Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Șostakovici, un compozitor interesant

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ați ascultat Șostakovici? Dacă da, vă place?

De ce mi se pare interesant? Pentrucă în pofida regimului sovietic a reușit să-și exprime adevăratele idei și sentimente prin muzică, a reușit să fie sincer într-o perioadă în care mulți și-au pierdut viața pentru mult mai puțin decât atât.

În afară de asta, ne place sau nu Șostakovici, este un mare compozitor modern, din păcate prea puțin interpretat.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mmCnQDUSO4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xbru9UcCLQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneur0, on 15 decembrie 2012 - 20:14, said:

Ați ascultat Șostakovici? Dacă da, vă place?
Da, din punctul meu de vedere e unul dintre cei mai buni. Îmi place foarte mult Leningrad, un amestec foarte "învolburat" de sentimente, de la iubire la război.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Frumos, sună bine!Posted Image

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LX1fiE0U1qA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Modul in care acest mare compozitor polono/rus a inteles sa puna pe note ”ultimul vals” al civilizatiei europene. Nu s-a inselat, i-au urmat doua razboaie mondiale.

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Waltz 2 este foarte cunoscut (utilizat in filme).
Simfonia a 7-a in C major, nu imi este deloc cunoscuta.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostOriginalCopy, on 15 decembrie 2012 - 20:24, said:

Da, din punctul meu de vedere e unul dintre cei mai buni. Îmi place foarte mult Leningrad, un amestec foarte "învolburat" de sentimente, de la iubire la război.
Ascultându-l, chiar poți să te imaginezi printre ruinele Leningradului cu obuzele nemțești explodând lângă tine. Îți poți imagina oameni în zdrențe trecând pe lângă ziduri dărâmate și căutând ceva de mâncare. Posted Image


View Postspider_zero_sapte, on 15 decembrie 2012 - 20:27, said:


Modul in care acest mare compozitor polono/rus a inteles sa puna pe note ”ultimul vals” al civilizatiei europene. Nu s-a inselat, i-au urmat doua razboaie mondiale.

Valsul nr. 2 e o piesă ușurică. Ascultă simfoniile, concertele, suitele. Probabil că simfoniile sunt cele mai reușite.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ogJFXqYEYd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by neur0, 15 December 2012 - 21:11.


#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ms de sugestie, dar le ascult frecvent.
Asta cand nu ascult Smetana, Dvorak, Rahmaninov si...Maksim Mrvica. Deh sunt mai nationalist de felul meu!:))
Posted Image

Edited by spider_zero_sapte, 15 December 2012 - 21:45.


#8
snowly

snowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.06.2006
nu mi se pare putin interpretat; sigur, nu'i extrem de popular, dar... Sunt destule seturi cu simfoniile, mai ales rusi.5 si 7 sunt interpretate chiar destul de des. La festivalul Radio de anu' asta, francezii au venit cu a 6a in partea a doua de program(cu Dvorak cello prima parte).

personal ascult setul lu' Rostropovich.

#9
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Parca Rostropovich a colaborat cu Shostakovich, erau prieteni la catarama, cum s-ar spune. Concertul pt cello si orchestra a fost scris de compozitor dupa consultarea cu cellistul. O capodopera. Dar in general, compozitorul este privit ca cel mai mare simfonist al secolului XX.

#10
snowly

snowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.06.2006
da, erau amici; asta e si unul din motivele pt. care prefer respectivul set. Ma gandesc ca Rostropovich ar trebui sa stie destul de bine ce era in mintea lui, cunoscandu'l.

plus ca mi se pare ca trebuie sa fi trait comunismul ca sa'l intelegi de la un punct incolo. Personal, ca cineva care a trait doar putin timp sub comunism(nea Nicu s'a dus cand aveam 10 ani), tot gasesc destul de aiurea acuzatiile vesticilor fata de Sostakovici. Ironia fata de clasa muncitoare si victoriile ei transpare destul de clar pe alocuri, da'... chiar trebuie sa fii trait asta ca sa'ntelegi cum se putea face o ironie fata de regim pe vremea aia(si ma rog, sa si supravietuiesti - pana la urma o buna bucata din cariera era pe vremea lui Stalin, unde era vorba de supravietuire).

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postsnowly, on 23 decembrie 2012 - 21:12, said:

nu mi se pare putin interpretat; sigur, nu'i extrem de popular, dar... Sunt destule seturi cu simfoniile, mai ales rusi.5 si 7 sunt interpretate chiar destul de des. La festivalul Radio de anu' asta, francezii au venit cu a 6a in partea a doua de program(cu Dvorak cello prima parte).

personal ascult setul lu' Rostropovich.

Păi sunt interpretate la ruși. Nu vezi filarmonicile din Londra, Munchen, Berlin interpretănd Șostakovici. Oricum, e pierderea lor, snobismul se plătește cumva.

Ești mai mare decât mine, cred, cu un an sau doi. Nu cred că vremea comunismului ar fi de promovat și nici nu cred că ar fi o perioadă bună pentru muzică sau alte arte.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
tre să recunosc că simfonia a 7-a, aşa cum e interpretată în primul post, nu se află printre preferatele mele. e drept, n-am ascultat decât allegretto-ul, dar chiar ş-aşa, prefer de ţşpe ori mai mult tempi mult mai rapizi ai lui järvi - ăla mi se pare etalonul. bine, nici mravinski sau kondraşin nu stau rău, dar a 7-a sub bagheta lui järvi e absolut superbă. adică na, spre comparaţie, ultima parte, la rojdestvenski durează vreo dooj dă minute cam aşa, järvi se grăbea să plece acasă şi-a strunit partea în sub 15. rezultatul e absolut demenţial. ce face celibidache din bruckner face în sens contrar järvi cu şosta. şi se potriveşte de minune aş zice.

crecă tempi ăştia sunt mult mai potriviţi pentru a 11-a. acolo rojdestvenski-i tata lor cum s-ar spune. însă în leningrad, nu există decât o variantă - neeme järvi cu filarmonica scoţiană. cine nu mă crede să facă bine s-o asculte. le dă clasă unor consacraţi într-ale lu şosta, de la barşai la rojdi :D

a da, şi să nu-l uităm şi pe karajan care nu s-a căznit de pomană în simfonia a 10a :D :D :D


altă piesă de rezistenţă - execuţia lu stepan razin. cine pomeneşte de valsuri şi suite de balet să se mai gândească înc-o dată.

başca muzica de cameră. nu sunt un pasionat al genului, însă cvartetele lu şosta au consistenţa unor simfonii veritabile

View Postneur0, on 25 decembrie 2012 - 23:33, said:


Păi sunt interpretate la ruși. Nu vezi filarmonicile din Londra, Munchen, Berlin interpretănd Șostakovici. Oricum, e pierderea lor, snobismul se plătește cumva.

Ești mai mare decât mine, cred, cu un an sau doi. Nu cred că vremea comunismului ar fi de promovat și nici nu cred că ar fi o perioadă bună pentru muzică sau alte arte.
ba vezi, e un ciclu cu filarmonicile londoneze sub bagheta lu rostropovich sau a lui haitink (bine, plus alte orchestre ca cea din amsterdam şamd)

apoi mai e ciclul simfoniilor cu barşai la pupitru orchestrein din köln. şi câte şi mai câte alte integrale ce au ca protagonişti dirijori de primă mână dimpreună cu orchestre de top!

#13
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postneur0, on 25 decembrie 2012 - 23:33, said:


Păi sunt interpretate la ruși. Nu vezi filarmonicile din Londra, Munchen, Berlin interpretănd Șostakovici. Oricum, e pierderea lor, snobismul se plătește cumva.

Ești mai mare decât mine, cred, cu un an sau doi. Nu cred că vremea comunismului ar fi de promovat și nici nu cred că ar fi o perioadă bună pentru muzică sau alte arte.
Tocmai am cantat a 5-a in Bremen, numa' vreo 60 oameni la concert. :( dar in Olanda,peste 1000. Ciudat.

#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Posttyrael, on 21 februarie 2013 - 01:06, said:

Tocmai am cantat a 5-a in Bremen, numa' vreo 60 oameni la concert. Posted Image dar in Olanda,peste 1000. Ciudat.
cânţi cu vreo orchestră? dacă da, care, şi mai precis unde?:D ceva promoţii la bilete, oferte, etc, pt colegii forumişti? :D:D

#15
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
A fost o colaborare intre conservatorul din Groningen (Olanda) si cel din Bremen. Deci orchestra de studenti, dar a sunat profi :)

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Posttyrael, on 05 martie 2013 - 00:35, said:

A fost o colaborare intre conservatorul din Groningen (Olanda) si cel din Bremen. Deci orchestra de studenti, dar a sunat profi Posted Image
la ce cânţi?

şi înc-o chestie. ce faci când tre să cânţi o compoziţie care nu-ţi place? cum posă pui suflet atunci? la ce te gândeşti, cum încerci să te autoconvingi?:D

#17
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postgigel de hohenţolărn, on 05 martie 2013 - 11:16, said:

la ce cânţi?

şi înc-o chestie. ce faci când tre să cânţi o compoziţie care nu-ţi place? cum posă pui suflet atunci? la ce te gândeşti, cum încerci să te autoconvingi?Posted Image

Contrabas. Pai daca e sa cant ceva ce nu-mi place (adica muzica ''comerciala'') macar ma gandesc la ciubuc. Daca nu dau nici ciubuc, atunci e si mai nasol, dar macar ma gandesc ca-mi fac relatii si ca poate mai vine un ciubuc :lol: ca no,cu muzica clasica numai din ciubucuri poti trai pana prinzi post (daca prinzi) si ciubucurile sunt rare. Dar nu are cum sa nu-ti placa ceea ce canti,acum vorbind serios, daca tratezi orice lucrare cu seriozitate sigur vei gasi ceva interesant: armonic,tehnic,stilistic,etc. In general, ceea ce mie nu-mi place (Mozart) e compensat de dificultatea tehnica a executiei in sine si asta face piesa respectiva provocatoare, deci frumoasa. Acum nu poti sa pui suflet chiar in toate, dar in a 5-a de Shostakovich daca nu pui esti robot. :DTe trazneste pana in maduva maduvei.

#18
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Posttyrael, on 05 martie 2013 - 11:55, said:

In general, ceea ce mie nu-mi place (Mozart) e compensat de dificultatea tehnica a executiei in sine si asta face piesa respectiva provocatoare, deci frumoasa.
Or fi cîţiva oameni pe care i-ai făcut fericiţi cu replica asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate