Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Wirax - utilaje agricole, tractoare, piese de schimb

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012
Buna ziua,
Initiez acest topic pentru clientii Wirax si nu numai.
Vreau sa fie o zona de dezbatere pentru produsele firmei noastre.
In acelasi timp asi dori sa pot raspunde nemultumirilor, problemelor, solutiilor sau a datelor despre produse.
Buna parte dintre dumneavoastra au vizualizat noul nostru site
Daca ma puteti ajuta la imbunatatirea continutului, va voi fi recunoscator.
Astept de la dvs. pareri, opinii, poze, filmulete privind produsele noastre.
Va multumesc, deja, pentru orice opinie postata.
[ http://www.utilaje-agricole-wirax.com/image/data/Wirax%20logo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012

View PostFiglio, on 27 noiembrie 2012 - 13:21, said:

Cand alegi sa inchei parteneriat cu Garanti Leasing  ai luat o decizie total neinspirata .

La ei , ca sa obtii o finantare trebuie sa indeplinesti conditii monstruase .

Sa nu mai vorbim ca nu ofera deloc finantare pentru StartUp-uri indiferent daca vii cu aport 50 % din valoarea finantarii .

O greseala de management as putea spune .

Astea sunt deciziile conducerii.
In urmatoarele zile vor fi postate si alte variante de finatare.
In acest post asi dori mai mult o dezbatere asupra firmei si produselor sale

#3
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012

View PostFiglio, on 27 noiembrie 2012 - 14:37, said:

Si nu crezi ca discutia despre finantare face parte din relatia cu clientii ?

In mod normal , ar trebui sa stiti ca interfata intre produse si client este finantarea .

Daca va bazati numai pe vanzare cu banii jos ...

Daca ai o varianta mai buna, astept propuneri.
Daca postul tau este doar de dragul discutiilor ne putem intalni pe mess

#4
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
@imivarga imi pare bine  pentru implicarea mai activa decat pana acum pe online, cel putin mie imi prinde bine ca si alternativa la distribuitorii mei locali de piese si utilaje.
Ce nu am gasit eu pe site: costul  transportului. Pentru utilaje intradevar unele sunt mai agabaritice sau altele prea mici. in scimb  la piesele de schimb uzuale nu ar trebuii sa fie probleme in a gasi un mix bun. Sa aiba sistemul introduse dimensiuni si/sau greutati ale pieselor de schimb pentru a calcula pretul transportului si al adapta la conditiile de greutate si volum ale firmelor de curierat ( sau logistica proprie) pentru a putea avea clientul ideea cat il costa si aproximativ in cat timp ii soseste reperul. Este buna si comunicarea verbala ( prin telefon) sau scrisa, dar parca mie mi-ar place sa stiu dinainte posibilitatile logistice pentru asa ceva, spre exemplu daca nu sunt in aria de acoperire a curierului.
@Figlio poate sa zica ce vreea despre paretea de finantare. Daca tu ca si client nu ii placi pe aia cu care lucrati voi sau conditiile impuse, poti sa  sa vii cu finanatarea din alta parte banii oricum intra in conturile Wirax.

#5
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012

View PostIdI1, on 27 noiembrie 2012 - 18:33, said:

@imivarga imi pare bine  pentru implicarea mai activa decat pana acum pe online, cel putin mie imi prinde bine ca si alternativa la distribuitorii mei locali de piese si utilaje.
Ce nu am gasit eu pe site: costul  transportului. Pentru utilaje intradevar unele sunt mai agabaritice sau altele prea mici. in scimb  la piesele de schimb uzuale nu ar trebuii sa fie probleme in a gasi un mix bun. Sa aiba sistemul introduse dimensiuni si/sau greutati ale pieselor de schimb pentru a calcula pretul transportului si al adapta la conditiile de greutate si volum ale firmelor de curierat ( sau logistica proprie) pentru a putea avea clientul ideea cat il costa si aproximativ in cat timp ii soseste reperul. Este buna si comunicarea verbala ( prin telefon) sau scrisa, dar parca mie mi-ar place sa stiu dinainte posibilitatile logistice pentru asa ceva, spre exemplu daca nu sunt in aria de acoperire a curierului.
@Figlio poate sa zica ce vreea despre paretea de finantare. Daca tu ca si client nu ii placi pe aia cu care lucrati voi sau conditiile impuse, poti sa  sa vii cu finanatarea din alta parte banii oricum intra in conturile Wirax.

Salut,
Noi lucram in general cu Urgent Curier pt. livrari de piese. La ei pe site gasesti un calculator de tarife.
La cererea clientilor se expediaza cu curierul cu care acestia au contract sau opurtunitati mai bune.
Pt. utilaje asiguram transport cu masinile nosatre.
Intradevar daca s-ar putea sa am toate informariile necesare, ai putea face niste calcule privind transportul. In general cel care cumpara o piesa de multe ori stie mai bine ca mine ce greutate sau dimensiuni are.
De principiu la toti curierii rapizi primul kg este in jur de 10 lei urmand a fi 1 leu pe kg aditional.
Se mai iau taxe pe colete multiple sau agabaritice. Toti in general au un calculator de transport pe site.
Si multumesc frumos de aprecieri.

#6
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004
Mie imi trebuie un plug pentru un tractor chinezesc de 40 cp. Am sunat la Wirax si am cerut preturile pentru un plug reversibil hidraulic cu o brazda si pentru unul convetional cu doua brazde. Nu stiu de ce politica Wirax este sa nu afiseze preturile pe site, e deranjant sa tot dai telefoane...In fine, intrebarea mea pentru cei cu mai multa experienta in arat si pluguri este care dintre cele 2 pluguri ar fi mai potrivit pentru tractorul meu. Diferenta de pret intre ele este de vreo 300 de euro, dar asta e mai putin important.

#7
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Depinde unde ari....daca este doar pe loc plan se merita sa iti iei unul cu 2 cormene normal...dar daca ai pamant mai in coasta atunci cel reversibil cu o cormana e mai avantajos pt calitatea araturii...doar ca aici la cel reversibil pierzidsin latimea de lucru. De ce nu cauti unul reversibil cu 2 cormene dar sa fie mai mic, potrivit pt 40 de cai!

Edited by Daniel_Florici, 27 November 2012 - 20:15.


#8
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004
Da, si eu optam pentru cel reversibil cu o brazda. Nu am terenul in panta, dar ma intereseaza in primul rand calitatea araturii. Tractorul va lucra doar la mine, nu am foarte mult pamant de lucrat si as vrea sa pot ara si adanc ca un tractor mare atunci cand e nevoie. Oricum, voi merge sa vad pe viu plugurile si apoi o sa il si cumpar.

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
saitul vostru e de nota 4.
sait cu utileje agricole fara preturi.......nasol

#10
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
aveti destule lucruri, dar pacat ca nu aveti si preturi pe site.

#11
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
`Cit -i halatul ,pune-ti si preturiler.

#12
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012

View Postzeo_win, on 29 noiembrie 2012 - 00:29, said:

aveti destule lucruri, dar pacat ca nu aveti si preturi pe site.

Salut,
Preturile sunt afiate pe site la oferte speciale, in masura in care avem preturi imbatabile.
Pentru a afla pret pentru un anumit produs....comunicam, oferim, negociem, ...clientul sa fie multumit

#13
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004

View Postimivarga, on 29 noiembrie 2012 - 11:14, said:

Salut,
Preturile sunt afiate pe site la oferte speciale, in masura in care avem preturi imbatabile.
Pentru a afla pret pentru un anumit produs....comunicam, oferim, negociem, ...clientul sa fie multumit

Atunci scrieti pret negociabil. Mie mi-au fost comunicate sec, atat pretul utilajului cat si al transportului...

#14
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostSamvw, on 29 noiembrie 2012 - 14:26, said:

Atunci scrieti pret negociabil.
Ce sa faca ?
Posted Image

#15
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004

View Postmircea11s, on 29 noiembrie 2012 - 14:44, said:

Ce sa faca ?
Posted Image

Cam asa ceva sa faca : http://tractoare-fot....!--NoParse6-->

#16
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postimivarga, on 29 noiembrie 2012 - 11:14, said:

Salut,
Preturile sunt afiate pe site la oferte speciale, in masura in care avem preturi imbatabile.
Pentru a afla pret pentru un anumit produs....comunicam, oferim, negociem, ...clientul sa fie multumit

ia. ia!

#17
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Un site fara preturi e un mod foarte usor si de cele mai multe ori sigur de a iti trimite clientii catre alt site cu preturi!

#18
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostSaint666, on 29 noiembrie 2012 - 19:34, said:

Un site fara preturi e un mod foarte usor si de cele mai multe ori sigur de a iti trimite clientii catre alt site cu preturi!

i-am sunat eu asta primavara pentru o masina de plantat rasaduri aveau un pret imabatabil;asa ca m-am hotarat sa cumpar din alta parte aceiasi marca
pret 10 milioane vechi mai mic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate