Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Postinor2

- - - - -
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Quote

       Fata mea ajunge mai greu la orgasm si as fi vrut s-o ajut cu ceva.


       Poate nu e ea de vina . In principiu nu este suficient sa fii de fata , ci sa iei parte la actiune . Deci , trebuie sa prelungesti partea pregatitoare , sa te lasi mai mult purtat de val , sa renunti la pozitia clasica , sa ii spui vorbe frumoase sau urate (dupa preferinte) , sa nu mai folosesti prezervativ , sa nu mai stai si tu si ea cu frica in san ca :"daca se intampla" . Sa  nu faci sex pe fuga , sau cand esti obosit si nu prea ai chef , sa o tragi de limba diplomatic sa vezi cam ce si-ar dori , sa cultivi un sentiment de incredere si siguranta in jurul relatiei ...
  
     O sa iasa o adevarata orgie ... <_<

Edited by cspot, 18 November 2004 - 13:03.


#38
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Postinorul e un contraceptiv de urgenta. Contine un hormon (levonorgestrel) secretat in mod natural de organismul femeii in momentul in care exista deja un ovul fecundat sau dupa nastere, in perioada de alaptare. Efectul prezentei acestui hormon in organism este de a impiedica nidarea ovulului fecundat (fixarea acestuia de peretii uterului).  Inainte se administra o singura tableta cu o concentratie mai mare dar pentru reducerea efectelor adverse s-a micsorat concentratia si se administreaza doua tablete, pentru a mentine in organism concentratia eficace a substantei active.
Postinorul este un contraceptiv, nu are alte efecte decat de a impiedica o sarcina nedorita (din diverse motive). Nu poate fi folosit la nimic altceva. Este un contraceptiv hormonal si de aceea poate avea si efecte neplacute asupra organismului. Concentratia nu este exagerata, este doar concentratia minima necesara pentru un efect terapeutic sigur. In organismul femeii insarcinate, in primele saptamani dupa fecundare concentratia acestui hormon (impreuna cu altii) este semnificativ mai mare. De ce credeti ca in perioada respectiva apar greturile matinale? Cam aceleasi simptome apar si in cazul administrarii de Postinor, cu mentiunea ca dispar spontan dupa 2-3 zile: greata, ameteli, sangerari inter-menstruale, cefalee, senzatie de tensiune in sani. Dar 75% din paciente nu au nici un simptom dintre acestea, 25% greata usoara, 17% ameteli si mult mai putine cazuri pt restul simptomelor.
Administrarea se face dupa schema de tratament indicata in prospect sau de farmacist (intotdeauna intrebati farmacistul, s-ar putea sa adapteze tratamentul la conditiile specifice dvs. Am spus farmacistul, si nu asistentul de farmacie) Tratamentul cu Postinor se poate relua dupa 2-4 saptamani, in nici un caz nu se va depasi doza de 4/luna.  
Peliculele contraceptive contin un spermicid (nonoxynol-9) care actioneaza local, la nivelul vaginului.  Eu nu stiu de reactii adverse in cazul folosirii acestora (chiar daca sunt chinezesti) dar persoane sensibile la o substanta sau alta se vor gasi mereu.

#39
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004

LoveDemon, on Nov 18 2004, 00:14, said:

Postinor-ul e otrava. ... Avand in vedere ca o SINGURA tableta de Postinor contine 0,75 mg de progestativ, iar un contraceptiv de ultima generatie, cu doza minimala de hormoni, cum ar fi Novynette, contine 0.15 mg de progestativ, reiese ca la 2 tablete, fata baga in ea continutul a jumatate de folie de anticonceptionale normale O DATA! Iti dai seama ce furtuna hormonala se petrece in organismul ei? Pe asta se si bazeaza efectul contraceptiv, se destabilizeaza endocrin organismul in asa hal ca sa nu mai fie prielnic unei sarcini si forteaza o menstruatie. Crezi ca ii face bine? ....

<{POST_SNAPBACK}>

Postinorul e o otrava? Sunt curios cum argumentezi afirmatia asta.
Contraceptivele uzuale isi constituie concentratia tisulara necesara efectului terapeutic urmarit prin insumarea de-a lungul unei perioade mai mari de timp. Contraceptivul de urgenta nu are cum face asta, el fiind folosit "post factum". Nu inseamna ca e o doza exagerata.
Forteaza o menstruatie? Nu. Impiedica nidarea ovocitului, menstra se produce in momentul desprinderii mucoasei uterine care se formeaza pentru nidarea ovulului. Dupa administrarea de Postinor sau alt contraceptiv hormonal de urgenta menstruatia de obicei nu se decaleaza.

#40
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

cspot, on Nov 18 2004, 13:02, said:

Poate nu e ea de vina . In principiu nu este suficient sa fii de fata , ci sa iei parte la actiune . Deci , trebuie sa prelungesti partea pregatitoare , sa te lasi mai mult purtat de val , sa renunti la pozitia clasica , sa ii spui vorbe frumoase sau urate (dupa preferinte) , sa nu mai folosesti prezervativ , sa nu mai stai si tu si ea cu frica in san ca :"daca se intampla" . Sa  nu faci sex pe fuga , sau cand esti obosit si nu prea ai chef , sa o tragi de limba diplomatic sa vezi cam ce si-ar dori , sa cultivi un sentiment de incredere si siguranta in jurul relatiei ...
 
     O sa iasa o adevarata orgie ... <_<

<{POST_SNAPBACK}>


N-ai inteles. Inainte sa ma cunoasca pe mine, fata mea nici nu stia ce-i ala orgasm. Acum are aproape de fiecare data. De foarte putine ori ajung sa am inaintea ei si ea ramane fara. Insa ma implic foarte mult in a-i oferi ei placere, mai mult decat mie insumi.

#41
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

cspot, on Nov 18 2004, 20:02, said:

Poate nu e ea de vina . In principiu nu este suficient sa fii de fata , ci sa iei parte la actiune . Deci , trebuie sa prelungesti partea pregatitoare , sa te lasi mai mult purtat de val , sa renunti la pozitia clasica , sa ii spui vorbe frumoase sau urate (dupa preferinte) , sa nu mai folosesti prezervativ , sa nu mai stai si tu si ea cu frica in san ca :"daca se intampla" . Sa  nu faci sex pe fuga , sau cand esti obosit si nu prea ai chef , sa o tragi de limba diplomatic sa vezi cam ce si-ar dori , sa cultivi un sentiment de incredere si siguranta in jurul relatiei ...
 
     O sa iasa o adevarata orgie ... <_<

<{POST_SNAPBACK}>



mda,eu din cauza la ceea ce ai  enumerat tu sus ,nu pot fii "normala"

#42
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Puteti incerca si metoda "calendarului", asta in cazul in care ciclurile ei sunt regulate (adica au aceeasi durata, nu conteaza cat - 28-30-35 de zile - numai sa aibe mereu aceeasi durata). Ovulatia are loc in general cam la 2 saptamani de la prima zi a menstrei ("ciclului"). Asta inseamna ca ar fi relativ sigur sa faceti dragoste fara contraceptie in prima saptamana de dupa menstruatia ei (in cazul in care aceasta dureaza obisnuit - 3-4 zile), iar dupa ovulatie, la circa 3 saptamani de la prima zi a menstrei (accentuez chestia asta, ca nu e vorba de ultima zi a menstrei, ci de prima) pana la urmatorul ciclu.

Pentru mai multa siguranta puteti folosi si termometrul: in ziua ovulatiei femeia are o crestere a temperaturii de 2-3 grade. Ar fi bine ca temperatura sa fie masurata zilnic, la aceeasi ora din zi (dimineata la trezire de exemplu), si sa se masoare intrarectal (cu alte cuvinte sa-si bage varful termometrului in fund pentru cateva minute), si sa faca un grafic cu variatia temperaturii/zile. Bineinteles, femeia trebuie sa fie sanatoasa, adica sa nu aibe febra. Din momentul in care apare aceasta crestere de temperatura, asteptati 5-7 zile pana sa puteti iarasi face dragoste "safe".

Combinat cu un gel spermicid, aceasta metoda ar trebui sa va ofere o siguranta destul de mare. Oricum, important este ca nici o metoda contraceptiva (cu exceptia abstinentei, sexului oral sau masturbarii) nu este 100% sigura.

Spor la treaba. :D

#43
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004

toyomi, on Nov 18 2004, 14:07, said:

nici eu nu stiu exact, dereglare de hormoni,dar ce-ti imaginezi tu?

<{POST_SNAPBACK}>


credeam ca te referi la lichidele vaginale secretate in urma excitarii femeii

#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Quote

mda,eu din cauza la ceea ce ai enumerat tu sus ,nu pot fii "normala"

      Intra putin in detalii ... Eu asa cred ca pot sa rezolv problema . Tu ca "femeie " poate ai alte idei , si normal ar fi sa ne spui si noua ca sa nu murim prosti ...

#45
tra_k

tra_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2004

Africanul, on Nov 17 2004, 17:38, said:

Prezervativ sau minim o luna de anticonceptionale.
Asa, "pe moment", nu prea exista metode bune si sigure...

<{POST_SNAPBACK}>


Abstinenta?

#46
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

sapho, on Nov 18 2004, 17:58, said:

Puteti incerca si metoda "calendarului", asta in cazul in care ciclurile ei sunt regulate (adica au aceeasi durata, nu conteaza cat - 28-30-35 de zile - numai sa aibe mereu aceeasi durata). Ovulatia are loc in general cam la 2 saptamani de la prima zi a menstrei ("ciclului"). Asta inseamna ca ar fi relativ sigur sa faceti dragoste fara contraceptie in prima saptamana de dupa menstruatia ei (in cazul in care aceasta dureaza obisnuit - 3-4 zile), iar dupa ovulatie, la circa 3 saptamani de la prima zi a menstrei (accentuez chestia asta, ca nu e vorba de ultima zi a menstrei, ci de prima) pana la urmatorul ciclu.

Pentru mai multa siguranta puteti folosi si termometrul: in ziua ovulatiei femeia are o crestere a temperaturii de 2-3 grade. Ar fi bine ca temperatura sa fie masurata zilnic, la aceeasi ora din zi (dimineata la trezire de exemplu), si sa se masoare intrarectal (cu alte cuvinte sa-si bage varful termometrului in fund pentru cateva minute), si sa faca un grafic cu variatia temperaturii/zile. Bineinteles, femeia trebuie sa fie sanatoasa, adica sa nu aibe febra. Din momentul in care apare aceasta crestere de temperatura, asteptati 5-7 zile pana sa puteti iarasi face dragoste "safe".

Combinat cu un gel spermicid, aceasta metoda ar trebui sa va ofere o siguranta destul de mare. Oricum, important este ca nici o metoda contraceptiva (cu exceptia abstinentei, sexului oral sau masturbarii) nu este 100% sigura.

Spor la treaba. :D

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am tot incercat s-o conving s-o facem fara in perioada aia de "gratie" din timpul si imediat dupa ciclu. Insa ii e frica. O singura data am facut-o si evident ca nu s-a intamplat nimic. Ea are ciclu regulat, adica stie exact in ce zi o sa-i vina. Bine, uneori mai da gres cu 1-2 zile dar asta nu cred ca e o problema.

GEL SPERMICID de unde iau? Farmacie banuiesc... Cam cat costa si cum se foloseste?

#47
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Gel contraceptiv "Pharmatex", de generatie noua (nu se absoarbe in circulatia sangvina etc.) costa in farmacie (doar acolo il gasesti) 270.000 lei.  Ovule "Pharmatex", acelasi efect, acelasi pret 10 bucati.
Pelicule contraceptive (tot spermicide, acelasi efect, alta prezentare) costa 14.000 lei carnetul cu 10 bucati. Substanta continuta (nonoxynol-9) e cel mai raspandit spermicid de pana acum. In cantitati mici se gaseste si pe prezervativele "extra-safe"

#48
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

Necronomikon, on Nov 19 2004, 11:29, said:

Eu am tot incercat s-o conving s-o facem fara in perioada aia de "gratie" din timpul si imediat dupa ciclu.
Dupa cum ti-am zis, tot in "perioada de gratie" intra si zilele de dinainte de menstruatie (cam o saptamana in general, insa trebuie sa calculati in functie de durata totala a ciclului ei).  

Sexul in timpul menstruatiei eu unul nu stiu sa aibe contraindicatii, numai ca poate fi dureros (sau oricum, insotit de discomfort) pentru partenera. Pentru tine... nu-i nici o problema daca nu te deranjeaza sangele (nu e chiar sange obisnuit...) .

#49
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
@Rodeo: cu tot respectul, cel putin empiric (constatat pre propria-mi, ca sa zic asa, piele), menstruatia se decaleaza dupa administrarea contraceptiei de urgenta, (strict sau nu) in functie de perioada ciclului. Si nu numai atat, dar si ramane... decalata o perioada de timp, in sensul ca pentru urmatoarele cateva luni, ciclul se deregleaza. Asta nu e argumentat decat de experienta mea si a altor persoane din anturajul meu care au "testat" produsul.
Intr-o alta ordine de idei, faptul ca un aport sporit de hormoni SINTETICI, administrat in doar doua doze pe parcursul a ORE, intr-un organism tanar, este otrava, nu trebuie sa-l argumentez eu. L-au argumentat altii inainte mea. Nu vreau nici o polemica pe tema asta, daca consideri ca Postinorul este o binefacere si un mijloc contraceptiv atat de potrivit pentru adolescenti, este cu totul in regula. Eu o sa-mi mentin, de asemenea, opinia. Iar argumentul tau potrivit caruia si in timpul sarcinii exista concentratii de progestativ chiar mai mari decat cele continute de pilula de a doua zi, asta facand contraceptia de urgenta mai putin periculoasa pentru organism, nu pot decat sa-l combat cu trei contraargumente care-mi vin pe loc in cap: unu, ca acei hormoni sunt produsi naturali, iar nu sintetici, si asta conteaza, chiar daca aparent structura chimica e identica, doi, ca acea concentratie nu se atinge BRUSC, iar trei, ca nici transformarile din timpul sarcinii nu sunt o binefacere pentru organism (a se vedea complicatiile care pot aparea in timpul sarcinii: de la micoze, diabet secundar, varice, hipertensiune arteriala, pana la eclampsie). De altfel, in timpul sarcinii se ajunge la un anumit echilibru hormonal, fapt care nu se petrece in cazul administrarii unui miligram jumate de progestativ o data. Asa poti sa-i dai 2 miligrame de timopoietina, ca tot atata avea cand era copil, si uite, ca i-a facut bine. Poate intinereste.
Pe acelasi principiu si avortul s-ar putea constitui intr-un mijloc contraceptiv, ca si in mod natural copilul iese pana la urma de acolo. Extrapolarea asta tampita nu vrea decat sa demonstreze ca si METODA conteaza.
O prietena mi-a spus, tot despre Postinor, ca daca ar fi atat de rau n-ar mai exista pe piata. Si tigarile exista pe piata. Dar scrie pe ele ca sunt daunatoare pentru sanatate. Omul trebuie sa ia decizii care-i pot afecta sanatatea pe deplin informat asupra riscurilor. Postinorul este OK atata timp cat este folosit cu moderatie si pentru scopul in care a fost creat: contraceptia de urgenta, DE DUPA. Consider ca a-l lua cu premeditare e o greseala. Oricum, se poare ca si personajul principal a ajuns la o concluzie asemanatoare.
Nu exista decat riscuri, nu certitudini. Bunicul meu a implinit 97 de ani in septembrie si fumeaza de la 12 ani. Nu are absolut nici o problema. Si, de exemplu, nenea de aici a fost mai putin norocos... Totul tine de susceptibilitatea personala. Nu poti fi decat avizat.

E vineri seara... Necronomikon, DISTRACTIE PLACUTA...! :)

Edited by LoveDemon, 22 November 2004 - 15:53.


#50
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
da,nekro.distractie placuta  s-ai grija ce faci ,ok :peacefingers:

#51
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
saraca fata.....cred ca cand merge lasa dara in urma ca melcul

#52
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
venim sa o culegem de pe pereti?

#53
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
add & relativ :lol: :barbatii este porci! :D

#54
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

sapho, on Nov 19 2004, 13:09, said:

Sexul in timpul menstruatiei eu unul nu stiu sa aibe contraindicatii, numai ca poate fi dureros (sau oricum, insotit de discomfort) pentru partenera. Pentru tine... nu-i nici o problema daca nu te deranjeaza sangele (nu e chiar sange obisnuit...) .

<{POST_SNAPBACK}>


Pe fata mea nu o deranjeaza s-o facem in timpul menstruatiei. Si nici pe mine.


BTW, I'm back!!!
A fost misto in wknd... ne-am distrat... dar am facut-o cu cap ;) adica cu prezervativ. Merci pt sfaturi all!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate