Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Dezghetare masina iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postsebastyan-adryan, on 11 decembrie 2012 - 16:56, said:

cauti la farmacie glicerina sau vaselina siliconica si nu mai ingheata chederele.
De acord 100% cu glicerina cu care se ung chederele. Vaselina siliconica e buna, dar are dezavantajul ca-ti murdareste hainele in momentul cand te atingi de ea. Apa calda e cea mai rea solutie caci daca in primele secunde se dezghiata dupa asta se formeaza o pojghita de ghiata chiar din apa aruncata pe parbriz. Sa nu mai vorbim de riscul de a se fisura parbrizul.  Tot de la apa calda cazuta pe caroserie pot apare microfisuri in vopsea. Nici curatarea parbrizului cu racleta nu e o solutie fericita deoarece se poate zgaria iar noapte cand din sens opus vine alt vehicul cu luminile aprinse nu prea reusesti sa mai vezi ceva prin el. Cea mai buna solutie e sa lasati motorul sa mearga cu climatizarea in functiune pana se dezghiata geamurile. Solutia asta are dezavantajul ca necesita ceva timp. Bafta.

#20
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View Postaaa_ro, on 11 decembrie 2012 - 15:11, said:

Pentru portiere pot da solutia de spirt sau alcool tehnic? Sau afecteaza vopseaua?
Pot deschide masina si fara incuietoare.

Alcoolul tehnic este foarte bun. Nu ataca nimic.

P.S. Printre altele, de aia se numeste "tehnic"

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postaaa_ro, on 11 decembrie 2012 - 17:29, said:

caut solutii mai rapide si ieftine decat spray si e prima mea iarna de condus. imi cer scuze daca topic'ul meu te-a deranjat in orice fel.

nu , eu imi cer scuze pentru ofensa, if any
pur si simplu sunt chestii mega simple si la indemana si mi se pare aiurea sa intrebi despre ele. orice magazin ( kauland, cora.etc ) au pachete de iarna , cu tot ce trebuie.

#22
ionuttttt

ionuttttt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.11.2012

View Postdamblagiu, on 11 decembrie 2012 - 18:03, said:

Cea mai buna solutie e sa lasati motorul sa mearga cu climatizarea in functiune pana se dezghiata geamurile. Solutia asta are dezavantajul ca necesita ceva timp. Bafta.
da... cam o ora...Posted Image

sa fim seriosi. nu poti sa renunti complet la racleta.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postionuttttt, on 11 decembrie 2012 - 18:30, said:

sa fim seriosi. nu poti sa renunti complet la racleta.
Eu zic ca poti, daca ai protejat masina, sau macar parbrizul, parbrizul cu o husa.

#24
ionuttttt

ionuttttt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.11.2012
daca ai garaj incalzit da...

am si eu parasolar de ala cu urechi. intradevar ajuta mult, dar nu acopera complet parbrizul... nici nu ar avea cum.
stergatoarele sunt "ingropate" la majoritatea masinilor din motive de aerodinamica.

#25
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdamblagiu, on 11 decembrie 2012 - 18:03, said:

Nici curatarea parbrizului cu racleta nu e o solutie fericita deoarece se poate zgaria
Sa ma anunti si pe mine cand o sa zgarii parbrizul cu plastic.

#26
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
O singura data nu am putut deschide o portiera iarna, la o cabrioleta, deoarece nu mai cobora geamul ca sa pot deschide portiera. In rest spal masinile oricand, spal la o singura spalatorie care e in interior, tot impul e cald acolo si masinile se usuca asa cum trebuie. Singurele probleme intampinate frecvent au fost la golf si la seat la portbagaj pentru ca ingheata siglele si nu mai poti deschide portbagajul.

#27
aaa_ro

aaa_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.01.2009
on: Folosesc alcool care sa nu-mi strice masina (evident), nu toate 20 de tipuri, daca zici tu ca sunt 20.
off: Din cateva propozitii zise pe forum ti-ai dat seama ca nu sunt "bright", asa-i?...

#28
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postionuttttt, on 11 decembrie 2012 - 18:30, said:

da... cam o ora...Posted Image

sa fim seriosi. nu poti sa renunti complet la racleta.
depinde de masina si in principal de sistemul de climatizare

View Postopop, on 11 decembrie 2012 - 20:16, said:

Sa ma anunti si pe mine cand o sa zgarii parbrizul cu plastic.
Tocmai am facut-o

#29
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Un parbriz original nu se zgarie cu o racleta de plastic. Poate doar un replacement ieftin turcesc.

#30
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View PostArkouda, on 11 decembrie 2012 - 21:25, said:

Un parbriz original nu se zgarie cu o racleta de plastic. Poate doar un replacement ieftin turcesc.
Racleta antreneaza bucati de ghiata in care sunt prinse firicele de nisip care produc zgaraieturi micronice dar multe. Zgaraieturile astea se observa si sunt deranjante doar ziua cand bate soarele direct in parbriz si noaptea cand te intalnesti cu masina care circula din sens opus cu farurile aprinse. De asemenea zgaraieturile descrise mai sus se pot produce si la spalatori atunci cand persoana respectiva are un exces de zel in a-ti sterge parbrizul cu "pielea de caprioara" in care au ramas firicele de nisip. Cu asta consider subiectul incheiat . Bafta.

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La mine la Aveo se incalzeste apa in motor in vreo 5-10 minute de mers la relanti. Atentie, FARA stingator pus pe aceleratie la 3500 rpm, cum facea un ilustru coleg... Dupa aia dau pe recirculare, dau pe maxim aerul spre parbriz si fac pariu si cu Mama Omida ca in doua minute curge orice sloi de gheata.
Cu racleta nu mai dcau cat oi trai, am zgariat parbrizul (si nu e de ala turcesc, ci original, al masinii), pentru ca exista praf, cum a zis si colegul, care se freaca de sticla si o zgarie.
Am si eu o husa cum a luat colegul December (de vreo doi ani), foarte utila iarna, efectiv nu te doare capul, chiar daca totul e inghetat tun, sub ea va fi curat.

Parbrizol am luat Jetix -30 grade, 5 litri la 25 lei.

Edited by Lucian_M, 11 December 2012 - 22:03.


#32
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Mie imi baga clima automata aer cald in 2 minute fara sa se incalzeasca motorul.

#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am o masina ieftina, fara incalzire suplimentara in bord. Fericiti cei ce au in dotarea masinii asa ceva!

#34
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Sunt curios ce anume au de

View PostArkouda, on 11 decembrie 2012 - 22:04, said:

Mie imi baga clima automata aer cald in 2 minute fara sa se incalzeasca motorul.
Si la masina mea la fel. Dupa doua minute am aer cald in habitaclu. Sa inteleg ca au o incalzire suplimentara in bord? Inafara de scirocou eu n-am mai auzit de alt sistem de incalzire suplimentar.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostLucian_M, on 11 decembrie 2012 - 22:02, said:

La mine la Aveo se incalzeste apa in motor in vreo 5-10 minute de mers la relanti. Atentie, FARA stingator pus pe aceleratie la 3500 rpm, cum facea un ilustru coleg... Dupa aia dau pe recirculare, dau pe maxim aerul spre parbriz si fac pariu si cu Mama Omida ca in doua minute curge orice sloi de gheata.
Cu racleta nu mai dcau cat oi trai, am zgariat parbrizul (si nu e de ala turcesc, ci original, al masinii), pentru ca exista praf, cum a zis si colegul, care se freaca de sticla si o zgarie.
Am si eu o husa cum a luat colegul December (de vreo doi ani), foarte utila iarna, efectiv nu te doare capul, chiar daca totul e inghetat tun, sub ea va fi curat.

Parbrizol am luat Jetix -30 grade, 5 litri la 25 lei.

uleiul rece, gros, combinat cu presiunea scazuta de la relanti insemna o ungere deficitara, deci uzura mai mare a motorului. ideal ar fi sa pleci, dar si fara a tura motorul excesiv. si asta e greu iarna, nu poti pleca cu parbrizul si geamurile fata bocna, dar, preferabil e sa stai cat mai putin pana pleci.

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postfoxbat, on 11 decembrie 2012 - 17:25, said:

voi nu glumiti, nu ?
permis aveti sau deschideti topic" cum sa conduc masina "?

mi-ai luat vorba de dupa dinti, :lol:
e unul dintre cele mai funny subiecte

View Postdamblagiu, on 11 decembrie 2012 - 18:03, said:

De acord 100% cu glicerina cu care se ung chederele. Vaselina siliconica e buna, dar are dezavantajul ca-ti murdareste hainele in momentul cand te atingi de ea. Apa calda e cea mai rea solutie caci daca in primele secunde se dezghiata dupa asta se formeaza o pojghita de ghiata chiar din apa aruncata pe parbriz. Sa nu mai vorbim de riscul de a se fisura parbrizul.  Tot de la apa calda cazuta pe caroserie pot apare microfisuri in vopsea. Nici curatarea parbrizului cu racleta nu e o solutie fericita deoarece se poate zgaria iar noapte cand din sens opus vine alt vehicul cu luminile aprinse nu prea reusesti sa mai vezi ceva prin el. Cea mai buna solutie e sa lasati motorul sa mearga cu climatizarea in functiune pana se dezghiata geamurile. Solutia asta are dezavantajul ca necesita ceva timp. Bafta.

cel mai indicat este sa lasi masina in pace iarna si sa incepi folosirea in primavara pe undeva pe la mijlocul lui iulie.
apoi, iar nu e indicat s-o folosesti incepand cu august. apar nanofisuri de la vibratiile de la drum si de la motor.
sa nu mai vorbesc de riscul de a aparea rupturi in buretele de la scaunul pe care stai. e chiar recomandat sa scoti scaunul original si sa pui de lemn.
ca recomandare, in cele 2 saptamani de functionare, pe an, nu folositi luminile. supra-solicitati geamul de faruri datorita difrentei de temperatura.

fiti tari. o sa treaca si asta.

View PostArkouda, on 11 decembrie 2012 - 22:04, said:

Mie imi baga clima automata aer cald in 2 minute fara sa se incalzeasca motorul.

ia aerul cald din viitor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate