Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ce parere aveti de sculele Parkside?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#1
adr1anh

adr1anh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2012
Se vand in Lidl. As dori pareri de la cine a lucrat cu asemenea scule electrice.

#2
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Am vazut un polizor unghiular cu disc de 230 mm, la o firma care lucreaza in domeniul confectiilor metalice, pe 2 schimburi de cate 8 ore. Un muncitor mi-a zis ca in 2 ani, au schimbat carbunii de 3-4 ori. Destul de bine, nu ?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt bune. Nu sunt Bosch, dar nici nu se pot compara cu alea ieftineala din magazinele specializate. Hobby la Dedeman, V-master la Praktiker, etc.

#4
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Parkside e o marca a companiei germane Kompernass . Kompernass  e doar un importator , nu produce nimic , sint scule importate din China pe care se lipeste eticheta Parkside . Sculele lor sint destinate uzului casnic . Calitatea e in legatura cu pretul.

Edited by chflorin, 26 November 2012 - 22:39.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Si aifonu' e chinezesc pana la urma. S-or fi facut chinezii celebri prin lucrurile ieftine si proaste, dar ei produc pe toate nivelele de calitate.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Un prieten si-a luat pistol de vopsit de la ei si a vopsit avionul. Fara misto, dar a iesit fain de tot. Mai are un pistol de sblat, dar nu am intrebat cum merge.

Eu am o freza de aia mica, gen Dremel, licreaza bine daca nu tai cine stie ce minuni cu ea. E pentru chestii de finete. Merita banii.

Referitor la China, majoritatea lucrurilor sunt facute acolo, conteaza calitatea, care, cum au zis colegii, e in legatura cu pretul platit. Dar sculele Parkside dau impresia de calitate ok. Nu Makita, nu Hitachi, dar sunt ok de folosit pe langa casa.

#7
adpe

adpe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.01.2012
Mi-am luat şi eu un pistol de vopsit Parkside de la Lidl.Face un zgomot asurzitor,necesită antifoane,sigur.Am citit mai sus că cineva ar fi vopsit un avion.Eu l-am luat pentru vopsit bara din spate la maşină.Pot face ceva cu el sau l-am luat în zadar?Încă nu l-am încercat,dar "colindând" mai multe site-uri cu opinii,aş înclina să cred că m-am pripit.L-a folosit cineva ?

#8
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
Am avut ceva scule de la ei, cumparate de la lidl...am uitat un weekend afara pe frig si ploaie un aparat de insurubat.... nu a avut nimic. Au trecut 5 ani de atunci si inca mai merge, bateria e pe duca dar se gaseste inca la lidl din cand in cand. Mentionez ca am folosit cordless-ul in constructii...

#9
adpe

adpe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.01.2012
Încă am pistolul în cutie,brand-new.Dar am de gând să fac încercarea cu un grund obişnuit,pe care să-l sprayez pe o tablă.Vreau să verific felul în care face sprayerea şi am să revin cu detalii

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai te asteptam cu impresii.

#11
secsoft

secsoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2007
Si eu sunt de parere ca produsele parkside la pret calitate sunt inbatabile. Unele sunt mai de calitate decat alte produse mult mai scumpe de firma.

#12
adpe

adpe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.01.2012
Revin cu feed-back.Am făcut proba.Ori eu sunt un ghinionist,ori scula respectivă este un eşec.Am avut răbdare,atenţie,grijă,am respectat tot ce scria şi arăta în schiţă şi indicaţii dar mai mult de un jet anemic - şi doar când întoarceam scula cu rezervorul de vopsea în sus- nu a scos.Am încercat în diferite concentraţii.Nimic mai mult.Am verificat duzele.Nu erau înfundate.Când puneam dosul palmei lângă duza de sprayere simţeam o adiere slabă de tot. Poate membrana vibratoare nu avea suficientă forţă deşi pistonaşul se mişca destul de bine.Din păcate,fără rezultat.
La final am încercat cu apă simplă,asta după ce am încercat cu diluant simplu. Scotea jetul acela slab doar când întoarceam rezervorul în sus.Deci ,de aici am tras concluzia că nu se crea suficientă presiune în interiorul recipientului care să arunce lichidul afară.După vreo 3 ore de încercări l-am amabalt,şters şi returnat la Lidl.Gardianul a surâs când m-a văzut.o mai făcuseră şi alţii înaintea mea.Nici şefa de tură care mi-a returnat banii nu a părut deloc surprinsă.Poate că alţii au fost mai norocoşi.Poate că la ei funcţionează.Norocul lor!
Îi invit să ne împărtăşească şi nouă succesul lor.

#13
costei

costei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.04.2007
La prima impresie pareau bune sculele si produsele de la Lidl in general, dar dupa ce am taiat un metru de placaj, cu un fierstrau pendula parkside si s-a stricat, mi-am schimbat radical parerea. Doua capsatoare cu aer functioneaza bine, folosite ocazional, dar am mai avut alte aparate de la Lidl care au luat calea returului. Vreu sa le mai dau o sansa cu bormasina cordless, daca nici de asta nu sunt multumit... m-au pierdut de client. Posted Image

#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai bine te orientezi la un Skill sau Black&Decker. Freza aia mica a mea e pentru chestii maruntele, dar daca mai puneam inca pe atat, luam o scula competenta la 220v si era alta minune, la 130w rupea stilul. De fapt, nici nu dublam scorul, ca era cam 130 sau 150 lei, fata de vreo 90 cat am dat pe Parkside. Oricum, invatatura de minte.

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Al meu tata are o surubelnita cu acumulator (in ciuda rugamintilor mele sa ia ceva mai de firma), a fost fixul lui pentru ca Parkside vine cu Li-ion si celelalte cu NiCd.
Pana acum s-a comportat exemplar - si evident, imi da peste nas cu asta de fiecare data cand o foloseste cu succes.

Am mai luat 2 modele de foarfece de gradinarit tot Parkside si nu se compara cu chestiile "din piata".
Fata de no-name, astea Parkside mi se par mult mai solide si de calitate, matura pe jos cu sculele Hobbi(s)t

Edited by vimann, 03 November 2013 - 23:49.


#16
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Pentru scule de casa cele mai indicate (dupa mine) sunt skill.
Al luat din Lidl diferite electrice/electronice : din 3 sonerii fara fir doar ultima a mers , restuil returnate, lampa cu led si senzor miscare - defecta dupa 5 aprinderi , masina gaurit li-ion oferta a reusit sa insurubeze 12 holsuruburi la care gaura de 3 mm a fost data anterior cu masina de gaurit la 220 , efectiv a reusit sa insurubeze acele holsuruburi nu sa le autofileteze s.a. Concluzie : din Lidl pe viitor voi cumpara tot ce nu misca : flori, mincare, creioane, vopsea ca sa-mi trasez parcarea . Ce e frumos e ca au garantie de retur fara comentarii, ori banii inapoi ori marfa (daca ai bonul)

Edited by hemTT, 04 November 2013 - 11:34.


#17
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostLucian_M, on 01 noiembrie 2013 - 20:52, said:

Mai bine te orientezi la un Skill sau Black&Decker. Freza aia mica a mea e pentru chestii maruntele, dar daca mai puneam inca pe atat, luam o scula competenta la 220v si era alta minune, la 130w rupea stilul. De fapt, nici nu dublam scorul, ca era cam 130 sau 150 lei, fata de vreo 90 cat am dat pe Parkside. Oricum, invatatura de minte.
Am dat 187 pe un pendular Bosch PST650 de aici...merge brici si nu e nici asa de scump, si in plus ai garantia producatorului. Un produs similar Parkside probabil ca este la 70-100 ron.

#18
trasorv

trasorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.05.2013
Salut stie cineva unde pot gasi un manual service pentru ciocanul rotopercutor PBH 1100 A1 (de la LIDL) ca l-am desfacut ca ii sarise butonul care schimba operatiile si desi am experienta nu reusesc sa il pun la loc, este mai dificil ca la alte scule asemanatoare. Sunt disperat ca nu reusesc sa-l montez iar service nu este decat la Einhell Bucuresti iar eu sunt din Braila. Ma poate ajuta cineva cu un sfat pertinent ? multumesc

Edited by trasorv, 29 November 2013 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate