Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China
 Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi
 cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Șostakovici, un compozitor interesant

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

am merțan

• Grup: Senior Members
eu sunt convins că fără un libret în mână, un nativ vorbitor de germană nu înţelege ce zice hotter în inel, iar un nenativ vorbitor de germană n-are nicio problemă cu pronunţia lui kipnis sau london :bigwhitegrin:

tyrael

tyrael

Active Member

• Grup: Members
Intrebare pentru cumoscatori; am ascultat a XV-a de nenumarate ori, am analizat-o bine, stiu de tristan,stiu de motivul destinului, stiu de william tell (mesaj sublim-william tell=revolutionar) , in fine...ce vulva ma-sii termina simfonia in la major? De ce La major? Tonalitate foarte deschisa, luminoasa...ce #*%|\^+ vrea sa zica? Din tic tac inteleg ca vrea sa zica "time is over" , se apropie clipa mortii...(asta inteleg eu). Dar de ce vulva ma-sii in La major? Gagiul o fi suferit atat incat a ajuns sa-l doara-n paispe? Si-a depasit conditia umana si vede sfarsitul ca pe ceva comic? De fapt toata simfonia e un fel de "antimuzica", o capodopera plina de conflict...mai ales in partea a 4-a, fraze lungi fara directie(aparent), undeva la limita atonalitatii. Si totusi, ce vrea cu la majorul ala? Si cu cvinta aia sparta peste care pune terta mare intre fundamentala si cvinta la sfarsitul piesei...ma intriga, nu la modul obiectiv, ci uman...imi intriga sentimentele.

Edited by tyrael, 21 December 2013 - 01:38.

domnujim

domnujim

Member

Ascultand ieri proaspat venitul SACD cu a 14a si a 15a dirijate de Dmitrij Kitajenko am citit in mini-eseul insotitor ceva ce ar putea sa te ajute.
Mai e atasat un scan si cu cateva cuvinte despre simfonie din bookletul cd-ului cu a 15a dirijata de Kirill Kondrashin:

Attached Files

• Attached File  K1.JPG   145.4K   14 downloads
  • Attached File  K2.JPG   364.11K   14 downloads

tyrael

tyrael

Active Member

Multumesc frumos!

domnujim

domnujim

Member

Ca sa nu se piarda in noianul paginilor de la "Opera": motivul entuziasmului in seara asta, gasit din pura intamplare

Adaptare sovietica din '66 dupa opera Lady Macbeth of the Mtsensk District a lui Mister Shosta. Cu Galina Vishnevskaya !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7A6K2BeCMz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vrut sa ma uit si la un live din 2006 dirijat de Jansons dar am renuntat de pe la minutul 21, cand in scena agresarii slujnicei au oferit tzatze, chiloti si tras de p#l@. Aceeasi scena este pe la minutul 15 in filmul facut de rusi.

Jansons / 2006:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kAg1jZVgNy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mizu

Mizu

moroșan

Am dat si eu recent de el si tocmai sunt in curs de piratare a vreo 2000 de fisiere, care cred ca acopera destul de bine opera lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O56QJaY7lQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cristirg

cristirg

Senior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-Gm1Z_oxPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate