Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ciulini in floarea soarelui

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ionut8722

ionut8722

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.11.2012
vreau sa insamantez aproximativ 10 ha cu floarea soarelui. m-am gandit sa pun samanta lg 56.35 sau rimisol, problema e ca ca in 2 parcele am foarte multi ciulini(Capitulele sale) si din cate am inteles pulsar 40 nu are efect si asupra lor, daca am inteles eu bine. sincer nu stiu ce erbicid merge la lg56.35 . sunt incepator in ale agriculturii asa ca accept orice critica sau sfat.

#2
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Hibridul de mai sus nu e CL, deci nu mere tratat cu pulsar. Cauta un hibrid clearfield(care merge tratat cu pulsar) si n-ai treaba cu nici o buruiana din cultura, ia tot. Daca ai cornuti sa nu te impinga necuratul sa pui altceva ca dai la sapa de innebunesti. Mai sunt hibrizii de pionner ce merg cu expres dar nu are(expresul) randamentul la combaterea cornutilor cum are pulsarul.

#3
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
mai stiu eu pe cativa care au ierbicidat floare conventionala cu pulsar si se mirau de ce oare s.a ars floarea.....DECI MARE CRIJA CU FLOAREA CLEARFIELD! Documentati.va inainte de a face o prostie mare si sa compromiteti o cultura!

#4
ionut8722

ionut8722

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.11.2012
ma gandeam ca in primavara dupa prima discuitura sa imprastii cca. 100 kg ingrasamant complex apoi sa mai discui o data sau eventual de 2 ori, vad atunci cat de bine se lucreaza pamantul, si apoi sa saman. ce ingrasamant sa utilizez unul tip NPK sau sa fie suficient unul NP?
Pt samanta cred ca pana la urma o sa optez pentru RIMISOL de la LG pentru ca e rezistent la pulsar 40...

#5
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
100 de kg la ha dat cu mea.ul mai ales pt floare e frectie la picior de lemn! ti.ar trebui cel putin un 250 cel putin si foloseste NPK.

#6
fanel212

fanel212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2017
Salut ... pe pamant nisipos se poate semana floarea soarelui ??? cate kg de floare merge la semanat pe hectar?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate