Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum invatam copilul de mic ca sa devina un geniu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
eu vreau sa stiu de la altii, parinti care au o mai buna cunoastere despre educatia copilului
e normal ca eu sa vreau binele copilului meu ca si alti parinti
am vazut ca putini oameni nu sunt pe partea asta de topic
macar incerc

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Nu înţeleg de ce vrei să devină un geniu, şi nu înţeleg ce te face să crezi că i-ar fi bine dacă ar fi un geniu.
Majoritatea părinţilor ar vrea doar să crească sănătos, fericit, independent şi bine adaptat.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Pai tu iti cresti copilu' ca sa devina ceva ce probabil nici nu isi doreste , doar ca sa te poti lauda tu ?

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Un geniu sa naste, nu se invata sa fie geniu asa cum vrei tu.
Lasa copilul sa se exprime, sa vezi ce talent are si dupa aceea vezi cum poti sa-l ajuti.
Ca un exemplu: Un copil cu inclinatii spre pictura, niciodata nu-l vei face matematician.

Edited by liviu_np, 11 December 2012 - 15:56.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
a belit cucu copilasul ala cu tine la ce aspiratii ai, zic sa-i arunci personalitatea la gunoi, ii bagi niste electrozi in creier si-l programezi la calculator sa faca ce vrei tu si apoi te poti lauda la colegele tale ce geniu ai. Am vazut pe discovery ca se poate treaba asta dar evident, erau teste facute pe sobolani, de fapt pe creierul sobolanului. Daca il duce capul si are inteligenta nativa isi va arata el singur capacitatile intelectuale, tu deja esti depastita aici, trebuie sa-l indrumi in viata, asta ti-e rolul, nu sa-i distrugi viata de copil cu tampenii. Cand va fi mare singura multumire ce vei primi de la el va fi ura si dispretuire, ti-o garantez. Si o sa bocesti zi si noapte si n-ai sa stii de ce.

Edited by xkos, 11 December 2012 - 15:59.


#6
semprony

semprony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2012
nu mai fiti rautaciosi probabil nu s-a exprimat corect....
copilul are nevoie de indrumarea parintelui spre invatatura si este simplu
ofera atentie

#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
cred ca nu s-a exprimat cel mai fericit si sariti pe el
in primul rand, nu-i permite sa-si faca de cap, daca atunci cand sunt mici sunt rasfatati se vor crede buricul pamantului cand vor fi mari
apoi vezi ca poate fi influentat usor de alti copii cu care interactioneaza, daca 2-3 ii zic "tema e pentru fraieri" aluneca incet spre golanie

Edited by opop, 11 December 2012 - 16:05.


#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 semprony, on 11 decembrie 2012 - 16:01, said:

nu mai fiti rautaciosi probabil nu s-a exprimat corect....
copilul are nevoie de indrumarea parintelui spre invatatura si este simplu
ofera atentie

şi ce anume crezi tu c-a vrut să exprime?

 opop, on 11 decembrie 2012 - 16:02, said:

cred ca nu s-a exprimat cel mai fericit si sariti pe el
in primul rand, nu-i permite sa-si faca de cap, daca atunci cand sunt mici sunt rasfatati se vor crede buricul pamantului cand vor fi mari
apoi vezi ca poate fi influentat usor de alti copii cu care interactioneaza, daca 2-3 ii zic "tema e pentru fraieri" aluneca incet spre golanie

care-i legătura dintre geniu şi cuminţenie?

Edited by adadoi, 11 December 2012 - 16:09.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Are sanse mari sa devina geniu daca:
- la inceput pare retardat
- ii cumperi o busola
- il duci la lectii de vioara
- ii dai lectii de iudaism
- mai tarziu il trimiti la o scoala catolica

Daca mai e si autodidact sigur iasa Einstein II

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sau vitor ponta. Apropo, unde mi-e topicul, am deranjat pe mamica dornica de senzatii tari cu fiul ei?

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 redfany, on 11 decembrie 2012 - 15:42, said:

...am vazut ca putini oameni nu sunt pe partea asta de topic...
Adicătelea sunt mulți ?!?
Că matale-mi pari genial de confuz/ă...

#12
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
pai poti incepe prin a-l inscrie la scoala de genii. acum serios, un copil nu devine geniu pentru ca vor parintii lui, asta e din nastere si se observa foarte clar. parerea mea e sa nu stresezi copilul, probabil ai tu un orgoliu dar poate in viitor nu-i va conveni ca l-ai "stresat" mai mult decat trebuia si o sa-ti reproseze chestia asta. vad la tv ca toti parintii isi "forteaza" copiii sa para mai destepti, mi se pare aiurea si parintii sunt caraghiosi (uniii parca o iau razna), lasati frate copiii sa se dezvolte singuri, sa ia singuri decizii, nu-i mai impingeti de la spate ca apoi sa le laudati asa-zisele performante

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 biker17, on 11 decembrie 2012 - 20:33, said:

...probabil ai tu un orgoliu...
Eu aș spune că-și caută nefericirea cu lumânarea.

Și-i mare păcat să nu te bucuri de-un copil așa cum este (ajutându-l și fiindu-i aproape cu tot ce-ți spune experiența) încercând să-l schimbi/împingi într-o direcție anume.
Sănătos și voinic, cu mofturi și toane, lipicios și cu orgolii, încăpățînat și nerecunoscător, oricum să fie da' nu genial și mai ales să nu intre-n politică...[ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/tongue.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nu cred ca poti invata un copil cum sa devina un "geniu"....
Un geniu se naste

Un parinte normal , ar incerca in primul rand sa-l educe corespunzator si sa-i descopere talentul
Poate sa aiba inclinatii spre muzica ( un instrument anume ) , pictura etc.
O vorba mare : Creierul este ca un muschi , daca nu il folosesti se atrofieaza !
Copilul nu trebuie sa fie nici Einstein dar nici ultimul om.

#15
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Am citit un articol care zicea ca  inotul ajuta.

Un copil supraexploatat poate ajunge in situatia fetei asteia:

Quote

  
Sufiah Yusof first made headlines in 1997 when she gained entry into St Hilda's College, Oxford to study mathematics at the age of 13.[1][2]
In 2000 she disappeared from her university for over two weeks, prompting a widely publicised police search.[3]
In 2001, she ran away from her student flat in Oxford, after taking her final examination paper for the academic year.[4] She was found working as a waitress in a Bournemouth Internet cafe two weeks later, but refused to return home, alleging that her parents made life difficult for her at home.[5] She stayed with a foster family instead.
She married a trainee lawyer from Oxford. She was working at the time as an administrative assistant for a construction company. Her marriage ended after 13 months.
Sufiah's mother is Malaysian while her father, Farouk, is a Pakistani. Her parents, who now reside in the UK, have been described as devout Muslims [6][7] She is a citizen of the United Kingdom.
In March 2008, it was discovered that after many ups and downs in her life she finally reached a point where she became a prostitute.[8] At that point she felt her life completely destroyed and it took her several years to recover. One of her friends described her change of fortunes as "desperately heartbreaking", adding that "her gift [for mathematics] really has been a curse".
In December 2008 a Singaporean Islamic organisation reported that Sufiah had regretted her former activities. She is now working as a social worker.[9]

Edited by River_Song, 11 December 2012 - 21:55.


#16
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 redfany, on 11 decembrie 2012 - 15:42, said:

eu vreau sa stiu de la altii, parinti care au o mai buna cunoastere despre educatia copilului
e normal ca eu sa vreau binele copilului meu ca si alti parinti
am vazut ca putini oameni nu sunt pe partea asta de topic
macar incerc


io zic ca e normal sa vrei sa   fie fericit.
daca e asa usor si bine sa fi geniu, fa-te tu.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
@redfany: Nu forta copilul sa devina geniu. N-ai sa ai nici o sansa daca el atat poate.
Vezi mai bine ce calitati are, si fa-l sa-i placa calitatile, ca sa si le poata dezvolta singur prin stiudiu sau antrenament.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Geniile sunt triste.
De ce ai vrea sa fie copilu tău așa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate