Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Creatina Monohidrata . Cu apa ? Fara ? Cum o administrati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Salut,

Am intrebat si pe alte forum'uri din domeniu dar am primit cateva raspunsuri si altea de la incepatori . Din pacate aceste forumuri din domeniu nu se bucura de o activitate prea mare , asa ca am zis sa incerc si aici .

Se stie ca acest tip de creatina se administreaza inainte de antrenament (sunt si pers. ce nu sunt de aceeasi parere ... dar 90% din culturistii pro sustin aceasta idee) . Acum se revenim de intrebarea mea :

Creatina monohidrata se poate administra si fara apa ? Adica pot lua o lingurita direct in gura iar imediat dupa apa ? Acest tip de creatina nu se dizolva in apa , automat nu vad de ce sa o amestec cu apa . ( mi-se pare mult mai ok sa o "dizolv" eu in gura , apoi sa beau apa) . Producatorul (ON) spune sa o apestec intr-un fresh de fructe ... evident nu beau asa ceva zilnic .

M-am gandit sa intreb inainte de a pune in practica ... desi practic nu vad diferena , tot in corp ajunge .

Edited by aWp_viTal, 02 December 2012 - 13:28.


#2
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Da se poate lua pudra pura si pe urma sa bei apa , dealtfel exista si tablete de creatina. Creatina este solubila in apa , chiar daca slab solubita dar totusi solubila , iar din cate stiu pentru o mai buna absorbtie este de preaferat sa o amesteci in apa + dextroza.
In mod normal creatina pudra pura nu ar trebui sa ai probleme cand o inghiti simplu , dar daca nu este creatina pura  ( iti dai seama dupa gust , daca are gust mai gretos sau in general gust sau miroase ciudat ) atunci risti o indigestie la stomac sau arsuri.

#3
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Folosesc creatina de la ON (deci destul de ok) , am folosit creatina si de la alti producatori mai seriosi sa spun asa . Si avea exact acelasi gust/miros cu aceasta . Deci nu cred ca voi avea probleme . Pare destul de pura ...

#4
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostaWp_viTal, on 02 decembrie 2012 - 13:25, said:

Salut,

Am intrebat si pe alte forum'uri din domeniu dar am primit cateva raspunsuri si altea de la incepatori . Din pacate aceste forumuri din domeniu nu se bucura de o activitate prea mare , asa ca am zis sa incerc si aici .

Se stie ca acest tip de creatina se administreaza inainte de antrenament (sunt si pers. ce nu sunt de aceeasi parere ... dar 90% din culturistii pro sustin aceasta idee) . Acum se revenim de intrebarea mea :

Creatina monohidrata se poate administra si fara apa ? Adica pot lua o lingurita direct in gura iar imediat dupa apa ? Acest tip de creatina nu se dizolva in apa , automat nu vad de ce sa o amestec cu apa . ( mi-se pare mult mai ok sa o "dizolv" eu in gura , apoi sa beau apa) . Producatorul (ON) spune sa o apestec intr-un fresh de fructe ... evident nu beau asa ceva zilnic .

M-am gandit sa intreb inainte de a pune in practica ... desi practic nu vad diferena , tot in corp ajunge .

Eu personal il iau impreuna cu shake-ul de proteine (care contine pe linga proteine si 1 banana si lapte degresat) .Din cate am citit este bine ca creatina sa fie administrata impreuna cu ceva care sa dea o reactie insulinica , adica ceva ce sa contina calorii , ca este shake sau altceva , un pahar de suc natural orice...eu personal asa prefer sa-l iau.

#5
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Creatina se ia cu apa si dextroza, daca vrei sa se absoarba. Si se DIZOLVA TOTAL in apa inainte de a o administra, la fel, daca vrei sa se absoarba (recomand apa calduta, se dizolva mai repede). O iei chioara si fara carbo, nu se absoarbe, deci o p*si, si eventual ai crampe, gaze si diaree. Si bei vreo 3 litri de lichide pe zi ca sa nu existe riscul de probleme la rinichi.

#6
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Creatina monohidrat nu este efervescenta , se dizolva foarte greu sau deloc in apa . Nu o iau chioara . Oricum , m-am lamurit pot sa zic ... ma gandeam ca nu este bine daca arunci lingurita de creatina in gura , iar dupa sa o ajuti cu ceva .  Va multumesc si sport la treaba .

#7
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu am zis ca e efervescenta, DAR E solubila. Daca se dizolva foarte greu, mai insista, sau incearca cu apa CALDA, cum am spus... Sau fa cum vrei !

#8
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
De ce te incapatanezi sa iei o lingurita in gura si apoi sa bei apa? Daca preferi varianta asta, atunci ia capsule/tablete nu pudra. Tocmai asta e diferenta intre ele. Una se amesteca cu apa si cealalta se bea cu apa.
Eu folosesc creatina monohidrat si pun intr-un pahar cu apa 5gr creatina si 15-20gr dextroza. Le amestec si o beau imediat (dintr-o gura) sa nu apuce sa se depuna pe fundul paharului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate