Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Flamingo Park Corbeanca

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#181
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmariuszaiet, on 19 august 2017 - 16:30, said:

Vai ce minciuni gogonate! Cum exista dna sau dle imack?enel nu exista, gaze nici atat, apa se spune ca e infestata.clienti noi nu au aparut zic oamenii din cartier.drumul e cu acelasi pietris, numai bun sa iti distrugi masina.intrebarea e de ce nu apar si mai multi nefericiti si pacaliti? Asteapta ce? Macar daca apar sa nu minta precum dl sau dna imack. Chestiune de moralitate si caracter.

Vai ce minciuni gogonate! Cum exista dna sau dle imack?enel nu exista, gaze nici atat, apa se spune ca e infestata.clienti noi nu au aparut zic oamenii din cartier.drumul e cu acelasi pietris, numai bun sa iti distrugi masina.intrebarea e de ce nu apar si mai multi nefericiti si pacaliti? Asteapta ce? Macar daca apar sa nu minta precum dl sau dna imack. Chestiune de moralitate si caracter.

63 de intrari pe portalul justitiei pentru Flamingo Park.treaba e serioasa. Alta firma care le cere insolventa. Proces inregistrat in 18 august.

Bine, atunci explicati dvs cum locuiesc 10-11 familii daca nu exista utilitati (repet, fiecare cu unele probleme) ?

#182
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016

View Postimack1453, on 19 august 2017 - 20:01, said:


Bine, atunci explicati dvs cum locuiesc 10-11 familii daca nu exista utilitati (repet, fiecare cu unele probleme) ?

Sa intelegem ca sunteti printre cei 10-11?

#183
mariuszaiet

mariuszaiet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.01.2017
Chiar insisti? 10 din 40 de familii? Te lamuresc eu, cu toate ca sigur stii, dar faci pe cinstitul dez-informator de bine.au curent de santier de la firma Flamingo Park, inca cateva luni se pare, deci nu individual.monofazic.au avut in iarna cheltuieli exorbitante cu intretinerea, nefiind gaz, in plin camp deschis. Apa infestata. Fiecare e liber sa-si supuna familia la ce pericol doreste. Ideea de aici e sa nu mintim si sa dezinformam .realitatea se vede cu ochiul liber.maracini, case abandonate, iarba si buruieni cat casa.maidanezi si ici colo un muncitor ratacit.cartier rezidential sau groapa de gunoi? Si daca tot am vorbit de gunoi exista o gramada mare acolo, care tot creste. E Ostratu sau Glina?

Edited by mariuszaiet, 19 August 2017 - 21:11.


#184
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmariuszaiet, on 19 august 2017 - 21:11, said:

Chiar insisti? 10 din 40 de familii? Te lamuresc eu, cu toate ca sigur stii, dar faci pe cinstitul dez-informator de bine.au curent de santier de la firma Flamingo Park, inca cateva luni se pare, deci nu individual.monofazic.au avut in iarna cheltuieli exorbitante cu intretinerea, nefiind gaz, in plin camp deschis. Apa infestata. Fiecare e liber sa-si supuna familia la ce pericol doreste. Ideea de aici e sa nu mintim si sa dezinformam .realitatea se vede cu ochiul liber.maracini, case abandonate, iarba si buruieni cat casa.maidanezi si ici colo un muncitor ratacit.cartier rezidential sau groapa de gunoi? Si daca tot am vorbit de gunoi exista o gramada mare acolo, care tot creste. E Ostratu sau Glina?

Deci sunt mutate 10 familii ce au utilitati dar cu probleme..exact cum am zis eu :))

#185
ProprietarFlamingoPark

ProprietarFlamingoPark

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2017
Revin cu un update dupa 7 luni de la postul anterior si la un an de cand prima familie s-a mutat in cartier pe generator. Acum sunt 11 case locuite. Si vor ramane 11 pentru ca Organizatea de Santier nu tine mai mult. Cei mutati sunt majoritatea partenerii de afaceri ai familiei Cinca ce controleaza Flamingo Park.

De vreun an dezvoltatorul nu a mai facut nimic pe partea de utilitati. Tot ce s-a 'reusit' fiind organizarea de santier. De fapt ei trebuiau sa livreze inca din 2015 case cu contract individual si au aplicat pentru Organizare de santier abia la sfarsitul lui 2016. Pentru marketingul/vanzarile celor de la Flamingo Park un transformator in curtea complexului inseamna contract individual de curent electric pe numele proprietatului.

Apa din cartier este de la un put la vreo 10m. La analiza apei a iesit ca are bacterii E coli in timp ce doamna Cinca de la vanzari mentiona ca s-a sapat la 100m si avem apa de izvor. Acum alimentarea cu apa se face dintr-un put al unui vecin pentru a nu periclita viata locuitorilor si bebelusilor.

Gazul, gradinita, cafeneaua, paza, parcul, shuttle sunt doar in pliante si pe site-ul dezvoltatorului.

Drumurile nu vor vedea ciment sau asfalt. In vara cei mutati au aruncat cateva masini de piatra.

Pe partea de legal au mai aparut 5 procese pe portal si unul a fost deja castigat de proprietar. Probabil vor mai aparea si altele avand in vedere ca se incearca sa bage firma in insolventa iarasi.
http://portal.just.r...3817&id_inst=93
http://portal.just.r...8281&id_inst=93

Se continua cu racolarea de noi victime in special tineri fara experienta in tunurile imobiliare ale ultimilor ani. Pretul pe m2 de teren fara utilitati e in jur de 60 Euro/m2 si banii incasati dispar prin firmele de 'consultanta'. Mai nou se pacalesc noii clienti sa semneze contracte de rezervare in care se stipuleaza ca daca cumparatorul achita un avans pentru lotul de teren si se razgandeste isi primeste toti banii inapoi, dar avansul nu este restituit si oamenii sunt nevoiti sa isi caute dreptatea in instanta.

Groapa de moloz sta tantosa la marginea cartierului si se munceste doar in preajma targurilor imobiliare.

Pentru vecinul imack e bine ca sunteti optimist deoarece curentul va ajunge mai greu pe strada dvoastra. Si asa cum 1% din 100% pentru dvoastra inseamna un intreg cu 'unele probleme' pentru cei carora nu li se semneaza actele de proprietate sau au casa platita integral si doar o fundatie poate insemna o teapa imobiliara.

#186
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005

View PostProprietarFlamingoPark, on 20 august 2017 - 01:27, said:

Cei mutati sunt majoritatea partenerii de afaceri ai familiei Cinca ce controleaza Flamingo Park.

6/11 familii sunt parteneri de afaceri ai familiei Cinca ? Glumesti, nu ?

#187
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005

View PostProprietarFlamingoPark, on 20 august 2017 - 01:27, said:

Revin cu un update dupa 7 luni de la postul anterior si la un an de cand prima familie s-a mutat in cartier pe generator. Acum sunt 11 case locuite. Si vor ramane 11 pentru ca Organizatea de Santier nu tine mai mult. Cei mutati sunt majoritatea partenerii de afaceri ai familiei Cinca ce controleaza Flamingo Park.

De vreun an dezvoltatorul nu a mai facut nimic pe partea de utilitati. Tot ce s-a 'reusit' fiind organizarea de santier. De fapt ei trebuiau sa livreze inca din 2015 case cu contract individual si au aplicat pentru Organizare de santier abia la sfarsitul lui 2016. Pentru marketingul/vanzarile celor de la Flamingo Park un transformator in curtea complexului inseamna contract individual de curent electric pe numele proprietatului.

Apa din cartier este de la un put la vreo 10m. La analiza apei a iesit ca are bacterii E coli in timp ce doamna Cinca de la vanzari mentiona ca s-a sapat la 100m si avem apa de izvor. Acum alimentarea cu apa se face dintr-un put al unui vecin pentru a nu periclita viata locuitorilor si bebelusilor.

Gazul, gradinita, cafeneaua, paza, parcul, shuttle sunt doar in pliante si pe site-ul dezvoltatorului.

Drumurile nu vor vedea ciment sau asfalt. In vara cei mutati au aruncat cateva masini de piatra.

Pe partea de legal au mai aparut 5 procese pe portal si unul a fost deja castigat de proprietar. Probabil vor mai aparea si altele avand in vedere ca se incearca sa bage firma in insolventa iarasi.
http://portal.just.r...3817&id_inst=93
http://portal.just.r...8281&id_inst=93

Se continua cu racolarea de noi victime in special tineri fara experienta in tunurile imobiliare ale ultimilor ani. Pretul pe m2 de teren fara utilitati e in jur de 60 Euro/m2 si banii incasati dispar prin firmele de 'consultanta'. Mai nou se pacalesc noii clienti sa semneze contracte de rezervare in care se stipuleaza ca daca cumparatorul achita un avans pentru lotul de teren si se razgandeste isi primeste toti banii inapoi, dar avansul nu este restituit si oamenii sunt nevoiti sa isi caute dreptatea in instanta.

Groapa de moloz sta tantosa la marginea cartierului si se munceste doar in preajma targurilor imobiliare.

Pentru vecinul imack e bine ca sunteti optimist deoarece curentul va ajunge mai greu pe strada dvoastra. Si asa cum 1% din 100% pentru dvoastra inseamna un intreg cu 'unele probleme' pentru cei carora nu li se semneaza actele de proprietate sau au casa platita integral si doar o fundatie poate insemna o teapa imobiliara.

Exista in FP doua grupuri: cei ce s-au mutat/isi propun sa se mute in viitorul apropiat si cei aflati in conflict cu dezvoltatorul. Dintre cei din ultimul grup, o parte sunt in situatii dramatice pe care le inteleg si imi pare rau ca se intampla asa ceva in FP.

Ce nu inteleg este ca o parte din cei din al doilea grup isi indreapta ura fata de dezvolator si impotriva celorlati proprietari si a cartierului propriu-zis. S-a ajuns la tot felul de acuzatii si jigniri de parca ar fi vina celor mutati de situatia (dramatica !) a celorlalti iar orice propozitie oricat de putin pozitiva despre FP (cartierul, nu dezvoltatorul !) este imediat taxata.

Exemple:

- majoritatea celor mutati sunt parteneri de afaceri ai fam. Cinca.

- constatarea ca imi curge apa la robinet si se aprinde becul este "minciuna ordinara", "dezinformare" sau "optimism"

Cei mutati in cartier au platit si efectuat lucrari de care beneficiaza sau vor beneficia si cei ce nu sunt mutati. Ce putem sa facem mai mult de atat ? Cu ce sa va ajutam ? Daca ne apucam si aruncam cu pietre in cartierul FP chiar si acolo unde nu este cazul, vi se rezolvam problema ?

#188
laurentziu2511

laurentziu2511

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2017
Buna ziua tuturor,

Din pacate si eu ma aflu pe lista celor pacaliti de acest grup infractional al familiei Cinca. Am platit o taxa de rezervare in valoare de 2500 eur in luna februarie, si tot de atunci ma tot chinui sa o recuperez. Am facut plangere la ANPC, la DNA, mai urmeaza instanta judecatoareasca, dar dupa cele citite aici inteleg ca sansele ca sa imi recuperez acea suma sunt destul de mici de indata ce familia Cinca doreste sa falimenteze si aceasta societate.

A reusit cineva sa isi recupereze banii? Am vazut ca este un proces castigat al unei doamne tot cu taxa de rezervare, dar intrebarea este daca a si primit banii inapoi.

Va multumesc frumos si astept va rog raspunsurile voastre.

Toate cele bune,
Laurentiu

Edited by laurentziu2511, 22 September 2017 - 09:34.


#189
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016

View Postlaurentziu2511, on 22 septembrie 2017 - 09:33, said:

Buna ziua tuturor,

Din pacate si eu ma aflu pe lista celor pacaliti de acest grup infractional al familiei Cinca. Am platit o taxa de rezervare in valoare de 2500 eur in luna februarie, si tot de atunci ma tot chinui sa o recuperez. Am facut plangere la ANPC, la DNA, mai urmeaza instanta judecatoareasca, dar dupa cele citite aici inteleg ca sansele ca sa imi recuperez acea suma sunt destul de mici de indata ce familia Cinca doreste sa falimenteze si aceasta societate.

A reusit cineva sa isi recupereze banii? Am vazut ca este un proces castigat al unei doamne tot cu taxa de rezervare, dar intrebarea este daca a si primit banii inapoi.

Va multumesc frumos si astept va rog raspunsurile voastre.

Toate cele bune,
Laurentiu

Recuperat bani de la familia Cinca????? Odata cu plata, povestea banilor se termina!
Au deschis si inchis atat de multe firme, au atat de multa experienta in intocmirea documentelor  in favoarea lor( fiecare cuvant din contract ii ajuta ).
Succes si welcome in grupul nostru.

#190
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016
Un scurt update pentru cei care vor avea de-a face cu familia Cinca in viitor. Noua firma : Flamingo Architecture & Master Planning

Cei pacaliti de Flamingo Park ( Familia Cinca), au ajuns la final. A venit momentul executarii!

CARACATITA FLAMINGO

Flamingo Park - prin administrator ( Cinca Dragos Daniel - in calitate de sot), ajutat de notarul Duminica Monica Mihaela ( notar care omite sa le spuna cumparatorilor de buna-credinta ca terenul are pe el o datorie), ajunge sa fie EXECUTAT de societatea House Development  prin administrator Iacovita Daniel ( cumnatul lui Cinca Dragos Daniel) - avand actionar majoritat  cu 94 % pe Cinca Reveca Luminita ( sotia lui Cinca Dragos Daniel).

O mentiune importanta a inselatoriei:
House Development societate in insolventa, vinde case si terenuri catre Flamingo Park, pe datorie, administratorul judiciar declarand la notar ca nu doreste ipoteca. Flamingo Park vinde acele terenuri neplatite oamenilor de buna-credinta declarand la notarul mai sus mentionat ca vinde un teren fara sarcini. Dupa doi ani si jumatate, sotia il executa pe sot, executarea se aproba in cateva zile in instanta la Buftea. ( o executare necontestata de nimeni), pentru ca asa este in familie.

Traim in Romania! cazul trebuie sa ajunga peste granitele Romaniei. Nu ne ramane decat sa dam statul roman in judecata sa ne recuperam din pagube. In Romania, hotii sunt acoperiti, sunt liberi si presupun ca nu au facut-o " for free" . Aici, ma refer la Notar si Societatea de Insolventa.

#191
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 06.09.2017

View Postgabrielapostavaru, on 02 decembrie 2017 - 12:34, said:

Traim in Romania! cazul trebuie sa ajunga peste granitele Romaniei. Nu ne ramane decat sa dam statul roman in judecata sa ne recuperam din pagube. In Romania, hotii sunt acoperiti, sunt liberi si presupun ca nu au facut-o " for free" . Aici, ma refer la Notar si Societatea de Insolventa.
Nu inteleg ce te opreste sa faci asta...

Hotii sunt liberi pentru ca sunt multi fraieri ca voi si au de la cine sa fure (are balta peste).

#192
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015
Buna ziua, ce s-a mai intamplat in cartier? A trecut aproape un an de la ultima postare pe acest topic. Mi-am dorit mult sa ma mut si eu acolo insa sotul meu a considerat ca sunt localizati prea departe de oras avand in vedere ca in fiecare dimineata noi trebuie sa ajungem la munca in Bucuresti. Insa, recent am recomandat cartierul unor rude si am gasit acest topic care suna destul de ingrijorator. Multumesc, astept vesti bune, sper ca totul s-a rezolvat si v-ati mutat cu totii

#193
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postelizekap, on 14 noiembrie 2018 - 11:31, said:

Buna ziua, ce s-a mai intamplat in cartier? A trecut aproape un an de la ultima postare pe acest topic. Mi-am dorit mult sa ma mut si eu acolo insa sotul meu a considerat ca sunt localizati prea departe de oras avand in vedere ca in fiecare dimineata noi trebuie sa ajungem la munca in Bucuresti. Insa, recent am recomandat cartierul unor rude si am gasit acest topic care suna destul de ingrijorator. Multumesc, astept vesti bune, sper ca totul s-a rezolvat si v-ati mutat cu totii
cu tot respectul, cum poti sa recomanzi cuiva ceva cand tu nu stii nimic despre acel ceva? nu pot sa inteleg asta in ruptul capului...

ref la cartier, am ajuns de cateva ori la cineva in vizita; eu nu m-as muta acolo in veci: situat in mijlocul campului, la vreo 3 km de marginea satului, cu un drum relativ pietruit, nu vreau sa imi inchipui cum e iarna pe viscol acolo
pe langa asta, mi de pare departe de Bucuresti

Edited by bogwol, 19 November 2018 - 14:27.


#194
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Un dezvoltator rezidențial, devenit cunoscut prin numeroase apariții în presă, pare că a ajuns la final de carieră în domeniul dezvoltărilor imobiliare. Acestuia i-a fost deschisă procedura de faliment, termenul de depunere a cererilor de creanțe fiind până la data de 11 octombrie. Dezvoltatorul este Dragoș Cincă, proprietar al firmei Forest Properties SRL (fosta Flamingo Park SRL).Acesta este fondatorul rețelei de comercializare produse electrice și electrocasnice Flamingo. Retailerul Flamingo și-a cerut intrarea în insolvență în anul 2009 după ce au eșuat negocierile cu INGBank privind restructurarea unui credit de 17,5 milioane euro
Deschiderea procedurii simplificate de faliment a societății Forest Properties SRL(Flamingo Park), din Comuna Corbeanca a fost notificată de lichidatorul Dragoș-Ionuț Răileanu. Depunerea cererilor de admitere creanțe se va face între 30 septembrie până la 11 octombrie. Pe 5 noiembrie va fi afișat tabelul definitiv consolidat al creanțelor admise.

#195
MustaKappeli

MustaKappeli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.02.2020
Buna ziua!Acum 3 zile,cautand case de vanzare in Corbeanca,am dat de acest rezidential Flamingo!Recunosc ca mi'a placut tare mult ce case am vazut  si am stat vreo 2 ore,uitandu'ma la ele. Am inchis pagina si cand am dat iar pe Google -  Flamingo,am dat de acest forum,unde recunosc,am stat doua zile citind si recitind!Mi' a deschis mintea,nu ma asteptam la asa ceva si nu numai pentru acest rezidential,poate sa fie in orice locatiePosted Image  Cum mai este situatia acolo?s'a reglementat? Merge totul cum trebuie?imi pare tare rau,imi plac si mie niste case si la scurt timp,sa citesc asemenea lucruri! Va tare multumesc!

#196
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Nimic nou ? Sunt curios care mai e situatia aici. Un topic foarte interesant.

Macar cei care nu au terminat cu procesele sa zica care mai e treaba...

Edited by Shade14, 29 June 2020 - 18:07.


#197
Mionut

Mionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.04.2006
A reaparut Flamingo Park pe Felie. Mai stie cineva care e statusul aici? Proiectul ramane la stadiul de teapa?

https://www.imobilia...-08-10 11:36:36

#198
viorelbo

viorelbo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.09.2020
Aceste case sunt din lemn. Ce stiti de casele construite de lemn?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate