifer76, on 10 februarie 2014 - 19:04, said:

nici acesta nu e multumit de film. Nota 7 pe IMDB spune totul.
Ce vorbeşti, nota 7 e prea mult pt. filmu' ăsta. E clar că publicul a apreciat exploziile. :rolleyes:
Metascore-ul e de 51%.

#46
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postsienna, on 10 februarie 2014 - 20:27, said:

Aici e de fapt problema. Mai putina munca, mai putine fonduri, doar atat ca sa scoata profit.
Filmul nu e stralucit dar e mai ok fata de multitudinea de SF-uri cu vampiri, monstri si uky-doghgies.

Temele abordate de filmele SF tip block buster sunt foarte, foarte restrictive si cad intr-o continua spirala de clisee.Eroina care trebuie salvata, extraterestrii evil, orice forma de zombie care mormaie 'brains', supereroi din benzi desenate care salveaza lumea de monstri etc.
E o zona de comoditate din care putini vor sa iasa.
Cand de fapt SF-ul e numai si numai experimentare.
Cati ar putea sau ar indrazni sa ecranizeze Eden de Stanislaw Lem, Lumea inversa de Cristopher Priest, sau orice altceva mai controversat?
Sigur, mai rasare cate un Scanner darkly, Inception, Cloud Atlas, dar se sufoca in noianul de Harry Potter, hobiti, Thori si Twilight ce impanzesc in fiecare an cinematografele cu continuarea numarul 23.
Si asta luand in considerare doar cinematografia americana.
Din pacate in alte tari fil SF sunt rare datorita bugetului imens necesar, desi mi-ar fi placut sa vad ce ar putea scoate astazi cei care au  scos Ikarie XB1, Solaris sau Metropolis.
Dar totusi e gasesc incat destule filme pentru cei care stiu ce sa caute.

#47
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postlucifer76, on 10 februarie 2014 - 18:49, said:

Relatia dintre Ender si Peter ti s-a parut "inutila"? Fara asta, uciderea lui Bonzo nu mai are nici un sens. De fapt, intregul film lasa impresia de carpeala, de "petice" fara nici o legatura unite.
Ce fac Peter cu Valentine pe Pamant cu politica lor e irelevant pentru dezvoltarea lui Ender. Ma asteptam sa se intample ceva pe final dar nu se ajunge nicaieri cu firul asta. Ca ajunge Peter presedinte sau ca ajungea altcineva, tot acolo eram.

#48
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu cred ca ai citit cartea, de sustii asta.

#49
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Poi explica-mi tu ce rol a avut Peter si de ce nu putea fi altcineva in locul lui, scutindu-ne de zecile de pagini cu Locke si Demostene.

#50
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013

View PostSfPetru, on 09 februarie 2014 - 07:31, said:

A fost ok filmul, dar daca nu citeam cartea nu cred ca intelegeam ceva din el.
Ce-a fost asa greu de inteles?Hai sa luam niste copii de clasa a 7-a -8-a,iar pe unul dintre ei,cel mai nesuferit si infatuat, sa-l punem prim ministru ,care debordeaza de o inteligenta si logica sclipitoare,sa scoatem din el un Bruce Lee ,pe langa care misuna niste mecle de copii cretinoizi,sa mai bagam si niste conflicte pe acolo tipic adolescentine,ca deh ,sa le dam arme megasofisticate si sa-i punem sa lupte impotriva unei asa zise invazii extraterestre,cand defapt aia joaca in defensiva si the bad-boys sunt oamenii.Astia pusi rau de tot pe furnicoaiele alea sa le distruga,desi de vreo 50 de ani nici urma de vreuna...Borfasii se folosesc de asta micu' sa le distruga planeta alora,iar cand asta isi da seama ca de fapt n-a fost o simulare,sa enerveaza incepe sa se agite pe acolo,sa planga,sa zbiere,ca ia uite ce-am facut,mi-am distrus toti inamicii(wtf?!).In fine,iese el afara nervos si ajunge pe la nu stiu ce ruine si cotrobaie pe acolo unde se intalneste cu o furnicoaie din asta ,care surprinzator nu-l haleste(ca doar e smechera si telepatic isi da seama ca asta a fost manipulat) ,ii da un ou si asta micu' ca sa-si repare greseala cica, ii promite ca ii va gasi o planeta unde sa poata renaste rasa aratariilor astora...La capitolul visuals & co nota 10 din partea mea.Dar ca storyline...Cata minte iti trebuie sa concepi asemenea poveste ridicola?

#51
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmichael-myers, on 22 februarie 2014 - 01:01, said:

Ce-a fost asa greu de inteles?Hai sa luam niste copii de clasa a 7-a -8-a,iar pe unul dintre ei,cel mai nesuferit si infatuat, sa-l punem prim ministru ,care debordeaza de o inteligenta si logica sclipitoare,sa scoatem din el un Bruce Lee ,pe langa care misuna niste mecle de copii cretinoizi,sa mai bagam si niste conflicte pe acolo tipic adolescentine,ca deh ,sa le dam arme megasofisticate si sa-i punem sa lupte impotriva unei asa zise invazii extraterestre,cand defapt aia joaca in defensiva si the bad-boys sunt oamenii.Astia pusi rau de tot pe furnicoaiele alea sa le distruga,desi de vreo 50 de ani nici urma de vreuna...Borfasii se folosesc de asta micu' sa le distruga planeta alora,iar cand asta isi da seama ca de fapt n-a fost o simulare,sa enerveaza incepe sa se agite pe acolo,sa planga,sa zbiere,ca ia uite ce-am facut,mi-am distrus toti inamicii(wtf?!).In fine,iese el afara nervos si ajunge pe la nu stiu ce ruine si cotrobaie pe acolo unde se intalneste cu o furnicoaie din asta ,care surprinzator nu-l haleste(ca doar e smechera si telepatic isi da seama ca asta a fost manipulat) ,ii da un ou si asta micu' ca sa-si repare greseala cica, ii promite ca ii va gasi o planeta unde sa poata renaste rasa aratariilor astora...La capitolul visuals & co nota 10 din partea mea.Dar ca storyline...Cata minte iti trebuie sa concepi asemenea poveste ridicola?

Avand in vedere ca este una din cele mai bune carti SF din lume... cred ca iti trebuie o minte sclipitoare. Care nu poate fi inteleasa de multa lume care s-a chinuit sa ia bac-ul in zilele noastre...

#52
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postmichael-myers, on 22 februarie 2014 - 01:01, said:

Ce-a fost asa greu de inteles?Hai sa luam niste copii de clasa a 7-a -8-a,iar pe unul dintre ei,cel mai nesuferit si infatuat, sa-l punem prim ministru ,care debordeaza de o inteligenta si logica sclipitoare,sa scoatem din el un Bruce Lee ,pe langa care misuna niste mecle de copii cretinoizi,sa mai bagam si niste conflicte pe acolo tipic adolescentine,ca deh ,sa le dam arme megasofisticate si sa-i punem sa lupte impotriva unei asa zise invazii extraterestre,cand defapt aia joaca in defensiva si the bad-boys sunt oamenii.Astia pusi rau de tot pe furnicoaiele alea sa le distruga,desi de vreo 50 de ani nici urma de vreuna...Borfasii se folosesc de asta micu' sa le distruga planeta alora,iar cand asta isi da seama ca de fapt n-a fost o simulare,sa enerveaza incepe sa se agite pe acolo,sa planga,sa zbiere,ca ia uite ce-am facut,mi-am distrus toti inamicii(wtf?!).In fine,iese el afara nervos si ajunge pe la nu stiu ce ruine si cotrobaie pe acolo unde se intalneste cu o furnicoaie din asta ,care surprinzator nu-l haleste(ca doar e smechera si telepatic isi da seama ca asta a fost manipulat) ,ii da un ou si asta micu' ca sa-si repare greseala cica, ii promite ca ii va gasi o planeta unde sa poata renaste rasa aratariilor astora...La capitolul visuals & co nota 10 din partea mea.Dar ca storyline...Cata minte iti trebuie sa concepi asemenea poveste ridicola?

Filmul nu e o capodobera, dar tu ai inteles fix 0 din el.
E vorba de problematica superioritatii civilizatiilor, a copilului genial, a eticii extinctiei a ceva necunscut etc.
Eh, unde nu-i...

#53
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu am avut foarte putine asteptari de la fimul asta, ma bazam pe mare dezamagire Dune si pe faptul ca nu o sa fie o serie. Era clar ca nu aveau unde sa introduca intr-un fim de doua ore framnatarile si controversele unui personal ca Ender. Chiar si asa au reusit sa ma uimeasca cat de slab poate fi fimul comparativ cu romanul,. Sirius pe bune ce scrii tu acolo izvoraste din roman nu din film, eu nu-l condamnd pe meyers ca a inteles ata din film.

#54
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Tragedia care este trecuta cu vederea in film este ca razboiul nu e decat o neintelegere. Furnicile stiau ca oamenii se vor razbuna pentru cele 2 invazii, dar au ales sa nu riposteze. Au incercat sa ia legatura cu Ender, dar nu au reusit.
Marele geniu a lui Card e ca te face sa iti fie mila de furnici. Cei care au scris scenariu au ratat cu totul ideea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate