Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ce parere aveti de sculele Parkside?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#271
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Priza de la masina este proiectata pentru o intensitate de 8-10A, scula merge la 15-20A cand fortezi - clar cel mai indicat ar fi direct de la bateria masinii cu "crocodili"
Mai ai posibilitatea de montare a unui invertor auto 12v-220v de 3-500W si folosirea de scule electrice la 220v , scule hoby nu ditamai rotopercutorul sds max ...

#272
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc.

#273
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Ati vazut ce magarie fac astia de la Lidl? acum vand sculele Parkside FARA acumulator. Pe ala trebuie sa-l cumperi separat. Si costa 100 de lei -- in conditiile in care un flex este 200 de lei iar o masina de insurubat 150 lei. Pai la banii astia (sau cu 50 de lei in plus) se vand Bosch sau Makita! Mama lor de hoti!

#274
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am vazut ca astea cu acumulator separat folosesc un acumulator de voltaj mai mare si mai puternic.

#275
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
E o politica la nivel de industrie și makita și bosch, hilti, festol, etc folosesc acest mod pentru simplul fapt ca exista o gama de scule care se folosesc cu același acumulator și pe termen lung e mai fezabil asa,  eu am de la ei mașină de înșurubat cu impact , mașină de găurit și un pendular și am doar 2  acumulatori îmi ajung. Unul a venit cu bormasina ca altfel aveam unul. Și da e vb de setul de scule cu putere mare cel de 20 v și 2.5-3ah și tine bine

#276
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e tensiune mai mare, e doar vrajeala de marketing, si de altfel se gasesc de cativa ani si seturi cu acumulator inclus specificat la fel.

Si Bosch albastru face asta de la o vreme, si multe alte branduri alte branduri.

Pe cele care au nominal 10,8V le denumesc 12V Max chiar daca sunt identice cu modelele anterioare.
Au 3 celule de 3,6V nominal, deci 10,8 nominal.
Cand sunt incarcate full (proaspat scoase din incarcator) au 4V pe celula, de unde si 12V max, insa tensiunea scade imediat la 3 x 3,6.
Faza e ca pe masura ce se descarca scade si sub 3 V pe celula, cu diferente in f. de model, la unele 3V, la altele 2,9, la altele 2,75 sau chiar 2,5V.
La 3V pe celula au deja 9 V pe pack, si scad si mai mult de atat.
Exista o protectie la descarcare, dedicata pt tipul de celule folosit, care limiteaza descarcarea la o anumita capacitate minima ~ 20-25%, care e in relatie cu tensiunea minima si circuitul de protectie opreste descarcarea la pragul de tensiune stabilit, tot asa cum opreste si la incarcare la tensiunea maxima stabilita, care in general este deja prea mare. Daca ar fixa la 3,9V in loc de 4, acumulatorul ar pastra capacitatea la 80% din cea initiala si dupa 900 de cicluri, in loc de 300 cum e uzual. Sunt acumulatori care suporta si mii de incarcari, dar capacitatea lor scade mult sub 80% din cea initiala - poate sa ajunga si la 5 %...

Cele de 14,4V ( 4 celule) nominal le mai denumesc 16V max.
Cele de 18V ( 5 celule) nominal le mai denumesc 20V max.
Nu e nici o diferenta de tensiune, sunt doar alte stickere lipite pe ele.
Se gasesc de mai multi ani denumite asa si kituri cu acumulator inclus.

Cu toate ca e o prostie, mai ales ca tensiunea minima scade destul de mult si atunci diferenta fata de cea maxima este ridicol de mare.

Insa mai enervant e cand vin kit cu un singur acumulator, in loc de doi cum e normal...
Desigur se poate comenta ca nu sunt scule profesionale ca sa lucrezi non stop, si oricum poti sa comanzi acumulatori de la service - cel putin teoretic, iar acum cu ei separati poti sa iei si din magazin cand apar...

Legat de capacitate, e vorba si de faptul ca suntem in 2018 si celulele de 1,5 Ah sa mai putin se faceau acum tzaspe ani...ma refer la celule speciale de scule, care pot debita 20+A ( poate 15 la unele Parkside ca doar nu sunt Makita sau alt brand pro).
Deja si celulele de 2Ah sunt depasite de cativa ani.
Makita folosea de 2 Ah inca de la NiCd, iar la NiMH a trecut prin 2,3, 2,6, 2,8, 3 si chiar 3,2 Ah...
Cele de 2 Ah Li-ion sunt comune de mai multi ani.
Deja de 2 ani se gasesc de 3Ah pe celula 18650 ( care pot debita 20A, uneori si mai mult).
Si tot de cativa ani au aparut in paralel si pakuri cu celule 20XXX de 3, 3,5 si 4A, similare cu cele pe care a inceput sa le foloseasca si Tesla la Model 3. Bosch are seria V Core cu astfel de celule, a ajuns la generatie 2 sau 3 deja, si Metabo are asa - iar a doua generatie, si au inceput sa foloseasca si alti fabricanti, insa nu e clar la toti care au 3Ah  la acumulatorii compacti care sunt cu 18650 si care cu 20xxx, cu toate ca e important deoarece ultimele pot debita un curent mult mai mare.
Pt capacitate mare cu 18650 se foloseau packuri pe doua randuri, si chiar 3 randuri la unele marci, acestea fiind insa evident mai mari ( inalte), mai grele ( ~ dublu, nr de celule x 50 grame pe celula plus carcasa marita), insa permit si un curent dublu pt scule de putere mai mare sau cu uz intensiv, deci sunt cam obligatorii pt astfel de scule de la 300 la 650-720W si chiar 1200-1300-1400W la cele cu doi acumulatori de 18V fiecare.
Cu cei compacti ( cu un singur rand de celule), sculele mai puternice sunt mai slabe, si fara protectii speciale pot sa si distruga repede acumulatorii.
Cu doua randuri de 18650 se gasec acum de 3, 4, 5, 6 Ah.
In trecut au fost fabricate si de 2 si 2,6 Ah cu doua randuri, si e posibil a mai fie stocuri de 2,6 la unele marci.
Cu 20xxx se gasesc cu doua randuri de 6 Ah, 6,3Ah, 7Ah, 8Ah, si apar si de capacitate mai mare.
Exista si cu 3 randuri de celule de 9 si 12 Ah la unii producatori ( milfucky...)

Edited by loock, 13 June 2018 - 20:39.


#277
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de sculele cu acumulatori de joia asta, printre altele e si un polizor unghiular cu acumulator si variator de turatie de la 2500 RPM la 10000 RPM.

E extrem de rar variator de turatie la modele de polizor unghiular cu acumulator.
Si ajunge si la 10 K RPM ( daca o fi adevarat...), iar de apreciat, mai ales ca la modelul anterior turatia era semnificativ mai mica 6K sau 8 K.

Dintre brandurile cat de cat cunoscute, am vazut variator de turatie doar la un model anume de Ryobi, si era si la el ceva aiurea - butonul variator era un push ca o aripioara de rechin, separata de switch-ul on-off, si am mai vazut recent la MAKITA DGA511 3000-8500 RPM - care are un pret semnificativ mai mare.

E posibil sa mai fie ceva la unele modele care au clapeta in loc de switch, insa nu am vazut specificat si e posibil sa nu aiba.

Edited by loock, 13 June 2018 - 23:11.


#278
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017

 Bibulus, on 12 iunie 2018 - 10:33, said:

Ati vazut ce magarie fac astia de la Lidl? acum vand sculele Parkside FARA acumulator. Pe ala trebuie sa-l cumperi separat. Si costa 100 de lei -- in conditiile in care un flex este 200 de lei iar o masina de insurubat 150 lei. Pai la banii astia (sau cu 50 de lei in plus) se vand Bosch sau Makita! Mama lor de hoti!
E , asta e, ai pus punctul pe "I" !
Asa este , oare mai merita parkside vs Makita sau Bosch si culmea...seriile profesionale , facem o comparatie intre hoby gama de jos cu profesional gama de mijloc .
Problema e cati vad aceste diferente de 50-100 lei intre o scula adevarata si o scula de folosiinta de 2 ori pe an . Cati tin cont de mandrina , este o piesa scumpa si fara ea ...degeaba ai motor si acumulator bun . La partea de acumulator nu mai intru sa facem comparatii pentru ca a facut colegul nostru mai sus . In 2018 sa vi cu o caramida de 1,5Ah este ridicol , la bosch are unul de 10,8 v la 4Ah bibelou, il pui in vitrina pe langa cel de 20v la parkside si daca faci un calcul simplu da cu virgula , adica : 18 x1,5 = 27 la acc parkside si 10,8 x 4 = 43,2 la bosch albastru ...deci bosch desi are tensiune mai mica are un acumulator per total mult mai potent iar cu cel de 4 ah depaseste 30Nm desi scula e mica si net mai ergonomica decat "pikamerul" de la parkside . La pret perkside 400 cu 2 acumulatror iar bosch 530 cu 2 acc (unul de 2Ah si altul de 4Ah ).
Trebuie pus pe hartie totul, trebuie tinut cont de NUMARUL de acumulatori dati in kit , amperaj, si nu in ultimul rand "inteligenta" incarcatorului pentru ca acesta prelungeste viata acc-ului dar cam nimeni nu tine cont de el...un fel de sursa la calculator

#279
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Update - am trecut pe la un Lidl si nu am vazut polizoprul unghiular cu acumulator si variator de turatie.
Poate erau deja vandute toate, sau poate nu au adus acolo unde am fost.

Set de acumulator cu incarcator mai erau cateva bucati.
Erau specificate 20V ( adica 18 nominal) @ 2 Ah.
Erau compacte ( cu un singur rand de celule)
Modelele compacte cu un singur rand de celule nu au ce sa caute pe polizoare unghiulare si alte scule care trag multi amperi, pt. ca acumulatorii se fac praf rapid.
20 A ( daca ii scoate si pe aia un pack de parkside...) x 18 V = 360W ( cu tot cu pierderi si randament la variator, perii sau driver, canductori, randament, etc.)

Cum 300 W este prea putin pt un polizor unghiular, evident ca trebuie pack mare cu doua randuri de celule, care sa debiteze 40 A, adica pana la 720 W, poate 600-650 W pt protectie.

Edited by loock, 14 June 2018 - 15:28.


#280
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006

 ldpe, on 14 iunie 2018 - 10:11, said:

E , asta e, ai pus punctul pe "I" !
Asa este , oare mai merita parkside vs Makita sau Bosch si culmea...seriile profesionale , facem o comparatie intre hoby gama de jos cu profesional gama de mijloc .
Problema e cati vad aceste diferente de 50-100 lei intre o scula adevarata si o scula de folosiinta de 2 ori pe an . Cati tin cont de mandrina , este o piesa scumpa si fara ea ...degeaba ai motor si acumulator bun . La partea de acumulator nu mai intru sa facem comparatii pentru ca a facut colegul nostru mai sus . In 2018 sa vi cu o caramida de 1,5Ah este ridicol , la bosch are unul de 10,8 v la 4Ah bibelou, il pui in vitrina pe langa cel de 20v la parkside si daca faci un calcul simplu da cu virgula , adica : 18 x1,5 = 27 la acc parkside si 10,8 x 4 = 43,2 la bosch albastru ...deci bosch desi are tensiune mai mica are un acumulator per total mult mai potent iar cu cel de 4 ah depaseste 30Nm desi scula e mica si net mai ergonomica decat "pikamerul" de la parkside . La pret perkside 400 cu 2 acumulatror iar bosch 530 cu 2 acc (unul de 2Ah si altul de 4Ah ).
Trebuie pus pe hartie totul, trebuie tinut cont de NUMARUL de acumulatori dati in kit , amperaj, si nu in ultimul rand "inteligenta" incarcatorului pentru ca acesta prelungeste viata acc-ului dar cam nimeni nu tine cont de el...un fel de sursa la calculator

De anul trecut, Bosch are si varianta de 6 Ah pt. acumulatorii de 10,8V (12V Max in denumirea curenta), lansata impreuna cu packurile de 3Ah.
Arata la fel, au 6 celule de 3Ah in loc de 2Ah.
De 5Ah nu am vazut la ei de 10,8V, cu toate ca folosesc si celule de 2,5Ah la alti acumulatori, inclusiv packuri de 10,8V/12 max.

Deocamdata nu am avut nevoie de capacitate asa mare, nici macr de 3Ah, deoarece cei de 2Ah tin si asa surprinzator de mult la GSR 10,8 2 Li ( redenumita 12V-15).
Pt. alte scule cu acumulatori in general prefer Makita - doar modele din clase superioare, la care am si packuri de18V @ 2Ah cat si de 4, 5 si 6 Ah - ultimele folosite doar la scule de putere mare sau pt sarcina intensiva - rotopercutante, circulare, bormasini de putere mare, etc. Inca am si makita NiCd de12V @ 2Ah din 2007 ( 6270 ).
Mai folosesc si diverse scule cu acumulatori Fein, Festool, Mafell, Hilti, Atlas Copco, insa de baza e Bosch GSR 10,8 2 Li si apoi Makita cu multe scule.

Am si un multicutter de 10,8V Parkside, insa e foarte galagios ( chiar daca are variator de turatie si il mai temperez...), motiv pt care prefer sa folosesc fie un multicutter Bosch albastru de 10,8V care are dimensiuni similare ( compact), cu schimbare rapida a panzei, fie un model puternic Makita de 18V ( tot cu schimbare rapida a panzei).
Makita e putin in urma la sistemul de prindere, in sensul ca schimbarea rapida a ajuns la a 3-a generatie (ultrarapida) de mult timp la Bosch si DeWalt, generatia 2 deja fiind f. OK, si Makita este inca la prima generatie de schimbare rapida care inca foloseste un bolt pt. prindere, insa am la Bosch gen 2 asa ca nu-i bai Posted Image.

Si parkside a scos modele cu schimbare ultra-rapida gen. 2, insa eu am luat cu mai multi ani in urma, cand ei inca nu aveau asa ceva ( 2012). Panzele parkside insa sunt f slabe, se uzeaza imediat. Folosesc unele Bosch care taie si lemn si metal, lemn care are cuie prin el...)

Edited by loock, 14 June 2018 - 18:16.


#281
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 ldpe, on 14 iunie 2018 - 10:11, said:

E , asta e, ai pus punctul pe "I" !
Asa este , oare mai merita parkside vs Makita sau Bosch si culmea...seriile profesionale , facem o comparatie intre hoby gama de jos cu profesional gama de mijloc .
Lidl si-a creat o imagine de magazin care are branduri proprii foarte bune la orice, de la mancare la scule. Dar in ultima vreme a crescut preturile pana la nivelul la care se apropie de produsele de "firma".

 loock, on 14 iunie 2018 - 15:28, said:

Update - am trecut pe la un Lidl si nu am vazut polizoprul unghiular cu acumulator si variator de turatie.
Poate erau deja vandute toate, sau poate nu au adus acolo unde am fost.
Se vand foarte repede sculele de la Lidl, indiferent de care aduc (mai putin cele care necesita compresor). Cand spun "repede" ma refer ca se dau de obicei in ziua in care incepe oferta --- ca sa prinzi trebuie sa te duci de dimineata, altfel nu prea sunt sanse.  Am vazut asta mai ales cand baga bormasini.

#282
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
"Lidl si-a creat o imagine de magazin care are branduri proprii foarte bune la orice, de la mancare la scule."
La scule totul a fost ok pana s-au smecherit cu acumulatorul si incarcatorul separat , de aici totul devine nerentabil, cum spuneam, la o diferenta de 50-100 lei deja cumperi o scula ce minim 8 ani tragi de ea acasa . GSR 10,8 2 li este des la promotie si daca nu ai nevoie de cutie lbox , lanterna, biti, capete surubelnita o gasesti pe la 450 lei cu 2 acc de 2Ah si incarcator inteligent .

#283
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Astia de la Lidl au innebunit de tot!
Ia uitati-va la ce pret baga masina asta!!

Attached Files

  • Attached File  PKSD.jpg   152.04K   177 downloads

Edited by Bibulus, 06 July 2018 - 19:26.


#284
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,800
  • Înscris: 01.09.2006
Este brushless ... dar au uitat sa se laude cu asta :lol:

#285
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Vad ca are mandrina metalica .
Depinde foarte mult forta , cati Nm are ...
Daca intri pe site , deschizi poza si dai zoom distingi brushlessdar asta era cea mai tare reclama la ele , nu ca ar conta pentru casa ba chiar din contra , sunt mai slabe la Nm ca echivalenta cu motor cu perii . Consuma mai putin , aici are un plus si nu mai schimbi perii  care nu apuci oricum sa le schimbi ca pica acumulatorul de 2 ori pana atunci, mai exact partea de incarcare , placuta electronica.
60 Nm are conform nemtilor (care dau tot ca la carte ) https://www.lidl.de/...0-li-a1/p259843

Edited by ldpe, 06 July 2018 - 20:52.


#286
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.11.2004
Mda, 326 ron la nemti, 439 ron la romani...

#287
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Cu banii aia iei Makita DDF 482 la oferta, cu tot cu un acumulator de 2 Ah. ( 299 lei scula si 133-239 lei acumulatorul de 2Ah in f de magazin)
Desigur incarcatorul SD de 2,6 Ah mai costa inca 165 lei ( depinde de unde il iei), dar e Makita...
Desigur ca o scula se ia in general cu 2 acumulatori ( care insa la parkside nu prea vezi in RO...), si pt. uz intensiv ar fi buni cei mari de 4Ah (de la 292 lei cei cu B in coada care arata cu 5 LEDuri si incarcarea, si cu 309 lei chiar de 5Ah (BL1850B tot cu LED-uri) care au doua randuri de celule si pot debita lejer 40 A, nu doar 20 ca cei compacti.
O valiza Makita mai costa si ea de la 39-71 lei in sus ( depinde de model si magazin), si nu se compara o valiza profesionala Makita pe care poti sa te urci sau/si sa sprijini mobier, cu una care vine inclusa la parkside...

DDF 482 are motor capsulat ( cu perii/carbuni care nu se schimba), insa motoarele sunt accesibile si se pot schimba lejer.

Modelul parkside cu cei asa zisi 60 Nm are probabil performante reale mai slabe la cuplu.
Sunt ambele specificate pana la 38mm in lemn.
Cuplum maxim oricum e o aberatie dupa standardul din 2010, fiind practic inertia rotorului la aprirea in soc, deci in treapta de viteza mai mare, 99,999 inutil, ba chiar din contra - neplacut.
Cuplul maxim la Makita DDF 482 e specificat pe la 62 Nm, insa cel real este 36 Nm, si pun pariu ca e mai mare decat la modelul parkside, sau cel mult similar.

La brushless Makita are DDF 480, 54 Nm hard si soft 36 Nm, tot maxim 38mm in lemn, pe care o am de 2 ani, luata cu ~ 400 lei doar scula.

Doar driverul electronic pt. motorul brushless costa 354 lei.
Separat, la motor statorul e 47 lei si rotorul 184 lei.
Angrenajul e 106 lei.
Tragaciul ( cu variator pe cursa) e 77 lei
Si sunt ieftine fata de Bosch albastru sau alte branduri similare pt modele brushless.

La DDF 482 nu ai nici driver electronic de 354 lei si motorul probabil ca si el costa mai putin - inca nu sunt afisate preturile peste tot...

Iar driverul electronic ( cat si variatorul de turatie), are un randament, are si el pierderi semnificative, deci e discutabil avantajul fata de carbuni.

Edited by loock, 07 July 2018 - 12:10.


#288
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Inca o chestie, in general bormasinile cu acumulator si motor brusless puternic sunt in general foarte galagioase la turatia maxima, deoarece combina o turatie f. mare cu un diametru mai mare al motorului si al ventilatorului - care are astfel o viteza tangentiala foarte mare.
Asta pe langa zgomotul driverului electronic..
Exista si exceptii, dar rare si in alta categorie de pret...

Edited by loock, 07 July 2018 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate