Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(scufitzu) Casa P+1M in Popesti Leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
2247 replies to this topic

#1
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
L-am gasit! De un an si jumatate cautam terenul perfect pentru casa in Popesti. Intr-o zi l-am gasit pe un site cu anunturi, am sunat, ne-am dus sa il vedem si a fost dragoste la prima vedere: 500 mp,  strada lata asfaltata, toate utilitatile la poarta, deschidere de 17 m, zona linistita, fara trafic cu copii care se joaca pe strada exact cum ma jucam si eu in copilarie fara teama ca trece vreo masina din 10 in 10 secunde.

Cel care pusese anuntul era agent imobiliar. Imi cer scuze pentru cei care au aceasta profesie dar oameni mai jalnici ca asta nu mi-a fost dat sa vad. Se vedea de la  o posta ca ii este fomica. In drum spre proprietar mi-a spus ca toate actele sunt in regula, ca exista urbanism de informare etc.  I-am zis din start ca sunt avocat si ca ma pricep la acte. Bineinteles ca proprietarul nu avea actele in regula, terenul facand parte dintr-un lot mai mare nedezmembrat. Dupa vreo luna si jumatate am terminat si negocierile si actele de intocmit. Am negociat 10% in jos la pretul terenului desi cred ca mergea chiar un 15%. De comisionul agentului nici nu mai zic - a avut noroc ca i-am dat ceva.

Desi pretul terenurilor a scazut din toamna lui 2008 si pana acum, in Popesti tot scumpe au ramas. Astfel, la intrare pe strazile cu nume de sfinti pretul este de 180-200 eur/mp. In asa numita zona "noua" (Paraul Rece>Drumul Fermei) preturile variaza intre 75-110 eur/mp dar nu as recomanda nimanui acea zona. Din punctul meu de vedere terenurile alea nu valoreaza nici 10 eur/mp. Deschidere mica (10-12m), strazi neasfaltate care se transforma in transee la prima ploaie, vara e atat de mult praf incat o masina spalata seara  a doua zi nu mai poate fi recunoscuta de proprietar, blocuri langa case, fabrici langa blocuri, inghesuiala mare. Arata dezolant si pentru mine aceasta imagine nu e compatibila cu ideea mea de zona de case pe pamant cu o curte decenta (ca doar de aia te muti la casa).

Daca cineva vrea teren acolo ma poate contacta pentru informatii legate de zona. Stiu cam toate zonele, strazile si hibele aferente (exista groapa de gunoi glina, exista fabrica de vopseluri, exista fabrica de profile de aluminiu, exista linii de inalta tensiune, exista zone de protectie militara, exista fosta fabrica viscofil, exista o ferma de porcine mai la centura care emana niste mirosuri oribile in anumite zone, exista o zona mai joasa unde nu se inunda dar dupa ploaie miroase oribil, etc).

Daca se intreaba careva de ce am vrut neaparat in Popesti - pentru ca atat parintii mei cat si ai ei locuiesc la 15 respectiv 5 minute de mers cu masina. Cand ai un copil si mai vrei inca unul, e o chestie importanta. Timpul este cea mai de pret marfa pe care o avem cat traim. De asemenea, am luat in calcul si proximitatea mijloacelor de transport in comun (metroul e la 3-4 minute de mers cu masina), RATB-ul are statie la aprox. 150 m de teren. In viitor pretul combustibilului va creste semnificativ si nu vreau sa risc ridicandu-mi casa la Corbeanca, Balotesti sau Snagov.

Sfatul meu pentru toti cei care cauta teren este sa nu dea banii din mana pana nu sunt 100% impacati de alegerea facuta. Sa nu faca niciun compromis si sa fie nesimtiti cand negociaza.


Casa va fi una de dimensiuni decente pentru o familie cu 4 membri (in jur de 150 -160 mp utili), construita in sistem clasic (cadre de beton si caramida), cel mai probabil P+E mansardat.

Parter:
- Hol mic la intrare (sa nu se intre de afara direct in casa) 3-5 mp;
- Living cu loc de luat masa 30-35 mp;
- Bucatarie 12 mp (inchisa);
- Birou 9-11 mp;
- Baie 4 -5 mp (o cabina de dus, o chiuveta si un WC);
- Scara 4 - 6 mp.
- O terasa, preferabil sa se poata iesi atat din living cat si din bucatarie.


Etaj
- Hol 4 – 6 -9 mp;
- Dormitor 1 – 14-16 mp
- Dormitor 2 – 12 mp;
- Dormitor 3 – 12 mp;
- Baie – 8-10 mp (sa intre si masina de spalat);
- Dressing – 8 – 10 mp.

Inaltimea tavanelor va fi de minim 3,1 m. Nu vor exista balcoane. Consider ca daca stau la curte sunt inutile. De 4 ani stau cu chirie la casa si am 2 balcoane - nu le-am folosit niciodata. In schimb cer intretinere care costa timp si bani.

De principiu va fi aceasta, fara garaj si ce e deasupra acestuia. Va multumesc anticipat pentru sfaturile si parerile pe care urmeaza sa le primesc de la voi. Accept orice critici argumentate logic. Exista si argumente absurde :)

Attached Files



#2
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
1-la structura asta se poate merge si pe zidarie portanta si faci ceva economie iar estetic vei scapa de grinzile mai late decat peretii. Daca tot e caramida, nu prea vad de ce ai face-o pe cadre.
2-nu sunt convins ca vor arata bine dormitoarele de 12mp cu inaltime de 3.1m "la gata". Care e smecheria? De ce nu e bine un 2.60-2.70? Este si un volum de aer mai mare de inclazit.
3-te sfatuiesc sa prevezi si o camera tehnica in care sa fie tevaraia, centrala termica, masina de spalat, uscatorul de rufe etc.
4-Succes!

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu stiu de unde vine fantasma asta cadre + zidarie. in primul rand ca e mult mai scump sa faci intai stalpii si grinzile si dupa aia zidaria si in al doilea rand, la inaltimea asta, e inutil.
plus ca, la zidaria portanta cu samburi de b.a. peretii sunt mai bine legati de zidarie pt ca se intrepatrund.
si fa-ti etaj, nu mansarda....vad ca tot iti plac incaperile inalte.
alege si tu un proiect modern, nu vechituri d-astea!

Edited by rich1974, 11 December 2012 - 11:35.


#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Living+loc de luat masa 35 de mp ? Sala de sport adica. Posted Image
In baie nu se monteaza masina de spalat, atentie la chestia asta. In primul rand ca rugineste repede, in al doilea rand condensul si umezeala ajuta partea electronica sa pice mai repede. Nu in ultimul rand e periculoasa in baie. Mai taie din livingul ala cat o sala de sport si fa-ti o camera tehnica cum ti-a zis si hdi, in care montezi masina de spalat si pui si niste uscatoare de rufe. Un living care depaseste 25 de mp si care este gandit pentru o familie medie gen 2 adulti + 2 copii, este fandoseala dupa parerea mea. Doar in filmele americane se intampla sa stea toata lumea in living la palavre. La noi, daca mai e si incapere separata cu intrare din hol, e folosit de 2 ori pe an, adica de Craciun si de Pasti. Eventual si la zile de nastere. In rest.....de mancat se va manca in bucatarie, si asta ti-o garantez, de uitat la tv se va uita fiecare in dormitor la ce-i place. Posted Image
3,1 inaltime libera ? Mai gandeste-te. Nu-i casa poporului. La incaperi mici, nu se preteaza inaltimi mari. 2,6-2,8 maxim recomand eu. Exista un raport intre suprafata si inaltime care daca nu-l respecti, strici smecheria.

Edited by Inginerul_bv, 11 December 2012 - 11:45.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cred ca livingurile mari apar ca o reactie a spatiului mic din apartamente. niste frustrari acumulate in timp (nu stiu cazul de fata)
nici prea multe camere nu sunt bune ca daca te certi cu nevasta, ea se duce in alta camera si ai sanse mai mici sa te impaci cu ea....asa, intr-o camera, te intelegi mai repede si mai usor.
si baia mi se pare mare de 10 mp, in baie oricum trebuie sa fie mai cald si daca urmezi sfatul de mai sus si pui masina de spalat in spatiul tehnic, chiar e inutil. si mai e o treaba, daca ai un scaun exploziv, e posibil ca de la usa baii pana la WC sa faci pe tine.
oricum, sa nu pui masina in bucatarie cum am vazut in multe case.

#6
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postscufitzu, on 11 decembrie 2012 - 11:09, said:

L-am gasit! De un an si jumatate cautam terenul perfect pentru casa in Popesti. Intr-o zi l-am gasit pe un site cu anunturi, am sunat, ne-am dus sa il vedem si a fost dragoste la prima vedere: 500 mp,  strada lata asfaltata, toate utilitatile la poarta, deschidere de 17 m, zona linistita, fara trafic cu copii care se joaca pe strada exact cum ma jucam si eu in copilarie fara teama ca trece vreo masina din 10 in 10 secunde.


Salut, vecine si bine ai venit! cred ca ai facut o alegere buna cu Popesti-ul. eu n-am avut de ce ma plange pana acum :) ...doar de vreme, poate...ca nu ma lasa sa-mi termin treaba :)
pe ce Sfant ti-ai lua terenul pana la urma? bafta!

#7
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am niste indoieli asupra bunei credinte a lui rich1974 mai ales dupa al doilea raspuns si o sa il rog sa ocoleasca acest topic sau voi ocoli eu raspunsurile lui.  


Ma gandeam la cadre pentru ca poate in viitor mai fac recompartimentari sau extinderi. Oricum ce am scris mai sus este "de principiu". Hotararile le voi lua impreuna cu inginerul de structura. Banii nu sunt o problema atat timp cat am credinta ca nu ii irosesc.

De 4 ani stau intr-o casa cu etaj mansardat cu camere inalte. La mansarda exista puncte cu inaltime de 3,5 metri si arata foarte bine. Da o senzatie placuta de spatiu. Poate si din cauza faptului ca am suprafete vitrate mari. Cand o sa am primele concepte de la arhitecti in fata (inclusiv volumetria) o sa pot lua o hotarare. Pana atunci, va dau dreptate. 2,7 e suficient.


In legatura cu livingul, de obicei vin multi prieteni pe la noi care au si ei copii la randul lor si m-am gandit ca ne trebuie spatiu de desfasurare. De asemenea, la sfarsit de saptamana tot neamul e la noi acasa cu catel, purcel si tot tacamul.  Ne petrecem timpul stat in casa numai in living, cu exceptia noptii cand evident folosim dormitoarele iar acolo nu tinem televizoare. Nu doresc o casa inutil de mare dar nici sa imi para rau dupa aceea ca nu am adaugat un 5 mp in plus acolo.

Referitor la masina de spalat, am zis ca as vrea sa fie in baia de pe etaj pentru ca in prezent este in camera tehnica de la parter si e incomod sa tot cari hainele de sus jos si invers. Rectific - masina de spalat as vrea sa fie la etaj din acest considerent. Baia poate fi mai mica. Nu imi trebuie decat chiuveta, cada, WC si un dulap. Cred ca 6-7 mp sunt suficienti.

Va fi si o camera tehnica la parter. Am omis sa o scriu.


Repet - tot ce am scris in primul post este de principiu si supus dezbaterilor. De aceea apreciez orice sfat, recomandare, interpelare samd care promit sa fie tratate cu maxima seriozitate. Arhitectura casei  va fi clasica si nu va fi o cutie dreptunghiulara fara personalitate. Vreau sa arate ca un camin cu suflet. E singurul lucru la care tin. Nu imi place arhitectura moderna dar nici ca am ceva cu cei carora le place. In anul de gratie 2012 cu atata diversitate in jur nu cred ca au rost dezbaterile pe problema gusturilor.  Fiecare isi face ce ii place si ce isi permite.

@Molbro Salut vecine! Prefer sa nu dau detalii legate de amplasament. Nu e pe sfinti. Ar fi fost totusi cam mult 85.000 - 100.000 eur doar terenul pe vremurile astea cand nici iarba nu creste.  Succes pe mai departe cu constructia!

Edited by scufitzu, 11 December 2012 - 12:42.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fratele meu, eu ti-am dat niste sfaturi pertinente....tu faci ce vrei.  eu de unde sa stiu ca ai neamul mare si stati toti in living?

pe de alta parte, postand pe un forum public, trebuie sa-ti asumi riscul de a primi si comentarii mai neconventionale. eu ti-am dat niste sfaturi bune fiindca am tangenta cu  breasla....daca stii sa citesti!

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Te ai gândit la amplasamentul față de punctele cardinale și de drum al construcției? Chiar și o schiță de mână ar fi relevantă pentru asta.

Casele vechi aveau înălțime mare a camerelor și nu dădeau rău, dar evident că, economic e mai dezavantajos.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asa si asa, o diferenta de inaltime de la 2.6 la 3.1 nu este prea mare. pierderile de caldura depind in principal de gradul de izolare termica al cladirii.

#11
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
@digix - da, m-am gandit - drumul este la sud +vreo 15 grade spre est. Livingul si dormitoarele vor fi orientate pe latura de sud si cea de est. O sa las pentru nord scara. Bucataria cred ca va fi pe coltul dinspre NE cu un perete pe N si unul pe E. La etaj va fi scara si un dressing pe latura de N. La parter, pe peretele de vest as vrea sa fie baia, un perete al biroului (celalalt la fi pe fata, deci pe S).

Nu dati cu pietre. Asta am eu in cap acum. Inca nu am discutat cu arhitectii aceste aspecte. Doar le-am zis ce vreau, le-am dat planul de situatie si astept concepte si oferte.  Nu cred ca e nevoie sa le spun eu cum sa orienteze incaperile dar in tara asta nu ma mai mira nimic. Primul concept care a sosit are biroul la etaj si parterul are asa niste coloane pe exterior cu arcade de zici ca e curtea veche sau crama domneasca Posted Image.

O sa revin cu niste schite facute de mine.


@rich si ti-am multumit si iti multumesc pentru orice sfat/parere pertinenta dar nu am timp sa citesc despre scaune explozive si alte caprioare ca nu de asta am scris pe un forum public cu o anumita specialitate si nu cred ca asta vrea posteritatea sa citeasca cand va dori un sfat.

Attached Files



#12
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012

View Postscufitzu, on 11 decembrie 2012 - 11:09, said:

De principiu va fi aceasta, fara garaj si ce e deasupra acestuia.
Mie imi place modelul. Iar cu ceva influente romanesti si cu un partiu pe masura , eu zic ca va arata bine. Bafta multa !

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stai nene ca mai coloram putin discutia, prea le iei in serios.

terenul vad ca arata bine fiindca ai drumul la sud. am avut destule ocazii triste sa asez case cu fata la drum dar drumul era la nord.
si apropo de poza aia, daca se elimina partea cu garajul o sa fie putin disproportionata.

arunca un ochi aici, poate iti place ceva! a mai pus cineva linkul asta mai demult. observi tendinta?

http://www.bnab.ro/2012/proiecte/1/

Edited by rich1974, 11 December 2012 - 14:02.


#14
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012

View Postscufitzu, on 11 decembrie 2012 - 12:38, said:

Arhitectura casei  va fi clasica si nu va fi o cutie dreptunghiulara fara personalitate. Vreau sa arate ca un camin cu suflet. E singurul lucru la care tin. Nu imi place arhitectura moderna dar nici ca am ceva cu cei carora le place. In anul de gratie 2012 cu atata diversitate in jur nu cred ca au rost dezbaterile pe problema gusturilor.
Bravo. Imi place cum gandesti si imi plac gusturile arhitecturale pe care le-ai definit legate de caminul propriu.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostDigix, on 11 decembrie 2012 - 13:10, said:

Casele vechi ...
Te referi desigur la casele sasesti, unde desigur ca si suprafetele erau foarte generoase, la fel si vitrajele. Trebuie sa spunem ca pe vremea aia sasii erau oameni harnici si nu se punea problema banilor cand era vorba de lemne de foc. Aveau si niste sobe din teracota pe masura, in plus termoizolarea nu era deloc neglijata. Plansee din lemn peste care se termoizola cu lut + paie si pardoseli de caramida. Ziduri exterioare de 50-60 de cm.....Nu mai e cazul nostru.

In alta ordine de idei, tot privitor la masina de spalat, eu am prevazut la mansarda un spatiu, fix deasupra spatiului tehnic de la parter, in care am masina de spalat si incap si 2 uscatoare de rufe. Noi ii zicem uscatorie, dar e de fapt uscatorie + spalatorie. Tot acolo am si chepengul de intrare in pod. Poate n-ar fi rau sa iei in considerare acest aspect.
Privitor la living, suna bine in teorie ceea ce spui tu, dar gandeste-te ca va fi o casa mare. Fiecare va avea camera lui. Sa spunem ca nu vei avea televizoare in dormitoare, desi eu personal nu concep asa ceva, pur si simplu nu pot sa adorm fara televizor. Daca incerc cumva sa adorm fara, pe intuneric imi vin tot felul de idei negre Posted Image Revenind, vreau sa spun ca oricum ai lua-o, 25 mp inseamna sau pot insemna 5x5m, sau 6x4,5 m. Fata de o sufragerie de bloc inseamna cel putin 10 mp in plus. Daca tot spui ca va place sa va adunati cu totii in living ar fi bine sa-l faci comun cu holul la parter, si iata ca poti ajunge lejer la 28-30 de mp. Posted Image

LE. Dispunerea terenului fata de drum este absolut identica si in cazul meu. Strada spre sud, usor spre sud-vest. Dupa parerea mea, e cum nu se poate mai bine. Casa va fi insorita non-stop, si nu exista pericolul de a fi umbrit de casa vreunui vecin. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 11 December 2012 - 14:12.


#16
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View PostInginerul_bv, on 11 decembrie 2012 - 14:10, said:

Revenind, vreau sa spun ca oricum ai lua-o, 25 mp inseamna sau pot insemna 5x5m, sau 6x4,5 m. Fata de o sufragerie de bloc inseamna cel putin 10 mp in plus. Daca tot spui ca va place sa va adunati cu totii in living ar fi bine sa-l faci comun cu holul la parter, si iata ca poti ajunge lejer la 28-30 de mp. Posted Image

Profit de ocazie sa-ti amintesc ca visinata e pe terminate si ca ar trebui sa te grabesti. Si ca sa nu fiu complet pe langa subiect, iti arat cum e un living de 42mp, inalt de 3.5-6m, open-space cu o bucatarie de 17mp Posted Image E drept ca e cuprins aici si un hol virtual.
Asa ca, scufitzule,  living mare ca e misto.

#17
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004

View Postrich1974, on 11 decembrie 2012 - 11:54, said:

oricum, sa nu pui masina in bucatarie cum am vazut in multe case.
Te intreb si eu de ce nu e bine sa pui masina in bucatarie? Intreb din pura in curiozitate pt ca eu nu am camera tehnica si am avut de ales dintre baie si bucatarie.
Baia fiind destul de mica am ales sa pun bideu si sa pun masina de spalat in bucatarie, ascunsa in mobila.

#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Lasa hdi, ca la matale e altceva, ceea ce-i doresc si scufitzului dar nu cred ca o sa faca asa ceva. Adicatelea la matale, e living + hol + scara + dining. La matale e pe 2 nivele.....e altceva, ceea ce si recomand da.
Apropo de visinata, pliz pliz mai pastreaza some for me. Mai alaltaieri seara mi se facu atat de pofta incat......o sa ma grabesc da :D Fa jar in semineu. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate