Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Licenta cultivare trandafiri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MaierMaria

MaierMaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.10.2012
Doresc sa cumpar butasi de Rosa Damascena (treandafir de dulceata),dar nu gasesc.La firmele de profil unde i-am gasit ca sortiment, nu au in stoc si nu i-au avut nici anul trecut.Aveti cumva vre-o adresa?   Maria

#20
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Damascena e un soi cam firav! Acum sunt sub zapada. Daca pot, va recoltez cateva cordite
la primavara....poate chiar o "radacina" (nu promit)! Depinde cum e iarna asta! Nu am
pretentii financiare!

Pentru dulceata mai cauta Rosa Rugosa (recomand soiul asta) sau Rosa Centrifolia!

Cauta la pepinierele din zona Bacau!
http://date.incs.ro/...Listari&Star1=0

Numai bine!

#21
MaierMaria

MaierMaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.10.2012
@danutz2009 multumesc pt raspuns Cu pepinierele de la Bacau am o experienta jalnica.Am comandat butasi de catina,la transport mi-au distrus 20% din butasi,iar din cei 25 masculi mi s-a prins 1duc.O prietena a plantat 1Ha de catina si nu are nici un mascul.Sa fie mai ...cu"noroc" la butasi de trandafiri !?  Maria

#22
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostMaierMaria, on 19 decembrie 2012 - 19:20, said:

Cu pepinierele de la Bacau am o experienta jalnica.Am comandat butasi de catina,la transport mi-au distrus 20% din butasi

Nu pepiniera a distrus butasii la transport!

View PostMaierMaria, on 19 decembrie 2012 - 19:20, said:

iar din cei 25 masculi mi s-a prins 1duc.

Nu e (numai) pepiniera de vina!

View PostMaierMaria, on 19 decembrie 2012 - 19:20, said:

O prietena a plantat 1Ha de catina si nu are nici un mascul.

Prietena stie sa recunoasca un "mascul"?

Numai bine!

#23
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
este o mare diferenta intre cultivare si producere de material saditor, cultivare presupune plantarea trandafirului si valorificarea recoltei (flori taiate, petale pt dulceata, fructe pt dulceata, etc.) pt cultivare nu ai nevoie de nicio taxa. Pt producerea de material saditor ai nevoie de acordul detinatorului soiului in Romania, daca soiul este sub patent, in general acest acord se materializea sub forma unei taxe de redeventa achitata detinatorului care poate avea diferite forme: taxa fixa, procent din plantele altoite, etc.

Edited by ionathan, 15 January 2013 - 12:30.


#24
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Buna. Daca am cumparat cateva mii de portaltoi de trandafir si il altoiesc personal ca sa - mi infiintez o plantatie pentru flori taiate trebuie platite ceva taxe? am observat ca nu e mare diferenta de altoire fata de pomi fructiferi (altoiesc pomi de cativa ani) chiar dinpotriva am observat ca se lucreaza ceva mai usor (facand abstractie de zgarieturile provocate).

#25
geodezia

geodezia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 12.03.2010
mai ce subiect da raspunsuri pe linga adevarul ca ma intereseaza si pe mine
ce sa zic eu am tot cumparat ca si claudia rose de pe la,unguri polonezi olandezi francezi italieni si incerc sa le prind prin diferite metode si daca se prind sa mai si vind
acum daca vind fara licenta ce are ?

#26
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postemmaanuel, on 17 martie 2013 - 20:31, said:

Buna. Daca am cumparat cateva mii de portaltoi de trandafir si il altoiesc personal ca sa - mi infiintez o plantatie pentru flori taiate trebuie platite ceva taxe? am observat ca nu e mare diferenta de altoire fata de pomi fructiferi (altoiesc pomi de cativa ani) chiar dinpotriva am observat ca se lucreaza ceva mai usor (facand abstractie de zgarieturile provocate).

Cum adica nu e mare diferenta fata de pomi, tu cum vrei sa altoiesti trandafirii? Pentru flori taiate cred ca poti sa mergi pe certificat de producator

#27
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut! de curand am inceput s ma documentez si eu despre o platatie de trandafiri.iubesc florile astea si  chiair vreau sa le cultiv.a mai cultivat cineva? e o afacere de viitor? multumesc

#28
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Trandafiri pentru ce? Pentru vanzare flori taiate, pentru butasi, pentru petale? Cat despre viitorul afacerii...orice afacere de productie are viitor daca ai piata de desfacere sau ti-o faci!

#29
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
pentru flori taiate si de ce nu pentru petale( trandafiri dulceata )..sunt constienta ca nu este o piata de desfacere f mare..dar daca ai un client vei avea si 10..

View Postclaudia313, on 24 februarie 2015 - 20:35, said:

Trandafiri pentru ce? Pentru vanzare flori taiate, pentru butasi, pentru petale? Cat despre viitorul afacerii...orice afacere de productie are viitor daca ai piata de desfacere sau ti-o faci!
pentru flori taiate si de ce nu pentru petale( trandafiri dulceata )..sunt constienta ca nu este o piata de desfacere f mare..dar daca ai un client vei avea si 10..

#30
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Pentru flori taiate e cam naspa cultura in aer liber, daca prinzi cateva zile cu ploaie in perioada recoltarii florilor ti se cam strica socoteala.

#31
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014

View Postclaudia313, on 25 februarie 2015 - 10:20, said:

Pentru flori taiate e cam naspa cultura in aer liber, daca prinzi cateva zile cu ploaie in perioada recoltarii florilor ti se cam strica socoteala.
atunci e mai bine sa fac o cultura de trandafiri  de dulceata?

#32
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Dar știi ce trandafiri sa cultivi de dulceața? Cum  procesezi producea? Gândește-te ca toată producția durează maxim o luna, când o zi cu ploaie poate sa distrugă jumătate de producție! Trandafirii de dulceața, cei speciali pentru asta, au petale fine si se scutura ușor, renume culeși panana la maxim ora 10 dimineața, ca sa ai maximul de uleiuri in ei, daca nu, dulceața poate sa fie chiar lipsită de parfum!

Edited by corinaSIM, 25 February 2015 - 18:18.


#33
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014

View PostcorinaSIM, on 25 februarie 2015 - 18:07, said:

Dar știi ce trandafiri sa cultivi de dulceața? Cum  procesezi producea? Gândește-te ca toată producția durează maxim o luna, când o zi cu ploaie poate sa distrugă jumătate de producție! Trandafirii de dulceața, cei speciali pentru asta, au petale fine si se scutura ușor, renume culeși panana la maxim ora 10 dimineața, ca sa ai maximul de uleiuri in ei, daca nu, dulceața poate sa fie chiar lipsită de parfum!
pai si ce soi sugerezi? locuiesc la tara in sud.unde vara sunt caldurile alea mari.eu mai mult m-as axa pe cei pentru florarii ..

#34
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
daca te pricepi sa faci dulceata din petale iti sugerez sa te apuci si sa-ti iasa din cap chestia cu " trandafiri pentru vanzare" pentru ca nu ai o plaja larga de clienti. unde sa-i vinzi? la piata? la ce preturi se vehiculeaza azi la trandafiri cine ii mai cumpara? si nici pretul jos nu se merita practicat ca te spanzura rromii ca le strici lor afacerea. asa ca ramai la dulceata

#35
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
pentru dulceata de trandafiri  clar rosa damascena! Pentru pasta de maceșe, rosa rugosa!  Dar atentie, infloreste brusc si doar pentru o scurta perioada de timp! Atunci trebuie prins si bagata la borcane au sticle!

Edited by corinaSIM, 25 February 2015 - 21:38.


#36
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
putina lume mai face dulceata din petale de trandafiri home made.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate