Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

repatriere la pensionare din Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Mai este cineva pensionat in Romania cu pensie din Canada?

#2
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Ai considera sa te intorci  in Romania cu o pensie din Canada?

#3
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005
Da, insa depinde de cat e pensia Canadiana. Si intr-o vedere mai de ansamblu, poate nu musai Romania, ci undeva unde local cost of living e sensibil mai mic decat in Canada, si nivelul de trai e relativ ok / stabil.

#4
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Cu o pensie de $2000 poti sa duci o viata  linistita ?

Mai sunt si alti pensionari din Canada pe acest forum ? As avea nevoie de niste sfaturi utile . Cu ce banci trebuie sa lucrezi? Poti sa ai banii in banci Canadiene traind in RO?

#5
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005
Cu $2,000, as spune ca da. Mai ales daca sunt 2 si nu alti copii. Cele mai mari costuri in .ro sunt mancarea, benzina si eventual chiria (daca nu ai un loc al tau deja). In rest taxele de proprietate si asigurarile sunt DEOCAMDATA un mizilic...Nu se stie insa pana cand.

Legat de gestiunea propri-zisa a fluxului de bani: ai putea avea banii in banca canadiana si sa transferi indirect via debit card...La o limita de 500$ per extragere e ok - nu se triggereaza mecanisme speciale.
Insa in general vei plati interac transfer fees (usually 1.5$) plus inca un "convenience fee" datorat faptului ca nu folosesti ATM-ul bancii de origine. Wire transfer e exclus. E bun doar pt. chunkuri mari - si in acest caz recomand folosire Royal Bank of Canada - care e MANA NUMARUL unu in transferuri dinspre si spre Canada. Toate celelalte 4-5 mari banci tot prin RBC merg. Faci apoi un cont la o banca din .ro ce are conturi corespondente cu RBC. Aproape toate bancile romanesti au asta.

Exista si varianta sa-i spui lui CRA sau ministeru canadian al muncii sa-ti dea banii direct in .ro...Insa nu stiu cat control ai asupra fee-urilor.

O alta idee interesanta e sa faci bani din pura dobanda in canada, daca ai un capital de 600-700k....Si dobanda o cheltui in romania...Nu te atingi de principal deloc.

In general, m-as duce in alte tari mai ieftine decat .ro - de ex. Spania e mai ieftina la alimentatie...Sau in Cuba, sau Panama, sau Mexico - unde sunt programe speciale "el pensionado"...Unde poti trai regeste, cu ingrijitoare personala si cu sistem de asigurare medicala STAS.

Romania are inca sistemul medical profesional, ma refer la acei doctori de varf si la cabinete private...Insa cine stie cat mai tine si asta? Neo-feudalismul - ca faza urmatoare capitalismului - prin trans-nationale va rupe toate suferanitatile si va distruge oricum romania din ce in ce mai tare, cu ale lor imprumuturi si "de-regulations" si "privatizari".

[Va scrie cineva ce mai are inca mult pana la pensie - care traieste in Ontario, Aca-nada, dar care e dezamagit de multe aspecte din canada, pt ca in afara de materialismul imediat si frigiderul plin, exista un mare gol, la care nu a gasit o cale pt. a-l umple. Si materialismul e si el superficial, de fatzada, CHEAP - a se vedea ca exemplu baracile de lemn de rumegus numite pretentios case, barbarism/primivism in ale tehnologiei vezi internet, acoperisuri de carton, butoaie cu apa pe post de sisteme de preparat apa calda menajera, suflatori primitive si ineficient cu aer pe post de incalzire iarna. De asemenea coroborat cu un fond general de jupuire financiara a celor ce muncesc din greu - via taxe pt. "inchirierea pamantului de la Regina, ca un sistem ascuns feudal", taxe pe income mari, asigurari care sunt O MAFIE in general in aca-nada, etc]

]

Edited by smihaila, 26 November 2012 - 05:23.


#6
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Multumesc mult pt raspuns. Nu avem copii suntem amindoi professionals in Canada si vrem sa ne pensionam devreme. Am obosit lucrind prea mult cu multa responsabilitate si vrem sa mai avem grija si de viata noastra - nu numai de a face bani - a chaltui aiurea - "ca sa stii de ce lucrezi". Nu am mai fost in RO de 7 ani. Am considerat Okanagan pt retire - dar nu ma vad traind in paradis dar singurei. Am considerat apoi Spania - dar limba noua , reguli noi si iar singurei departe de familie. Asa ca am hotarit sa ne pensionam in orasul nostru natal unde avem amindoi toata familia cu bune si cu rele - dar poate asa vom recupera timpul in care am stat departe. Sper ca vom putea avea o viata linistita fara sa fim afectati de alte conditii din jur - considerind ca nu vrem sa mai lucram in RO. Cu sistemul medical sper sa nu avem probleme - suntem sanatosi - cel putin asa credem - si incercam sa mincam f sanatos - ceea ce in CA este f greu cu atitea modificari genetice hormoni si pesticide.

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

 redland, on 26 noiembrie 2012 - 06:37, said:

Multumesc mult pt raspuns. Nu avem copii suntem amindoi professionals in Canada si vrem sa ne pensionam devreme. Am obosit lucrind prea mult cu multa responsabilitate si vrem sa mai avem grija si de viata noastra - nu numai de a face bani - a chaltui aiurea - "ca sa stii de ce lucrezi". Nu am mai fost in RO de 7 ani. Am considerat Okanagan pt retire - dar nu ma vad traind in paradis dar singurei. Am considerat apoi Spania - dar limba noua , reguli noi si iar singurei departe de familie. Asa ca am hotarit sa ne pensionam in orasul nostru natal unde avem amindoi toata familia cu bune si cu rele - dar poate asa vom recupera timpul in care am stat departe. Sper ca vom putea avea o viata linistita fara sa fim afectati de alte conditii din jur - considerind ca nu vrem sa mai lucram in RO. Cu sistemul medical sper sa nu avem probleme - suntem sanatosi - cel putin asa credem - si incercam sa mincam f sanatos - ceea ce in CA este f greu cu atitea modificari genetice hormoni si pesticide.


Si eu intentionez (inca!) sa ma retrag in Ro la pensie. Nu mai este chiar asa mult dar inca destul. Trebuie sa astept insa "vremea" pensionarii.
Am luat in calcul si alte variante, mai in gluma mai in serios, incepand de la a merge inapoi in Ro pana la vreo insula exotica cu negrese... Desigur ca varianta a doua ar fi mai rentabila financiar decat Ro dar in fiecare caz sunt probleme de rezolvat. Teoretic se poate in Ro, cu o pensie de 2000 CAD, "regeste" sub anumite aspecte dar din pacate nu toate.  Exista destule aspecte ale vietii care nu depind de banii din buzunar sau din cont, incepand cu aerul, apa, drumurile, cainii, si nu la urma, oamenii care sunt altfel decat cei pe care i-ati lasat.
Banii din Canada vi se pot trimite direct, daca ati stat cel putin 20 ani in Canada. Pierdeti OAS si suplimentul. Se pierde cate ceva la impozit si transferuri.
Problema este ca daca ati stat acei 20 ani, veti privi cu alti ochi societatea romaneasca si chiar daca veti fi pensionari, adica "mai incet" cu toate, veti avea aceeasi conditie de "penisonari" ca tot cei de varsta voastra din Ro. La orice pas veri face comparatia cu ce ati lasat in urma. Trebuie ca intr-adevar sa iubiti mult locurile si oamenii din jur. Cat despre mancatul sanatos si alte alea, este posibil. cam in aceeasi masura cu gasirea paradisului in Okanagan.
Eu nu as zice "repatriere", ganditi-va sa lasati o usa deschisa ca nu se stie.
L.E. Gasaesc totusi putin ciudata intrebarea dvs si locul in care o puneti (vedeti comentariul [...] de mai sus)

#8
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Conditia emigrantului nu este foarte usoara - esti tot timpul intre doua lumi . Avantajul este de a lua ce e bun din fiecare , dar si dezavantajul de a nu mai aprtine niciuneia.

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007
Veniturile la pensii si Acordul de securitate sociala Romania-Canada

http://www.zigzag-on...ia-Canada (III)

#10
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Nu suntem la virsta de a lua pensie de la statul canadian - pensia va provenii de la compania unde lucreza sotul. Eu am 43 de ani .

#11
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Se pot schimba total lucrurile, peste 20 de ani...
Daca trecem cu succes peste 21 dec...
Posted Image

#12
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
LOL
Am sa fiu pe avion spre RO pe 21Dec  Cine stie unde voi ateriza LOL

#13
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Care sunt lucrurile pe care este bine sa le duci in RO la repatriere?

#14
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
a veni in romania din canada e o incercare grea...primul lucru care deranjeaza sunt cainii...noaptea nu se poate dormi in romania, nu conteaza unde, poate doar in padure, dar si acolo auzi cainii. cainii sunt o mare afacere in romania, de aceea nu se vor eradica. in plus, romanii sunt prea nesimtiti pt a-si da seama de problema asta. ti se va spune. noaptea dormi, nu asculti cainii. deci trebuie sa te intorci la neandertalismul romanesc, un pas dureros. mancarea e mai buna in ro si mai ieftina, romanii sunt slabi la aprecierea valorii, vei gasi lucruri incredibil de bune la pret de nimic. eu storc de ex. mere bio la 1 leu/kg si beau suc natural la ca. 2 lei pe litru(2kg de mere)...daca stii ce e bun. daca ai banii aceia, sa nu crezi ca esti rege in romania. traiesti bine, dar nu regeste cu 2000 de dolari. depinde de gusturi si de modul de viata. daca ai deja apartament, masina, masina de spalat, frigider, tv, etc, da, doar 2000 pt mancare si iesit prin tara sunt ok. dar daca vrei si ski, vacante in austria, grecia, africa, etc...atunci nu prea. esti oricum o saracie mai bine situata cu banii aceia, nu crede ca faci multe cu ei. romania e f scumpa la delicatese, deci daca ai pretentii, e grav. daca vrei comte, parmesan sau somon/creveti, e mult mai scump decat canada...asta ca sa stii de preturi. preturile le poti vedea pe net. hotii pot fii de asemenea o problema, nu ar fi bine sa spui ca ai acei bani, daca tii la viata ta. in rest, trebuie sa-ti asiguri casa si sa umbli prin locuri mai sigure, gen mall, magazine cunoscute, locuri publice cunoscute. romania e sigura, dar nu te baza pe asta. depinde si in ce zona locuiesti. oricum, dai handicapatii din canada pe handicapatii din romania. romania e o tara plina de tarani si de tigani, asta trebuie sa-ti fie clar. daca vezi o nunta in romania, iti dai seama cat de primitivi sunt. cei cu bani nu stau la palavre cu tine, decat daca au un avantaj de la tine. daca nu dai bani in jur, esti un dusman. daca dai bani, esti prietenul tuturor. te vei lovi de cersetori si milogi de la familie pana la medici si functionari. cei mai sinceri au plecat din tara. in tara a ramas multa pleava, de la medici pana la omul de rand. sau politician. de aici vin multe probleme mai mici sau mai mari. daca stai linistit in casa ta, e ok, dar asta poti face si in canada. depinde de tine, daca si tu ai fost si ai ramas taran, asa cum sunt multi cei care au plecat, atunci te vei obisnui repede. depinde de cat rafinament ai dobandit, in ce lume ai trait, etc. eu de ex. nu mananc sarmale, mici, nu ascult manele, etc...decat f rar, cand sunt "invitat" si oarecum obligat. e bine ca esti liber sa decizi. eu am ramas in romania, pt ca aici e atata prostie, incat pot face bani fara sa muncesc. si mai ar fi fetele frumoase si pe gustul meu. dar mai toti sunt neandertali, nu au rafinament, nu inteleg ce inseamna calitate adevarata. de ex. sa nu-i dai unui roman creveti cu lamaie. mai bine ceafa de porc cu tuica...asta e diferenta. si o vei simti din plin in toate evenimentele cotidiene. in final, e clar ca aparent, romanii sunt mai calzi decat canadienii, dar asta e o falsa imagine, cu cat vei sta mai mult in tara, cu ata vei realiza ca nu e asa...

#15
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
taxishop: ca bine le graiesti.....

#16
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Sunt foarte multe lucruri pe care le apreciez in CA , la servici ma integrez perfect in atmosfera - nu as putea sa lucrez cu romani din cauza mentalitatii (mult mai smecheri , canadienii sunt infantili pe linga romani) nu au etica muncii in singe ca si canadienii.  
Dar cind vine weekendul nu as putea trai ca si un canadian am nevoie de romani sa gindesc ro , sa gatesc ro , musafiri ro , chefuri ro - cu toata birfa nelipsita din grup si jocurile de interese - ca doar suntem romani.

#17
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
ahem, da...dar nu mai este asa cum știi tu...romanii nu mai fac chef în weekend, din cauza banilor din ce în ce mai putini si a creditelor din ce in ce mai împovărătoare. deci rămâne ca tu sa cotizezi si sa organizezi petrecerile, sa speli vasele, etc. dacă vrei asta e ok, dacă nu, sa nu crezi ca te va invita cineva...decât dacă vrea niște bani de la tine...dar cum va vedea ca nu-i dai...nu te mai baga în seama...s-a mai schimbat ceva în România la nivel de mentalitate, vei vedea...e un fel de Canada, dar mai violenta. la început va fi frumos, atâta timp cat cotizezi tu și plătești tu petrecerile. ți se va lua de atâta ro. oricum, e bine ca aduci bani în tară...

#18
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
Are cineva experienta cu scutirea de taxe vamale odata cu repatrierea?

Edited by redland, 27 November 2012 - 06:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate