Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Himedia Q5: un altfel de Android TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
gaspadin17

gaspadin17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2012
La ce pret si unde se gaseste ?

#20
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
tocmai ce am primit un himedia q5 pentru teste, prin amabilitatea lui @valentine1
nu il pot aprinde acum (si nu sugerez nimanui sa faca asta imediat ce ajunge acasa), pentru ca e extrem de rece - nu poti tine mana pe el!!
ca prima impresie:
- carcasa metalica arata super
- are 3 porturi USB (eu intelesesem ca are 2)
- e mic, poate mai mic decat Himedia HD900A
- vine cu cablu sata si HDMI si un ghid de utilizare in limba romana

o sa-l testez in seara asta si maine si revin cu un mic review

#21
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
[ http://imagini.evomag.ro/Cache_Produse/Sistem%20PC%20Himedia%20Q5%20Mini%20(ARM%20Cortex%20A9%201GB%204GB%20HDMI%20SPDIF%20Android%204.0)%201.jpg.600.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 gaspadin17, on 14 decembrie 2012 - 15:15, said:

La ce pret si unde se gaseste ?
Apare  AICI1 , AICI2 , AICI3
La nr.2 si nr.3 stoc indisponibil.

Edited by dracon, 15 December 2012 - 15:53.


#22
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
La nr.3 - Acest produs nu mai face parte din oferta eMAG

#23
gaspadin17

gaspadin17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2012
In tara doar la un singur magazin on line l-am gasit.As vrea sa cumpar unul dar acolo imi pare pretul cam mare.Mai caut.

#24
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai daca un gadget mai de doamne ajuta cu android costa peste 300/350 lei oficial/la magazin , un astfel de media player cu android in toata regula mi-se pare ca are un pret pe masura
Totusi nu uita ca il cumperi din comertul mioritic si unde in general preturile sunt cum sunt
Daca nu te incanta ''preturile mioritice'' poti cauta pe net si vezi la ce preturi , insa vei pierde garantia in majoritatea cazurilor a magazinelor on-line straine

#25
gaspadin17

gaspadin17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2012
Astept review-ul lui AndyO2 si sper sa-l comand zilele astea.

#26
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
am pus aici o tentativa de review.
zic tentativa pentru ca dupa ce am stat cateva ore si ieri si azi mi-am dat seama abia acum ca mai am multe de testat. (de ex: vplay, fisierele de test cu pasarile)
daca par partinitor e probabil pentru ca mie mi-a placut himedia de cand am pus mana pe HD900A.- ca hardware este peste Egreat (sorry @valentine1, nu am auzit sa fie probleme cu gigabitul la HD900, de ex), cu software-ul sta mai bine decat majoritatea celorlalti (nu comparam cu Dune, care e in alta gama de pret)

pe scurt:
- "hicontrol" e intr-adevar fain: jumatatea mea, care, ca orice doamna, nu prea iubeste telecomenzile, a indragit-o din prima
- duce bine filme prin retea, lucru la care nu m-am asteptat, iin general playerele android-only testate stateau prost rau la acest capitol
- se misca fluid, interfata este simpla si intuitiva (setat din prima pe 1080P 50Hz), seamana intr-adevar cu cea de la media playere. si Veolo si Eboda HD for all 900 erau/sunt intuitive, dar parca Q5 le intrece. le depaseste oricum cam la orice, cum depaseste si Rikomagic-ul meu (desi nu sunt concurente)



voi reveni pe parcursul saptamanii viitoare cu completari. mai e mult de testat

Edited by AndyO2, 16 December 2012 - 22:10.


#27
stefanz

stefanz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.12.2006
Te rog daca poti publica ceva poze cu meniurile/ optiunile device-ului.

#28
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
@Andy - multumesc pentru review, foarte frumos.
Trebuie spus ca vom avea meniul tradus in romana odata cu firmwareul viitor.
cat despre HiShare, semnalul wireless de pe telefon cred ca a fost "veriga slaba". poti testa usor folosind HiShare-ul de langa router :-)
@gaspadin17 - inainte de a comanda, da-mi un PM, am ajutat mai multi forumisti de-a lungul timpului cu o reducere simbolica :-)
@stefanz - poze cu interfata am pus eu in primul post

#29
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
@valentine: vezi ca pe emag e trecut ca "Hymedia" Q5, iar la altex, super tare, e trecut ca "Egreat Himedia Q5". :D

#30
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

@AndyO2, great job!


in review-ul tau n-am vazut nimic despre cum se misca pe internet si youtube si cum functioneaza jocurile din Google Play, acolo  un Angry Birds ceva Posted Image
Aparatul chiar imi place dar un dual core l-ar fi facut chiar irezistibil pentru mine.

Edited by Danitzi, 18 December 2012 - 08:30.


#31
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
.......place dar un dual core........- Pai si ce te faci ca deja au aparut quad-core-le

#32
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
apare şi octocore în curând (mediatek).
însă momentan Q5 se descurcă bine, pe partea de video, chiar şi single-core :) puteţi studia pe youtube cum "se mişcă", sau îl puteţi proba la distribuitori (showroom-uri)

@AndyO2 - mulţumesc, am dat mai departe

a întrebat cineva despre capacităţile HDD suportate:
- pe USB maxim 2TB
- pe SATA (care e SATA3, btw), 3TB

#33
supermeser

supermeser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.11.2003
Salut,

Caut si eu un media player. Ma intereseaza un singur aspect: redare filme 3d hSBS/OU cu subtitrare corect afisata. La 1080p.
Face acesta asa ceva?
Multumesc.

#34
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Am butonat si eu ieri la acest device vreo ora si pot spune ca este ok din punct de vedere al redarii fisierelor mari BDiso cu sunet DTS HD-MA, asta a fost primul lucru care ma interesat si pot spune ca sunt incantat de rezultat. Acelasi fisier (Eagles Farewell Tour) redat pe AcRyan mini merge cu poticneli pe partea de sunet DTS HD-MA. Dvd iso nu stie din pacate. Fisierele Mkv, flac,mp3,mp4 sunt redate corect. Conexiunea la net, ethernet si wireless este si ea Ok  usor de configurat, pe parte de retea nu l-am testat. Initial nu stiu de ce am avut impresia ca nu se poate conecta la el decat HDD e-sata dar a mers fara probleme un HDD Samsung de 1,5TB conectat prin usb. Am incercat si cu un Hitachi de 2,5 TB dar nu-l vede.
Despre telecomanda......mie nu mi-a placut sa-o folosesc iti ia  mult timp sa ajungi cu mouse-ul unde ai nevoie, tastele de metal dupa cateva zeci de apasari deja se blocau pe apasat si nu mai erau in linie, cea din dreapta fiind mai jos cu un mm. In schimb prefer aplicatia HiControl care este senzationala, aici recomand sa aveti ecranul telefonului sau al tabletei bine sters de orice urma de grasime de la ureche sau degete, pentru un control exact al mouse-ului. Despre aplicatii din market am instalat Opera dar  blocheaza sau incetineste sistemul, prefer browserul stoc ! Am instalat si MxPlayer in speranta ca pot reda Dvd iso, dar nu merge. Vplay, oneHd merg bine. Una peste alta este un produs OK, despre pret nu comentez !

Edited by AxelRo, 18 December 2012 - 17:25.


#35
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006

 AxelRo, on 18 decembrie 2012 - 17:20, said:

Am incercat si cu un Hitachi de 2,5 TB dar nu-l vede.

L.E. Hdd Hitachi are 2 TB !

#36
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Valentin, in primul post , spunea ca stie sa vada imagini ISO?!? Ne poate confirma cineva ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate