Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

este mai greu sa te repatriezi decit sa emigrezi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Din datele adunate de mine pina acum - am tras o concluzie - e foarte dificil sa te repatriezi .

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
In ce sens este mai greu?

Umpli un container si apoi astepti sa vina (ia timp).

Desigur, va trebui probabil sa umpli o groaza de declaratii :(

http://www.paginalot...?t=11848&page=2

#3
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Multumesc pt informatii. Nu stiu cit de greu va fii in RO cu toate actele dar stiu sau cred ca stiu ce ma asteapta in CA cu toate actele mai ales ca am o companie privata.

#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Mi se pare corect. Astfel de actiuni trebuie descurajate, spre binele celor implicati :)

#5
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
LOL
Munciti din greu si cu spor
Cand lucrezi pt tine e bine sa stii si cand sa te opresti
Eu sunt pregatita sa ma opresc in urmatorii ani si singura mea grija va fii sa ma bucur  de viata

Scuzati aciditatea , dar se pare ca odata cu gandul de a reveni in tara se acutizeza in loc sa stea in stare dormanta cronica in genele de roman

#6
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009

View Postredland, on 27 noiembrie 2012 - 15:30, said:

LOL
Munciti din greu si cu spor
Cand lucrezi pt tine e bine sa stii si cand sa te opresti
Eu sunt pregatita sa ma opresc in urmatorii ani si singura mea grija va fii sa ma bucur  de viata

Scuzati aciditatea , dar se pare ca odata cu gandul de a reveni in tara se acutizeza in loc sa stea in stare dormanta cronica in genele de roman

Scuzati si aciditatea mea: sa vedeti cum va fi cand va incepe numaratoarea inversa pentru intoarcearea in Canada.Posted Image
Daca sunteti inca tanara si activa, va fi greu , daca nu imposibil sa stati pur si simplu in Ro. Va trebui sa gasiti o activitate, pentru ca viata desigur ca nu este numai cheful si distractia cu prietenii din weekend. In momentul in care gasiti acea activitate veti incepe sa re-invatati ce inseamna mediul romanesc, care nu mai este acelasi cu cel de acum 10-15 ani. Ca pensionari "normali", cu pensie sau venit de "dincolo" situatia ar fi altfel dar inteleg ca mai e cale lunga pana atunci.
Cu siguranta ca o perioada mai indelungata petrecuta intr-o tara mai normala v-a "modelat" gandirea si modul de viata asa ca adaptarea in (practic) noua tara s-ar putea dovedi destul de dificila. Daca nu incepe insa acea numaratoare inversa Posted Image ...

Edited by Rosebud09, 27 November 2012 - 17:01.


#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cine-si poate permite sa "se opreasca" timpuriu, more power to him/her. numai ca, fara vreun castig monstruos la lotto sau vreo mostenire pe masura, mi-e cam greu sa vaz de unde se va finanta hedonisticul modus vivendi in repaus.

#8
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Daca RO langa familie ( in transilvania) nu este cel mai fericit caz de pensionare timpurie , unde considerati ca ar fi mai bine ? In CA ori EUR , in ce tara? Dupa 15 ani de emigrare , in care am trecut prin examene grele de recunoastere  si mullta munca cu mare responsabilitate , acum sunt in pozitia de a fi financiar capabila sa ma retrag  cam oriunde. Am ales RO pe considerentu l- familia - care mi-a lipsit atatia ani de zile - simt ca trebuie sa recuperez timpul si experienta pierduta alaturi de cei dragi...

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ha. Pentru asiatici (Filipine) ii mai usor sa obtina cetatenie americana decat romana.

#10
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
din experientele celor cativa pe care i-am auzit ca au facut pasul asta, al reintoarcerii in tara de bastina, romania sau alta, diferenta intre realitate si imaginea idealizata pe care si-o formasera de-a lungul timpului, este foarte mare si greu de surmontat. Aproape toti au regretat pasul si unii au decis sa se intoarca. La fel de greu, avand in vedere ca aprox o cam iei de la capat....

#11
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Eu iti recomand 3 luni de... vacanta in Romania, apoi sa vezi daca merita repatrierea in viata!

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postredland, on 28 noiembrie 2012 - 03:30, said:

- familia - care mi-a lipsit atatia ani de zile - simt ca trebuie sa recuperez timpul si experienta pierduta alaturi de cei dragi...
Hmm, pai intr-o emigrare nu pleaca toata familia? :habarnam:
Ca altfel nu-i emigrare, e doar ''sotul/sotia a plecat la munca in strainatate ca sa castige bani''. IMHO, desigur...

#13
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
eu tot nu inteleg de ce e dificil sa te repatriezi
adica unde e problema? pentru dorul de tara va recomand un psiholog sau un bilet de avion

Edited by sqryn, 28 November 2012 - 15:23.


#14
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postedy_wheazel, on 28 noiembrie 2012 - 03:37, said:

Ha. Pentru asiatici (Filipine) ii mai usor sa obtina cetatenie americana decat romana.
pai asta e de bine!
sa se duca toti in Hamerica

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate