Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#55
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postatheus24, on 19 decembrie 2012 - 14:03, said:

  De asemenea as dori sa cumpar produsul de la un magazin fizic, si nu unul virtual unde preturile sunt piperate - si-asa vin sarbatorile si buzunarul se va goli simtitor Posted Image). Daca ati putea sa-mi recomandati ceva din zona Craiova / Slatina / Caracal ar fi perfect.

Sunt şanse mai mari să găseşti ceva mai ieftin pe net decât la un magazin ''fizic''.

Exemplu: http://www.price.ro/...b_ww_517173.htm

De la 431 la 319 e ceva.

Edited by driftking91, 19 December 2012 - 14:09.


#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La magazine fizice pretul e si mai mare, si nu prea mai exista astfel de magazine. cam toti care au reusit sa supravietuiasca s-au mutat on-line.

Eu l-am luat de-aici acum o luna ( BF ) - http://www.azerty.ro...3-paperbox-case dar l-am prins la 200 lei.
Chiar si saptamana trecuta era un pic sub 300. Acum au marit pretul.

SSD-ul e bun. Daca faci partitia sistem de 50 Gb si lasi restul ptr OP se misca foarte bine.

DAR, va trebui sa treci pe Windows 7.  Sau nu-ti mai iei SSD.

XP nu se descurca cu SSD-urile - nu stie TRIM, asa ca durata de viata va fi mult redusa iar in timp sistemul va merge din ce in ce mai greu.

L.E. Am uitat sa spun ca acest tip de SSD vine in 3 tipuri de pachete. Preturile difera de la unul la altul.
Versiunea luata de mine e cheala - doar CD-ul cu manual si soft. Mai exista versiunea de Laptop Retail care include si un Norton Ghost, precum si cea de Desktop Retail - din linkul de la PC Garage care vine pe langa CD-urile mentionate deja si cu adaptor 3,5 la 2,5" , cablu SATA si suruburi.

De-aici sunt si diferente de pret notabile. Decia atentie la ce cumperi.

Edited by eiffel, 19 December 2012 - 14:35.


#57
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Ai pute incerca si varianta asta: http://www.mediadot....25nm-mlc-retail

PS. Eu nu mai cumpar componente IT de ani de zile,de la magazine fizice. Tot ce am cumparat in ultimi 4 ani, a fost cumparat online. Motivul principal a fost pretul semnificativ mai mic decat la magazinele fizice. Inca o varianta ar fi asta:  http://www.koyos.ro/...ta-iii-2-5.html

Edited by seniordady, 19 December 2012 - 14:46.


#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Da, pretul e foarte bun ptr un intel 330. E si ceva mai rapid la scriere decat Samsung si cam la fel la fiabilitate ( seria x30 de la intel nu are decat memorii intel, controlerul e Sandforce - prima serie intel care nu mai e in integralitate cu componente intel. Samsung-ul are toate piesele Samsung ).

Problema ar fi disponibilitatea produsului, pe site-ul unde ai dat linkul.

#59
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
bun, atunci daca trec pe windows 7, ce sa aleg...un sistem pe 32bit sau pe 64? apoi imi vor fi suficienti cei 64 Gb cu tot cu update-uri si cateva programe si jocuri?!

#60
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu nu-ti vor fi suficienti cei 50 GB+. Jocurile actuale ocupa, majoritatea lor peste 8GB spatiu. IMHO

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cata memorie ai in sistem ? Windows pe 64 renteaza doar daca ai 4 Gb sau peste. Daca nu - pe 32 de biti.

Cei 64 nu sunt 64. In realitate vei avea 59,6 vizibili ( chestia cu modul de calcul la bit vs byte ). Din astia e bine sa mai lasi ceva ptr Over Provisioning. Oricum diferenta dintre 59,6 si 64 e folosita ptr asa ceva, dar performantele maxime ar fi pe la 20% OP. Asat inseamna ca va trebui o partitie de aprox 50 Gb.

Cum va trebui sa opresti hibernate-ul si sa muti pagefile-ul pe hard, ar trebui sa fie mai mult decat suficient spatiul, daca nu exagerezi cu jocurile.

#62
teodulu

teodulu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 14.02.2011
Dar acesta...

#63
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Am fix 4 Gb ram ddr3, dar nu stiu ce sa fac...o sa am cumva probleme de compatibilitate soft? Trebuie sa folosesc softuri speciale pentru versiunea 64 (afara de drivere, care sunt oricum diferite)?

Ca jocuri nu sunt pretentios, folosesc doar Counter-Strike 1.6 (Steam) si poate un Fifa 2011 si mai joc Table (joc ce nu e compatibil pe versiunile de 64bit - pentru ca am mai avut instalat xp pe 64)

Edit: am uitat sa precizez - placa mea de baza nu are suport pentru S-ATA III ci doar pentru II, asa ca viteza e irelevanta momentan (posibil sa ma-nsel) - poate o sa fac un upgrade la anul.

@seniordady & teodulu - multumesc pentru sugestii, m-ar fi ajutat si mai mult daca ati argumenta de ce sunt peste alegerea mea produsele recomandate de voi - in afara de argumentul evident - pretul.

Edited by atheus24, 19 December 2012 - 16:02.


#64
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
poti sa iei samsung linistit. intel sunt prea scumpe iar celelalte sunt MIZERIIIIIIIIII.

#65
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postn3utr1n0, on 19 decembrie 2012 - 15:58, said:

poti sa iei samsung linistit. intel sunt prea scumpe iar celelalte sunt MIZERIIIIIIIIII.

Vorbeşti prostiiiiiiiiiiii.

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai 4Gb pune x64. Nu e nicio incompatibilitate. Doar daca mai folosesti programe de DOS nu le vei putea rula.
7-le pe 64 de biti e mult peste XP pe 64 de biti, mai ales la compatibilitati. Ala a fost o prostie, necesara ce-i drept.

Si placa mea tot SATA 2 are. Dar se simte.
La scriere Samsung e mai lent - nu face compresie, iar versiunea pe 64Gb are viteza de scriere teoretica la 130MB/s, similara cu un HDD performant. Cu OP-ul mentionat scrirea ajunge la 168MB/s. Citirea va fi limitata insa pe SATA 2 la aprox 268MB/s. Pe SATA 3 s-ar duce pe la 500.

View Postdriftking91, on 19 decembrie 2012 - 15:59, said:


Vorbeşti prostiiiiiiiiiiii.

90% ai dreptate, 10% are si el.
Problema e ca, exceptand Intel ( care totusi pe seria 330 nu mai e exceptie - vezi mai sus de ce ) si Samsung care fac totul in casa, toti ceilalti producatori iau componente de la diversi producatori si le asambleaza. Rezultatul e o neuniformitate a performantelor si a fiabilitatii produselor. Au loturi foarte bune si loturi cu probleme. Daca si firmware-ul e third-party problemele sunt si mai mari.

#67
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Mai sunt foarte bune si Crucial (seria M) sau Plextor. Ceilalti producatori au produse cu adevarat fiabile doar pe segemente de pretz mai ridicate :)

#68
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Eu as vrea sa iau Samsung seria 840 Pro de 256GB dar nu am gasit nicaieri, nu e in stoc. Samsung 840 Pro sunt cele mai bune, se lupta cu OCZ Vertex si mai sunt citeva, in nici un caz cu Intel care e mult in urma. Dar Samsung da clasa tuturor.

#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu-ti recomand 840-ul. Au celule MLC de 1000 de cicluri. 830-ul are de 3000 de cicluri.

La 256Gb atat seria 830 cat si 840 ating performanta maxima de scriere/citire.

#70
atheus24

atheus24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 05.05.2009
Bun, inseamna ca am rezumat totul la 2 producatori - intel / samsung...
Din punct de vedere al vitezei de scriere / citire inteleg ca ar fi de preferat un intel, unul care sa nu fie totusi din seria 330 (dar observ ca acela este exact cel de care aveam nevoie).

Luand logic sfaturile voastre, alegerea ideala ar fi asta - SSD Intel 60GB SATA-III 520 Series 2.5 inch Reseller Pack care contine si kitul de instalare pentru desktop insa nu prezinta niciun soft de optimizare precum cei de la samsung - varianta retail.
Intrebarile mele (pe baza carora voi lua decizia finala) sunt:
Merita sa renunt la viteza celor de la intel in favoarea softului de optimizare de la samsung?
In ce consta acele softuri?
Se pot face optimizarile si manual?

Multumesc foarte mult lui eiffel care a fost dragut si a explicat foarte amanuntit! Spune-mi te rog ce ai alege daca ar fi sa iti achizitionezi din nou un SSD (din cele 2 optiuni ramase desigur).

Edited by atheus24, 19 December 2012 - 16:44.


#71
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Mergi linistit pe 330. Are cel mai bun raport performanta/pret.

#72
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am achizitionat Samsungul, ptr ca era pomana curata la 200 lei. Un intel m-ar fi costat dublu. Mult prea mult ca sa se merite deocamdata.
Inca mai consider SSD-ul un moft.

Intelul e ok, inclusiv seria 330. El e exceptie din pct de vedere ca nu mai foloseste toate componentele de productie interna - are controlerul Sandforce ptr ca intel nu produce controler SATA 3 inca. Nu e exceptie ca fiabilitate. Ptr ca memoriile raman intel, iar firmware-ul e produs tot de ei.

La ceilalti, pe langa controlerul luat din diverse parti ( exceptie partiala - OCZ care a cumparat un producator si o parte din SSD-urile sale folosesc chipset Indilinx ), in acelasi model de SSD pot fi memorii de la diversi alti fabricanti de chipuri de memorie. Iar firmware-ul de obicei e cel oferit de fabricantul chipsetului si rar optimizat de cate ori se schimba lotul de memorii folosite.

Ptr Intel gasesti soft de optimizare pe site-ul Intel - http://downloadcente...Y&DwnldID=18455

Acum:
- Acele optimizari le poti face si singur - e vorba de dezactivarea a 4 servicii: Ready Boost, Super Fetch, Indexing Service si Defragmentation.
- In plus Softul Samsung contine si un utlitar ce permite micsorarea/marirea partitiei sistem ptr a oferi spatiu ptr OverProvisioning. Asta se poate face si la instalare, lasand spatiu nepartitionat pe SSD.
- In plus mai contine si un utilitar de testare a performantei si unul ce aplica functia TRIM cand ai tu chef - asta o face si Windows 7 oricum in mod automat.
- Un alt lucru oferit de softul Samsung este posibilitatea de upgrade a firmware-ului.
- Si ultimul utilitar inclus - utilitar de clonare.

Exceptand firmware update - toate celelalte pot fi facute si fara softul respectiv, sau folosind alte softuri.

Viteza de la Intel o vei simtii doar la scriere. La citire nu sunt diferente. Si vezi ca Intelul vine cu un OP de suplimentar deja facut - de-aici si faptul ca are doar 60 Gb.

Acum ramane la latitudinea ta cati bani doresti sa dai ptr asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate