Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imi amintesc ca s-a mai petrecut odata asta.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012
Cum spune si titlul:
"Imi amintesc ca s-a mai petrecut odata asta"

Deci mi se intampla sa imi amintesc lucruri care deja sau petrecut in viitor...
Suna cam aiurea fraza de mai sus, dar asa este. Deci vreau sa spun ca imi amintesc
unele lucruri care le-am mai facut odata  in aceeasi zi si in aceeasi locatie...

Eu cred ca tot ce traim noi acum, s-a mai petrecut odata.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Déjà vu

Edited by Hider141, 14 December 2012 - 15:40.


#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Se numește Déjà vu.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Multa lume experimenteaza fenomenul.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
is just a glitch in the matrix...

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Tare-as vrea sa scoata un bugfix pentru asta, dar slabe sanse...
Macar daca ne-ar lasa pe toti sa folosim godmode ori noclip, ca in prezent numai unii detin puterea asta.

Edited by Hider141, 14 December 2012 - 16:00.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am visat odata ca Romania - Anglia de la campionatul european din 2000 se va termina 3-2 pentru Romania. Am visat si succesiunea golurilor. Doar ca am visat ca era Seaman in poarta si de fapt a fost Martyn.

#8
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 PopescuSilviu, on 14 decembrie 2012 - 15:29, said:

Cum spune si titlul:
"Imi amintesc ca s-a mai petrecut odata asta"

Deci mi se intampla sa imi amintesc lucruri care deja sau petrecut in viitor...
Suna cam aiurea fraza de mai sus, dar asa este. Deci vreau sa spun ca imi amintesc
unele lucruri care le-am mai facut odata  in aceeasi zi si in aceeasi locatie...

Eu cred ca tot ce traim noi acum, s-a mai petrecut odata.

..da, suna cam aiurea fraza, in viitor se vor petrece, de petrecut s-au petrecut in trecut, oricum se pare ca s-a inteles ce ai vrut sa spui...
normal ca nu esti singurul !

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 24.05.2006
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/b/bf/The_matrix_has_you.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Timpul nu e liniar. Noi avem impresia ca e liniar.
In realitate este axat pe evenimente.
Si chiar daca suna ciudat ele, evenimentele sint precum bilutele insirate pe un spatiu, in imponderabilitate.
Noi le modificam...marimea, sau nu. Si avem impresia de ordonare trecut viitor.
Si nu au succesiune clara trecut viitor.
Deci se poate accesa un astfel de eveniment precum datele pe un hard. Cind vrem, dar nu oricum.
Citeodata nu avem acces nici la ce stim ca este in trecut. Nu ne amintim. Si dintr-odata brusc ne amintim.
Asa e si cu viitorul.
Parca ar fi niste cheite de accesare ale viitorului, dar si trecutului.

Mie imi e teama putin sa accesez viitorul.

O fata imi spunea ca a vazut ceva in genul explozii pe toata suprafata Pamintului. Ea privea de undeva de sus cu frica.
Am scotocit ce ar putea fi. Si am aflat prin corelari a ce spun si altii. De aceea nu prea vreau sa stiu.
Viitorul e bine sa-l stii cind esti f tare si pregatit.
Si....pot fi autoinselari citeodata.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu m-as fi uitat la fata, da-le naibii de explozii...

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Am avut si eu cateva episoade d-astea pana acum.
Nu stiu ce insemnatate au, dar le-am trait cu starea de a stii ca se intampla asa.
Prima oara am trait sentimentul de deja-vu acum 12 ani, apoi cam o data pe an pana in prezent.
E ciudat sa stii ca faci un lucru pe care l-ai mai facut, care stii ca s-a mai intamplat.
Si nu vorbesc de lucruri minore, gen azi iau paine de la magazinul de unde am luat si ieri, ci sunt situatii complexe.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si eu am trait asa ceva. Ce-i mai interesant e ca m-am lasat dus de ganduri in timp ce eram la volan si ulterior am realizat ca am condus din instinct o portiune insemnata de drum. Nu-mi amintesc cum am luat virajele  si nimic din portiunea respectiva.

#14
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

 PopescuSilviu, on 14 decembrie 2012 - 15:29, said:

Cum spune si titlul:
"Imi amintesc ca s-a mai petrecut odata asta"

Deci mi se intampla sa imi amintesc lucruri care deja sau petrecut in viitor...
Suna cam aiurea fraza de mai sus, dar asa este. Deci vreau sa spun ca imi amintesc
unele lucruri care le-am mai facut odata  in aceeasi zi si in aceeasi locatie...

Eu cred ca tot ce traim noi acum, s-a mai petrecut odata.


Cred ca se poate explica stiintific.
E posibil ca universul sa cicleze la infinit.
Dupa ce are loc sfarsitul universului universul redevine o singularitate si are loc un nou big bang.
Daca lucrul asta are loc tot timpul, la infinit, dupa un numar imens de ani o sa se creeze din nou conditiile care au dus la existenta noastra.

#15
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
@Nastyprimul: Da, multi profeti antici, dar si parinti care au vietuit mai recent, au vorbit despre evenimente catastrofale din viitor. Astfel de profetii gasim si la profeti, ghicitori, medium-uri, in diverse religii. Chiar astazi am citit despre profetiile unei vrajitoare din Anglia. Zicea ca o sa fie mare razboi si o sa ajungem in pesteri si, chiar cand o sa incercam sa ne recladim civilizatia, o sa vina extraterestrii sa ne ajute. Doar ca n-o sa fie un ajutor, ci doar o prefacatorie, sa ne faca si mai mult rau. Am patit si eu asa ceva in cateva ocazii. Despre multe din ele nu vreau sa scriu aici, insa a ramas una care mi-a ramas in minte. Era seara dinaintea alegerilor. Candida Mitt Romney impotriva lui Barack Obama. Si m-am culcat inainte sa aflu rezultatul alegerilor. Chiar inainte sa ma scol, am visat ca a castigat Obama. Chiar ma intrebam(in somn), nu stiu de ce, cine era castigatorul si am visat raspunsul. Asta inainte sa deschid televizorul, inainte sa ma scol din pat. N-aveam de unde sa aflu in niciun alt mod, nefiind implicat in niciun fel in procesul electoral din SUA. Nici macar nu locuiesc acolo...

#16
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Creierul nostru e capabil sa stocheze informatii (sub forma de imagini sau/si senzatii) pe care le intalnim de-a lungul vietii in vise, filme, citind carti etc. si le reda cu prima ocazie in care-si gaseste un corespondent in realitate. Nimic magic.

#17
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

 blacktiti89, on 06 august 2013 - 22:01, said:

@Nastyprimul: Da, multi profeti antici, dar si parinti care au vietuit mai recent, au vorbit despre evenimente catastrofale din viitor. Astfel de profetii gasim si la profeti, ghicitori, medium-uri, in diverse religii. Chiar astazi am citit despre profetiile unei vrajitoare din Anglia. Zicea ca o sa fie mare razboi si o sa ajungem in pesteri si, chiar cand o sa incercam sa ne recladim civilizatia, o sa vina extraterestrii sa ne ajute. Doar ca n-o sa fie un ajutor, ci doar o prefacatorie, sa ne faca si mai mult rau. Am patit si eu asa ceva in cateva ocazii. Despre multe din ele nu vreau sa scriu aici, insa a ramas una care mi-a ramas in minte. Era seara dinaintea alegerilor. Candida Mitt Romney impotriva lui Barack Obama. Si m-am culcat inainte sa aflu rezultatul alegerilor. Chiar inainte sa ma scol, am visat ca a castigat Obama. Chiar ma intrebam(in somn), nu stiu de ce, cine era castigatorul si am visat raspunsul. Asta inainte sa deschid televizorul, inainte sa ma scol din pat. N-aveam de unde sa aflu in niciun alt mod, nefiind implicat in niciun fel in procesul electoral din SUA. Nici macar nu locuiesc acolo...

Era si greu rau sa ghicesti dintre 2 candidati cine castiga.

Cine a urmarit tragerile la sorti la Liga Campionilor anul trecut ar fi vazut ca la repetitia dinainte s-au tras exact aceleasi meciuri ca la tragerea oficiala.
E si asta paranormal? Dar daca ghicesti toate numerele la loto? Sunt sanse de peste 13 milioane la 1 impotriva. Dovedeste existenta paranormalului faptul ca am avut castigatori la loto?
Dar daca visezi viitorul? Exista un numar foarte mare de oameni care viseaza si e normal din punct de vedere probabilistic ca unii sa viseze viitorul.

Edited by mga2, 22 August 2013 - 12:04.


#18
Aldouss

Aldouss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2013
ooo, am melodia perfecta pentru tine, mai baiete!Ia si-asculta![ http://www.pokochasz.pl/files/img/icon_usmiech.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RQ9BWndKEgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am sau n-am dreptate?[ http://www.pokochasz.pl/files/img/icon_usmiech.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Totusi, niciodata nu am inteles sensul deja-vu-urilor. Nu exista cineva care ne poate explica? Sau pur si simplu sunt niste trairi care ne ajuta sa empatizam mai bine?[ http://www.pokochasz.pl/files/img/icon_usmiech.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Stefan_CM, 03 October 2013 - 10:04.
fara link!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate