Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

O simpla intrebare pentru parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa ce am citit raspunsul tau a raspunsul meu mi-a cam parut rau ca am fost cam prea agresiv..Mai ales ca tonul replicii a fost moderat, desi eu am apasat pedala..
Asa ca imi schimb parerea, pt ca am sezantia ca putem discuta altfel..Si poate ca prima mea impresie a fost gresita..De, pe aici am intalnit tot felul de creaturi care ..

On topic. Ai urcat vre-o data pe munte?Doar pt ca exista, sau pt ca e greu de ajuns acolo? Sau pt ca doar cativa alesi l-au invins?
Ai fost intr-o excursie tematica, undeva unde ti-ai dorit, pt ca citisei o carte, vazusei un film despre un loc,o actiune, un/niste oamenii?
Ca sa fiu mai clar, eu anul trecut+vara asta am fost si am intrat in 3+1submarine germane (din care 3 din al dolea razboi mondial) +1  ex sovietic...Pt altii e o prostie, corect, dar e prostia mea..A fost pofta ce am poftit.Si as mai vfrea sa intru si in altele..Sau sa ajung pe plajele din Normandia...Timplul meu liber, banii mei..

La fel e si cu copilul. Cand iti gasesti FEMEIA TA, vrei sa ai cu ea COPILUL TAU..Pe care sa il educi asa cum vrei tu, dupa ideile tale
Si sa eviti greselile pe care parintii tai le-au facut referitor la tine cu sau fara voie...Evident ca unle se vor repeta, pt ca uneori plodul vrea sa se joace si tu trebuie sa il duci la activitatile in are este angrenat..

Normal ca vei vrea ca plodul tau sa fie mai bun decat tine..De ex eu nu prea m-am inteles cu matematica, desi vorba aia, am facut fac de Electronica, unde ne-au f.. t a greu....Sunt extrem de mandru ca el e mai bun decat mine si in acest domeniu..
Sau la sport, unde el este vice/campion individual sau cu echipa..Eu la varsta lui nici nu ma puteam gandi la asa ceva..
Adevarul e ca s-au schimbat mult si in bine conditiile in care traim, fata de ce am prins sub Ceasca.
Iar NOROCUL si BAFTA fac si ele parte din viata, pe langa munca sustinuta..
Sugestia mea. Lasa intrebarile astea filozofice si lasa viata sa isi spuna singura cuvantul.
Crede-ma, nu m-am gandit niciodata inainte, dar cand ea mi-a zambit, nu am ezitat sa o pun pe covor..Pur si simplu s-a intamplat pt ca in acele momente chimia sufletelor  noastre- vai ce cuvant pompos- a determinat ceva unic in amandoi..
La fel va fi si cu copilul..
Atentie, pot exista si ghinioane..Asta nu ti-o poate garanta nimeni si nimeni nu iti va spune cum sa le eviti..Pur si simplu se intampla..Pleci de acasa intreg, cazi fara talent, iti rupi ..si stai  6 luni acasa, cu urmari pe viata...

Edited by Prien, 27 November 2012 - 19:06.


#20
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Eu am facut copiii din dragoste. Foarte multa dragoste pentru sotul meu. Copiii imi par legatura cea mai puternica dintre noi si prin ei ma simt unita cu el. Nu doar genetic, dar si prin efortul pe care-l presupune cresterea si educarea lor, si prin bucuriile pe care ni le daruiesc, si prin nervii pe care ni-i fac... tot ce tine de ei ne leaga. :)

#21
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postbogdan_z, on 27 noiembrie 2012 - 15:49, said:

    
Astept raspunsurile voastre, dragi parinti, ca sunt ferm convins ca nu a fost o pura intamplare, mai ales ca stim cu totii in ce lume traim (in general) si stim cu totii ce riscuri implica un copil care in 18 ani trebuie sa fie format ca personalitate, fizic etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc

Pe mai tarziu!
Ti-as da un raspuns mai intelept, dar ar fi unul mincinos, la mine chiar a fost din intamplare (la care se adauga faptul ca-s impotriva avortului). Daca n-ar fi fost intamplarea (x 2) mereu as fi considerat ca-i prea devreme si nu-s pregatita.

#22
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postbogdan_z, on 27 noiembrie 2012 - 15:49, said:

De ce ati conceput copilul ???

Sigur, unii au facut copii. Dar de ce l-ati facut?
Astept raspunsuri mai detaliate, cu exceptia celor:
-pe tine(eu) de ce te-a facut?
-ca sa intrebi tu
-ca nu am avut prezervativ.

Astept raspunsurile voastre, dragi parinti, ca sunt ferm convins ca nu a fost o pura intamplare, mai ales ca stim cu totii in ce lume traim (in general) si stim cu totii ce riscuri implica un copil care in 18 ani trebuie sa fie format ca personalitate, fizic etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc

Pe mai tarziu!

Ca sa ai pe cine iubi?

ps - N-am puradei.

#23
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Prien, inainte sa il concepeti pe copilul dumneavoastra, v-atii gandit ce ii puteti oferi nu doar dumneavoastra ci societatea in general?

Na, eu cand am fost conceput a cam fost la finalul unei perioade anume, cand deja se cam imputisera lucrurile, dupa 1980 cam asa incepeau sa apara economiile si tot asa.
Zic si eu..

Edited by bogdan_z, 28 November 2012 - 22:48.


#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Intram prea tare in filozofie. Si nu sunt urmasul adevaratei Mamei Omida..
Imi poti garanta ca maine un terorist al unei tari nu se apropie de instalatii nuclearea ale altei tari si le bubuie? Normal ca tara aia va da o replica poate chiar nucleara.Si asa ajungem la "ultimul port"..
Ce dracu tot despicam firul in 4spe..
Iti place femeia ta? E deasupra celorlalte cu care ai facut sex? Gandesti si cu capul, nu doar cu ..
Crezi ca si ea gandeste la fel despre tine?
Atunci puneti mana, aaa, pardon, copii nu se fac cu mana, hi, hi..
Crede-am, cand am luat-o pe nevasta-mea, ea era la inceput de carierera, si cu o leafa de cersetator stiinfic.
Iar eu, desi tot la stat, aveam salariu proape dublu, Ma rog, amadoi suntem ingineri  electronisti..Dar eu ciubucaream cu depanarea Tv si salariul meu era ceva de tigari, ca sa zic asa..
Si eram foarte mandru cand veneam acasa, caprioara mea, uite cat am produs azi..Stiam ca muncesc pt ea si pt plod..
Azi depanarea a murit,  ...si ea are un salariu muult mai mare decat al meu.
Si ca orice femeie, plus ca e Scorpion, ca si mine, are si ea orgolii..Cand ies scantei, scanteim..Dar pt ca exista sentimente, dupa, ne impacam..Oricum unul trebuie sa fie mai destept decat celalat..Cine e, nu recunosc, ca sunt prea modest, hi, hi...
Adevarul e ca la inceput am stat la mama mea..Deci as minti scriind ca am plecat chiar de la lingura..
Dar dupa primele 6 luni plodul a fost dus la o cresa de stat pt ca sotia sa poate face pe agentul de asigurarari, traducatoare de germana tehnica, si altele..Puteam sa ma rog de mama mea, dar de ce? Nu a(ve)m mandrie? Ne descurcam..
Moreala. Sa faci sau nu copil pt ca unul sau altul de pe un forum ti-a zis, sau nu, mi se pare e o tampenie.
Il faceti pt ca amandoi vreti. PUNCT.
Ce o sa fie, o sa fie. Ca in legiunea Straina. mergi sau crapa. (Nu, nu am fost legionar, hi, hi)
Unele lucruri se fac si (d) in mers.
later edit. Ce imi ofera societatea? La noi in Rromanica? Pt ca daca m-a duce in Congo, si acolo asa avea acelasi salariu de cateva sute de $ pe care il am aici, multi si-ar vinde si mama si tribul ca sa fie la fel de bogati ca mine..
Zi Dne fereste de mai rau.. Vrei sa iti bag chesti aia cu JFK?
Acum cate zile i-am cerut unui tanar student de la Electronica care isi injura profesorii sa imi faca macar cateva montaje cu piese de baza Cum nu mi-a raspuns e clar ca e bata..Eu la sfarsitul facultatii eram deja satul de cate reparasem..Normal ca luam si bani..
Asa ca daca societate adica servicul de la stat nu m-a platit plateste, adecvat, pun mana si mai completez.
Sau ii preiau din sarcini sotie, care dupa 99 a avut mai multa bafta.
Jur ca mi-am dus plodul la engleza, la palatul Copiilor, etc..
Si cand un mascul feroce a incercat sa faca misto de mine, si sa imi zica "asta nu prea e treaba de barbat adevarat",  nevasta aluia l-a tocat marunt, ca sa zic doar atat..
Dupa care l-am luat eu, asa ca intre barbarti, cu intrebari din istora fotbalului si altele, de a plecat ...duduid....

Edited by Prien, 29 November 2012 - 13:19.


#25
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Lucrurile intotdauna au fost imputite, mai mult sau mai putin, daca stramosii nostri s-ar fi gandit prea mult daca e bine sa ne conceapa sau ba, noi n-am mai fi existat.

#26
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Eu subscriu la ce a zis Absint. Posted Image Gandeam oarecum ca tine; daca stai sa analizezi, RO nu e tara unde sa cresti un copil...dar daca ne uitam in jur, pare-mi-se ca niciunde nu mai poti creste 100% in siguranta un copil. Uita-te ce s-a intamplat in Norvegia, un maniac poate aparea oriunde.

Important e sa fii pe aceeasi lungime de unda cu partenerul tau, sa va ajutati...si restul va veni de la sine. Ah, daca esti un ins comod, NU fa copii, comoditatea se va duce instantaneu pe apa Sambetei iar viata ti se va schimba radical, in moduri pe care nu le banuiesti. Posted Image

Later edit: a fi parinte e cea mai dificila meserie din lume - pe bune. Si am ambitia sa dovedesc ca ma pot descurca OK si aici,  e un challenge cum ar zice corporatistii. Posted Image

Edited by Alka10, 01 December 2012 - 08:11.


#27
Krhulghar

Krhulghar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.11.2012
Este una din multele chestii pe care eu nu le pot explica altuia, le pot doar simti. S-ar putea ca la un moment dat sa simti si tu ca vrei un copil al tau si de-abia atunci vei intelege, dar nu vei putea explica la randul tau altuia. Sau s-ar putea sa nu simti asta niciodata, dar asa ceva nu-ti doresc.

Am uitat sa spun un lucru. Niciodata nu vei simti asta de unul singur. Mai trebuie o persoana foarte apropiata si veti simti asta impreuna.

Edited by Krhulghar, 01 December 2012 - 08:52.


#28
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostKrhulghar, on 01 decembrie 2012 - 08:47, said:



Am uitat sa spun un lucru. Niciodata nu vei simti asta de unul singur. Mai trebuie o persoana foarte apropiata si veti simti asta impreuna.
Asta nu e o chestie general valabila.

#29
Krhulghar

Krhulghar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.11.2012
Bineinteles ca nu. Eu vorbeam de cazul in care vrei. In celelalte cazuri este vorba de "intamplare".

Eu (noi ca sa fiu mai exact) chiar am vrut.

Edited by Krhulghar, 02 December 2012 - 10:47.


#30
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Nu, nu m-ai inteles, sunt cazuri in care doar unul din partenerii unui cuplu isi doreste copii. Si exista persoane care-si doresc copii, desi n-au nicio relatie stabila. In niciunul dintre cazuri nu e vorba de aparitia intamplatoare a copilului.

#31
Krhulghar

Krhulghar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.11.2012

View PostOn_my_way, on 02 decembrie 2012 - 11:03, said:

Nu, nu m-ai inteles, sunt cazuri in care doar unul din partenerii unui cuplu isi doreste copii. Si exista persoane care-si doresc copii, desi n-au nicio relatie stabila. In niciunul dintre cazuri nu e vorba de aparitia intamplatoare a copilului.
Sunt de acord cu tine. Copiii nu vin niciodata din intamplare ci pentru ca pur si simplu ni-i dorim. Posted Image

#32
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostKrhulghar, on 02 decembrie 2012 - 11:42, said:

Sunt de acord cu tine. Copiii nu vin niciodata din intamplare ci pentru ca pur si simplu ni-i dorim. Posted Image
Nee, iar te contrazic. Citeste prima mea postare de pe topicul asta.

#33
Krhulghar

Krhulghar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.11.2012

View PostOn_my_way, on 02 decembrie 2012 - 20:37, said:

Nee, iar te contrazic. Citeste prima mea postare de pe topicul asta.
Asta este prima ta postare.

View PostOn_my_way, on 27 noiembrie 2012 - 19:51, said:

Ti-as da un raspuns mai intelept, dar ar fi unul mincinos, la mine chiar a fost din intamplare (la care se adauga faptul ca-s impotriva avortului). Daca n-ar fi fost intamplarea (x 2) mereu as fi considerat ca-i prea devreme si nu-s pregatita.
Inseamna atunci ca am avut dreptate in postul meu cu "intamplarea"? Altfel nu mai inteleg ce vrei sa spui.

#34
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostKrhulghar, on 02 decembrie 2012 - 21:02, said:


Inseamna atunci ca am avut dreptate in postul meu cu "intamplarea"? Altfel nu mai inteleg ce vrei sa spui.
Nu, pt. ca atunci n-ai facut referire la mine. Lasa, nu conteaza. Unii-s mai intelepti, altii ba. :)

#35
Krhulghar

Krhulghar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.11.2012

View PostOn_my_way, on 02 decembrie 2012 - 21:23, said:

Nu, pt. ca atunci n-ai facut referire la mine. Lasa, nu conteaza. Unii-s mai intelepti, altii ba. Posted Image
De ce crezi ca am pus atunci ghilimele? Pentru ca exact la tine ma refeream.Posted Image
Acum inteleg ca sotul (partenerul) tau voia dar tu nu erai convinsa.

#36
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostKrhulghar, on 02 decembrie 2012 - 21:28, said:

De ce crezi ca am pus atunci ghilimele? Pentru ca exact la tine ma refeream.Posted Image
Acum inteleg ca sotul (partenerul) tau voia dar tu nu erai convinsa.

Voia si nu voia. Cum am mai spus, eu am considerat ca aducerea pe lume a unui copil implica responsabilitati foarte mari (nu mi-am schimbat parerea). Mi-era frica ca nu o sa fiu la inaltime. Iar el voia ce voiam si eu. Adica, nu era (si nici acum nu este) omul care sa ma forteze sa fac ceva impotriva vointei mele. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate