Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Laptop pentru editare video pana in 3.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Procesoarele ULV sunt pentru Ultraportabile. Laptopuri subtiri, usuare si cu Autonomie mare (vezi  Zen).  Pana si baieti de la Thinkpad X au renuntat la ulv'uri.
Ce ai luat tu este o struto-camila imbecila!
Ulv cu ecran de 15.6 si baterie de 4 celule!!!
Trebuie sa recunosc ca oricum este mai bine decat un AMD C60 pe 15.6.

Sfatul meu este sa il returnezi, si sa incetezi cu struto-camilele.
Ori desktop ori laptop cu procesor zdavan la cap (i5, i7 3rd gen).

#74
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@mihaipopsighet nu are cum sa se miste greu, modelul de m-am jucat eu pe el era mai slab (avea i5) si rula perfect. Poate ai prins un model defect, verifica HDD-ul cu HD Tune si memoria ram cu memtest86+.

Ce autonomie ai avut si ce ai rulat de nu a tinut bateria? (Daca ai rulat jocuri / aplicatii cu cerinte mari e normal sa nu tina)
Ce Windows ai instalat? Ai pus versiune pe 64 de biti?
Esti sigur ca ai instalat toate driverele?

@vladdy99 laptop-ul e un ultraportabil, procesorul e la nivelul unui i5 fara ULV, deci ar trebui sa fie foarte ok.

Edited by LensFlare, 07 December 2012 - 18:32.


#75
mihaipopsighet

mihaipopsighet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.11.2012
Laptopul este foarte subtire si elegant. Nu pot comenta nimic legat de estetic, dar esteticul nu ma intereseaza prea mult.
Am instalat WIN7 pe 64 biti. Am instalat toate driverele.
Nu am rulat jocuri. La 35 de ani chiar nu ma intereseaza asa ceva.
Despre autonomie, sincer, n-am masurat in timp exact cat m-a tinut, dar laptopul se misca tare incet pentru 8Gb RAM si 2 Gb video. E adevarat ca am selectat pe scoaterea video pentru o autonomie mai mare daca tot nu aveam treaba cu editarea video deocamdata. O sa testez cat de curand si asta. Voi pleca din localitate un timp dar, cand ma intorc, va dau propriile impresii legate de activitatea cu Premiere.
Timp sa am si sa ma lase pustiul.
In ce conditii pot returna un laptop la Emag? Daca am instalat WIN pe el si l-am testat asa, il mai pot returna doar pt ca mie nu-mi place laptopul? Nu cred.

Edited by mihaipopsighet, 07 December 2012 - 21:40.


#76
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
in 30 de zile fara intrebari.
Dai un format hdd inainte de a-l returna.
http://info.emag.ro/...007&id=63&lang=

#77
mihaipopsighet

mihaipopsighet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.11.2012
Haideti sa va zic si lucruri bune despre laptop.
Nu se incalzeste, deci nu pot face ochiuri sau snitele pe el. (hahahaha).
Bateria pare sa tina, totusi, destul de mult....de la ultima incarcare  ma tine bine...de vreo 2-3 oresunt pe el si inca nu s-a descarca bateria.
Parca lucreaza mai bine, mai rapid decat inainte, dar si-a facut singur ceva actualizari.
Imaginea este foarte curata, clara. Imi place.

Despre lucrurile care ma intereseaza cel mai mult la acest laptop, revin cu detalii in curand, sper.

#78
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@mihaipopsighet chiar eram suprins de primele tale impresii despre laptop. Cred totusi ca era / este o problema de drivere sau in cel mai rau caz de hard disk. Tine cont ca hdd-ul il trage in jos deoarece are doar 5400 rpm, nu 7200 rpm ca un HDD de desktop. O idee ar fi sa montezi un SSD, o sa fie mult mai rapid.

Edited by LensFlare, 08 December 2012 - 01:19.


#79
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postmihaipopsighet, on 07 decembrie 2012 - 16:25, said:

Primele impresii: dezamagire mare acest laptop. Merge atat de incet incat nu-mi vine sa cred ca are 8 Gb RAM.
Nu am reusit inca sa editez video cu el pt ca ce aveam eu erau soft-uri vechi ce nu suportau HD, asa ca testez zilele urmatoare cu HD.
Concret, CE ANUME MERGE GREU LA EL? Timpul de boot, timpul de lansare a unei aplicatii (care anume?), timpul de editare a unui video (ce rezolutie/ce format)???
E greu sa spui ca un calculator merge greu daca nu spui la ce anume si ce ai instalat pe el.
Alta chestie, daca vrei sa lucrezi pe baterie modul de economie energie va limita mult performantele, chestie pe care vad ca n-a mentionat-o nimeni. Mai ales fiind baterie de 4 celule e foarte posibil ca bios-ul sa aiba throttling la CPU pe baterie pe anumite task-uri.

#80
ignatesco

ignatesco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2012
Pana la urma care e mai potrivit pentru Adobe?
Pe mine m-ar interesa un laptop care sa aiba: i7 HDD 7200rpm  min8GB Nvidia

k53 era perfect, mai apar si altele iarna aceasta cu un buget de 3000 lei sau putin peste.

#81
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
http://www.pcgarage....555m-2gb-black/

Mi se pare best buy la banii astia :)

#82
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Salut. În primul rând, nu are rost să alegi vreun laptop cu procesor ULV (Ultra Low Voltage), deoarece frecvențele de funcționare sunt mai mici și în general ai doar două nuclee fizice la disponiziție. În al doilea rând, pentru editare video, ai nevoie de un laptop cu i7 (orice model, din seria 2xxx sau 3xxx). Pe lângă el. și o placa video dedicată, fie ea de la AMD sau de la Nvidia (am văzut că ai renunțat la un laptop, doar din cauza asta) ar fi de preferat.
Cu i7 și placa video bună, în suma disponibilă găsești acest laptop. 3630QM este aproximativ dublu ca performanță comparativ cu 3517U, iar GT640M este puțin mai rapidă ca și GT635M, însă, cel mai important este că are un consum de energie mai scăzut.

Edited by yeeeeman, 18 December 2012 - 23:38.


#83
ignatesco

ignatesco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2012

View Postyeeeeman, on 18 decembrie 2012 - 23:37, said:

Salut. În primul rând, nu are rost să alegi vreun laptop cu procesor ULV (Ultra Low Voltage), deoarece frecvențele de funcționare sunt mai mici și în general ai doar două nuclee fizice la disponiziție. În al doilea rând, pentru editare video, ai nevoie de un laptop cu i7 (orice model, din seria 2xxx sau 3xxx). Pe lângă el. și o placa video dedicată, fie ea de la AMD sau de la Nvidia (am văzut că ai renunțat la un laptop, doar din cauza asta) ar fi de preferat.
Cu i7 și placa video bună, în suma disponibilă găsești acest laptop. 3630QM este aproximativ dublu ca performanță comparativ cu 3517U, iar GT640M este puțin mai rapidă ca și GT635M, însă, cel mai important este că are un consum de energie mai scăzut.

Intradevar acest laptop are procesor puternic, placa video nvidia, dar in ceea ce priveste hard-ul, are doar 5400 rpm. S-ar putea schimba pe viitor cu un 7200rpm sau ssd?
ACER cum are sistemul de racire? Intreb acest lucru ca intentionez sa lucrez cu adobe premier, care, in comparatie cu sony vegas cere mai multe resurse.

#84
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@yeeeeman nu mai recomandati dupa componente, ia tine tu acer-ul ala ruland 5-6 ore in full load si vezi daca ia foc.

@ignatesco evita Acer daca urmeaza sa folosesti "intensiv" laptop-ul.

Edited by LensFlare, 19 December 2012 - 09:22.


#85
ignatesco

ignatesco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2012

View PostLensFlare, on 19 decembrie 2012 - 09:21, said:

@yeeeeman nu mai recomandati dupa componente, ia tine tu acer-ul ala ruland 5-6 ore in full load si vezi daca ia foc.

@ignatesco evita Acer daca urmeaza sa folosesti "intensiv" laptop-ul.

View PostLensFlare, on 19 decembrie 2012 - 09:21, said:

@yeeeeman nu mai recomandati dupa componente, ia tine tu acer-ul ala ruland 5-6 ore in full load si vezi daca ia foc.

@ignatesco evita Acer daca urmeaza sa folosesti "intensiv" laptop-ul.
care atunci? sau e mai bine sa astept pana in 2013?  poate sunt oferte mai bune. Nu ma plang am desktop i7 si laptop mai putin portabil (laptopul are 5 ani si tot pot edita HD pe el )

#86
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@ignatesco cel mai bun sistem de racire il gasesti in general pe Asus. Mai poti merge pe producatori ca Lenovo, Samsung, Sony, HP ProBook 4540s sau seria Elitebook, Dell Inspiron (5520, 7520) si orice model Dell din seriile mai scumpe.

Edited by LensFlare, 19 December 2012 - 10:03.


#87
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lenovo cu i7 + GT555M e best-buy la 3000 lei.
Performant,rece,pret excelent si ii poti pune si un SSD mSata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate