Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Astra J EcoFlex

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#163
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Well...om vedea. In manual scrie ca trebuie sa apara mesaj de regenerare. Acuma no'. Referitor la bord, Astra K mi se pare fain si prin prisma integrarii cu Android Auto.

#164
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

 max_01, on 04 martie 2017 - 09:10, said:


Mi se pare o suma foarte mare cea platita de tine pentru un schimb de distributie, ulei de motor si filtre.Stiu ca la reprezentante preturile sunt mult mai mari desi calitatea serviciilor nu este mai buna ca si la multe service-uri autorizate.
La o Astra G, diesel, o distributie originala cumparata de la un magazin de piese auto, a costat acum 2 ani, 700 lei, ulei de motor Mobil 1 0w40 New Life, 5 l, a costat 206 lei, la reducere, iar filtrele(filtru de polen nu este cu carbon activ), toate, marca MAN, au costat circa 145 lei.Am apelat la un service auto inclusiv pentru a beneficia de garantie la distributie.Manopera pentru distributie a costat 250 lei iar pentru schimbul uleiului de motor si filtrelor a costat 30 lei.Total-1186 lei.De la suma de 4500 lei la 1186 lei este o uriasa diferenta.
Intre 1,7CDTI de 130 cai putere si cel de 1.4 140 cai putere, ce motorizare ai fi preferat?Vei inlocui Astra J cu Astra K?Oare la fel de mult costa consumabilele si la K ca si la J sau poate chiar mai mult?

O revizie tot la o Astra J 1.3 ecoflex, la un service al unei cunostinte, ma costa in jur de 600 de lei. Am facut ultima revizie de 150000 la reprezentanta, a fost 670. In ambele locuri, cu piese originale. Am avut o problema in vara la cutie si in ambele locuri mi se spunea ca e problema cu volanta. La acel service, volanta+ambreiajul ma duceau undeva la 7000-7500 lei. Din fericire, s.a rezolvat mai ieftin, fiind o problema la cutia de viteze, care dupa 25000 km merge perfect.

#165
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 danX, on 04 martie 2017 - 09:24, said:

Nu mai compara after market cu reprezentanta si nici Astra G cu J. Sunt 10 ani diferenta intre platforme, daca nu mai bine.
Calitativ nu iti ofera ceva in plus reprezentanta fata de un service autorizat si nici un filtru facut pentru GM decat unul MAN.

#166
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
2 ani garantie la lucrarebin cazul distributiei, service-urile gasite  dau in cel mai bun caz 12 luni

#167
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

 danX, on 04 martie 2017 - 21:44, said:

2 ani garantie la lucrarebin cazul distributiei, service-urile gasite  dau in cel mai bun caz 12 luni
Aceeasi garantie o dau si destule service-uri autorizate.

Edited by dennis_2005, 05 March 2017 - 11:13.


#168
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Well, what's done it's done.

#169
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
News update - masinuta e pregatita de vopsit, maine intra in cabina.

#170
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 danX, on 07 martie 2017 - 14:40, said:

News update - masinuta e pregatita de vopsit, maine intra in cabina.
Sa ai noroc la ea.

#171
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
dupa ceva aventuri, masinuta ajunge inapoi la mine astazi.
Intre timp i-am facut si un detailing interior la cuabur.ro, rezultatul e exceptional.
Masina arata la interior asa cum a iesit din fabrica, in ciuda locatiei "ambigue", in fundul unei curti pline de service-uri din capatul Pantelimonului, baietii se misca foarte bine si in doua zile au facut masina boboc.

#172
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
150.000 km.
Masinuta merge ceas si i se potriveste de minune noul rol de commuter car.
Singurele evenimente notabile: o pietricica noua si-a lasat silueta in parbriz si am impresia ca ambreiajul prinde mai jos. Sau poate m-am obisnuit eu cu Focusul care e mai usor.

#173
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Si ajungem la final de jurnal. Un cumul de imprejurari a facut ca masinuta sa stea pe dreapta cateva luni, devenind masina a treia a familiei. Si cum rolul nu i se potrivea deloc, si-a gasit o noua casa printre prieteni, dupa o ultima vizita la service pentru intretinere si upgrade-uri:
1. Revizie uzuala anuala  cu consumabile GM - 460 RON
2. Schimbare discuri si placute fata-spate (TRW - Delphi) - 990 RON
3. Schimbare garnitura capac distributie, simering pompa de ulei, o-ring pompa inalte si furtun epurator - 890 RON
4. Adaugare scut metalic - 300 RON

In viitor se intrevede un rebuild al turbinei, dar nimic critic.

Imi pare rau ca pleaca, dar mai rau imi parea ca o vedeam stand pe dreapta. Am mai mers cu ea putin pana la service si mi-e dor de scaunele comode si pozitia joasa la volan.
Sa ii uram cu bine si dam bataie la Wagonetta!

De la mine a plecat la 154k km dupa 5 ani si as recomanda oricui Astra J. Masina solida, rezistenta, accesibila la intretinere, fiabila si anduranta.

Edited by danX, 20 December 2017 - 15:38.


#174
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 danX, on 20 decembrie 2017 - 15:34, said:


De la mine a plecat la 154k km dupa 5 ani si as recomanda oricui Astra J. Masina solida, rezistenta, accesibila la intretinere, fiabila si anduranta.
Totusi Focusul 3 facelift este superior Astrei J.Nu stiu daca si lui Astra K.
Mi-am dorit pana in aceasta vara Astra K insa datorita celor 200 kg suplimentare plus ergonomia plansei de bord care nu ma atrage, am renuntat la ea.Astra K insa ma atrage ca si Focusul 3 facelift.

#175
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cred ca vrei sa spui ca ai vrut Astra J. K e mult mai usor si cu mai putine butoane.

#176
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 danX, on 25 decembrie 2017 - 04:10, said:

Cred ca vrei sa spui ca ai vrut Astra J. K e mult mai usor si cu mai putine butoane.
Da.Astra J am vrut sa scriu insa din greseala am scris Astra K.
Intre Focus 3 facelift si Astra K, ce ai prefera acum?

#177
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Raspunsul e DA! Rational Focus 3 pentru ca e mai matura, emotional Astra K pentru farurile full led, spatiu interior si Android Auto! Si mai emotional de atat, Focus ST Wagon, pentru ca daddy mobil de dat pe Posada.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate