Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Postinor2

- - - - -
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#469
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Am luat si eu postinor acum 10 zile, am avut sangerarea aceea de care scrie in prospect cam 3 zile, e diferita de o mentruatie obisnuita oricum si fiindca mi s-a spus ca este un fel de menstruatie falsa am inceput sa iau si prima folie de yasmine ca sa nu mai am probelme de genul asta. Sper ca am facut ce trebuia si ca nu a fost o tampenie. Bine, nu am luat prima pastila in prima zi de sangerare ci in a doua (deci ar trebui sa fiu protejata cam dupa 7 zile de la prima pastila luata). Are cineva idee de aceasta treaba? 2 persoane mi-au spus ca e ok sa iau prima folie de pastile peste aceasta menstra falsa si una din ele era ginecolog, insa totusi mi se par cam multi hormoni. Mai ales ca ar trebui sa fac si un PAP luna viitoare si deja sunt cam debusolata si cu el, sa nu afecteze ceva la rezultat.

#470
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Intrebare urgenta pentru ca am avut o cearta monstru cu cineva si am nevoie de lamuriri. Am postat aici si nu la alt topic despre anticonceptionale pentru ca discutia mea a fost strans legata de Postinor.
1. Se poate incepe un tratament cu anticonceptionale imediat (asta insemnand in aceeasi luna) dupa un Postinor?
2. Este obligatoriu sa ai probleme cu ficatul/inima/creierul/colesterolul si sa apara dereglari hormonale dupa cativa ani de anticonceptionale?
3. E relevant ca x, y, z au patit nu stiu ce daca au luat anticonceptionale, in conditiile in care sa zicem ca si eu as vrea sa incep sa iau?
4. Ce analize ar trebui facute inainte de a incepe sa iei anticonceptionale? (Aici fac eu o mica paranteza. Stiu ca exista la unele femei predispozitii la cheaguri de sange odata cu anticonceptionalele. Ce test determina daca esti una dintre ele?).

Edited by diorama, 09 February 2009 - 13:23.


#471
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Am sa incerc sa-ti raspund din experienta mea de pana acum, cu mentiunea ca nu e nimic general valabil din ce scriu eu aici. Eu iau logest de 6 ani.

1. Din cate stiu eu, utilizarea Postinor-ului poate duce la o sangerare asemanatoare cu menstruatia, dar care nu este practic menstra. asa ca din cate ma gandesc eu, logic ar fi sa se astepte pana la primul ciclu "natural" si sa se inceapa administrarea de contraceptive atunci. asa cred eu ca ar fi logic, dar nu sunt 100% sigura pentru ca nu am luat Postinor niciodata, am vazut efectele doar la prietena mea care a luat de cateva ori in decursul anilor.

2. Iau contraceptive de 6 ani (in martie se implinesc). In tot acest timp, le-am oprit un an de zile (din lipsa de...ocupatie :D). Practic, le-am luat 2 ani jumatate la rand (cu pauze de cate o luna odata la un an), le-am oprit un an si le-am reluat acum 2 ani jumatate. Imi fac analizele anual, uneori si de 2 ori pe an daca eu cred ca e cazul (daca ma simt obosita, daca simt ca ceva nu e ok) si niciodata nu s-au constatat probleme. Nu m-am ingrasat, nu am probleme cu ficatul sau cu inima, nu mi-a crescut par in plus pe nicaieri. Cu creierul inca nu stiu :lol: dar oricum nu cred ca ar fi de la contraceptive :P

3. Nu, evident ca nu e relevant. Acelasi produs poate sa-mi prieasca mie si tie sa-ti faca f rau, sa ai dureri de cap si greturi de la el sau viceversa. Fiecare organism reactioneaza diferit, asta e stiuta si e cu atat mai valabila cu cat vb de o cantitate de hormoni ingerata voluntar, regulat, pe o perioada lunga de timp. Cu toate acestea, vorbind dpdv al concentratiei de hormoni, unele contraceptive sunt mai usor tolerabile decat altele. In general, cele care se prescriu strict pentru prevenirea sarcinii (in prospectul la ale mele chiar asa scrie: pentru prevenirea sarcinii. ATAT) au o concentratie mai scazuta de hormoni.

4. Cand le-am inceput eu doctora nu mi-a recomandat nicio analiza. Mi-a pus cateva intrebari legate de boli in familia mea, dar cam atat...norocul a fost ca mi-a fost bine cu ele din prima si ca le iau si acum dupa atatia ani fara probleme.
Personal, as face transaminaze, colesterol, hemoglobina, chestii uzuale care sa arate starea generala de sanatate. Pt intrebarea ta...nu stiu ce sa zic, poate ceva legat de tensiune, de viteza de coagulare a sangelui...chiar nu stiu si nici n-am auzit sa se faca! aaaa, e important daca fumezi. it's a no-no!

#472
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
1.nu
2.nu
3.nu
4.in primul rand testele de coagulare, dar chiar daca ies ok, e importanta si mostenirea genetica (exista factorul erediar)

#473
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Va multumesc amandurora pentru raspuns  :kisstogether: .

#474
anemary

anemary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2009
cat costa postinor 2?

stie cineva?am avut un contact sexual ,fara ejaculare dar tot imi e frik k pot ramane insarcinata si vreau s iau postinor 2,k n-a fol prezervativ  iubitul meu si eu nu mai iau anticonceptionale am zis s fac o pauza.am nevoie d un sfat dk ma poate ajuta cineva :mellow: mersi frumos

Edited by ionutz78, 19 February 2009 - 19:04.
Fara limbaj de mirc. Urmatorul mesaj de genul acesta va fi sters direct.


#475
disc_me

disc_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2009
Buna ziua.
Am facut sex aseara si dimineata am aflat ca era prezervativul rupt... dar dimineata mi-a venit menstruatia...e indicat sa iau pastile sau nu?
Multumesc.

Buna ziua.
Am facut sex aseara si dimineata am aflat ca era prezervativul rupt... dar dimineata mi-a venit menstruatia...e indicat sa iau pastile sau nu?
Multumesc.

#476
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
ti-am raspuns pe celalat topic cu gravidele , nu lua ca n-are rost

#477
akadela

akadela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2009
buna tuturor.....va rog din suflet daca ma puteti lamuri si pe me un pik.....aseara pe la 1:50 pretenul meu si-a dat drumul in me si azidimineata  la 9 am luat prima pastila postinor2 si la 9 acum seara tre sa o iau pe cealalta.....intrebarea mea este dc eu nu am avut nici un fel de reactii adverse ??
nu iau pastile de nici un fel de obicei .....si ma intrebam daca  este obligatoriu sa existe acele reactii.....si daca nu am sangerarile care simuleaza menstruatia ar trebui sa imi fac griji??
va mltumesc mult

Edited by adadoi, 05 July 2009 - 21:07.


#478
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu e deloc obligatoriu sa ai reactii adverse. Asta nu inseamna ca data viitoare cand vei lua postinor esti imuna, asa ca te sfatuiesc sa folosesti metode contraceptive serioase, nu balarii a la "mi-a promis ca are grija si nu-si da drumul".

#479
akadela

akadela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2009
iti multumesc pentru raspuns......deci nu e obligatoiu sa am nici acea menstruatie la cateva zile nu>?........cand sa intamplat imi trecuse cam de o sapt si ceva....azi sau facut cam 4 zile jumate de cand am luat postnor fara sa am acea menstruatie ...

#480
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu, nu e obligatoriu. Insist totusi sa folosesti o metoda contraceptiva serioasa.

#481
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Am o intrebare - ce-o fi asa lung threadul asta despre o pastila care de fapt nu prea e indicata? nu mai vorbesc ca jumate din posturi au numai comentarii fara nici o informatie si glume fara rost..
In forumul medicina cele mai multe posturi, triplu fata de celelalte sectiuni "neimportante" (ce conteaza cardiologia etc) sunt in ginecologie si stomatologie. Ma simt ca un obsedat stirb

#482
wizard24

wizard24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.08.2008
Buna,
As dori si eu sa va intreb ceva si daca se poate sa ma si lamuriti in legatura cu Pastila de a2-a zi(Postinor2),vreau sa stiu daca sunt sanse sau nu sa ramana insarcinata prietena mea(nu ne dorim nici unul sa se intample asa ceva)
In data de 15.09.09 la ora 24 si ceva am facut dragoste(sex) cu prietena mea, am folosit protectie,dar spre final s-a rupt prezervativul si am ejaculat inauntru(nestiind ca prezervativul se rupsese) dupa ce am vazut ce sa intamplat, am fugit repede la o farmacie si am luat Postinor-2,prietena mea a luat prima pastila pe la ora 01in aceeasi noapte, dupa care pe ce-a de a 2-a pastila a luato dupa 12ore(exact cum scrie in prospect,adica la ora 13ziua),
Contactul sexual sa intamplat inainte cu o zi sa ii vina menstruatia(are un ciclu putin neregulat),dar azi tot in data de 15.09.09(dupa-amiaza,asta dupa ce a luat ambele pastile cum era recomandat) mi-a spus ca ia venit menstruatia(pentru ca ea avea deja durerile de burta de vre-o cateva zile)!
As dori sa stiu daca se poate sa ma lamuriti,daca sunt sau nu sanse sa fi ramas insarcinata prietena mea,am motive sa ma ingrijorez???(oricum suntem destul de speriatii amandoi)
astept raspuns daca se poate,
multumesc

#483
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e de la postinor. nu cred ca a ramas insarcinata. voi n-ati citit prospectul ala?

#484
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Cam ce temperatura era in camera in momentul in care s-a rupt netrebnicul prezervativ? Impreuna cu fazele lunii lucrul asta influenteaza sansele de a ramane insarcinata prietena ta.

#485
wizard24

wizard24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.08.2008
@adadoi, ba da am citit prospectul, de aceea a si luat pastilele cum trebuie,stiu ca poate avea efecte adverse(greturi,ameteli,sangearari,etc),numai eu vroiam sa va cer si voua parerea,sa ma mai linistesc putin,deci ar trebui sa nu imi fac griji?oricum peste vre-o 2-3 sapt o sa faca si un test de sarcina sa fim siguri
@sebulbus, uite asa bine sa rupt, nici eu nu credeam vreodata ca un prezervativ se va putea rupe asa de usor,dar sa rupt(durex performa a fost tampenia care a "puscat") iar acum ne cam da bataii de cap,iar in legatura cu temperatura camerei era cald,si dupa luna nu am incercat sa ma uit :) :P  
multumesc pentru promtitudine si pentru raspunsurile date,

#486
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
oricum, mai mult decat sa ia pastila si sa faca un test de sarcina peste cateva saptamani n-aveti ce sa faceti, indiferent ca stai sau nu cu morcovul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate