Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...
 Verificare numar angajati firma

Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat

Branșamente utilitați g...
 Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

(scufitzu) Casa P+1M in Popesti Leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
2247 replies to this topic

lowpy

lowpy

Active Member

• Grup: Members
Un dezavantaj ar fi pretul care stiu ca este mai mare pentru profile pe rotund.

molbro

molbro

Active Member

dap...pretu'. altfel, arata bine...desi pvc alb la treaba asta e cam pretentios. trebuie lucrat foarte bine si profilul trebuie sa fie foarte fatzos ca sa merite aventura....

scufitzu

scufitzu

Active Member

Ca sa intelegeti de ce intreb. Nu stiu inca daca le vreau albe sau maron pentru ca nu stiu ce culoare dau la fatada. Propunerea asta se vrea un model mediteranean. Acoperisul nu va fi piramidal ci cu coama ca la feitosak si va fi cu olane sau cu tigla gerard/tip gerard care imita olanele.

Attached Files

Edited by scufitzu, 19 February 2013 - 19:03.

tataiepure

tataiepure

Senior Member

• Grup: Senior Members
Este deosebit proiectul se vede cai muncit :)
Olanele sunt prea grele  dar mie imi place aspectul de olana , tabla am considerat ca nu are sens atat cat ai suruburi care o perforeaza la exterior pt fixare....
iar ca optiuni mi-au ramas Siceram Portugheza si Bramac Romana care au lookul asta mai deosebit :)

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

Imi place Posted Image  Bravo . Ma bucur ca lumea incepe usor usor sa renunte la "moda" cu acoperisul in doua ape. Felicitari !

View Postscufitzu, on 19 februarie 2013 - 19:02, said:

Nu stiu inca daca le vreau albe sau maron pentru ca nu stiu ce culoare dau la fatada.
Nu ai imagini in 3d ?

Edited by moldoveanuID, 20 February 2013 - 10:30.

scufitzu

scufitzu

Active Member

Ma bucur ca va place. Au fost numeroase variante ale acestei fatade dar am evitat sa postez vreuna pana nu am ajus la cea finala sau aproape finala. E o chestie de gusturi si discutiile generate de aceste subiecte sunt cam degeaba.

3D-uri vor urma. Nu le-a facut arhitectul pentru ca l-am tot terorizat cu modificari si inca nu am terminat. Am facut eu ceva in sketch up insa nu e actualizat. Cel mai probabil fatada va fi alba, cat mai simpla, asa cum ii sade bine unei case mediteraneene (de pe malul garlei dambovita Posted Image. ) Oricum, multumesc ca te-ai oferit :)

Tataiepure da, olanele sunt cam grele la mai mult de 40 kg/mp si nu stiu daca merita efortul cand pot pune un gerard la 7 kg/mp chiar daca nu arata chiar ca olanele adevarate.

Pana una alta, nu sunt lamurit cu cat ar fi mai scumpe geamurile cu arcada fata de geamurile drepte. Cu 20%, cu 30%? As avea 6 sau 7 astfel de geamuri si vreau sa stiu daca renunt la unele dintre ele.  O sa-i dau un PM lui conu ca am observat ca e avizat.

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

View Postscufitzu, on 20 februarie 2013 - 10:56, said:

l-am tot terorizat cu modificari si inca nu am terminat.
asa asa Posted Image
si o mica modificare/propunere la etaj
Attached File  etaj.jpg   67.91K   284 downloads

View Postscufitzu, on 20 februarie 2013 - 10:56, said:

Oricum, multumesc ca te-ai oferit
Plus aceasta mica modificare care va schimba un pic fatada . Cand o voi finaliza am sa ti-o trimis pe pm sa o vezi/analizezi.
Attached File  parter.jpg   86.42K   296 downloads

scufitzu

scufitzu

Active Member

Multumesc. Planul de la etaj a suferit deja modificari la dressing, in sensul ca suprafata acestuia a fost marita si accesul de va face din dormitorul matrimonial cu usa culisanta. Am ceva asemanator in prezent si e ok. Nu as vrea sa ies pe hol in cucu' gol sa imi iau nadragii pe mine :)

Eu glumeam cu 3d-ul. Stai linistit ca il face arhitectul cat de curand. Are ordin de la sefa :)

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

View Postscufitzu, on 20 februarie 2013 - 13:18, said:

Nu as vrea sa ies pe hol in cucu' gol sa imi iau nadragii pe mine Posted Image
Ziceam ca poate fi folosit acel perete , in sensul ca poti amplasa un dulap acolo , altfel cu usa culisanta vei "manca" acel perete/acea zona. Enioi tu stii mai bine cum vrei sa ai acces la dressing.

scufitzu

scufitzu

Active Member

Usa va culisa pe exterior. Sunt niste usi  culisante foarte misto la magazinul ala suedez de mobila dar costa vreo 1000 de lei bucata. Au si rol decorativ, sunt fatoase. O sa pun si planurile finale in curand. Acum sunt la ultimele detalii.

lowpy

lowpy

Active Member

View Postscufitzu, on 20 februarie 2013 - 14:43, said:

Usa va culisa pe exterior. Sunt niste usi  culisante foarte misto la magazinul ala suedez de mobila dar costa vreo 1000 de lei bucata. Au si rol decorativ, sunt fatoase. O sa pun si planurile finale in curand. Acum sunt la ultimele detalii.
Daca ai poze cu usile alea culisante pune te rog si aici sa se bucure si ochiul nostru.

hdi

hdi

Senior Member

http://www.ikea.com/...t uşi glisante

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

View Postscufitzu, on 20 februarie 2013 - 14:43, said:

Usa va culisa pe exterior.
Nu vad diferenta .. sau cu ce ar avantaja ca va culisa pe interior sau pe exterior , fata de schimbarea acesteia in alt loc ?!

scufitzu

scufitzu

Active Member

Pai salvezi peretele pe interior si pui rafturi Posted Image

hdi

hdi

Senior Member

Am si eu 2 dresinguri la care gandisem si eu usi de genul asta dar nu mai sunt convins acum.
Mai intai le-am gandit sa intre in grosimea peretelui insa ulterior mi-am dat seama ca acolo unde intra usa ar putea sa intre si alti chiriasi pe care n-ai cum sa-i mai scoti.
Acum ma da inapoi faptul ca sistemul de glisare presupune sina si sus si jos. Cea de jos se va umple de mizerie si usa nu se va mai inchide bine. In plus, daca pun usa pe exteriorul dressingului, se vede sina aia de sus ca un  ...; daca o pun pe interior, se vede ca un ... golul de usa.
Pana la urma tot usa de lemn, normala cred ca ii fac, desi golul de usa nu e decat de 60cm.

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

View Postscufitzu, on 20 februarie 2013 - 15:00, said:

Pai salvezi peretele pe interior si pui rafturi Posted Image
Am inteles. Dar si pentru interior se pot gasi idei de a pune rafturi , fara sa se suprapuna pe culisarea usii. Doar ca se mai "mananca"/pierd cativa cm din suprafata dressing-ului.
La modul cum e dispusa intrarea la acel dormitor , eu tot varianta cu usa din hol as alege o pentru dressing . Chiar daca as fi nevoit sa merg cu izmenele in mana pana ajung pe usa din lateral de la dressing (prin micul sas format) :)

molbro

molbro

Active Member

View Posthdi, on 20 februarie 2013 - 15:21, said:

Am si eu 2 dresinguri la care gandisem si eu usi de genul asta dar nu mai sunt convins acum.
Mai intai le-am gandit sa intre in grosimea peretelui insa ulterior mi-am dat seama ca acolo unde intra usa ar putea sa intre si alti chiriasi pe care n-ai cum sa-i mai scoti.
Acum ma da inapoi faptul ca sistemul de glisare presupune sina si sus si jos. Cea de jos se va umple de mizerie si usa nu se va mai inchide bine. In plus, daca pun usa pe exteriorul dressingului, se vede sina aia de sus ca un  ...; daca o pun pe interior, se vede ca un ... golul de usa.
Pana la urma tot usa de lemn, normala cred ca ii fac, desi golul de usa nu e decat de 60cm.

exista sisteme de glisare pe langa perete, cu sina doar sus. asta iti rezolva problemele, doar cacamcosta..:)
https://www.emenatwo...si-glisante-t80

scufitzu

scufitzu

Active Member

View Posthdi, on 20 februarie 2013 - 15:21, said:

O sa fac niste poze la mine sa vezi cum e. Mizerie de unde? Mai mult decat praf nu are ce sa se adune pe sina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate