Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Diferenta Pret

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Uite2

Uite2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.03.2012
Am fost acum cateva zile la cumparaturi intr-un supermarket din Ploiesti.
Acolo am observat o diferenta intre pretul afisat la raft si pretul care intra pe casa. Ce pot face ?
Ok sesizez OPC dar ei ce pot face in absenta flagrantului ?

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Ai observat acolo? Sau abia când ai ajuns acasă?

Dacă ai observat ”acolo”, chiar și după ce ai achitat și ieșit din magazin, trebuia să te duci frumușel la casă și să le spui. De fiecare dată când am fost taxat greșit (fie că a bătut casiera produsul greșit, fie că era prețul la raft greșit), am fost rezolvat pe loc, ori prin returnarea produselor, ori prin returnarea diferenței de preț. Asta la diferite magazine. Deci se poate și cu vorba bună, nu numai cu OPCul, că și ei sunt oameni și pot greși. ;)

Dacă ai observat abia acasă... reclamația la OPC le poate trimite un control pe cap, din câte știu. Dar totuși ia în considerare și posibilitatea să fi fost produsele așezate aiurea pe raft. Mai sunt și clienți care iau produse de undeva și le lasă în altă parte, aiurea și, când vine următorul client, dacă nu e atent la ce scrie pe etichetă (inclusiv la denumirea produsului, nu doar la preț), se poate păcăli. Vina nu e a magazinului aici, ci a clientului.

#3
Uite2

Uite2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.03.2012
Bine , pana la urma am rezolvat pe loc prin neachizitionarea produsului respectiv deoarece era prea scump.
Am acceptat greseala deoarece suntem oameni si suntem supusi greselii iar angajatii magazinului respectiv si-au cerut scuze dar daca ipotetic as fi ales sa fac o plangere la OPC magazinul respectiv putea fi amendat in absenta flagrantului ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate