Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Panasonic MD-10.000 3CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#37
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postkpki, on Dec 10 2005, 14:06, said:

... Mai ieftina si mai proasta, CLAR

Cred ca daca o sa-ti dau o camera cu muuult mai multi pixeli tu o sa fi fericit.

Senzorul de pe VX2100 este unul dintre cele mai bune (personal din cate am vazut pana acum cred ca doar Canon XL.. este peste si poate~Z1, acum depinde in ce mediu lucrezi, alergi parlamentari sau prezinti stirile in studio)

Senzorul de pe VX este unul optim facut :first: , nu conteaza atat de mult cati pixeli ai atat timp cat densitatea este mai importanta. VXul are senzori de 1/3 !!! pe cand TRV940 este 1/4,7. Sa fiu mai explicit, la VX pe o arie de 1/3 sunt 380K pixeli pe cand la TRV940 pe senzorul mai mic de 1/4.7 sunt cat ai zis tu (nu mai stau sa verific) ~1.000K pixeli; cu alte cuvinte pe senzorul VX stau niste pixeli grasi si rotofei  pe cand pe TRV niste poieni de somalezi scrijitzi  :death: ====>>>> Cu cat densitatea este mai mare zgomotul (purecii, bondarii si albinele) este mai mare ceea ce determina si performanta LOW LUX a VXului ===>>> adik 1 LUX  :oK: (bine, nu-ti doresc sa ajungi acolo ca si VXu face pureci) dar este clar peste TRV care e cotata 7 LUX :w00t:
Se pare ca ai dreptate si iti multumesc:un amic mi-a promis ca imi trimite din NL un DCR-TRV940E la jumatate de pret si m-am informat pe net despre ea dar se pare ca am gasit niste informatii incorecte despre ea.Intr-adevar,e mai slaba la capitolul ccd,,dar acum sunt pe punctul de a o cumpara(la banii astia pot sa o compar cu VX,nu? :) )
P.S.Despre VX stiam numai de bine!
Respect! :peacefingers:

#38
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
trv940 ca si 950 sunt camere zgomotoase ,nu se recomanda fara lampa de min25W,dar tot o sa ai zone puricate chiar si afara(cele umbroase), iar la transpunerea pe dvd  nu o sa aiba calitatea vx-ului niciodata.insa e mai buna ca seria hc14-40

#39
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
sal
revin
inca nu a pus nimeni mana pe asa cava?sunt un pic curios.

#40
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005
Doar am auzit de la cineva care ar fi vazut-o. E identica cu MD9000 si performantzele ~ la fel (doar ca e 3CCD, daca iti ridica moralu :D)

#41
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...am comandat una...imi vine pe la sfarsitul lui februarie. De vazut, m-a jucat cu una la Sibiu: e identica cu MD9000 dar are definitie mai buna, si binenteles si culorile.Daca esti obisnuit cu MD, camera e mai mult decat rentabila.

#42
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
parerea unui un fan panasonic obiectiv:
-md10000 nu se poate compara cu vx2100 la luminozitate scazuta pt ca are senzori de 1/4" fata de senzorii de 1/3" de la vx.Toata lumea recunoaste ca vx2100 si sora-sa pd170 sunt campioanele incontestabile la low light.
In concluzie din punctul asta de vedere md10000-ul asta va fi clar mai slaba ca un vx sau un agdvx,ceva mai buna ca un gs400 si s-ar putea sa fie sensibil egala cu xm2.
  Dar clar ca face banii insa sa nu se astepte nimeni sa se compare cu vx-ul.

#43
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postandjar, on Jan 11 2006, 11:55, said:

parerea unui un fan panasonic obiectiv:
-md10000 nu se poate compara cu vx2100 la luminozitate scazuta pt ca are senzori de 1/4" fata de senzorii de 1/3" de la vx.Toata lumea recunoaste ca vx2100 si sora-sa pd170 sunt campioanele incontestabile la low light.
In concluzie din punctul asta de vedere md10000-ul asta va fi clar mai slaba ca un vx sau un agdvx,ceva mai buna ca un gs400 si s-ar putea sa fie sensibil egala cu xm2.
  Dar clar ca face banii insa sa nu se astepte nimeni sa se compare cu vx-ul.
tre sa mentionez ca informatia pe care o aveam cum ca md10000  ar avea senzori de 1.4" nu era dintr-o sursa f sigura(un coleg de forum de pe pana3ccd.com).Cercetand mai amanuntit am dat de un model asemanator ca aspect fizic , mai precis advc60 costa cam cu 600$mai mult si sigur are 3ccdx1/4 inch.Advc60 este de fapt,versiunea de umar a lui dvc30
De aici speculez ca md10000 ar putea fi varianta de umar a gs400-lui. Acum suspectez senzori de cel mult 1/4.7.
Ce e interesant e ca panasonic se" apleaca "spre cameramanii de moda veche cu modele "profesionale"
destul de ieftine.

#44
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
si totusi exista numai pe net?ca are deja 2 luni de cand a aparut.

#45
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postiora, on Jan 11 2006, 22:57, said:

si totusi exista numai pe net?ca are deja 2 luni de cand a aparut.
mda

N-am gasit parerea unuia care zice ca dupa ce a supus-o unei bateri de teste a fost destul de multumit.

#46
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu e vorba numai de senzori, e vorba si de circuitele din spate, amplificatorul ala mama lui, care si la scule audio, unele costa 50$ si altele 500$....

XL mai bun ca VX-ul lol :) ar vrea mult si bine proprietarii de Canon poate :D
adica una e rege si alta e mai rege ca regele.  :)

cum ai zice : cea mai scumpa masina din lumea e marca X, poate doar cutare Y sa fie mai scumpa ? ;)

io zic ca voi aici faceti ca aia care in discutiile berlina vs oltcit, numai de mercedes si ferrari auzeai din gura tuturor ....

Edited by GunX, 12 January 2006 - 18:47.


#47
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Ai dreptate ,nu conteaza numai senzorii ci si "circuitele din spate" si dintre ele in special "digital image processor"ul.Dar rolul principal cand e vorba de performanta la luminozitate scazuta il are marimea ccd-ului iar circuitele au rolul secundar.Poti sa ai procesoarele si circuitele lui peste prajit pe o camera cu senzori de 1/4 ca nu se va ridica la nivelul uneia cu senzori de 1/3.
Nu trebiue sa razi prea tare dar xl1s e superioara vx-ului la aproape toate capitolele.Doar la "low light" parerile sunt impartite' multi zic ca vx2100 e  mai tare altii ca nu.Oricum eu cred ca vx-ul castiga viabilitate si la raportul calitate pret.Parca prea scumpe sunt xl-urile.
Parerea mea mai este ca vremurile de glorie ale vx-ului au apus.In teste de rezolutie pana si gs400 ii iese in fata si asta in mod 4:3 cat despre 16:9 nici n-avem ce discuta.Nu zic ca gs400 e mai buna ca vx2100,doamne fereste! Vreau sa spun ca daca ai impresia ca vx2100 mai e un ferrari intre oltcituri te inseli amarnic.

#48
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Vreau sa spun ca daca ai impresia ca vx2100 mai e un ferrari intre oltcituri te inseli amarnic.

Eu am trecut cam de prea mult timp de faza in care credeam ca cel mai mult conteaza camera.

Mi-au trecut prea multe prin mana, prea scumpe, am prea multa viata si resurse cheltuite in domeniul asta ca sa ma mai incite subiecte din astea "care scula e mai tare". Sper ca stii si tu ca Ferari vs Oltcit e un subiect interesant cand de-abia ti-ai luat masina (si cel mai prboabil dacie berlina). Dupa 8-9 masini si juma de milion de km la activ, cand auzi incepatori discutand despre liniute, zambesti parinteste si iti aduci aminte cand si tu erai asa.

Oricine nu are acces la tehnologie mai de varf, viseaza la ea si i se pare ca idealul vis suprem ar fi sa tina una in mana. Problema este ca odata ce ajungi acolo, descoperi un cu totul si cu totul alt univers. Camera in fata careia te inchinai pana ieri devine o simpla unealta si competitia se multa la un alt nivel, chiar mai inaccesibil. Toti soferii cred ca ar apuca pe D-zeu de un picior daca s-ar da cu o masina de formula 1 si numai din cauza asta ei nu pot dovedi cat de buni sunt. Insa in realitate, odata ajuns pe un circuit din ala, iti dai seama ca acolo toti au super-masini si ce credeai tu ca face toata diferenta din lume, acolo este absolut irelevant.

Ref XL1S, uite un post de-al meu de acum un an : http://www.hi-fi.ro/...?t=433&start=30

Sunt curios la ce teste de rezolutie ai supus TU un GS400 si un VX2100. Sau lasa-ma sa ghicesc, te-ai luat dupa ce ai citit pe net, cel mai probabil camcorderinfo :)

#49
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Nu stiu ce v-a impresionat la XL-uri, dar personal toate cu care am lucrat mi s-a parut ca dau o imagine laptoasa fara definitie si care parca are culori suprasaturate. E drept ca pe vremea aia lucram mult cu DSR 390 si 500 si poate ca eram si sunt inca mult prea exigent cu imaginea bruta dar oricum nu pot spune ca decat ca pe mine personal m-a dezamagit profund.... Nici nu se poate compara cu imaginea data de VX sau GS. Am lucrat cu cateva VX-uri si GS-uri 400 si pot spune ca dau o imagine mai mult decat decenta. In conditii de iluminare suficienta imaginea  data de VX si GS se apropie de cea data de modelele profi de la sony DSR 370-500, asta evident daca lucrezi cu ea pe manual.
La lumina slaba lucrurile se schimba... Nu acelas lucru as putea spune de XL. Camera asta da o imagine care nici daca o bagi in AE nu poti sa-i dai un look decent  :deadtongue:

Referitor la topic, abia astept sa-mi pice in mana un MD din asta sa vad ce stie sa faca. Oricum pentru o lucrare semipro si sub personal perefer minim GS400 daca nu am VX la indemana.

Referitor la Ferrari (sa zicem DSR 500 nu VX), e misto sa-l ai, problema e daca rezisti sa-l tii pe umar cateva ore....
Daca ai bafta sa tii pe umar unul cu obiectiv panoramic care iti dezechilibreaza camera, sa zicem si cu un receiver pentru microfon (sau lavaliera wireless) + acumulator dublu ...s-ar putea sa preferi olcitul si sa-ti bagi picioarele in ferrari, daca nu ai lucrare prea importanta. Trust me ca am dat odata 8 ore de camera mobila intr-un live cu un DSR 370 + toate accesoriile la -5 grade si stiu ce zic. Ce n-as fi dat sa fi avut un DSR 150  atunci. (asta sa zicem ca ar fi un logan ca sa mergem pe acceeasi linie de comparatie) :)

#50
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
tocmai am primit un catalog de produse si am dat de MD9000 in el.

Attached Files


Edited by worm, 21 January 2006 - 12:40.


#51
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
"Super digital stabilizer" - adica fara optic, ca ala costa si e rezervat doar camerelor serioase :)

#52
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005
Panasonic seria MD .. o camera mica intr-o carcasa MARE .. mai cinstita una de la Altex :D

#53
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
te inseli.....sa nu intelegi gresit asta ;)

#54
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pana la urma,nimeni din veteranii de pe forum nu a testat aceasta camera(md 10000)?Ma intereseaza daca e mai avansata decat gs400.
Respect! :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate