Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Șostakovici, un compozitor interesant

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
eu sunt convins că fără un libret în mână, un nativ vorbitor de germană nu înţelege ce zice hotter în inel, iar un nenativ vorbitor de germană n-are nicio problemă cu pronunţia lui kipnis sau london :bigwhitegrin:

#56
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Intrebare pentru cumoscatori; am ascultat a XV-a de nenumarate ori, am analizat-o bine, stiu de tristan,stiu de motivul destinului, stiu de william tell (mesaj sublim-william tell=revolutionar) , in fine...ce vulva ma-sii termina simfonia in la major? De ce La major? Tonalitate foarte deschisa, luminoasa...ce #*%|\^+ vrea sa zica? Din tic tac inteleg ca vrea sa zica "time is over" , se apropie clipa mortii...(asta inteleg eu). Dar de ce vulva ma-sii in La major? Gagiul o fi suferit atat incat a ajuns sa-l doara-n paispe? Si-a depasit conditia umana si vede sfarsitul ca pe ceva comic? De fapt toata simfonia e un fel de "antimuzica", o capodopera plina de conflict...mai ales in partea a 4-a, fraze lungi fara directie(aparent), undeva la limita atonalitatii. Si totusi, ce vrea cu la majorul ala? Si cu cvinta aia sparta peste care pune terta mare intre fundamentala si cvinta la sfarsitul piesei...ma intriga, nu la modul obiectiv, ci uman...imi intriga sentimentele.

Edited by tyrael, 21 December 2013 - 01:38.


#57
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 04.12.2007
Ascultand ieri proaspat venitul SACD cu a 14a si a 15a dirijate de Dmitrij Kitajenko am citit in mini-eseul insotitor ceva ce ar putea sa te ajute.
Mai e atasat un scan si cu cateva cuvinte despre simfonie din bookletul cd-ului cu a 15a dirijata de Kirill Kondrashin:

Attached Files

  • Attached File  K1.JPG   145.4K   14 downloads
  • Attached File  K2.JPG   364.11K   14 downloads


#58
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Multumesc frumos!

#59
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 04.12.2007
Ca sa nu se piarda in noianul paginilor de la "Opera": motivul entuziasmului in seara asta, gasit din pura intamplare

Adaptare sovietica din '66 dupa opera Lady Macbeth of the Mtsensk District a lui Mister Shosta. Cu Galina Vishnevskaya !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7A6K2BeCMz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vrut sa ma uit si la un live din 2006 dirijat de Jansons dar am renuntat de pe la minutul 21, cand in scena agresarii slujnicei au oferit tzatze, chiloti si tras de p#l@. Aceeasi scena este pe la minutul 15 in filmul facut de rusi.

Jansons / 2006:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kAg1jZVgNy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Am dat si eu recent de el si tocmai sunt in curs de piratare a vreo 2000 de fisiere, care cred ca acopera destul de bine opera lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O56QJaY7lQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-Gm1Z_oxPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate