Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Achizitie HD Ready sau Full HD ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
horatiu77bv

horatiu77bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.05.2010
Va rog frumos sa-mi dati cateva detalii in ceea ce priveste achizitia unui TV.
Intrebare: Dolce emite HD sau HD Ready?
                Ce sfat imi dati: led sau lcd?? Dispun doar de 12 milioane si nu sunt hotarat inca. Ca si marci Wattson, Teletech, Hyundai, Stilux - cam pe acestea le-am vazut la 81 cm si la pretul acesta, cele de firma depasesc mult.

#2
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Full HD fara discutie. Iar la banii aia... pune mana si cauta o firma care se respecta, nu da banii pe toate pocnitorile. Un T V nu e o masina de spalat sau aragaz...

#3
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Ar mai fi (cel putin in Pitesti, in Hypermarket-uri), ceva GutSchneid, sau cam asa ceva, era zilele trecute 999lei un LED de 81cm. Presupun ca e o bomba chinezeasca, dar in ultimul timp cam totul e asa, si unele lucruri sunt chiar excelente, cand vine vorba de raportul calitate-pret.

Si mai gasesti diverse firme de-astea gen Neo, Elite, "romanesti" cum spune lumea, in bugetul tau.

Subscriu colegului de mai sus, un televizor ar cam trebui sa fie produs de o firma cat de cat cunoscuta, mai ales ca sunt din ce in ce mai ieftine.
100 Lei in plus pot sa insemne o diferenta uriasa, privitor la calitatea imaginii si a receptiei.

Tatal prietenei mele a cumparat un TV de la firma Neo, l-am testat pe acelasi fir, luat in comparatie cu un LG mai scump cu 150 lei, diferenta e considerabila, Lg-ul "vede" mult mai bine.

Edited by alexandru_oprea, 04 December 2012 - 21:01.


#4
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Daca postai aici http://forum.softped...ayere/  poate primeai mai multe raspunsuri. Poate te ajuta un moderator cu mutarea topicului.

In caz ca mai gasesti undeva asa ceva, e mai mult decat poti cere de la un TV Full HD la pretul asta.
-Decat un LED ieftin no name, mai bine un LCD Samsung.
-Eu n-as merge pe un HD Ready, in curand Full HD nu va mai fi exceptia, cel putin la cablu digital. Ma gandesc ca daca renunti la Dolce la anul, n-o sa iti iei alt TV...

#5
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008
LCD FullHD. Lasa iluminarea CCFL sau LED, fara pretentii la banii astia.
Cauta oferte cu LG/Samsung in banii astia si neaparat FullHD DESI daca distanta de vizionare este maricica, deja nu mai are importanta ca detaliile care-s in plus la FullHD nu o sa le mai sesizezi. :)

@vierme - Da, un TV nu e o masina de spalat sau un aragaz asadar nu este nici pe departe atat de important ca cele din urma care nu le ia nimeni sa le tina 2-3 ani ca apoi sunt inapoiate, ca nu mai ii satisfac, ca nu mai merg sau mai stiu eu ce.

#6
horatiu77bv

horatiu77bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.05.2010
Merci de raspunsuri! Ideea e urmatoarea: Am avut un Neo de 81 cm si i-a aparut o linie jos neagra dar foarte subtire, nici 1 mm. Era in garantie si astia nu-l pot face. Maine m-au chemat sa-mi dea banii sau sa iau altul.
De asta v-am intrebat daca Dolce-le emite HD sau Full HD. Normal ca si eu as prefera o firma faina sa fie Full, cu DVB T/C (ca nu stii niciodata), 81 cm si sa aiba si MPEG 4 (Neo avea Mpeg 2 doar). Dar in limita a 1215 lei trebuie sa ma rezum. Nici un banut in plus ca mi-a scazut bugetul cu vreo 14 milioane pt masina (cauciucuri etc).

#7
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008
Mai cauta un FullHD de 81 pe price.ro sau alte siteuri precum emag care nu sunt in ofertele price.ro.
Poate gasesti unele magazine cu TV-uri mai ieftine. Promotii sau preturi reduse mai gasesti pe la Carrefour/Real/Metro.
Merita aruncata o privire macar pe siteurile lor. TV-ul merita sa fie fullhd, chiar de nu e un real beneficiu in anumite cazuri cand oricum nu sesizezi diferenta.

Eu zic sa iei banii pe acel TV stricat si vezi pe urma ce cumperi. :) Poate mai faci rost pana-n Craciun si iei un Samsung.

#8
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Nu stiu, poate suna deplasat, dar eu ma iau si dupa felul in care arata TV-ul respectiv, sa se potriveasca cu restul decorului, sa nu fie ca nuca-n perete.
Intre unul super destept, dar uratel ca design, si unul o idee mai slab, dar mai "atragator", parca pe al doilea l-as alege.


Off-Topic: Mare importanta nu cred ca mai au televizoarele in ziua de azi, parca incepem cu totii sa ne uitam din ce in ce mai putin la TV. Cel putin in cercul meu de prieteni si cunostinte, nimeni nu sta mai mult de 2-3 ore pe zi la TV. Eu nu sar de 1 ora jumatate niciodata, poate doar la serviciu, cand e plictiseala..Posted Image

#9
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
salut. eu mi am luat led full hd samsung 32 eh 5000 acum 2 saptamani de carrefour(nu fac reclama) cu 1370  lei. uramareste si u oferte . daca vad ceva iti dau de veste.

#10
horatiu77bv

horatiu77bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.05.2010
Nu mai pot astepta! Ca ma omoara nevasta-mea... :-) Sa- saturat de tv-ul pe care l-am avut pe dulap si l-am readus la viata in perioada cat a stat neo la service. Se vede ca ea n-a prins Snagov 112, Sirius etc pe vremea lui Ceausescu. Totusi nu mi-ati raspuns daca dolce emite hd sau full hd. Ce rost are sa iau full ca eu cu blueray sau alte dracii nu umblu. Ma intrereseaza doar de dolce (asta il am la satelit cu stb HD)

#11
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008

 alexandru_oprea, on 04 decembrie 2012 - 21:17, said:

Off-Topic: Mare importanta nu cred ca mai au televizoarele in ziua de azi, parca incepem cu totii sa ne uitam din ce in ce mai putin la TV. Cel putin in cercul meu de prieteni si cunostinte, nimeni nu sta mai mult de 2-3 ore pe zi la TV. Eu nu sar de 1 ora jumatate niciodata, poate doar la serviciu, cand e plictiseala..Posted Image
Eu mi-am luat TV-ul doar pentru a viziona filme pe USB. Stie MKV, e perfect!
La TV efectiv cred ca ma uit 30minute pe saptamana, MAXIM. Deci...

Bine, unii chiar se uita. Nu toti suntem asa. :)

#12
horatiu77bv

horatiu77bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.05.2010
De asta ce ziceti? http://www.mediagala...e-tehnologie/3d

Nu ma uit eu, ci nevasta (vreo 4 ore pe zi, iar eu vreo 1,5-2 ore daca apuc si atunci doar seara la Antena 3)

#13
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
toata lumea o da pe full hd dar fara sa stiti de ce? pt ca asa e la moda? de la 2.ceva metri distanta de tv nu se mai cunoaste care e full hd si care nu,totul depinde de sursa de redare!

am hd ready acasa de 90 cm,cand pun un film pe el de 20 gb,full hd intradevar, se vede LACRIMA,nu se face diferenta de la o distanta de peste 2 metri

#14
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 horatiu77bv, on 04 decembrie 2012 - 21:24, said:

Nu ma uit eu, ci nevasta (vreo 4 ore pe zi, iar eu vreo 1,5-2 ore daca apuc si atunci doar seara la Antena 3)


Complet OFF-Topic: S-a mai schimbat ceva la Antena3, sau se mentin pe aceeasi linie de "jos Basescu No Matter What"? Eu nu mai pot sa ma uit la politica, am senzatia ca la un moment dat o sa arunc cu telecomanda fix intr-o moaca de moderator/realizator/baiat de partid, ma simt ca si cum as fi "ultimu' fraier" si toti vor sa ma convinga ca e bine ca ei, n-are rost sa gandesc pentru mine..
Si nu fac referire doar la Antena3, bineinteles.

#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca folosesti tv ul ca sa te uiti la antena 3, sunt bani irositi, parerea mea e sa iti cumperi altceva, nu tv.

#16
horatiu77bv

horatiu77bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.05.2010
Si mie mi-e scarba de politica, de politicieni dar asta este. Acum n-are rost sa discutam de Antena 3. Sa revenim la lcd-urile noastre :-)

#17
horatiu77bv

horatiu77bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.05.2010
Am optat pt Teletech LCD, 81 cm, Full HD, 3D Passive, DVB-T, DVB-C, MPEG4, MKV, USB RECORDING - Sa-lvedem cat tine! Pret 1.199, 9 lei.

#18
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
ma tenteaza un tv hd ready smart sharp dar nu-s hotarat sa-l iau din pricina ca nu-i full hd.ce ma sfatuiti .tv o sa-l folosesc pe digital upc deci putine canale hd interesante si ma mai intereseaza sa vad filme de pe stick usb sau hdd extern.tv este aparitie din toamna si are capacitati bune.sa nu iau hd ready?nu vreau sa dau mai mult de 12 bulioane pe nici un tv.tv e asta http://www.flanco.ro...d-80-cm-hd.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate