Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Panasonic MD-10.000 3CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#19
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....:).....daca chiar vrei o chestie mai misto...inlocuieste trepiedele cu ceva mai inalt.....3-5 metri....si parca o sa ai lumina mai buna.....si iti vor fi sufficienti 1000-2000w...chiar si prea mult.....

#20
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
intrebarea cu litere mari e ,daca merita a fi cumparata pentru nunti, gandind ca e la jumatatea pretului lui vx2100, de unde o rentabilitate mai mare, sau trebuie sa cari cu tine sute de wati in plus, lucru care nu e necesar la vx?eu cel putin nu am gasit informatii referitoare la marimea CCD-ului sau sensibilitatea camerei reala.poate cineva o are deja si ne poate lamuri, eventual comparativ cu un vx sau in cel mai rau caz cu GS-400.

#21
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005
Eu ma gandesc ca va fi o continuare fireacsa a lui MD 9000, adica nu cine stie ce in plus.

Cu siguranta nu se va apropia prea mult de seria mai pricopsita de la Panasonic - AG. Avand in vedere ce se poate face cu un MD 9000, am vazut la unii si la altzii, cu lumina ajutatoare se pot face chestii, ok, nu neaparat bune. Oricum isi merita banii, la 1300 $$$ ce pretentii poti sa ai. Dubleaza pretzul si scapi de orice grija cu VX. Intrebarea e, ceea ce faci, faci din pasiune sau pt. bani

#22
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....din punctul meu de vedere....vorbind de nunti...clar renteaza....are 3 ccd,optica mai slaba ca MD9000 nu are cum sa aiba...(care dupa multe pareri e cam varf de gama pt. camere cu 1 ccd...aici vorbesc de gain...wb....low light etc....si singura care la luminare corespunzatoare cu procesare adecvata poti sa o faci aproape identica cu VX)...deci in concluzie....daca filmezi si procesezi cum trebuie...nimeni nu va sti daca ai filmat cu MD10000 sau VX (aici exclud cadre cu schimbari de profunzime....sharp selectiv....care cu un XL le faci dar cu MD nu)

#23
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
intreb deoarece contactele mele cu camerele panasonic 3ccd nu au fost foarte convingatoare.un mx500 e jale la filmare, cu tot 3ccd-ul de pe ea,am facut idiotenia sa o mixez cu un vx2100 si am ajuns sa las 80% din filmare pe vx,la o nunta.asa ca nu stiu la ce pretentii sa ma astept de la md1000, care oricum nu cred ca chiar asa de slaba ca si md9000,trebuie sa faca ceva treaba 3ccd-urile.gs400 e slabut fata de vx,in conditii normale de filmare, la lumina redusa.cineva zicea ca ar fi folosite ccd-uri de gs400.

#24
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Salutare!La capitolul *camere*n-as zice ca sunt fan PANASONIC.Chiar saptamana trecuta un amic al meu si- luat din oras un Panasonic NV GS75-EPS cu 3 ccd,am facut niste probe si n-a iesit cu nimic in evidenta.Referitor la ccd-uri ,nu am gasit nici o informatie despre ele,de cat sunt.,etc.
Kpki,daca te intereseaza camera aia informeaza-te despre ccd-uri:sunt camere cu 1 ccd care fac cat altele cu 3 ccd(ex.dcr-pc330e,sau compara vx2100e cu trv940e,de la SONY) :coolspeak:
Respect! :peacefingers:

#25
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...pai prima regula ar fi sa nu filmezi cu camere diferite. Si daca incerci sa le potrivesti...(de obicei rosu il nimeri usor)..incepi sa incaruntesti langa calculator...:). Referitor....la ce ccd-uri are.....n-am idee...dar nu compara camerele de palma cu VX. Oricum, pt. nunta, nu cred ca merita sa ai mai mult de VX sau XL sau PD ....restul sunt fite.

@nirosbog...eu sun fan.....am cele mai multe camere Panasonic

#26
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
si ce faci cu atatea,ma rog?

#27
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005
@nirosbog...eu sun fan.....am cele mai multe camere Panasonic
[/quote]

Si eu sunt fan Panasonic...foarte multe persoane regreta ca au trecut de la Panasonic la Sony...cu tot respectul pentru Sony

#28
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 Planetvideo, on Dec 9 2005, 09:53, said:

@nirosbog...eu sun fan.....am cele mai multe camere Panasonic
Si eu sunt fan Panasonic...foarte multe persoane regreta ca au trecut de la Panasonic la Sony...cu tot respectul pentru Sony

spune-mi ,te rog ,cateva motive...
Respect :peacefingers:

#29
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 nirosbog, on Dec 9 2005, 09:38, said:

si ce faci cu atatea,ma rog?
....:)....filmez.......:)

#30
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 Ankh, on Dec 9 2005, 11:47, said:

....:)....filmez.......:)
  :D da cate maini ai frate? :D
p.s.-si cate camere? :angry:
Respect! :peacefingers:

#31
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
ca idee generala nimic nu se compara cu vx21oo in materie de low lux la nunti(camere accesibile de amatori semiprofesionisti,care uneori sunt mai profesionisti ca cei autointitulati).de fiecare data am fost dezamagit de orice altceava.insa poate ca merita financiar un compromis de calitate,insa sa nu fie sesizabil pentru clientul de rand,de aceea ma intereseaza si md10000.nu am gasit insa pe cineva care sa poata spune ca a vazut ce poate aceasta camera inca...in domeniul camerelor, imaginea obtinuta cu o camera are ultimul cuvant,chiar daca specificatiile spun multe si ascund si mai multe... md9000 nu intra in categoria camerelor semipro.insa md10000 se lauda cu acest statut insa merita vazut daca si-l va mentine.
iar la o nunta majoritatea timpului e proasta lumina...

#32
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Ca idee generala,VX2100 e de la Sony,nu te supara,dar aici era vorba despre Panasonic.Ai putea sa compari vx2100e cu trv940e(3ccd la 1.070.000 pixeli fiecare :o )si este mai ieftina cu vreo 300 dolari decat vx2100e(3ccd la 450.000pixeli fiecare :confuzzled: ).
Respect! :peacefingers:

Edited by Mtz, 09 December 2005 - 22:26.


#33
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
[email protected] camere si destule maini....suntem firma. Cred ca suntem singurii din zona pe care ii stiu care nu au avut problema cu camerele Panasonic (MD9000) si cu VX-urile.....

[email protected] deacord cu tine...ca low lux...nu prea avem cu ce compara. Eu incerc sa pun mana pe un MD10000...probabil ca pana in februarie ma invart de una....si o sa va comunic ce stie.

PS: daca va intereseaza e la la "Vanzari Video" un XL2 NTSC...ieftin...

#34
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
ok sa asteptam sa vedem cine pune mana pe ea si ne spune ce poate.

#35
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005

 nirosbog, on Dec 9 2005, 20:25, said:

Ai putea sa compari vx2100e cu trv940e(3ccd la 1.070.000 pixeli fiecare :o )si este mai ieftina cu vreo 300 dolari decat vx2100e(3ccd la 450.000pixeli fiecare :confuzzled: ).
Respect! :peacefingers:

... Mai ieftina si mai proasta, CLAR

Cred ca daca o sa-ti dau o camera cu muuult mai multi pixeli tu o sa fi fericit.

Senzorul de pe VX2100 este unul dintre cele mai bune (personal din cate am vazut pana acum cred ca doar Canon XL.. este peste si poate~Z1, acum depinde in ce mediu lucrezi, alergi parlamentari sau prezinti stirile in studio)

Senzorul de pe VX este unul optim facut :first: , nu conteaza atat de mult cati pixeli ai atat timp cat densitatea este mai importanta. VXul are senzori de 1/3 !!! pe cand TRV940 este 1/4,7. Sa fiu mai explicit, la VX pe o arie de 1/3 sunt 380K pixeli pe cand la TRV940 pe senzorul mai mic de 1/4.7 sunt cat ai zis tu (nu mai stau sa verific) ~1.000K pixeli; cu alte cuvinte pe senzorul VX stau niste pixeli grasi si rotofei  pe cand pe TRV niste poieni de somalezi scrijitzi  :death: ====>>>> Cu cat densitatea este mai mare zgomotul (purecii, bondarii si albinele) este mai mare ceea ce determina si performanta LOW LUX a VXului ===>>> adik 1 LUX  :oK: (bine, nu-ti doresc sa ajungi acolo ca si VXu face pureci) dar este clar peste TRV care e cotata 7 LUX :w00t:

#36
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
problema e ca stiu bine cum sta treaba cu vx, am schimbat un fx ca sa iau un vx, tot din cauza de densitate, si pot sa spun ca fx e mai prost ca vx in dv,in low light foarte sesizabil.sunt curios cat de mult e mai prost panasonicul fata de vx, e clar ca e mai prost, dar se vede? ma refer daca clientul normal vede diferenta?eu o vad oricum...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate