Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

(scufitzu) Casa P+1M in Popesti Leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
2247 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 cheptea1q, on 11 decembrie 2012 - 14:41, said:

Te intreb si eu de ce nu e bine sa pui masina in bucatarie? Intreb din pura in curiozitate pt ca eu nu am camera tehnica si am avut de ales dintre baie si bucatarie.
Baia fiind destul de mica am ales sa pun bideu si sa pun masina de spalat in bucatarie, ascunsa in mobila.
fiindca nu mi se pare prea in regula sa vii cu hainele jegoase in bucatarie, mie nu mi se pare in regula, mi se pare incompatibila ideea de haine murdare (chiloti, sosete) cu bucataria. asa, as putea sa pun si o cabina de dus in bucatarie, nu?
cu atat mai putin daca este bucataria deschisa.

#20
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
1. living mare evita efectul de pestera si asta iti spun dupa cum m-am simitit eu in doua case diferite cu living mare
In prima foarte luminos spatiu mare luna noiembrie cam frig in casa desi cazanul pe lemne (mai inalt ca mine la propriu) ardea
la foc automat ca un furnal  casa pe dealul Bucium langa Iasi
In cea dea doua locatie popesti leordeni luna mai anul acesta cand au fost ploile  living mare nu prea intra lumina
a fost si acolo racoare (nu am intrebat de caldura) ma azueam cu ecou suna a gol o experienta noua pt mine :)
2. Masina de spalat la parter in camera tehnica cred ca este mai bine...unde vei usca rufele dupa ce sunt spalate ?

#21
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004

 rich1974, on 11 decembrie 2012 - 15:16, said:

fiindca nu mi se pare prea in regula sa vii cu hainele jegoase in bucatarie, mie nu mi se pare in regula, mi se pare incompatibila ideea de haine murdare (chiloti, sosete) cu bucataria. asa, as putea sa pun si o cabina de dus in bucatarie, nu?
cu atat mai putin daca este bucataria deschisa.

Aici ai dreptate, dar rufele murdare vor sta in cosul de rufe din baie.
Sosetele si chilotii vor ajunge in bucatarie doar in treacat pt 1-2 minute cat vor ajunge la destinatia finala, adica in masina de spalat:))
Bucataria e inchisa

 tataiepure, on 11 decembrie 2012 - 15:23, said:


2. Masina de spalat la parter in camera tehnica cred ca este mai bine...unde vei usca rufele dupa ce sunt spalate ?
din pacate nu am camera tehnica..rufele le voi usca iarna in living in combinatie cu un dezumidificator. Vara, in curte.

#22
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@cheptea1q erea pt scufitzu :) am vazut mainainte ca nu ai camera tehnica :(

#23
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
@rich -crede-ma ca am vazut toate proiectele de casa posibile si imposibile de la noi. Spune-mi un site cu proiecte si o sa-ti spun la il stiu, inclusiv cel indicat de tine. Imi plac unele case moderne ca arhitectura dar nu ca sa imi fac eu una. Nu ma reprezinta.

Nu cred ca va fi disproportionata. Astept o intalnire cu arhitectul sa ii arat ce vreau si il pun sa o deseneze de la 0 pe tipicul aceleia din poza si o sa ne jucam un pic cu proportiile pana iese ceva. Daca nu iese, asta e, cautam altceva. Am timp pana in martie-aprilie sa iau AC. Acum o mai lalai pana dupa sarbatori dar de pe 3.01 incolo vreau sa bag viteze.

Later edit: proiectul va fi complet: PAC, Pth si DE.

@tataiepure - asta incerc sa evit - mutatul hainelor de la etaj jos si invers. Acum folosim uscatoare din alea pliabile si le insiram prin casa. Vara pot fi scoase si afara.

In alta ordine de idei mai jos ar fi o schita cu partitiile. Nu luati de bune dimensiunile. Asa mi-au iesit in graba. Cel mai probabil amprenta va fi 10X9. Casa va fi pusa pe coltul dinspre NE. O sa las loc pe latura dinspre V poate o sa fac vreo extindere/garaj la un moment dat.

Attached Files


Edited by scufitzu, 11 December 2012 - 16:21.


#24
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Merge. Posted Image

#25
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012

 scufitzu, on 11 decembrie 2012 - 16:15, said:

am vazut toate proiectele de casa posibile si imposibile de la noi.
Chiar nu ai gasit nimic care sa te atraga cat de cat ?

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
problema este ca sus iti trebuie un dormitor pentru tine si sotie, cu baie si dressing propriu si apoi o baie comuna pentru celelalte doua dormitoare. e bine ca tu si sotia sa aveti propria baie.

#27
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ma tot bag ca musca-n lapte, stiu asta, dar seamana partiul dorit de colegul scufitzu cu al meu si vroiam sa mai zic doar ca si eu am o singura baie la mansarda si nu suferim absolut deloc lipsa unei a doua bai. De altfel, eu cred ca e mult mai folositoare spalatoria/uscatorie de rufe + dressingul. Fie vara, fie iarna, e mult mai comod sa scoti rufele din masina de spalat si sa le intinzi langa la uscat decat sa cobori la parter, sa iesi afara si sa le intinzi pe o sarma spre studiul tuturor vecinilor.  Noi nu avem nici un dulap in dormitoarele de la mansarda, doar paturi, noptiere si cate o comoda pentru televizor si vreau sa zic ca e foarte bine. Posted Image
3 bai in casa inseamna o gramada de bani. Eu aproximez costurile unei bai la aproximativ 5 mii de euro, insemnand instalatii, finisaje si obiectele sanitare. Poate banii nu-s o problema in cazul tau scufitzu, parca asa am citit mai sus, atata vreme cat sunt investiti bine. Sigur ca functional, ergonomic si ce mai vrei tu, este bine ca fiecare sa aiba baia lui eventual, dar ce te faci ca trebuie sa faci curatenie in toate, stiut fiind faptul ca baia este cea mai murdara incapere din casa. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 11 December 2012 - 19:04.


#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asa cum l-am auzit pe initiator, ca banii sunt fara numar, nici nu concep dormitorul lui fara baie proprie. nici nu trebuie sa fie mare, macar 1.5x1.5.

si ar mai fi o problema, bucataria mi se pare mica iar biroul mi se pare prea mare (asta in cazul in care nu se primesc clienti, nu stiu cu ce se ocupa proprietarul)

Edited by rich1974, 11 December 2012 - 19:17.


#29
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Inginerul_bv, scufitzu spunea ca are un copil si mai doreste unul. Cand cei 2 copii vor avea 10-12-14-16 ani, mai ales daca vor fi de sexe diferite, va fi foarte greu sa se descurce 4 persoane cu o singura baie. Si nu-mi spune ca vor mai cobori sa se spele pe dinti in baia de jos sau sa faca dus acolo........Stiu, la bloc se descurca si 6 persoane cu o singura baie, dar tocmai de-aia casa se numeste casa, ca are multe lucruri in plus fata de bloc. Pentru 2 persoane, intr-adevar nu este absolut deloc nevoie de 2 bai la etaj.

#30
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
exact ce spuneam si eu, plus ca la o eventuala vanzare a casei (nu stii ce-ti rezerva viata) are alta valoare cu o baie in plus.

si daca vorbim de proiectare, insista mai mult pe design, gaseste un arhitect bun. la arhitect mergi ca la doctor. insista pe un design destept, nu mai da banii pe detalii de executie fiindca sunt costisitoare iar tu nu ai o luctrare de complexitate atat de mare incat sa necesite asa ceva. vorbeste cu inginerul care semneaza rezistenta ca sa vina si sa vorbeasca cu mesterii in diferite etape ale executiei. tu nu construiesti burj-al-arab-ul ca sa-ti trebuiasca detalii de executie in amanunt. o sa ai fundatie, samburi, centuri si eventual o grinda sau doua. armarea planseului o faci cel mai bine cu plasa.

#31
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu am observat ca se face o confuzie intre fazele astea de proiectare. Nu exista decat doua mari si late in cazul constructiei unei case. Si-anume exista DTAC adicatelea documentatie tehnica pentru autorizatia de construire si PT sau PTh, adicatelea proiect tehnic pentru executie. Unii denumesc impropriu plansele de rezistenta de armare buiandrugi pana la plan sarpanta ca fiind detalii de executie. Nimic mai gresit. Un proiect tehnic pentru executie trebuie sa contina proiectul impartit pe specialitati necesar pentru constructia casei. Detaliile de executie sunt altceva. In speta sunt niste planse unde se detaliaza anumite parti ale constructiei care ar putea avea o executie mai dificila sau unde se doreste un anumit tip de executie. De exemplu fac un detaliu de executie pentru sarpanta.....desenez cosoroaba, caprioru cu chertare atat pe atat, desenez cuiu sau surubu', tija filetata cu care prind cosoroaba de centura, diblul cu care prind polistirenul de centura, imbinarea dintre termoizolatia exterioara si cea a mansardei........ Posted Image

10-12-14 si la 18 pleaca de-acasa la facultate, la 23 se muta singuri si la 25 se casatoresc si te viziteaza de Pasti si de Craciun.
Sigur, sunt o gramada de ani pana atunci dar atunci cand faci o casa, trebuie sa te gandesti ca n-o sa fi tanar o viata intreaga si nu tot timpul o sa-ti fie la fel de usor sa faci curat intr-o casa mare cu multe bai, dupa cum n-o sa-ti mai fie prea usor sa mai urci scarile dupa o varsta. Trebuie sa te gandesti ca la un moment dat, acel birou de la parter ti-l vei transforma in dormitor si vei lasa mansarda copiilor. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 11 December 2012 - 20:36.


#32
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai decide-te, copiii pleaca sa locuiasca singuri sau raman la mansarda? :D

#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sincer acum, o casa adevarata, pentru cineva cu bani, este numai parter, nu te mai complici cu etajul. dar iti trebuie teren mai mare ca o sa ai amprenta mare la sol.

#34
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am incercat 2 argumente diferite si-a iesit o varza probabil nu ? Asta poate pentru ca eram atent la Graveyard Carz :lol:
Eu nu prea cred in Birou la parter. Birou ca sa ce ? Sa ai 2 sertare si-un dulap pe care sa-l umpli cu o gramada de hartoage de care nu stii daca vei mai avea vreodata nevoie, sau carti peste care sa se aseze praful in speranta ca-ti va reveni vreodata cheful de citit. Daca desfasori o activitate liberala si/sau ai nevoie de birou pentru discutii cu diversi clienti, aia e alta treaba. Da' in cazul asta nu-i faci o intrare comuna cu a casei sau cel mult ii faci o intrare din windfang. In acest caz, tot ai nevoie de un dormitor la parter, asta daca nu vrei sa ajungi niste vremuri in care sa incepi sa dormi in living. Caci ce sa vezi, vine o vreme cand esti cam batraior sa mai urci scari. Vremea aia poate sa insemne 70 de ani dar poate sa insemne si 50 la fel de bine.
In plus fata de asta, incercam sa argumentez si faza cu copii. Cat timp sunt mici, nu prea au nevoie de intimitate caci ce sa vezi, trebuie sa-i culci seara, sa le citesti povesti, sa-i pui la olitza, bla bla....Pe la 8-10 ani incep sa aiba nevoie de intimitate si baia lor. Dar pe la 18 deja pleaca de-acasa la facultate si bla bla-ul de mai sus....
Si eu am un asa-zis birou la parter. Spun asa-zis pentru ca asa am scris in planuri, ca sa nu bata la ochi prea tare ca am prea multe dormitoare. Dar camera aia are 11,90 mp si m-am gandit c-o s-o transform in dormitorul meu si-al sotiei daca apar copii si las copii sa se desfasoare la mansarda. Din acelasi motiv am la parter o baie maricica de 6,5 mp echipata cu cada, lavoar si vas wc.
Sigur ca daca te dau banii afara din casa si/sau ai bani de-i intorci cu lopata, nimic din ceea ce am scris mai sus nu se aplica. Posted Image

 rich1974, on 11 decembrie 2012 - 21:00, said:

sincer acum, o casa adevarata, pentru cineva cu bani, este numai parter, nu te mai complici cu etajul. dar iti trebuie teren mai mare ca o sa ai amprenta mare la sol.

Oarecum de acord cu tine. Dar vezi tu.....astia cu bani nu-si fac parter. Vrei sa zica rudele, prietenii si vecinii ca au casa mica ? 2-3 etaje minim. 300 de mp utili minim. Altfel zice lumea ca esti sarac, ce dracu ? :lol:
Sigur ca e mult mai ergonomica o casa parter. Sigur ca functional, e mult mai bine sa fie parter, dar unde sa te-ntinzi pe 200 de mp sa construiesti cand majoritatea parcelelor pe care se construieste in tara asta au 300-500 de metri sau chiar mai putin. Posted Image

#35
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu e neaparat necesar ca la 18 ani copiii sa plece de acasa. Stiu cazuri in care inca stau cu parintii la 23-25 de ani, si nu vad nicio problema. N-ai de unde sa stii. Dar daca va fi asa....e buna o a doua baie. Sa nu fie chiar lipsa celei de-a doua bai motivul pentru care pleaca copiii de acasa! Posted Image))))
In rest sunt de acord cu tine. Eu am facut o camera-birou-posibil dormitor la parter, pentru ca am vazut la un prieten care are 3 copii ca le-a amenajat acolo o camera de joaca+lectii, sa-i aiba sub supraveghere in timpul zilei. Daca lasi copilul in camera lui la etaj sa-si faca lectiile.....e clar ce lectii face. Eventual si cu televizor in camera. Bineinteles ca e valabila ideea cu batranetea, e foarte adevarat ca asa se intampla in multe cazuri.
Mai exista si posibilitatea sa lasi intreaga casa copiilor sau copilului si sa iti construiesti, pe la 60 de ani, o casuta de 70 mp, pentru 2 persoane, departe de civilizatie.
Sunt multe posibilitati, dar dupa parerea mea, la 3 dormitoare LOCUITE pe o perioada de cel putin 15-20 de ani, e necesara a doua baie.

Edited by feitosak1, 11 December 2012 - 21:09.


#36
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
@Xsio - arata-mi un proiect care iti place tie si s-ar preta la ce vreau eu - adica cam 90 mp construiti/nivel si sa nu arate comun.

1 baie la 2 persoane e suficienta. Sunt 2 bai. Daca fac 3 bai, mai bine fac 4 sa fie una de fiecare. Cat am stat cu ai mei, 3 persoane la o singura baie de bloc, nu a fost nicio problema. Nu zic ca nu ar fi bine dar asta ar insemna sa cresc suprafata constructiei cu inca cel putin 10 mp, adica in jur de 5.000 eur, asa cum zicea inginerul_bv.

Imi place ca mi se atribuie afirmatii pe care nu le-am facut. Nu am zis nicaieri ca banii sunt "fara numar" ca ii muncesc pe branci.  Am spus ca voi aloca resursele financiare necesare atat timp cat consider oportuna o atare investitie. Banii munciti se dau greu din mana, mai ales pe vremurile astea. S-apoi, nu e bine sa iti tii toate oualele in acelasi cos. Daca imi bag toate lichiditatile intr-o casa nu as mai avea siguranta oferita de o minima rezerva care sa imi permita sa supravietuiesc o perioada fara munca.   Daca imi picau banii din cer faceam casa demult. Dadeam 100.000 eur/500 mp si luam credit cu buletinul de inca 100.000 in perioada in care era la moda si aia era. Imi cer scuze daca am gandit cu capul in acele vremuri.  Acum ma uit la unii si la altii cum sunt disperati ca li s-a dublat rata in CHF sau cum casa de 200.000 eur pentru care mai au de plata 150.000 euro nu mai valoreaza nici 120.000, timp in care veniturile s-au diminuat, gazele s-au scumpit, electricitatea la fel, combustibilul la fel. Si chiar si asa, cine are bani "fara numar" nu ar trebui sa ii iroseasca pe lucruri inutile cand altii nu au nici ce manca.

In plus, casa si masina nu reprezinta apogeul in viata asa cum cred multi concetateni. Banii de baie suplimentara se vor duce in contul de studii al copiilor. Cand isi vor face studiile la Londra sau mai stiu eu unde, o sa le treaca trauma lipsei unei bai.

Biroul intentionez sa il folosesc si pentru intaliniri cu clientii insa intr-un viitor destul de indepartat. Chiar si asa imi este necesar. Am multe hartoage de tinut + o sumedenie de carti.

Edited by scufitzu, 12 December 2012 - 13:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate