Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Legalitatea utilizarii girofarului de culoare galbena

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 21.09.2012
Intreb pe cunoscatorii legislatiei rutiere in vigoare, daca pot fi sanctionat de politia rutiera ca pe ninsoare abundenta utilizez un giroraf de culoare galbena pentru a semnaliza prezenta in trafic.

#2
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 20.02.2010
Da, poti fi sanctionat. Girofarul de culoare galbena se foloseste pentru semnalizarea transporturilor de materiale periculoase ( combustibili, explozivi, etc) sau pentru transporturi agabaritice...

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Art.32. - (1) Semnalele speciale de avertizare luminoase sunt emise intermitent de dispozitive de iluminare montate pe autovehicule şi au următoarele semnificaţii: a) lumina roşie obligă participanţii la trafic să oprească în direcţia de mers cât mai aproape de marginea drumului; B) lumina albastră obligă participanţii la trafic să acorde prioritate de trecere; c) lumina galbenă obligă participanţii la trafic să circule cu atenţie. (2) Sunt autorizate să utilizeze semnale speciale de avertizare luminoase:
a) pentru lumina roşie – autovehiculele aparţinând poliţiei şi pompierilor; B) pentru lumina albastră - autovehiculele aparţinând poliţiei, jandarmeriei, poliţiei de frontieră, serviciului de ambulanţă sau medicină legală, protecţiei civile, Ministerului Apărării care însoţesc coloane militare, unităţilor speciale ale Serviciului Român de Informaţii şi ale Serviciului de Protecţie şi Pază, Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor din cadrul Ministerului Justiţiei, autovehiculele de serviciu ale procurorilor criminalişti din Ministerul Public, precum şi cele aparţinând Departamentului Naţional Anticorupţie, atunci când se deplasează în acţiuni de intervenţie sau în misiuni care au caracter de urgenţă; c) pentru lumina galbenă - autovehiculele cu mase şi/sau dimensiuni de gabarit depăşite ori care însoţesc asemenea vehicule, cele care transportă anumite mărfuri sau substanţe periculoase, cele destinate întreţinerii, reparării ori verificării unor lucrări efectuate în partea carosabilă sau executării unor lucrări de drumuri, curăţeniei străzilor, deszăpezirii sau tractării, transportului şi depanării autovehiculelor rămase în pană sau avariate, precum şi tractoarele care tractează utilajele agricole si tehnologice cu dimensiuni de gabarit depăşite.

#4
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 21.09.2012
Multumesc.

#5
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
S-au inventat avariile!
Sau... iti e frica ca se arde releul? :D

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Eu as pune luminile de ceata, imi par suficiente pentru vizibilitate slaba pe ninsoare abundenta chiar daca au alt scop.

#7
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
eu cred ca se poate folosi fara probleme . daca e ceata, zapada sau pur si simplu vrei sa te faci mai vizibil in conditii de trafic nefavorabil

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pazzno1, on 08 decembrie 2012 - 22:09, said:

eu cred ca se poate folosi fara probleme . daca e ceata, zapada sau pur si simplu vrei sa te faci mai vizibil in conditii de trafic nefavorabil

    Crezi prost. Automobilele sunt echipate cu lumini de ceatza si acelea trebuie folosite. Utilizarea de girofaruri si alte lumini neautorizate provoaca discomfort celorlanti participanti la trafic si se santioneaza cu amenti din cele mai insemnate.
Deci, nu e 'fara probleme'...

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Este o idee foarte proasta sa folosesti orice girofar fara scopul pentru care este prevazut.
Nici macar politia sau salvarea nu folosesc girofarele decat atunci cand este absolut necesar. Girofarul nu e bec de discoteca.
Nici macar avaria nu este indicata, ajuta putin, dar induci in eroare alti participanti la trafic.
Daca vrei sa fii vazut mai bine pe conditii extreme pe timp de zi poti sa aprinzi faza lunga si pe timp de noapte farurile de ceata.

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Te complici inutil cu un rahatel de girofar, risti sa nu te vada nimeni.
Iti recomand asa ceva, cu asta sigur esti vazut si auzit:

Attached Files


Edited by xymzar, 08 December 2012 - 22:37.


#11
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 21.09.2012
Mersi de recomandare, dar platesti dumneata amenda si contravaloarea acestui girofar de tip bara?Apropo petru utilizarea acestui tip de girofar trebuie sa fi cel putin doi in masina, pentru ca unul dintre noi trebuie sa strige in megafon rosu-albastru pentru ca sunt multi soferi care neglijeaza aceste semnale optice.

#12
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008
Asa cum s-a precizat anterior, utilizarea girofarului este interzisa.
Pentru a te face vizibil, pe ceata, ploaie torentiala, ninsoare, ai la dispozitie luminile de ceata (fata + spate) si avariile. In plus, poti folosi claxonul si flash-urile cu faza lunga.
Cam atat.
restul, nu se incadreaza la categoria luminilor omologate.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ocazional transport cu masina materiale ce depasesc lungimea masinii/remorcii in spate cu 50-100 cm.  ma gandeam sa iau un girofar galben cu magnet si sa il montez pe capatul pieselor transportate in loc de carpa ce flutura in spate. Nu stiu cat de legal este sa folosesc acest girofar.  Sau daca am nevoie de ceva autorizatie pentru el. De obicei ma deplasez pe distante scurte dar in urma unui eveniment in care am fost lovit din spate (fara sa am incarcatura) ma gandesc ca e bine sa fac extremitatea aia cat mai vizibila mai ales ca are suprafata mica si e greu vizibila din spate, noroc cu carpa atasata pe capat.

Acum prea legal stiu ca nu e nici sa transport piese ce depasesc lungimea vehiculului dar daca tot sunt nevoit sa le transport macar sa ma expun si sa ii expun pe ceilalti ca cat mai putine riscuri posibile.

Edited by PoeOvidiu, 17 November 2017 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate