Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce parere aveti de sculele Parkside?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#253
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postldpe, on 13 octombrie 2017 - 21:46, said:

. Am luat un burghiu Hilti din piata de la taraba, de 12 mm si 40 cm lungime sa trag un fir de antena prin zid de beton , in mandrina am crezut ca e pala de ventilator asa bataie avea , hilti cu 15 lei ...l-am batut pe post de tarus la un gard sa nu cada , cam la asta e bun

Serios?!? Hilti cu 15 lei de pe tarabă? Ce așteptări poți avea? Probabil burghiul ăla a găurit juma' de Tera până să ajungă pe tarabă.... (în cazul în care era Hilti)

Edited by DaculScoril0, 16 October 2017 - 21:23.


#254
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Da , Hilti cu "h" mic, sunt burghie decalasate furate de la lada de gunoi cred ca , tocmai pentru acea bataie .
Acum ce sa spun, hilti scria pe el dar daca e adus din china cred ca-ti dai seama ce teapa e . Daca ajung pe unde l-am batut la gard fac o poza sa vezi ce frumos scrie . La banii dati am spus ca nu e mult dar cand am vazut ce bataie are am calculat cat m,a costa sa schimb la o makita mandrina sds...a dat cu virgula asa ca l-am pus exact unde ii e locul.


"Pentru o taiere in unghi"
Nu stiu ce proiect ai dar atentie la materiale mai groase , forta pe portscula si ghidaj la taiere in unghi e extrema si sa nu te aventurezi pe lungimi mari .
Cand am timp pun poza cu portscula de pe gst 150"
Am reusit sa fac 2 poze la portscula de pe pendular. Am taiat niste blat de bucatarie , gros si din lungime si locul pentru chiuveta plus 3 ajustari la colturi - scula asta e aur , pana te inveti cu ea e mai greu putin ca nu are toarta dar ramai mut de ce poate motorul de pe ea .

Attached Files


Edited by ldpe, 16 October 2017 - 21:49.


#255
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

View PostT_Adrian, on 13 octombrie 2017 - 10:48, said:

Am luat ieri Parkside PSTD 800 B2 - Lidl....



M-am mai linistit. :)
Cumparasem un Bosch PST 700 E pentru casa dar zilele trecute cand am trecut prin Lidl si am vazut Parkside-ul asta la 139 lei mi-a parut rau oarecum. Acum mi-a mai venit inima la loc.

#256
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Cumparasem un Bosch PST 700 E"
O alegere foarte buna , este peste pst 800 la calitatea taieturilor desi 800-le e mai scump asta datorita sistemului de pendulare care nu prea e necesar acasa.
Partea mecanica la 700 este identica cu cea de la 900 ! , ambele au carcasa la angrenaje de tip roti dintate si transmisie . Pst 650 si 800 sunt identice, simple pana si 670 este mult mai robust construit pe dinauntru . La 800 te atrage cutt control-ul, acea placuta de plastic ce te ghideaza optic pe linia trasata dar e degeaba daca sistemul de prindere panza sds lasa panza sa "culce" si la taietura lunga iese oblic .
Sa-ti spun ceva : acel cutt control se poate achizitiona separat cu 10 lei plus transport si se potriveste superb pe 700 ! au talpa identica .

Edited by ldpe, 17 October 2017 - 08:39.


#257
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Ce părere averi de bormasina cu acumulator Parkside X 20v.Rezista bateria mult timp se incarca repede,are încărcător in pachet?Am luat un Stern de 18V cu doau baterii cu mult timp in urma si se pare ca ma lasa bateriile.Eu folosesc scula in jurul casei ocazional.Si am nevoie de ea cand licrez nu sa o incarc cand am nevoie de ea.Mulțumesc

#258
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
".Eu folosesc scula in jurul casei ocazional"
Foarte buna pentru casa dar atentie sa nu fortezi , merge ok, am avut de 12 v si m-am folosit de ea pana mi-au furat-o de langa masina ...

#259
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postxmanyacs77, on 26 februarie 2017 - 18:44, said:

Ce parere aveti despre aceste doua masini de insurubat cu acumulator:

1. Parkside PABS 12 B2
2. Parkside PABS 16 A2
*Amandoua au cate 1 acumulator Li Ion de 2Ah si costa 199.00 lei.
Eu o am pe cea de 16V,pänă acum a funcționat ok.

#260
barbu87

barbu87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2018
Buna ziua!Joi la Lidl o sa bage o statie de ascutit de 65W.O parere daca se poate ?Ms

#261
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"statie de ascutit"
Pentru casa superba, eu ascut burghie cu ea , merge foarte bine .

#262
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Primul lucru pe care l-am vazut la a mea: are pietrele descentrate (a avut doua): bataie mare, cam 1 mm. Nici unghiul de atac nu e bun (acel unghi care face ca burghiul sa avanseze in material). Dupa ce "ascuti" cu ea, nu mai taie de loc.

#263
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
In 14.05.2018 intra la LIDL polizorul unghiular cu acumulator de 12V, asta : https://www.lidl.ro/...?articleId=8385 la 199lei.
Ceva pareri? Daca are cineva, cum se comporta? Ce discuri se folosesc?

Edited by Ocsi, 08 May 2018 - 11:21.


#264
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
de 76mm

#265
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"polizorul unghiular cu acumulator de 12V"
Merita pentru lucrari mici, discuri gasesti de la Bosch , au unul identic clasa profesionala , am lucrat cu el si este superb dar pretul este de aproximativ 5 ori mai mare , diferenta e ca se dau 2 acc de 2Ah . La pendulare, polizoare unghiulare, fierastraie cu acumulatori personal vad de bine acumulatorii cu 2 randuri de celule la 4-6Ah , la 2Ah forteaza curentul pe celula si daca fortezi scula in material va termina celulele in scurt timp. Daca nu fortezi te tin cativa ani iar de schimbat se schimba relativ simplu dar sa respecti amperajul inscris pe celula .

#266
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Ok. Multumesc de informatii. Daca ma decid sa-l iau, revin cu o descriere.

#267
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Aici gasesti discuri 76 mm https://www.atelieru...ue_id1570=46560
Mai sunt site-uri dar in general pe firme mari , cei de la colt de bloc poate nici nu stiu ca exista...

#268
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La Bosch albastru se gaseste o scula asemanatoare, dar la care poti sa atasezi si acumulatori cu doua randuri de celule, 4Ah din 2 x 3 celule, si de anul asta chiar si 6Ah din 2 x 3 celule.

Asta cu celule 18650 foarte speciale pt scule ( nu 18650 e special ci modelele anume de 18650).
Celulele de scule ( si vaping entuziast...) sunt capabile sa debiteze 20 A in sarcina pe celula, fata de 18650 uzuale care debiteza 1,5-2,8 A uzual, sau 5 A sau 10 A sau 15A la clasa medie.

Cand ai doua randuri de celule ( de ex 2 x 3 pt 10,8 V), cei de 20 A pe celula deja permit 40 A pe pack.

Sculele de peste 360 W, mai ales care trag in sarcina constanta mai mult timp ( de fapt peste 250 W pt ca scula trage mai mult decat bobinajele motorului datorita randamentului, fie randamentul scazut datorita perilor colectoare, fie randamentul scazul de driverul electronic la cele brushless, la care se adauga si randamentul scazut de electronica variatorului de turatie la cele care au asa ceva ), de ex. ferastraie pendulare puternice, polizoare unghiulare puternice, bormasini si filetante puternice, rotopercutante, circulare, etc., distrug repede acumulatorii bazati pe un singur rand de celule 18650 li-ion care in cazul celor mai performante sunt capabile sa debiteze lejer maxim 20-21 A, iar la curent debitat mai mare, de ex la 25 A se degradeaza abrupt - cu pierdere de capacitate abrupt si definitiv.
Au existat cu ani in urma celule Sony de 1,5 Ah capabile de 30 A, insa nu se mai fabrica, si oricum aveau capacitate mica si se sricau repede datorita ciclurilor de incarcare repetate foarte des datorita capacitatii reduse ( in regim profesional desigur...)
Teoretic si acum exista celule 18650 capabile de 30A, dar in practica sunt rara avis si cele adevarate - piata e plina de falsuri la modul absurd...si in practica se gasesc foarte rar si nu se prea gasesc nici la scule de top la care pretul este irelevant.

Exista insa scule cu acumulatori de format 2xxxx, si unele modele sunt capabile sa debiteze 30, 35, sau chiar 60-70+ A pe celula.

Bosch si alti cativa producatori fabrica deja de cativa ani packuri cu astfel de celule, care pot debita un curent in A suficient de mare si cu packuri compacte cu un singur rand de celule, insa sunt si ele mai rare, mai ales in RO...
Si la ele poate sa fie o o problema daca vrei sa tragi 40 A dintr-un pack care ramane fiabil doar pana la 35A...

Dar acest celule sunt mai mari ca volum, au diametru mai mare, si nu mai incap 3 bucati ( pt 10,8V nominal) intr-un pack care se introduce in manerul vertical.
Packurile compacte cu aceste celule sunt la modele care se clipseaza sub maner, fie ele de 10,8 ( numit si 12 max), 14,4 ( numit si 16 max) si 18 V nominal (numit si 20 max).

Nu am testat modelul respectiv de parkside, si probabil ca nu sunt multi care sa faca astfel de teste, dar poti sa cauti teste pt acumulatori si motor.
La sculele de brand serios, chiar daca exista oferte de scule puternice cu acumulatori compacti, unele facute fie de magazine fara sustinere mare din partea producatorului, alteori venite si din partea departamentelor de marketing ale producatorilor... atat cunoscatorii cat si cei patiti nu recomanda utilizarea lor cu packuri care nu sunt fiabile la curentul cerut de scula.

Edited by loock, 09 May 2018 - 22:57.


#269
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc pentru pareri, mai ales privitor la acumulatori... Sunt informatii binevenite. M-a "prins" la scula asta mai ales pretul (199 lei set comlet, fata de aproape 400 lei la un BOSCH livrat fara acumulator si incarcator), bineinteles nu am pretentii exagerate, doar ce trebuie omului pe langa casa.
Se pare ca LIDL acum va introduce pe piata polizorul respectiv, nu am gasit pratic inca nimic, nici o informatie/parere, nici macar pe site-uri straine.
Ramane de vazut si diametrul prinderii discurilor, pentru ca daca e diferit de 10mm, nu se pot utiliza discuri BOSCH, iar in cazul asta cred ca nu se va mai merita.

#270
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Am luat pana la urma polizorul, l-am si pus la treaba. E ok, lucreaza bine, acumulatorul a tinut satisfacator, spre bine. (Asta insemnand o functionare de cca 1 ora, adunat). Am taiat bare de OB12, nu a mers ca unul la 220V, dar pentru categoria sa sunt multumit. Oricum, majoritar o sa-l folosesc la tara. Prinderea discurilor e de 10mm, deci se potrivesc cele de la Bosch.
Si acum, partial offtopik, am cateva scule cu acumulator la 10,8 si 12V. Le pot folosi legate la priza de bricheta la masina? Sau sa ma leg direct la bornele acumulatorului? Ar trebui eventual pus ceva de protectie sau limitare? Sculele le-as folosi la tara, insa acumulatorii se descarca cam repede si posibilitate de incarcare nu am.
Mersi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate