Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Calcul rezistenta UNP

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
55 in 80. Probabil, pentru siguranta voi dubla de dedesubt cu o bucata de 50 cm lungime, ca deasupra nu pot

#20
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
80 mm are cu totul ... eu ziceam ca ai 60 si ceva mm intre talpi.
Daca sudezi o tabla groasa dedesupt ar compensa lejer.

#21
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Asa voi face!  Desi am citit vreo 2 zile si n-am inteles mai nimic, m-am luminat astazi  in cateva fraze si tabele. Multumesc mult pentru toate informatiile!

#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Ca idee, o tabla groasa de 10 mm sudata jos iti va aduce o crestere a momentului de inertie (Iy) de vreo 60%, iar gaura o scadere de vreo 10%.

#23
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Reinviu acest topic: un profil INP, INP de 120, cu o deschidere de 5m la ce forta (greutate) aplicata la mijlocul ei  rezista?

#24
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
NU mai avem pe nimeni care sa faca un calcul de rezistenta? Spre rusinea mea, eu nu mai stiu cu toate ca am terminat Politehnica in 2007.

#25
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
INP 120 are W=54,7

Consideram ca e din otel S235 (adica rezistenta 235 N/mm2) si luam un coeficient pentru rezistenta otelului 1,15, deci R=235/1.15= 204 N/mm2

Momentul capabil este Mc = W * R =204 N/mm2 * 54700 mm3 = 11.15 kNm

Momentul efectiv dat de o forta concentrata P la jumatatea unui profil simplu rezemat de lungime L este Mef = P*L*L/4

Cu Mef=Mc rezulta P = 4*11.15 / 5 / 5 = 1.8 kN

In concluzie: poti sa agati de profil maxim 180 Kg fara sa se rupa (considerand ca profilul e fixat pe laterale sa nu se rasuceasca- flambajul prin deversare iti poate reduce mult rezistenta)

S-ar putea ca inainte de a se rupe profilul sa ai probleme de sageata.

Daca incastrezi pe capete profilul, scade si sageata si creste si forta capabila pana la 360 Kg

#26
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
la 180kg forta concentrata, pe mijlocul profilului, ai o sageata de 6,8mm, stresul in material e de vreo 47N/mm2, super ok.

limita de curgere se atinge la 1000kg(10000N), acolo se "rupe" profilul si sageata e de aprox 38 mm.



profilul pare solid dar cei 5m simplu rezemati reduc mult din valorile admisibile la mijlocul lui.

ps: nu va incredeti in ce se scrie pe forum cand in joc e viata voastra si mai ales a altora!!! intotdeauna solicitati de la cineva autorizat un calcul.
nu ar trebui sa coste mult si dureaza f putin la profile metalice

Edited by msn2, 25 April 2013 - 10:43.


#27
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Clar trebuie sa ma abtin de la calcule dimineata devreme :D

Momentul e PL/4 (nu PL2/4), ceea ce evident duce la o rezistenta capabila de 180x5 = 900 Kg (simplu rezemat), 1800 Kg (incastrat pe capete) :)

#28
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
:)

#29
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
GAsisem si eu prin manualul inginerului cum se calculeaza si in jur de 1000kg imi iesea si mie, Si profilul o sa fie incastrat la capete in centura, nu simplu rezemat. Avand 2 puse transversal la 2.3M distanta intre ele, este ok pentru ce vreau eu. M-am mai linistit. ma speriasem cand am vazut 180kg...

#30
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
hmm, fa si tu o schita cu planseul, vazut de sus, ca sa putem aprecia cat mai corect ce si cum.

poate ca tine dar s-ar putea sa ai ceva deformatii.

sa inteleg ca faci centura odata cu montajul grinzilor I si le sudezi de armatura? ca altfel nu poti sa le numesti incastrate, doar vizual poate.

#31
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
DA, le sudez mustati si le ancorez in grinda. Planseul nu e, e doar centura superioara de 6.5/5 m in interior, grosime de 20 cm si inaltime de 25, pe lungime se imparte in 3 parti egale si acolo o sa fie INP -ul. PE ea o sa sprijin cate un pop care sa tine grinda mediana care sprijina capriorii.

un desen

Attached Files



#32
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Fa un calcul cu incarcarea din lemn acoperis, tabla si zapada(~200kg/m2), si rigips de la plafon si eventual ce podea vrei sa pui in pod si ce depozitezi acolo.

la o prima strigare f preliminara, mie imi da cam 10t, rotunjit, deci cam 850kg in cei 2 popi care se descarca pe o grinda.

daca consideram grinda incastrata, atunci rezulta ca la solicitarea celor 2 popi grinda face o burta(sageata) de vreo 7-8mm.

cea mai mare incarcare vine din zapada, spre 7,5t, la rafala de vant nu m-am uitat, uita-te tu ce incarcare da, in functie de zona.

eu, ca sa dorm linistit, as mai lua o grinda :) , cat costa una?

#33
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
NU fac pod, nu depozitez nimic, o sa fie doar un acoperis inn 2 ape, izolat cu vata minerala sa nu faca condens cu panta minima admisa, si popii nu o sa fie doar 2, ci pot pune mai multi pe toata lungimea grinzilor din lemn marcate cu verde.
Grinda de 12m e 480 lei.
Am luat doar 2 de0arece le pun chiar in stalpi.

Attached Files


Edited by al bundy ro, 26 April 2013 - 11:57.


#34
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
da, daca pui mai multi popi, aia cu verde, mai scad incarcarile pe profil, se mai duc si pe centura.

asa ar fi ok, dar eu nu sunt ing. de case ci de altceva, asa ca ce zic eu nu poti lua litera de lege.
calculele date de mine sunt 100%bune, dar privind in ansamblu doar un ing constructor poate garanta pt cosmelie :) .

daca ar fi greu sa mai iei inp-ul ala poti sa pui in loc o grinda de lemn de 20cm/8cm prinsa in centura cu profil de asta  http://www.conectori...exterieures.jpg pentru a fi la acelasi nivel.
cel putin pe mijoc sub popul ala verde.

#35
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
oki, merci de informatii. O sa incerc sa mai refac si eu calculele. Sau cer ajutorul cuiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate