Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Alegere SSD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

Poll: Nota: (51 member(s) have cast votes)

Inainte de a pune intrebari la care deja poate s-a raspuns:

  1. Cititi primul post - contine linkuri utile. (10 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  2. Cititi si ultimele 2-3 pagini - pot contine informatii actualizate. (41 votes [80.39%])

    Percentage of vote: 80.39%

Vote Guests cannot vote

#3565
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Ai probleme?
Io NU.
Citeste cu atentie posturile mele. TOATE.
Poate iti dai seama cu cine vorbesti!
Nu povestesc din experientele altora. Doar din ce am patit IO, singur, pe acelasi sistem, 100% virus free.
Daca doar citesti statistici, se poate sa ai pozitia ta vis a vis de experienta reala a utilizatorilor.

Tu realizezi ce spui? Cum adica SISTEMUL A LUAT-O razna? S-a gandit chipset-ul de memorie sa nu vrea sa citeasca corect datele din RAM? sau controler-ul SATA nu mai reactiona la comanda READ?
Cate sisteme de operare ai instalat/depanat in activitatea ta? eu activez in IT din 1990, luna a 10-a.
Vrei sa postez aici si diplomele pe care le-am obtinut in tara si in strainatate in legatura cu managementul datelor?
Sa spui ca un SSD este mai safe decat un HDD, mie, personal, mi se pare o dovada de necunostinta, sa nu spun de "necunostinta platita"

Repet: tot ce am scris mai sus sa fie combatut CU ARGUMENTE SOLIDE, nu cu "am auzit, am citit, spun unii". Pentru ca eu nu am calificare in IT. Doar EXPERTIZA sustinuta de examene si acreditari in IT incepand cu 1990.

#3566
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu zic, cu toata experienta ta, ia legatura cu cineva care lucreaza la service-ul unui magazin care a vandut mii de SSD-uri Samsung Evo/Pro SATA si intreaba cate au venit in garantie comparativ cu HDD-uri (din care multe au 2-3 ani garantie in loc de 5 sau 7, ca SSD-urile astea).

In contextul de fata, fluturatul in fata al diplomelor, care nu are nicio relevanta la problema asta, e fix ca la secretarii aia de stat de sub 30 ani, cu glezne goale, care scot legitimatia de secretar de stat in trafic atunci cand se cearta cu cineva.

Edited by Notsure, 13 January 2021 - 20:30.


#3567
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Contextul e ca nu ti-a fluturat nimic, nici n-ar avea de ce, ti-a spus doar ca are experienta si ca asta e parerea lui. Parere de bun simt zic eu. Mai toti sunt de acord ca HDD e mai bun pentru stocare date pe termen lung. Ti s-a explicat deja de ce. Daca vrei tine-ti tu datele sensibile pe SSD.
Plus ca service-ul se ocupa de garantie, max. 7 ani cum spui, nu mai stie ce se intampla dupa. Am HDD-uri IDE de 20+ ani si sunt perfecte.

#3568
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Recent mi-am gasit un hard din 2002-2003 si am recuperat pozele de familie din el, folosind un adaptor ide, cu mufa usb. E foarte lent ce-i drept, dar a mers imediat fara probleme.
Iar baza cu pricina a prins perioadele in care o deschideam si inchideam saptamanal si mufam fara sa am habar ce fac pe acolo, asa ca hdd-ul ala nu a fost menajat deloc.

In noul desktop, am un SSD Intel strict pt sistemul de operare si atat. Deja devine lent uneori si mai are 95% viata, desi are doar un an si jumatate.

Evident ca hardul vechi nu mai am de ce sa-l folosesc, dar asta din prisma faptului ca e invechit (era deja cand l-am luat, ca la buget mic, stocuri vechi), pe cand el ar putea merge in continuare si datele au fost in siguranta. In schimb SSD-ul cu siguranta ma va lasa, subit, inainte sa devina invechit.

Catre initiator: eu am ssd pe SO si un hdd de 1tb pentru date. Iti recomand si tie la fel, un ssd de 240/480 gb + 1hdd de 1tb.

Edited by Thuraya_123, 14 January 2021 - 00:24.


#3569
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pana acum am mers pe anecdote (eu am patit, eu am). Acum am ajuns deja la previziuni, nici macar n-a apucat omu sa pateasca si deja stie ca se va strica.

Asa am avut si eu vreo 40 de HDD-uri, de toate felurile, si aproape toate s-au stricat la un moment dat. Tinute cu ventilatie, marea parte fara OS pe ele.

Inca o data, nu mai bateti campii, luati legatura cu un service de la un magazin care a vandut mii de Samsunguri EVO si Pro, cu garantie 5-7 ani, si mii de HDD-uri cu garantie 2-3 ani (cazuri extrem de rare 5 ani) si intrebati cate SSD-uri se intorc inapoi si cate HDD-uri.

Iar faptul ca Intelul tau devine lent chiar nu are niciun sens. De ce ar deveni lent?! Eu am vazut multe SSD-uri cu OS pe ele, vechi de 7 ani, nu 1.5 ani, si functionau absolut toate ca in prima zi. Insa, cel mai mare red herring aici e ca vorbeam despre stocare, iar tu ai folosit Intelul la SO si ai scris pe el cu tonele. Dar chiar si asa, nu are nicio logica sa devina lent. Iar apoi, eu nu am zis nimic de Intel, pentru ca Intel nu sunt in niciun caz la nivel cu Samsung la SSD-uri, Samsung sunt de departe mai fiabili.

De fapt, m-am prins ce problema aveti voi. SSD-urile sunt scumpe pentru stocare, voi ati facut alegerea sa folositi HDD pentru stocare din cauza asta, iar acum incercati sa va justificati alegerea si nu puteti accepta realitatea, bazandu-va pe cai verzi pe pereti.

Edited by Notsure, 14 January 2021 - 08:15.


#3570
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Oarecum ai dreptate, dar nu in totalitate:
"The most recent estimates put the age limit for SSDs around 10 years – though the average SSD lifespan is shorter. A joint study between Google and the University of Toronto tested SSDs over a multi-year period. It was found that the age of the SSD was the primary determinant of when an SSD stopped working. The study also found that SSDs were replaced about 25% less often than HDDs."

Pentru un utilizator obisnuit situatia este alta:
"SSD vs HDD Lifespan - Which Technology Lasts Longer?
Well, every 10 years or so some of our engineers have been successfully booting up and reading data from HDD systems that are well over 30 years old - error free!"

#3571
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
25% ala mai putine SSD busite decat HDD e bazat pe toate felurile de SSD, dar tinand cont ca unele modele de SSD  A-Data sau alte marci de amatori pica intr-o veselie, situatia Samsung este mult, mult peste ce pot hdd-urile. Eu nu m-am referit la SSD-uri in general, desi chiar si asa sunt peste HDD-uri la fiabilitate, ci strict la Samsung, care sunt un caz special.

Iar problemele la SSD apar si in functie de scrieri, deci daca le folosesti la stocare, scrii putin...

Edited by Notsure, 14 January 2021 - 09:47.


#3572
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E o prostie să iei SSD separat pentru sistemul de operare și altul pentru date. Dacă tot iei două atunci le pui în RAID 0 și ai dublu capacitate și viteză! Pentru date există foldere!

#3573
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

Iar apoi, eu nu am zis nimic de Intel, pentru ca Intel nu sunt in niciun caz la nivel cu Samsung la SSD-uri, Samsung sunt de departe mai fiabili.
Intel e doar o eticheta, inauntrul "intelului" memoriile pot fi Hynix iar controllerul marca SSS(chinezism no-name). Samsung Pro(memorie MLC) sau macar Kingston KC600(mai ieftin).

#3574
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Asta e valabil pentru orice model, inclusiv Samsung pe care-l ridică în slăvi toată lumea pentru prețurile lor nesimțite!

#3575
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu de unde iti datele dar sunt putin cam pe langa realitate.

#3576
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrickysyv, on 28 ianuarie 2021 - 19:26, said:

Samsung pe care-l ridică în slăvi toată lumea pentru prețurile lor nesimțite!
Poti face un test simplu: scrie secvential cativa zeci de giga buni. La toate pocnitorile scade rata de transfer sub nivelul unui HDD antic iar la astia "nesimtiti" ramane rata inalta si constanta pana la final. Ori daca ai nevoie de un SSD unde toata ziua rontaie date, nu poti instala jucarioare.

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2021 - 22:21.


#3577
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu văd niciun scenariu realist unde aș scrie constant câteva zeci de giga. Nu obișnuiesc să editez video...

Rata de transfer scade din cauza încălzirii deci dacă folosești extra cooling pentru SSD-uri n-o să scadă viteza nici la alea ieftine!

#3578
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Ca nu folosesti tu, inteleg. Dar nu poti extrapola la altii. Pune tu ce racire vrei si arata-mi un Kingston A400 sau alte ragalii ce tin sus stacheta.

#3579
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Din contră, pot extrapola chiar foarte bine. E doar o chestiune de statistici. Ce spui tu acolo se aplică unui procent insignifiant de utilizatori, pe când forumul ăsta și multe altele pe lângă el sunt pline de recomandări la Samsung EVO, dar vorba aia prost e cine dă nu cine cere! Vezi abonamentele de 1GBps de la DIGI, exemplul perfect!

#3580
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Da, nu toti au nevoie de branduri de top, insa discutia a plecat ca dai bani degeaba la acestia ori nu e adevarat. Beneficiezi de ce platesti, nu-s bani aruncati in van. Asta n-are legatura cu procentul utilzatorilor, e o chestie tehnica, nevoie~pret~beneficiu.

#3581
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 29.05.2011
Am pus ieri in desktop un WD Black SN750 de 500 GB. Se simte diferenta de viteza intre el si fostul Intel 660p.

#3582
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
Buna ziua, vreau sa achizitionez unul dintre ssd urile pt un laptop asus X540XA(stiu, e slab, dar pt mine e suficient)
https://www.emag.ro/..._medium=android
Sau
https://www.emag.ro/..._medium=android
As vrea un ssd pana in 200-220-230 lei maxim
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate