Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Xero Phaser 3010 , Xerox Phaser 3040

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Inca nu am o asemenea imprimanda laser monocrom, dar cautand pe net am dat si de aceste modele.
In primul rand nu mi-am dat seama de diferenta intre ele desi 3040 este mai scumpa. Singura chestie pe care am observat-o pe un site ar fi ca viteza de imprimare la 3040 este putin mai mare si anume 24ppm fata de 20ppm la 3010. Doar pentru 4ppm nu stiu daca merita acei bani in plus pentru ca pe mine nu ma intereseaza viteza prea mult. Imprim zilnic dar relativ rar si doar cate 2-3 pagini.

Apoi am vazut intr-un clip pe youtube ca modelul asta are un cartus foarte simplu de scos, de umplut.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/abbIXSzbW9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faza e ca nu stiu daca la folosirea imprimantei ajunge doar sa schimbi cartusul ala la infinit. Oare mai trebuie si altceva facut, gen curatare, schimbat nu stiu ce alta piesa.
In videoclipul de mai sus este scos si chipul si probabil ca la reumplere trebuie inlocuit si acel chip.
Mai trebuie gasit si tonerul compatibil.

Credeti ca este convenabila o asenenea imprimanta dpdv al costurilor de imprimare ulterioare? Cautarea pe forumul asta duce in special catre imprimante care nu se mai gasesc si mi-am pierdut timpul aiurea cautandu-le. Asadar nu ma intereseaza comparatii cu imprimante care nu se mai gasesc sau cu SH-uri. Am observat ca la ora actuala mai este la moda modelul HP P1102

Edited by XrainX, 15 December 2012 - 17:09.


#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Xerox 3010 este o imprimanta ok cu conditia sa nu printezi mai mult de 500 pagini lunar sau mai detaliat spus ar fi problema legata de unitatea optica care nu se poate inlocuii, daca de ex la HP P1102 poti inlocuii fara probleme cilindrul fotosensibil la acest modele de Xerox cilindru nu se poate inlocuii, astfel incat odata uzat acel cilindru trebuie sa inlocuiesti imprimanta cu totul. Cartusul se incarca extrem de simplu si este nevoie de inlocuirea chipului la fiecare reumplere (se  gasesc la firmele de specialitate atat toner cat si chip), vestea buna este ca au aparut deja si cartuse compatibile la preturi super ok, gasiti ceva detalii aici.
Totusi intre cele 2 as alege fara sa clipesc HP P1102, HP sunt cei mai ok pe imprimante, cartuse compatibile foarte ieftine, se poate reumple si exista toata gama de piese de schimb pentru imprimante si cartuse.

#3
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Daca astia de la Xerox au pus tonerul separat ma gandesc ca acel cilindru nu ar trebui schimbat atat de des ca la un al tip de imprimanta laser. Plus ca am inteles ca ar folosi o tehnologie LED.
Odata ce cartusul acela se poate schimba iar asta se face foarte usor, ma gandesc ca cei de la Xerox vand si cartuse separat tocmai pentru ca pot fi inlocuite fara a inlocui si cilindrul foto sensibil, Din ce am mai citit eu pe net cei care fac reummpleri spun sa schimbi cilindrul ala cam o data la 2 reumpleri in cazul imprimantelor laser. Pai daca ma apuc sa fac socoteala la chip + toner + cilndru (din 2 in 2) + manopera, poate ca ies mai bine daca imi umplu eu un Xerox deoarece este foarte simplu, cu toate ca la un moment dat ar trebui sa cumpar alta imprimanta, dar avand in vedere pretul ei de aproximativ 240 lei.
Ba chiar e posibil sa gasesc cartus compatibil aproape la pretul cerut de unii pentru reumplere.

Deocamdata vreau sa aflu de cate ori poate fi schimbat un cartus la Xerox Phaser 3010 si ce toner ar fi indicat, ca am inteles ca nu merge orice toner tocmai din cauza tehnologiei folosite.

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cilindrul acela tine minim 10.000 de pagini, am client (o firma de pariuri) la care am reumplut pana acum de 5 ori cartusul si inca merge. Totul tine de volum, daca nu depasesti 500 pagini lunar este ok acest xerox, daca ajungi la un 1000 de pagini/lunar eu zic sa te mai gandesti. Eu am de ex un P1102 de fix un an si am printat pana acum cu ea 25.000 pagini fara sa am nici cea mai mica problema.

#5
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
In legatura cu tonerul am o banuiala si te rog sa imi confirmi daca am dreptate sau nu.
In cazul 3010 eu cred ca nu e nicio diferenta intre cartusul mare si cel mic, mai putin chipul. Adica eu cred ca daca la cartusul original al imprimantei pun un chip de 2200 pagini pot umple acel toner cu cantitatea necesara (60 grame) pentru printarea a mai mult decat 1500 pagini cat spun ei ca ar tine cartusul original mic (45 grame). Si chiar daca nu s-ar putea umple cu cantitatea pentru tonerul mare pentru ca nu incape, doar folosind acelasi chip as putea umple de 2 ori cu toner pana la expirarea counterului.

Stii daca praful de toner e mai special in cazul Phaser datorita tehnologiei LED?

Oare de ce nu se fac chipurile aftermarket de exemplu pentru 5000 sau 10000 de pagini?

Edited by XrainX, 26 December 2012 - 11:59.


#6
weedsmoker99

weedsmoker99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.09.2011

View PostXrainX, on 26 decembrie 2012 - 11:58, said:

Oare de ce nu se fac chipurile aftermarket de exemplu pentru 5000 sau 10000 de pagini?


cipurile le gasesti doar la capacitatea cartusului . nu le gasesti mai mari dar tin umpic mai mult . la mine cartusul are 2500 pagini si cipul tot atata dar trag intre 2700 - 2900 cu un cip . nici eu nu imi dau seama de ce cipul no-name nu tine la fel de fiecare data . incarcarea  o poti face acasa linistit . ca fost posesor de xerox 3140 pot spune ca a tinut destul de mult .

#7
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pentru imprimantele astea din seria Phaser crezi ca trebuie vreun toner mai special? Tu ce ai folosit?
Ai avut cartusul default, mic, cel de 1000 de pagini? Daca da, bagand un chip de 2200 de pagini il umpleai de doua ori, sau intra si in cel mic tot 65 grame de toner adica atat cat are cartusul mare?
O sa imi iau vreo 10 chipuri din China cu vreo 2$ bucata si sper sa imi ajunga cat tine imprimanta. Ma vor costa mai putin decat 2 chipuri de la noi. ;-)

Quote

la acest modele de Xerox cilindru nu se poate inlocui
Tocmai m-am uitat la un 3010 si am vazut cat de simplu se deschide usa din spate pentru a avea acces la cilindru si ce o mai fi pe acolo. Ma gandesc ca se poate si curata pe acolo, chiar. Plus ca am inteles ca poate rezista 20000 pagini. Dupa aia pot sa o arunc linistit, sau pana atunci vor aparea piese de schimb, ca acum e prea recenta ca sa fie disponibile si piese. La 240 lei cat costa toata imprimanta nu ar trebui sa imi bat capul cu vreo reparatie, fiind chiar mai ieftina decat cartusul cumparat din diferite locuri de pe net. Iar cartusul la imprimanta asta este ceva foarte simplu, practic doar cutia cu toner si nici nu se compara cu celealte, mult mai complicate.
De aceea ma gandesc ca ar trebui sa am grija ca tonerul sa fie de calitate.

Edited by XrainX, 28 December 2012 - 15:53.


#8
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Cred ca atunci cand se vor gasi pieste de schimb, inlocuirea acestora cred ca va fi cel mai usor de facut dintre toate imprimantele laser. Pe langa cartusul foarte simplu de scos si inlocuit sau umplut. Pana una alta doar niste chipuri de gasit si toner.
Attached File  Xerox Phaser 3010 Front.jpg   1.97MB   85 downloadsAttached File  Xerox Phaser 3010 Back 1.jpg   1.73MB   96 downloadsAttached File  Xerox Phaser 3010 Back 2.jpg   1.96MB   92 downloads

Edited by XrainX, 03 January 2013 - 23:17.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Sa nu uitati sa faceti update de firmware la 3010, ver 2.02 e cea curenta si rezolva multe probleme inclusiv identificarea eronata A4/Letter si alti parametri din driver care nu erau transmisi la imprimanta corect si generau printre altele copii fara sfarsit in anumite situatii.
In rest scula e foarte buna, unitatea optica tine peste 15000 pagini (conform manualului de service viata imprimantei este de 30000 pagini sau 5 ani) iar de inlocuit tambur optic chiar nu stiu daca se poate sau nu, nu mai iau dupa zvonuri dar o unitate optica noua oricum costa cat o imprimanta practic (vreo 200-250 lei depinde de oferta) ca atare... e logic sa o schimbi la un moment dat. In rest tehnic e excelenta calitatea tiparirii analizata la microscop este superba chiar daca e numai 1200dpi. Fiabilitatea e mai buna intrucat nu are prisme mobile/laser si optica dedicata ci doar un array de leduri si un focalizator, foloseste un toner mai special care fuzioneaza la temperatura usor mai mica.

#10
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Multumim de update si informatii.
Cea mai mare smecherie la imprimanta asta e ca daca ai chipuri ti-o poti umple singur, dar mai ales usor, deoarece nu mai trebuie sa demontezi toate subansamblele alea pe care le are un cartus normal intalnit la celelalte firme. Si ca sa iesi cat mai ieftin, ti le poti lua din China cu mai putin de 2 dolari bucata. Si daca ti-ai umplut-o singur de 10 ori poti spune ca ai economisit banii de alte doua imprimante, poate 3, depinde cum te ard cei cu umplerea de cartuse.

Abia astept sa testez un cartus chinezesc de capacitate de 2200 pagini sa vad cat toner intra in el, deoarece cand am fost la incarcat cu cartusul original al imprimantei la o firma arhicunoscuta s-a bagat chipset mic de 1500 si toner putin. Mi s-a spus ca nu poate baga chipset mare ca nu intra mai mult toner in cartus. Eu voi verifica chestia asta pentru ca eu am o banuiala ca firmele astea de incarcat cartuse au grija doar sa treci cat mai des pe la ei. Mai des, mai multi bani pentru ei. Plus ca nu mi se pare normal sa ceri la un cartus de 3010 cat ceri si la un cartus de orice alta imprimanta la care munceste ala o groaza pana il umple. La asta desface un capacel si toarna acolo praful.

Edited by XrainX, 23 February 2013 - 12:59.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Da e foarte usor de umplut, nu stiu cipurile cat sunt dar eu personal am volum redus si folsoesc cartuse originale, mai ales ca atunci cand am cumparat-o in oferta (deci redus fata de pretul normal) am primit in plus un voucher de vreo 62 lei pe care l-am folosit deja pentru a-mi lua un cartus de rezerva Posted Image

Firmware-ul SG1_XC_2.02 e aparut pe 19 februarie, pe 20 l-am si aplicat.
"This firmware release contains the following fixes:
• Support for European Union Lot 6 energy requirements on 220V units manufactured after January 1, 2013
• The Paper Size and Paper Type no longer needs to be set in the Printer Setting Utiltiy. The printer will use the Paper Size and Paper Type set in the driver when a job is sent"

#12
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pai cartusul original costa cam cat toata imprimanta, undeva spre 200 lei. Unul compatibil, parca sub 100 lei, asa ca eu cred ca ti-ai luat unul compatibil, iar asta inseamna tot China. Unul compatibil in China e cam 12$ cu tot cu transport. Iar de acolo de unde am luat eu s-a trimis si in Romania in volum mare, la un importator de la noi. ;-)

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Ala mare desigur, dar lucrezi cu el enorm. Eu am luat ala de 1000, imi este suficient, vreo 120lei si am platit cam jumate restul voucher, Japan made.

Attached Files



#14
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am o impresie ca cu actualul firmware parca nu se mai usuca tonerul pe hartie, sau parca nu e "lipit" bine si se ia de pe coala dupa imprimare.
Oare se gasesc pe undeva si versiunile mai vechi de firmware?

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Se "usuca" corect, defineste tipul de hartie ca standard pentru ca probabil acolo este eroarea, firmware-ul nu face modificari in parametri insa ruteaza setarile catre driver si fereastra de printare, vezi s anu fie acolo pusa o hartie aiurea ca fiecare merge la temperaturi diferite Posted Image Eventual uite-te si in printer settings sa nu fie ceva aiurea si pe acolo./

#16
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Tonerul (1 buc) si chipurile (6 bucati) au sosit din China:

Attached File  XeroX Phaser 3010 toner cartrige China.jpg   1.22MB   107 downloads

Toata afacerea a costat $20 adica cat ma costa un umplut de cartus mic la firma specializata locala. De unde am cumparat eu cumpara si importatorii din Romania deoarece este chiar firma producatoare Yunde. Aceeasi marfa pe care noi o cumparam din comert, am luat-o eu direct de acolo.
Asa ca acum am si un cartus mare pregatit pentru 2200 de pagini si inca 6 chipuri pentru inca 13000 de pagini. O sa mai cumpar niste toner de la noi (valabil pentru toate chipurile) cu 100 lei si cu asta am scapat de grija imprimantei si bani cheltuiti aiurea.

Asadar in total peste 15000 de pagini de tiparit cu vreo 170 lei inclusiv tonerul si am un cartus in plus pe care il pun imediat ce se termina precedentul. Cu banii astia as fi umplut de 3 ori si tiparit doar 4500 de pagini. Fara a avea si un cartus de rezerva si as fi stat cu stresul ca ma lasa imprimanta chiar cand as avea nevoie mai mare de ea.
Pretul unei reumpleri ce consta in chip si toner ma duce undeva la 14 lei. Probabil ca daca mi-as lua si tonerul din China as iesi si mai ieftin, dar deja m-as complica prea tare pentru cativa lei economie. Principalul s-a rezolvat.
Pentru alea 15000 de pagini daca ar fi doar sa upmlu cartusul m-ar costa 650 lei fata de 170.
Daca ar fi sa cumpar cartuse compatibile m-ar costa cam 950 lei fata de 170.
Daca ar fi sa cumpar cartuse originale m-ar costa vreo 2200 lei fata de 170.
Probabil ca dupa ce voi termina chipurile si tonerul imprimanta va fi obosita deja. Nu-i nimic ca e doar 220 lei una.

Multumim Xerox pentru solutia simpla de umplere a cartuselor, ca acum suntem la mana noastra.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Legat de problema printarii, se pare ca de vina a fost hartia folosita:
Antalis Image Volume print paper xerox paper bery bad quality

Attached File  antalis image volume.jpg   409.28K   90 downloads

Calitate infecta, nu cumparati asa ceva. Eu macar am primit-o si oricum nu as fi cumparat de la vreo firma dubioasa.

Edited by XrainX, 05 March 2013 - 20:32.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXrainX, on 05 martie 2013 - 20:14, said:

Legat de problema printarii, se pare ca de vina a fost hartia folosita:
Antalis Image Volume print paper xerox paper bery bad quality
Attachment antalis image volume.jpg
Calitate infecta, nu cumparati asa ceva. Eu macar am primit-o si oricum nu as fi cumparat de la vreo firma dubioasa.
Pai e bine ca ai descoperit, oricum firmware-ul nou nu are de ce sa umble la setarile de temperatura ale cuptorului (fuzerului) ca sa zici ca nu mai fuzioneaza bine. Posibil ca hartia aia sa fie prea lucioasa sau sa nu permita particulelor de toner topit sa intre in ele... ciudat oricum. Ma intreb daca setai manual (fortat) o temperatura mai inalta (din printer settings utility) ar fi ajutat ?
M-am jucat si eu mai demult facand un patratel negru la full quality si l-am razuit cu un cutter, numai dupa ce am rupt si un strat de hartie am reusit sa-l rup deci pare foarte bine prins.

#18
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Sincer, nu as vrea sa umblu la niste setari care nu stiu ce efecte produc. Am vazut ca sunt diferiti parametrii care pot fi modificati dar odata ce nu stapanesc informatia despre ei prefer sa las setarile din fabrica atata timp cat imprimanta lucreaza corect pe hartia aleasa corect. Si nu e vorba de vreo hartie de fite, nu stiu ce brand ci o hartie buna la un pret bun si atat.
Faza e ca a coincis momentul umplerii cu schimbarea hartiei si asta m-a cam dat peste cap.

Socotelile mele cu numarul de chipuri si cantitatea de toner se portivesc cu valoarea indicata de tine de 15000 de pagini cat ar tine unitatea optica.
Pana tiparesc eu 15000, cine stie poate apare altceva si mai bun si mai ieftin. Eventual sa umplu cu ... 1 leu cartusul. Posted Image Posted Image

Merci de sfaturi. Posted Image

Edited by XrainX, 05 March 2013 - 20:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate