Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Astra J EcoFlex

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#37
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Am scris in paranteza ca nu il iau drept etalon, am citit in mai multe locuri chestia asta.
As vrea si eu sa aflu cum sta cu izolarea fonica :)
E frumoasa, cu ce nu sunt iimpacat sunt acele butoane numeroase, parca prea multe.

#38
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
comparativ cu celelalte diesel-uri pe care le-am condus pot spune ca e mai silentioasa decat Auris/Corolla D4D si semnificativ mai silentioasa decat Octavia 1.6 TDI.
Butoanele par de speriat, dar de fapt folosesti destul de putine pentru operatiunile de zi cu zi.
Butoanele rotunde de la clima + cele ce directioneaza fluxul de aer.
Pentru audio si tempomat le folosesti pe cele de pe volan.

#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
maine vine revizia, a doua. Se face anul pentru ca abia a implinit 35k. Masina imi place in continuare si desi ar fi buna mai multa putere ne impacam excelent. Consumul sta pironit la 5,6%.

#40
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
cu o mica intarziere, se facu si revizia.
760 RON cu TVA, schimbat ulei, toate filtrele, lichid de frana.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Felicitari de masina..
Eu am Astra G, si parca n-as da-o. Imi place mult , cam tot in afara de buba ca nu are 6 viteze..  
Am condus Astra J la testdrive prin 2009, dar nu cat mi-as fi dorit eu sa o conduc, se era model benzinar, cu buton sport bla bla..
Cum e dieselul de 1.3CDTI? Are vreo 90CP din cate mi-amintesc. Etajarea nu cred ca difera mult, adica, banuiesc ca tot 2000 RPM ai la 50km/h in a 3-a viteza.  
Cum este etajata ultima treapta? A 5-a cate ture ai la 100km/h la 120km/h , sau ce viteza ai pe la 3000 rpm in a 5-a?

Greierasi, vibratii in bord?

Ce parere ai despre sitemul audio din masina?

#42
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
masina are 95 de caluti si 5 trepte, din care a cincea e luuuuunga!
Clar nu e masina de liniute, dar pentru oras e excelenta. Are suficient zvac si consuma ok.
La drum intins se simte acasa pana la 140-150kmh. La 140 are 3000 si putin de ture.
Peste viteza asta urca greu si motorul devine zgomotos. Pentru drumurile noastre e ok. Pentru experiente de "driving god" in nici un caz, Aici cred ca s-ar preta CDTI-ul biturbo de 190 de cai sau benzinarul turbo de 180, functie de rulajul si consumul fiecaruia.

Greierasi... unul singur in stalpul B stanga. Doar la viteze mici.

Edited by danX, 04 March 2013 - 22:51.


#43
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cum astazi avem un milestone si ieri a primit papucii de vara (fara table, in sfarsit) pun un nou set de poze.

Attached File  20130402_085503.jpg   2.82MB   292 downloads
Attached File  astra1.jpg   1.23MB   266 downloads
Attached File  astra2.jpg   942.37K   204 downloads

Edited by danX, 02 April 2013 - 08:42.


#44
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
Poza cu bordul e in treapta a 5-a?

#45
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
da, a cincea.

#46
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Un eveniment, nu neaparat notabil.
Din cand in cand se aude un scartait pe la motor, in zona curelei de accesorii.
Dupa o vizita la service, ocazie cu care s-au facut si doua interventii cerute de Opel (o reprogramare a unui calculator si ceva modificari la cureaua care misca stergatoarele) nu s-a descoperit nimic pentru ca evident nu mai scartaia nimic.

Daca se manifesta iara o sa filmez cu sunet toata zona implicata. Din cate inteleg de la mecanici poate sa fie cureaua de accesorii sau pompa de apa, ambele in stadii incipiente de uzura. Pana nu se acutizeaza sunetul nu am ce face.

Si consumul in oras a ajuns la medie de 6.1 acum ca a venit caldura.

Edited by danX, 06 June 2013 - 06:15.


#47
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Si s-au facut 45000.
Scartaitul nu a mai aparut, masina merge ceas!

#48
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Multi ani inainte! Da umbli serios...ma ajungi din urma(52 950 km). Insa m-a lasat masca faptul ca Astra J cu acest motor are cutie cu 5 viteze in timp ce Astra H cu aceasta motorizare avea cutie cu 6 viteze. Chiar ieri m-am dus cu cineva, masina avea 220 000 km la bord, si inca se misca binisor masina, foarte silentieoasa la viteze mari. Probleme numai cu volanta a avut(de doua ori) si o data cu ceva rola la distributie. In rest foarte multumit de motor. Zicea ca un pic deja ii consuma ulei, dar nimic grav. Subscriu si eu ca in primnele doua viteze masina parea lenesa dar pe drum lung era absolut OK ca si dinamica pentru o masina combi.

#49
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Multam de urari fost coleg de marca!

In alta ordine de idei stie cineva unde se gasesc antene radio la preturi ok? E antena relativ universala, cu filet.
Pentru ca e atat de universala cineva a gasit de cuvinta sa o subtilizeze pe a mea. Pe asta noua o si lipesc, nu numai o infiletez.

Am cerut cotatie la Opel mi-au cerut 150 RON. Prea mult!

#50
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
In targ la Vitan (ma refer la magazinele de-acolo, nu la furaciosi) sau antene d-alea mici scurte, de aluminiu am vazut pe la 20-30 de lei prin Norauto (au mai multe tipuri de adaptoare de filet incluse).

#51
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Sunt la al doilea Resonably Priced Car! Hail to me! Urmariti-ma cu atentie in viitor, incep sa prezic ce mai vine la TopGear!

#52
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Inca un traseu marisor, vreo 1100 km prin tara: Bucuresti - Sibiu - Cluj - Bistrita - Brasov - Targoviste - Bucuresti, in doua zile.
Consum mediu: 5,7% in conditiile unui mers la limita legalitatii si depasiri in forta.

Ne apropiem vertiginos de 50.000 km  (acum avem vreo 49k si ceva), si cum vine concediu se intrevede a doua revizie de anul asta in maxim 5-6 saptamani.
Probabil atunci se vor schimba si placutele pentru prima data. Om vedea ce costuri or fi.

#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai le schimbi la reprezentanta?

#54
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Depinde... e ceva discutie legata de garantie, contracte de service, etc.
O sa aflu dupa concediu.

Azi am ajuns pe la 49300, maine pe vremea asta teoretic vom fi implinit 50k.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate