Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

ce sanse am sa emigrez in Franta?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Sansa ca sansa, dar va trebui sa emigrez oricum ca aici simt ca mor si poate ca in lumea intii o fi moartea mai usoara.
Cei ce au idee de Franta sa imi dea si mie cu sugestia, sau cei care sunt prin europa si au stiinta de subiectul si situatia mea asemanatoare.  Multumesc anticipat!
Deci situatia mea este grava si disperata: am 60 ani, cunosc ceva franceza, deci ma descurc scris, citit, vorbit si inteles.  Nu stiu meserie dar am carnet de conducere b, c, e.  N-am experienta pe camioane dar am condus putin si cred ca m-as descurca, numai ca daca ma pune la test sa cuplez, sa decuplez, atunci cad cu succes.  Poate daca as lucra o zi, sau mi-ar arata cineva as prinde repede.  Sunt inca sanatos si nu iau medicamente, nu beau sa ma imbat si nu am alte vicii.
Stiu ca nu se grabeste nimeni sa ma angajeze la virsta asta, dar cum e treaba in Franta?  Ma pot lipii de ceva?  Daca nu plec de aici, la prima internare in spital, doamne fereste, stiu ca ma omoara astia...si voi stiti asta.
Sa nu imi spuneti sa stau acasa ca asta nu ma ajuta cu nimic.  Mentionez ca daca plec, plec cu masina personala si ma gindesc undeva in sud unde e mai cald, sa dorm in masina pina gasesc undeva sa ma aciuiesc.
Am cautat in lung si in lat pe net dar romani din Franta nu cunosc si nici nu am putut sa cunosc pe cineva sa imi dea un sfat sau sa ma cazeze contra cost.
Voi ce spuneti, mai sunt dilai ca mine la virsta asta?  Daca au reusit, cum au facut si ce sa fac si eu?
Va salut si va multumesc!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005
Sunt slabe sanse sa te angajeze cineva la varsta asta. Ideal ar fi sa cauti din tara si sa te duci la sigur.

Edited by LensFlare, 26 November 2012 - 15:16.


#3
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Da, asta stiu, nu trebuie sa imi repeti, daca sti ce si cum atunci spune, daca nu, nu mai comenta sa iti ridici numarul de raspunsuri, sau esti platit ca ai un numar mare de raspunsuri?
Daca nu aveti raspunsuri constructive, atunci nu mai poluati topicul va rog.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Tu nu vrei să întrebi "ce sanse am sa emigrez in Franta?" căci ştii că n-ai nicio şansă, vrei să întrebi dacă există pe aici cineva care să te ia direct şi să-ţi dea un loc de muncă...

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 21.08.2008
Omul a raspuns la subiect, as fi facut-o si eu dar am o banuiala: nu cred ca ai 60 ani deoarece greselile gramaticale (pus i aiurea sau omis) sunt tipice unuia care a facut scoala (sau mai degraba nu) in ultima perioada (recent)... Cum naiba sa-ti dea cineva cu sugestia??? E vorba de tatal tau cumva? Oricum, situatia nu e roza... din pacate.
Ba da, sanse de a emigra sunt, costa benzina pana acolo sau biletul de avion... dupa aceea...

Edited by danghetau, 26 November 2012 - 15:34.


#6
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Am pus o intrebare, si are si un semn din asta:  ?
Nu vreau sa ma ia nimeni de mina sa imi dea de munca, ce nu itelegi?  De fapt nu intelegi nimic din ce am scris, ce scoala ai facut mai frate?  Ai luat diploma pe spaga cred...
eh, daia vreau sa plec sa scap de oameni din astia care ma exaspereaza...

bine, bine, o iau inapoi, nu raspundeti la titlu, raspundeti daca stiti la intrebarea pusa la sfirsitul continutului postarii prime.  Merci!

Ma intreb ce viata si cu ce se ocupa oamenii astia cu peste sutele de mesaje pe forum.

Edited by mimi80, 26 November 2012 - 15:41.


#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Sefule, situatia in Franta e nasoala, in plus matale nu stii nici o meserie, nu stii sa faci nimic si, agravant, mai ai si o varsta inaintata.
In conditiile matale si daca ai avea 20 de ani ai avea sanse minime.
Eu zic sa inerci sa faci ceva prin tara, gen taximetrie. In strainatate treburile nu mai merg bine decat pe la arabi, la australieni (desi am auzit ca si pe acolo s-a cam inchis robinetul) si prin cateva tari europene gen UK, Polonia si Bulgaria, dar pe acolo e ca bataie.

#8
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Cred ca o sa il votez pe Basescu pina la urma ca astia care descurajeaza emigrarea se pare ca sunt USListi si adora plagiatorii....

Vad ca imi raspund numai astia cu mesaje la activ la greu, cred ca sunteti la interne, nu?

Da, Focsanene, il trimit pe tata la munca, esti fericit de intuitia slaba?

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmimi80, on 26 noiembrie 2012 - 15:44, said:

Ai luat diploma pe spaga cred...
eh, daia vreau sa plec sa scap de oameni din astia care ma exaspereaza...
Ai grijă ce-ţi doreşti, că în ţara unde am făcut eu şcoala, nu merge pe şpagă.

Acolo unde am făcut eu şcoala e genul de loc în care vrei tu să ajungi "ca să scapi" :lol:

În vest nu merg câinii cu covrigii-n coadă. Dacă nu ştii să faci nimic, eşti zero barat.

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bai mimisor la ce naiba ai deschis topicul?
Da frate/soro, du-te in Franta acum e el Dorado acolo. O sa iti gasesti instant un post de rege ca sigur aia cauta asa ceva acum, ca nu mai au de cateva sute de ani.
Te incurajam sa emigrezi.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmimi80, on 26 noiembrie 2012 - 15:11, said:

Am cautat in lung si in lat pe net dar romani din Franta nu cunosc si nici nu am putut sa cunosc pe cineva sa imi dea un sfat sau sa ma cazeze contra cost.
Daca nu ai pe cineva de incredere acolo, care sa te ajute cu gasitul unui job a unei chirii etc, nu vad nicio sansa reala.
Emigratul e extrem de dificil inclusiv pentru persoane calificate si mult mai tinere...

#12
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmimi80, on 26 noiembrie 2012 - 15:49, said:

Vad ca imi raspund numai astia cu mesaje la activ la greu, cred ca sunteti la interne, nu?
Parerile si sugestiile altora au un foarte mare avantaj: nu trebuie urmate, dumneavoastra alegeti ce vreti sa faceti. Dar daca varsta e reala, la 60 ani e cam greu cu emigrarea oriunde in lumea asta. Plecand de la obstacolul numit limba si trecand prin tot ce tine de relatii inter-umane. Chiar daca presupunem ca v-ati gasi un loc de munca (ceea ce pare putin probabil), ce-o sa faceti in timpul liber?

#13
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Bine, daca nu am nici o sansa sa emigrez in Franta, atunci voi astia moderatorii si cei cu mii de raspunsuri aiurea cit va platesc astia de pe forumul asta, ca ma reprofilez si eu...cred ca sunt inca prolific sa pot da din mine raspunsuri de genul asta pe care il dati voi, adica lipsit de noima, directie, logica, adevar, posibilitati, si ce ar fi folositor?

#14
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Astia cu mii de posturi sunt bolnavi la cap, ca nu ii plateste nimeni.
Mai bine ar munci in timpul asta, nu?
Asa ziceam si eu.

Edited by v3lsatis, 26 November 2012 - 16:31.


#15
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Tu stii mai bine, ca vad ca esti numai pe forum...

#16
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
se poate si la 60 de ani dar cu conditia sa ai sustinere, a se citi sa fie copiii deja acolo.
altfel sansele de a reusi ceva acolo sunt un pic mai mari decat castigatul la 6 din 49

#17
mimi80

mimi80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Ma gindeam la autosustinere; bani de chirie la inceput si de mincare, si la alergat pentru acte.  Imi inchipui dupa cele citite pe google ca si sitemul de acolo e mai bine pus la punct si ar fi un ajutor cit de cit.  Aici mori si gata, esti facut asa gratios.
Pacat ca nu am cu cine sa stau de vorba in privinta asta, adica cineva care cunoaste sistemul.  Va trebui totusi sa fac pirtie de unul singur si sa aflu ce si cum pe parcurs.  Sanatate sa fie.

Chiar citeam tot aici pe forum povestea unuia care a plecat in Germania si s-a aranjat, si ...vorba aia sotia are greutati cu mobilitatea.  Omul a fost sincer si zau, mi-a placut ce a scris.  Imi inchipui  ca acelasi lucru l-as putea face si eu in Franta.
Nu merge sa lipesc textul, nu stiu de ce, poate o fi dupa alt forum, sau e prea lung.

vali | iunie 4, 2011
Frumoase povesti am citit aici motiv pt care am decis sa va spun si eu povestea mea si a sotiei mele. Avem o matusa aici si acum 9 luni ne-am gandit sa ne ?bagam picioarele? in Romania si sa ne mutam in Germania. Inainte de Craciunul 2010 am facut o vizita matusii noastra in Germania. Am vorbit si cu aceasta ocazia ne-am si facut anmeldung la primarie pe adresa ei. Fac mentiunea ca sotia mea este persoana cu handicap grav (amputatie la picior si mari probleme de vedere) si se deplaseaza in scaun cu rotile. Dupa ce ne-am facut anmeldung in urmatoarea zi am mers cu matusa la Auslanderbehorde (biroul pt straini) pt a ne interesa ce documente ne trebuie pt a primi Freizügigkeitsbescheinigung. Spre surprinderea noastra doamna de acolo spune ca cetatenii UE nu au nevoie de asa ceva. Eu fiind informat, i-am spus (prin matusa mea, ca eu nu stiam o boaba germana) ca mie imi trebuie acel document pt a aplica pt un Integrationskurs. Atunci doamna a zis ca ne trebuie pasaportul si cate o poza si un formular de completat. In holul primariei era un automat de facut poze asa ca am facut pozele iar tot acolo la o masa ne-am asezat sa completam formularul in care se cerea dreptul de sedere iar pe verso se solicita documentele doveditoare, contract de munca, asig medicala, etc. Am mers si am spus doamnei ca nu avem documentele respective iar doamna a zis ca nu e nevoie. Fac mentiunea ca matusa i-a spus inainte ca noi o sa locuim la ea si ca ea are grija de noi pana facem cursul si gasim de lucru, dar nu a semnat nimic in aces sens. Tind sa cred ca in cazul nostru s-a aplicat intocmai litera legii care din cate stiu eu spune ca Freizügigkeitsbescheinigung se elibereaza din oficiu cetatenilor UE. La plecarea din Romania stiam conditiile in care se elibereaza acest document si de aceea am ramas surprins ca in maxim 5 minute de la inmanarea documentelor am primit Freizügigkeitsbescheinigung. Deci toate astea inainte de Craciun.
Si au trecut sarbatorile, ne-am intors in Romania pt a lichida tot ce mai aveam pe acolo. Cu acel anmeldung tradus am mers la casa de sanatate si am cerut pt sotia mea formularul portabil european S1 care ii da dreptul sotiei mele de a beneficia de asigurare medicala in statul de resedinta, platita de statul roman, sotia mea fiind pensionara de invaliditate. In cateva zile de la depunerea cererii am obtinut acel formular de la casa de sanatate, ne-am inchiat socotelile cu Romania si de la inceputul lui februarie suntem aici, sper definitiv. Vreau sa mai completez ca inainte de a pleca din romania, sotia mea fiind de etnie maghiara, a solicitat cetatenia maghiara iar acum 2 saptamani a primit-o, deci este cetatean cu dubla cetatenie romana si maghiara lucru care sper sa me ajute enorm in gasirea unui job. Dar sa continui firul povestirii: eu m-am informat foarte mult pe internet si daca nu am gasit o informatie am solicitat-o de la Serviciul de orientare pt cetateni al Comisiei Europene http://ec.europa.eu/...nd/index_ro.htm care raspunde foare prompt in limba romana si este de mare ajutor. Am pus linkul sa va folositi si voi de el.
So, in prima saptamana am inceput sa cautam un apartament barrierefrei cu chirie pt sotia mea care merge cu rollstuhl si spre surprinderea mea, cu ajutorul matusii am gasit un astfel de apartament intr-un bloc nou nout, construit special pe persoane in rollstuhl sau cu probleme de deplasare. Chiria este un pic mai mare fata de pretul zonei dar face toti banii avand in vedere ca pe sotia mea nu trebuie sa o mai car in brate daca trebuie sa iesim undeva asa cum faceam in Romania sau pt ca ea este independenta de mine si se poate duce si singura pana la supermarkt daca nu sunt acasa, fara sa mai pun la socoteala ca este o constructie noua dotata la cele mai moderne standarde. Deci am gasit locuinta si de la 1 martie ne-am mutat in ea. Am schimabt anmeldungul pe noua adresa si imediat dupa mutare am fost la auslanderbehorde si am schimbat Freizügigkeitsbescheinigung pe noua adresa. A fost la fel de simplu, doar o poza, pasaportul si noul anmeldung fara alte formulare. Imediat dupa asta am mers la Volkshochschule si am cerut informatii despre un Integrationskurs surventionat (adica sa platesti doar 100 euro, nu 285 euro). Am primit o cerere pe care am completat-o si domnul de la secretariat a zis sa o lasam acolo ca mai departe se ocupa ei si o sa primesc raspuns daca s-a aprobat. Eu in decursul informarilor mele pe internet, inca din Romania am fost sfatuit de alti conationali de-ai nostri stabilii aici in DE, sa nu las acel formular acolo si sa-l iau cu mine si sa-l duc la Bundesamt fur Migration ca sa mearga treburile mai repede. Motiv pt care va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel, nu asteptati dupa ei ca poate dura si 2 luni pana primiti un raspuns. Zis si facut, am luat formularul de solicitare curs si ne-am dus la BAMF, am atasat la el Freizügigkeitsbescheinigung care defapt a fost primul document de care ne-au intrebat, copie dupa pasaport si le-am depus. L-am rugat pe domul de acolo daca se poate rezolva mai repede ca aveam informatia de la VHS ca era un curs care incepea saptamana urmatoare cu modulul 1. Asta era intr-o vineri si va rog sa ma credeti ca a doua zi, sambata aveam plicurile in cutia postala (pt mine si sotia mea) cu aprobare de a participa la Integrationskurs cu plata surventionata? nu mi-a venit sa cred.
Cu acele documente am mers la scoala, dupa 2 zile am fost programati la un test de evaluare iar la inceputul lunii martie am inceput cursul cu modulul 1. Acum deja suntem la jumatatea modului 3 si zic eu, dar si profesoara noastra, ce ne descurcam bine, pt nici 3 luni de cand ne-am apucat de limba germana. Alta treaba n-avem deocamdata
In timpul cat m-am ocupat de obtinerea aprobarii pt Integrationskurs am rezolvat si problemele sotiei mele: am mers cu acel formular S1 la AOK, am depus acel forular si in 10 zile sotia mea avea card de asigurare medicala prin AOK. Acum are dreptul la asigurare ca orice cetatean asigurat iar toate chletuielile se deconteaza conform legislatiei europene semestrial intre state. Din informatiile adunate Romania plateste tarilor din UE servicii medicale pt cel putin 30.000 de pensionari asigurati prin acest sistem, pensionari ?fugiti? din Romania la copii sau rude, de bine ce le era acolo.
Imediat dupa ce am obtinut cardul de asigurat al sotiei mele ne-am inscris la un medic de familie (din fericire roman pt a ne putea intelege cu el) si apoi am mers la Landratsamt sa intrebam cum poate sotia mea sa obtina certificat de persoana cu handicap. Am primit un formular cu care ne-am plimbat pe la mai multi medici. L-am depus si in 2 saptamani sotia mea a primit Schwerbehindertenausweis cu valabilitate 2 ani si cu drept de insotitor. De aici curg o alta serie de avantaje, gratuitati si reduceri de tot felul la transport in comun, pe caile ferate si aeriene, reduceri sau scutiri la diferite taxe si impozite. Ce m-a amuzat foarte tare a fost o reducere de genul daca sotia merge cu avionul in interiorul Germaniei ea plateste bilet iar insotitorul (eu) merge gratis, la fel si pe tren ICE la distante lungi. Oriunde este o manifestatie organizata de primarie sau de autoritatile landului sau federale care trebue platita sau la muzee, stranduri, gradini botanice si zoologice sotia plateste bilet redus iar insotitorul intra gratis. Sunt foarte impresionat de protectia care o ofera statul german persoanelor cu dizabilitati, nu ca in Romania unde nu erau rampe nici macar la primarie si politie si unde primea 300 lei pe luna. Aici numai scutirea in urma Schwerbehindertenparkausweis (permis de parcare) se ridica la o suma lunara mai mare, tinand cont ca pe aici locul de parcare e 2 euro /ora in zone centrale si 1 euro / ora la periferie. De curand ne-am achizitionat si o masina pe numele sotiei si este scutita de impozit.
Cand am pleca din Romania am venit cu masina noastra cu numere romanesti si in toata nebunia asta am amanat schimbarea numerelor. Acum 3 saptamani am fost oprit de politie si mi-au verificat actele, m-au verificat vreo 10 min prin statie, nu stiu cu cine au vorbit dar mi-au spus ca trebuia sa-mi schimb numerele la masina. Mi-au dat drumul si mi-au spus ca o sa primesc o scrisoare prin posta. La cateva zile am primit scrisoare cu o amenda de 50 euro + 20 euro cheltuieli de procesare + 3.5 euro cheltuilei postale = 73.50 euro pe motiv ca am cirulat cu masina cu numere romanesti si la 5 luni dupa stabilirea domiciliului aici. N-am vrut sa fac valva si sa stranesc atentia prea mult asupra mea asa ca am platit amenda, binenteles dupa ce m-am informat ca aveau dreptate. Imediat dupa aceea am trimis masina in Romania si am vandut-o ca oricum voiam sa o vand si mi-am luat alta aici cu numere nemtesti si am rezolvat si problema asta
Referitor la permisul de conducere:
Permisul de conducere model vechi (pana in 2008) se schimba numai in Romania. Permisul de conducere model nou (dupa 2008, cu drapelul UE pe el) se poate schimba in Germania cu unul nemtesc: categoria B costa 35 euro+poza+pasaport si se elibereaza pe loc, categoria de profesionisti (CE,DE) numai in baza unor analize mediacale + taxa de 35 euro, pasaport si poza si dureaza 3-4 saptamani. Informatia este sigura pt ca de curand am solicitat eu schimbarea permisului cat BCE. Am primit niste forumulare cu care am mers la medicul de familie si medicul de ochi iar cand am avut formularele completate le-am depus la Führerscheinstelle. Mi-au spus ca documentele vor fi trimise la Berlin si in 3-4 saptamani voi fi anuntat prin posta sa vin sa ridic permisul. Am primit in schimbul permisului romanesc o adeverinta prin care se dovedeste ca am permisul la preschimbat. Mi-au spus ca daca voiam numai categoria B se putea rezolva pe loc. Atentie permisul de conducere romanesc este valabil DOAR 6 luni de la stabilirea domiciliului (Anmeldung) in Germania.
Dupa cum spuneam mai sus sotia mea a primit de curand cetatenia maghiara iar cetatenii maghiari de la 1 Mai nu mai au restrictii pe piata muncii din Germania. Saptamana viitoare o sa depunem actele pt obtinerea pasaportului maghiar si sper ca dupa primirea lui (max 1 luna) sa pot si eu sa-mi caut ceva de lucru de dupa amiaza ca dimineata suntem la curs. Pana acum nu am cautat nicmic pt ca stiam pataniile altor romani cu obtinerea permisului de munca . Acum ca sotia este cetatean maghiar cu drept de munca, conform legislatiei europene si sotul are drept de munca. De ce nu, la cat de bine protejate sunt peroanele cu dizabilitati aici poate si sotia mea o sa gaseasca ceva de lucru mai ales ca ea isi doreste sa fie activa? acolo 3-4 ore pe zi sa iasa macar banii de chirie.
OK asta a fost povestea noastra de pana acum, tot ce ne-a mai ramas de facut este gasirea unui loc de munca pt care o sa aplic cat de curand? sper sa gasesc ceva dupa amiaza ca nu vreau sub nicio forma sa renunt la curs. Norocul nostru este ca avem rude aici care sa ne ajute, inclusiv moral si material si asa am reusit tot ce v-am povestiti mai sus. Sper sa-i tina Dumnezeu in viata cat mai mult pe unchiul si matusa ca sa le pot intoarce in fiecare zi binele care ni l-au facut. Binentels ca oricine este binevenit cu un sfat si de ce nu cu un tipp sau un ajutor oricat de mic. Va doresc succes tuturor celor care cititi aceasta poveste si mult noroc in Germania.


Hai ca am putut lipii povestea omului.  Sper ca moderatorii sa nu il stearga ca sa invete si altii ce sa faca daca au de gind sa se acomodeze prin Germania.  Deci dupa cum vedeti, se poate...

Edited by mimi80, 29 November 2012 - 11:46.


#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
toata povestea contine o informatie cheie:
sotia este cetatean maghiar cu drept de munca, conform legislatiei europene si sotul are drept de munca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate