Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Licenta cultivare trandafiri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Buna seara. As avea rugamintea sa ma indrume cineva in legatura cu amanunte privind obtinerea licentei pentru cultivarea unor varietati de trandafiri care sunt protejate de drepturi de autor. Ma intereseaza sa aflu care e perioada in care trandafirii sunt protejati de licenta (am citit pe undeva ca 15 ani, dar as dori sa stiu sigur) si care sunt in general modurile de a se oferi aceste licente, se plateste la inceput o anumita suma stabilita de detinatorul licentei sau exista si varianta in care se poate plati un procent din pretul fiecarei plante vandute de cel care cumpara licenta de productie.
Eventual sa ma indrumati spre ceva material informativ in acest domeniu. Va multumesc

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
claudia, tu vrei sa cultivi trandafiri sau sa cumperi licente ?

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In mod sigur nu exista drepturi de autor pentru seminte, cel mult patent. Nu stiu sigur daca semintele in sine sint patentabile in Romania, este posibil sa fie patentabil doar un proces tehnologic anume.
Oricum din fericire spre deosebire de drepturile de autor patentele expira relativ rapid si de asemenea sint publice si trebuie reinnoite. Poti afla concret relativ usor despre orice patent daca e expirat sau nu sau cind expira.

#4
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 jumborom, on 29 noiembrie 2012 - 22:01, said:

claudia, tu vrei sa cultivi trandafiri sau sa cumperi licente ?

Vreau sa cultiv trandafiri, evident! Si vreau sa-i si comercializez, dar unii dintre ei au patent si atunci am nevoie sa cumpar licenta...Deci vreau sa comercializez planta in sine, nu florile taiate


 f300, on 29 noiembrie 2012 - 22:11, said:

In mod sigur nu exista drepturi de autor pentru seminte, cel mult patent. Nu stiu sigur daca semintele in sine sint patentabile in Romania, este posibil sa fie patentabil doar un proces tehnologic anume.

Nu e vorba de seminte, vreau sa-i obtin prin altoire.

Edited by claudia313, 29 November 2012 - 22:18.


#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:17, said:

Vreau sa cultiv trandafiri, evident! Si vreau sa-i si comercializez, dar unii dintre ei au patent si atunci am nevoie sa cumpar licenta...Deci vreau sa comercializez planta in sine, nu florile taiate


Ai clienti pentru asa ceva sau iti plac trandafirii in general ? De ce nu si flori taiate ?

#6
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu, nu am clienti, dar cred ca voi avea, incet-incet...nu va fi usor pentru ca eu vreau sa introduc niste varietati mai putin cunoscute in Romania, din pacate romanii cunosc doar trandafirii Tea hibrid si ceva floribunde sau polyantha, dar sper sa reusesc. Da, imi plac trandafirii in mod deosebit, am o pasiune pentru ei si, pentru ca m-am mutat la tara mi-ar place sa fac dintr-o pasiune si o afacere, daca voi reusi.

Pentru flori taiate e nevoie de alte conditii, de sere, etc

#7
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:42, said:

Nu, nu am clienti, dar cred ca voi avea, incet-incet...

Esti o optimista!

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:42, said:

vreau sa introduc niste varietati mai putin cunoscute in Romania

Esti o super-optimista!

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:42, said:

mi-ar place

Poate: mi-ar placea

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:42, said:

sa fac dintr-o pasiune si o afacere, daca voi reusi.

Stii sa altoiesti trandafiri? Ai o sursa serioasa de portaltoi de maces?

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:42, said:

Pentru flori taiate e nevoie de alte conditii, de sere, etc

Nu neaparat!

Numai bine!

Edited by danutz_2009, 29 November 2012 - 22:52.


#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Te poti orienta pentru inceput dupa trandafirii existenti deja la noi, pentru care nu ai nevoie de patent. Dupa ce iti faci mana ca producator si gasesti si clienti, vei sti pe ce varietati sa mergi. Daca ai cerere consistenta pentru ceva deosebit poate va merita sa cumperi si licente. Insa pana atunci mai este destul timp.

Unii au inceput cu dulceata de trandafiri.

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 danutz_2009, on 29 noiembrie 2012 - 22:51, said:


Stii sa altoiesti trandafiri? Ai o sursa serioasa de portaltoi de maces?



Se culeg macesele intre 15 si  25 august si se seamana direct in substrat pregatit bine si cu amestec de nisip (1 bucata roaba la 2-2,5 m2)

#10
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 danutz_2009, on 29 noiembrie 2012 - 22:51, said:

Esti o super-optimista!

Nu, sunt chiar foarte realista, investitia initiala este extrem de mica, primul lot va fi de proba, ca sa vad ce se poate vinde din ce vreau eu sa cultiv, iar daca varietatile pe care vreau sa le introduc nu le vrea lumea, nici o problema, pot sa produc trandafirii 'maturi' pe care-i doresc romanii



Poate: mi-ar placea

Mda...se pare ca am degetul destinat tastei 'a' prea scurt... ca greseli gramaticale n-am facut in ultimii 30 de ani


Stii sa altoiesti trandafiri? Ai o sursa serioasa de portaltoi de maces?

Da, stiu sa altoiesc si am si sursa de portaltoi

Nu neaparat!

Ba da si, in plus, e greu de batut pretul la care ajung la noi trandafirii taiati importati din Olanda

Numai bine!


 jumborom, on 29 noiembrie 2012 - 22:54, said:

Te poti orienta pentru inceput dupa trandafirii existenti deja la noi, pentru care nu ai nevoie de patent. Dupa ce iti faci mana ca producator si gasesti si clienti, vei sti pe ce varietati sa mergi. Daca ai cerere consistenta pentru ceva deosebit poate va merita sa cumperi si licente. Insa pana atunci mai este destul timp.

Unii au inceput cu dulceata de trandafiri.

Multumesc pentru idee, e foarte buna, ma gandisem si la asta pentru ca anul acesta am incercat si eu o reteta de dulceata de trandafiri si am fost incantata, dar pe primul plan oricum era cea cu butasii, dar acum ma voi gandi mai serios si la optiunea aceasta


trestie-de-balta la cat de ieftin e portaltoiul crede-ma ca nu merita sa te chinui sa-l produci si sa tii teren ocupat cu el

Edited by claudia313, 29 November 2012 - 23:14.


#11
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 trestie-de-balta, on 29 noiembrie 2012 - 23:05, said:


Se culeg macesele intre 15 si  25 august si se seamana direct in substrat pregatit bine si cu amestec de nisip (1 bucata roaba la 2-2,5 m2)

Chiar imi este rusine (la propriu) sa te compltez eu pe tine (un user care a adus multa
informatie pe forum si care esti "pe problema"): intre 15-25 august recoltezi macesele (neaparat
in stadiul de parg) doar in sudul tarii....in alte zone, recoltezi mai tarziu!
Substratul de semanat include si nisip, si turba, si ....
Fructele de macese trebuiesc sparte (ideal este sa se scoata semintele) si se asteapta min 1 an....
uneori chiar doi ani (vezi anul trecut, cu o primavara f secetoasa cand, in sudul tarii, portaltoi
de maces nu s-au putut obtine)!
Altoirea la masa, prin copulatie perfectionata, iarna, in spatii protejate nu e la indemana oricui!

Numai bine

Edited by danutz_2009, 29 November 2012 - 23:17.


#12
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 danutz_2009, on 29 noiembrie 2012 - 23:17, said:

Chiar imi este rusine (la propriu) sa te compltez eu pe tine (un user care a adus multa
informatie pe forum si care esti "pe problema"): intre 15-25 august recoltezi macesele (neaparat
in stadiul de parg) doar in sudul tarii....in alte zone, recoltezi mai tarziu!
Substratul de semanat include si nisip, si turba, si ....
Fructele de macese trebuiesc sparte (ideal este sa se scoata semintele) si se asteapta min 1 an....
uneori chiar doi ani (vezi anul trecut, cu o primavara f secetoasa cand, in sudul tarii, portaltoi
de maces nu s-au putut obtine)!
Altoirea la masa, prin copulatie perfectionata, iarna, in spatii protejate nu e la indemana oricui!

Numai bine

La mine au iesit in proportie de 10-12% in 2 ani consecutiv.
Semanat cateva mii de seminte fara stratificare sau altceva, doar niste coceni aruncati peste semanatura prin noiembrie.
Le-am semanat si le-am udat pana a dat bruma, undeva pe la 15 octombrie.
De cum a dat caldura au fost udate tot timpul.

Cand te apuci de legumicultura, floricultura sau plante ornamentale intai te asiguri ca ai cu ce iriga, altfel te apuci de altceva.
Investitia pe m2 e foarte mare comparativ cu cultura mare.

In cartea pe care o am eu zice ca se seamana toamna macesul.

Attached Files


Edited by trestie-de-balta, 29 November 2012 - 23:47.


#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 claudia313, on 29 noiembrie 2012 - 22:42, said:

...eu vreau sa introduc niste varietati mai putin cunoscute in Romania, din pacate romanii cunosc doar trandafirii Tea hibrid si ceva floribunde sau polyantha, dar sper sa reusesc.

Te rog, da-ne si noua niste link-uri cu ce anume te-ai gandit sa produci.

#14
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Horia, e vorba in general de varietati care nu necesita tundere  decat de intretinere, trandafiri de gradina care sa arate asa:

http://www.helpmefin...php?l=21.165204
http://www.helpmefin...php?l=21.200847

#15
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 danutz_2009, on 29 noiembrie 2012 - 22:51, said:

Ai o sursa serioasa de portaltoi de maces?

In zona Alba se merge pe alti portaltoi .Macesul este prea viguros si da multi lastari de salbatic care trebuiesc permanent rupti (munca,timp si bani cheltuiti in plus).Portaltoiul cel mai apreciat este Laxa.
http://farkas.3dup.net/index.html
Sa spun de pret ? Sunt convins ca nu, pentru ca tu (om cu capul pe umeri Posted Image ) ti-l vei cultiva singur pentru a fi ferit de jocurile pepinierelor din Ro sau Hu.

Edited by mircea11s, 04 December 2012 - 03:41.


#16
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu stiu cum sa ma exprim: esti rau dar bun!....sau esti rau si bun!....Posted Image

Lasa-i tu pe cei din Alba, nu stiu ei cum "merge treaba" in Oltenia!
Oltenii "este" mai cu mot^.....

Numai bine!

#17
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 danutz_2009, on 04 decembrie 2012 - 22:36, said:

Oltenii "este" mai cu mot^.....
Posted Image  Posted Image Este oficial asta ?

#18
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Garantat! Posted Image
Stii matale, uneori au "mot^ul" la figurat....alteori au "mot^ul" la propriu.... Posted Image

Numai bine!
Danutz_un (semi)chelios

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate