Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Salvarea economiilor in fata prabusirii leului

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La argint (si posibil si la platina - nu m-a interesat, asa ca nu am informatii) ai dezavantajul ca platesti TVA. Aurul de investitii e scutit de TVA (si implicit e recunoscut ca moneda).

Desigur, eu vorbesc de metalul fizic, nu de paper gold si alte porcarii.

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostTipiric, on 06 decembrie 2012 - 07:52, said:


Daca vrei neaparat sa tii economii in valuta, as incepe cu CAD si AUD. Dar nu cu solutia tinerii la saltea ;)

#21
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postlawrence38, on 01 aprilie 2013 - 14:04, said:

Dar nu cu solutia tinerii la saltea Posted Image
Dar unde? In Bank of Cyprus poate?

#22
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Nu le tineti in banci, astazi sistemul bancar romanesc a inceput prabusirea!!! E groasa treaba... :(

#23
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostMihai1971, on 01 aprilie 2013 - 14:08, said:

Nu le tineti in banci, astazi sistemul bancar romanesc a inceput prabusirea!!! E groasa treaba... :(

Pai da si niste detalii ca asa de panicarzi e plin forumul. Doar n-o sa-i bagam pe toti in seama.

#24
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Detalii zic imediat, să îmi trag sufletul, că de vreo 2-3 ore alerg de nebun prin oraș. Bank of Cyprus 13 septembrie are obloanele trase, aveam 12.000 de euro acolo, se pare că eu sunt de vină  că m-am lăcomit la dobândă de 4,25%. BCR nu are să îmi dea bani, depozit 28.000 de euro, deși am sunat-o vineri pe fata de la bancă. Mi-a zis să vin mâine. Vi se pare normal asta? Raiffeisen la fel, am un depozit de vreo 9.000, nici vorbă să aibă banii respectivi să mi-i dea. Cred că e foamete mare de lichiditate. Eu le-am zis și la BCR și la Raiffeisen, mâine dimineață la ora 09:00 punct vreau banii, altfel o să le sparg toate geamurile. Pe alea de la Bank of Cyprus le sparg sigur mâine dacă nu îmi dau toți cei 12.000 din cont, că am nevoie de ei, plec din Românika.

#25
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View PostMihai1971, on 01 aprilie 2013 - 16:38, said:

Detalii zic imediat, să îmi trag sufletul, că de vreo 2-3 ore alerg de nebun prin oraș. Bank of Cyprus 13 septembrie are obloanele trase, aveam 12.000 de euro acolo, se pare că eu sunt de vină  că m-am lăcomit la dobândă de 4,25%. BCR nu are să îmi dea bani, depozit 28.000 de euro, deși am sunat-o vineri pe fata de la bancă. Mi-a zis să vin mâine. Vi se pare normal asta? Raiffeisen la fel, am un depozit de vreo 9.000, nici vorbă să aibă banii respectivi să mi-i dea. Cred că e foamete mare de lichiditate. Eu le-am zis și la BCR și la Raiffeisen, mâine dimineață la ora 09:00 punct vreau banii, altfel o să le sparg toate geamurile. Pe alea de la Bank of Cyprus le sparg sigur mâine dacă nu îmi dau toți cei 12.000 din cont, că am nevoie de ei, plec din Românika.


ai facut programare de pe o zi pe alta si nu ti-au dat banii !??

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
@Mihai1971
Daca dobanda nu a fost un factor, de ce ai ales Bank of Cyprus? Si de ce nu ai scos banii de luni 18 martie 2013 (prima zi lucratoare dupa colapsul bancilor din Cipru)?

#27
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Da, a fost chiar vineri cand am sunat-o pe gagica de la banca, si nici nu e vreo suma mai mare de 100.000 sau cine stie ce avere, ci 28.000, cu care trebuia sa cumpar azi o garsoniera. I-am platit omului doar avans, am facut antecontract, maine sper sa nu ma incurce ca trebuie sa ii dau omului banutii.

View PostSeb, on 01 aprilie 2013 - 16:55, said:

@Mihai1971
Daca dobanda nu a fost un factor, de ce ai ales Bank of Cyprus? Si de ce nu ai scos banii de luni 18 martie 2013 (prima zi lucratoare dupa colapsul bancilor din Cipru)?
Pentru ca am avut incredere in ei, una dintre firmele pentru care am lucrat eu la viata mea (Max Bet) avea niste conturi si nu avea probleme cu ei niciodata.
Nu i-am scos de luni pentru ca au fost acele asigurari ca in RO nu sunt probleme, ca e liniste in sistemul nostru bancar, ca poti tine cate 100.000 la 40 si ceva de banci etc.

In BCR sau Raiffeisen oricum am si mai mare incredere, ziceam si eu la nervi, sunt sigur ca imi vor da banii... Problemele sunt momentan in CIPRU!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate