Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

ce sanse am sa emigrez in Franta?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
pai frumoasa povestea dar se pare ca inca nu au ce este mai important si anume un loc de munca
daca ai bani a se citi pensie mare din romania nu e greu sa te stabilesti in strainatate ca pensionar
cursuri de limba, loc de parcare, si inca o gramada de alte prostii le obtii peste tot in UE dar ce faci cu ele daca nu ai cu ce sa le platesti?

eu astept cu interes continuarea povestii in care ne spune cat de usor a fost sa gaseasca ceva de munca
sau mai ales sotia, persoana cu handicap, de care toti angajatorii se feresc pentru ca o data angajata e foaaarte greu sa o mai dai afara tocmai din cauza statutului special pe care il are

Edited by sqryn, 29 November 2012 - 12:37.


#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

eu astept cu interes continuarea povestii in care ne spune cat de usor a fost sa gaseasca ceva de munca
pai nu-i povestea lu' dva de pe ro-de de amu vreo 2 ani?

#21
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Da, da, e povestea romanasului de pe forumul romanilor din Germania.  Am citit povestea lui acum citeva saptamini si mi s-a parut foarte la obiect.  Pacat ca nu m-as duce in Germania, cu toate ca ordinea si curatenia o apreciez mult.  Dar cum am spus, e bine sa vada si altii care ar fi interesati sa se stramute pe acolo.  Nu, nu e povestea mea personala!

#22
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Apel!
Apelez la cei care vor sa emigreze in Franta: tineri, batrini, barbati, femei si care au ceva bani sa poate sa reziste citeva luni ca sa inchiriem o casa, apartament, ceva acolo..., pe urma sa ne facem acte, sa cautam de munca, sa ne integram, sa faceti ceva sa va fie mai bine.  Ma gindeam ca sa facem un grup de ginditori cu aceleasi ginduri si cu speranta de reusita.  Important e ca sa stiti ceva franceza ca fara limba e tragedie mare la inceput si ati deveni o povara, dar cine stie depinde si de alte atuuri pe care le-ati avea si le-ar surclasa pe asta cu limba.  Deci daca aveti simtul aveturii si v-ati informat cit de putin de greutatile si beneficiile emigrarii, va rog sa va prezentati si eventual discutam pe privat.  Daca nu aveti ceva la pusculita, atunci nu va osteniti sa incurcati cu vorbe pe ceilalti.
Ce spuneti?  Eu zic ca se poate, dar poate sunt altii care pot spune si cu mai multa siguranta ca "se poate"!

#23
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

View Postmimi80, on 26 noiembrie 2012 - 15:44, said:

Am pus o intrebare, si are si un semn din asta:  ?
Nu vreau sa ma ia nimeni de mina sa imi dea de munca, ce nu itelegi?  De fapt nu intelegi nimic din ce am scris, ce scoala ai facut mai frate?  Ai luat diploma pe spaga cred...
eh, daia vreau sa plec sa scap de oameni din astia care ma exaspereaza...

bine, bine, o iau inapoi, nu raspundeti la titlu, raspundeti daca stiti la intrebarea pusa la sfirsitul continutului postarii prime.  Merci!

Ma intreb ce viata si cu ce se ocupa oamenii astia cu peste sutele de mesaje pe forum.
sunt admini adica isi fac treaba, unii din exces de zel ca sa aibe postari mai multe pentru ca sunt platiti la nr de postari, mai calca pe alaturi. parerea mea este urmatoarea: posteza pe forumuri diaspora romana din Franta sau tari francofone daca vrei in tari unde se vorbeste limba franceaza, sanatate si mult noroc iti doresc.

Edited by cincicinci, 03 April 2015 - 14:55.


#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Amice .. tu ai citit din cinci in cinci sau cum? Nu te uiti un pic la data postarii la care ai raspuns?
Uite, iti dau un indiciu: "mimi80, pe 26 noiembrie 2012 - 15:44, a scris:"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate