Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Probleme conectare la net cu tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zamza

zamza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2012
buna seara tuturor,as avea si eu o intrebare pt cine ma poate ajuta.am achizitionat zilele trecute o tableta iTab 701.problema este ca eu sunt noua in aceste probleme si nu ma pricep.daci sa incep....la servici am net de la upc,se conecteaza si merge netul fara probleme,pot vedea si filme.acasa e problema.am net de la rds ,wireless,ma conectez,tableta zice ca sunt conectata ,dar in schimb nu pot accesa nici macar o pagina pe net.pur si simplu nu se incarca.ce se intampla?va multumesc.

Edited by zamza, 24 November 2012 - 22:10.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Esti sigur ca gaseste aceeasi retea (a ta)? E securitaza? Cum te conectezi acasa (de pe tableta, prin wireless): pe baza de user si parola (de acces la router, nu cea de acces la RDS (pe aia o pui in router)?

incearca sa refaci conexiunea si apoi da restart la tableta. Pune si niste print screen-uri sa vedem si setarile.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Deseneaza, ca nu se-ntelege nimic. Cum te conectezi la servici, la ce wireless incerci acasa?

#4
zamza

zamza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2012
acasa am  router echolife hg520b,cu net de rds si neparolat.pe tsbleta scrie ca sunt conected.la servici am upc,parolata.problema e aksa,ca nu merge  sa accedez nicio pagina,cu toste ca sunt connectata.nu fac nimik sa ma conectez,se conecteaza singura o data ce sunt in ara wierless-ului.

Edited by zamza, 25 November 2012 - 10:02.


#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Restarteaza ruterul de acasa. Restarteaza si modemul.

Pe alt computer conectat wireless la router iti merge netul?

Edited by Arkouda, 25 November 2012 - 10:03.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Parerea mea este ca i-a ramas in memorie (ca sa zic asa) ultima conexiune (functionala) - adica aia de pe upc, de la serviciu si normal ca acum nu o sa-i mearga, fiind vorba de alte setari.
La birou, la sfarsit ai dat deconectaret la sesiune?

De ce nu faci  acasa o cautare dupa retele, sa vezi ce iti gaseste, apoi din lista afisata ti-o alegi pe aia a ta si dai (manual) conectare?


PS. Pentru siguranta ta (din toate punctele de vedere), pe viitor, nu iti mai lasa reteaua (wireless, de acasa) neproteajata/neparolata. Daca nu stii cum, intreaba-ne!

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
ssid nu este la fel de la un router la altul, chiar daca sunt aceeasi firma. Trebuie sa faci setari speciale (tre' sa umbli la mac address) ca sa ai acelasi ssid de la un router la altul, ceea ce nu cred ca e cazul aici.

Deci nu, nu mai insista pe ideea asta.

#8
zamza

zamza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2012
ii dau cautare,a mea este singura retea pe care o gaseste,(stau la tara si astia nu prea au calculatoare pe aici),dau manual conectarea,se conecteaza,dar ...nicii o pagina nu se deschide.da ,de la serviciu cand plec nu dau deconectare,dar akm scrie pt acea retea ca is not in range.daca nu s-ar conecta ...asta e,dar se conecteaza si.am semnal full,viteza 54mbps,dar nu deschide pagini.daca dau restart,nu se anuleaza toate setarile dupa aceea sa nu mai conectez nici cu laptopul?stiu k ar trebui parolat,dar nu stiu cum sa fac,deci problema nu este ca nu se conectaza,se conecteaza si chiar la maxim,doar ca nu deschide paginile.


ii dau cautare,a mea este singura retea pe care o gaseste,(stau la tara si astia nu prea au calculatoare pe aici),dau manual conectarea,se conecteaza,dar ...nicii o pagina nu se deschide.da ,de la serviciu cand plec nu dau deconectare,dar akm scrie pt acea retea ca is not in range.daca nu s-ar conecta ...asta e,dar se conecteaza si.am semnal full,viteza 54mbps,dar nu deschide pagini.daca dau restart,nu se anuleaza toate setarile dupa aceea sa nu mai conectez nici cu laptopul?stiu k ar trebui parolat,dar nu stiu cum sa fac,deci problema nu este ca nu se conectaza,se conecteaza si chiar la maxim,doar ca nu deschide paginile.

ii dau cautare,a mea este singura retea pe care o gaseste,(stau la tara si astia nu prea au calculatoare pe aici),dau manual conectarea,se conecteaza,dar ...nicii o pagina nu se deschide.da ,de la serviciu cand plec nu dau deconectare,dar akm scrie pt acea retea ca is not in range.daca nu s-ar conecta ...asta e,dar se conecteaza si.am semnal full,viteza 54mbps,dar nu deschide pagini.daca dau restart,nu se anuleaza toate setarile dupa aceea sa nu mai conectez nici cu laptopul?stiu k ar trebui parolat,dar nu stiu cum sa fac,deci problema nu este ca nu se conectaza,se conecteaza si chiar la maxim,doar ca nu deschide paginile.

Edited by zamza, 25 November 2012 - 21:02.


#9
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 31.08.2007
Setarile pentru internetul de la RDS (adica userul si parola) sunt puse pe router? Am impresia ca tu nu ai setat in router datele de acces.
Iar PPPOE pe tableta e mai greu...

#10
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010
Este foarte posibil ca wifi-ul sa nu aiba gateway-ul setat, cu alte cuvinte vina sa nu fie a tabletei ci din router.

#11
Crysty666

Crysty666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2009
Am si eu o problema ciudata in legatura cu conexiunea la internet de pe tableta.
Internet am de la RDS , am cumparat un router Belkin , l-am instalat corect (in afara de setarea tarii nu am gasit romania , am setat ungaria), internetul a ramas la pc prin cablu din router.
Tableta AllView VivaQ7 , am bagat parola in setari la wi-fi , imi apare ca are conexiune wireless semnal bun dar nu pot accesa nici o pagina de internet.
Nu pot sa-mi dau seama unde e problema ... Daca aveti vreo remarca sa ma puteti ajuta ...

#12
fighter1978

fighter1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2015
Salut. Am o problema cu tableta samsung galaxy tab 2 la conectarea internetului prin wi-fi.Icon-ul devine un verde pal,se blocheaza si conexiunea nu reuseste.Am dat reset la router,am restartat tableta si nimic.Daca e cineva care s-a mai confruntat cu aceasta problema si poate sa ma ajute i-i multumesc mult! O zi buna sa aveti!

#13
adrianchiriach

adrianchiriach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.03.2010
O problema asemanatoare cu cea a lui  "zamza" am si eu.
O tableta Lenovo nu se conecteaza la routerul de acasa (internet de la RDS cu parola), desi orice alt device (telefon, desktop, laptop) se conecteaza la acelasi router.
Deasemeni, precizez ca tableta se conecteaza la orice alt wi-fi.
Stie cineva sa mi spuna daca e vorba de ceva setari de securitate ale routerului sau tabletei si daca da, care ar fi ele?

Multumesc

#14
alex_silva

alex_silva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2009
Salut. Incerc sa reactivez acest topic cu problema mea:
Router gigabit de la rds kaon
S7 pe wifi zbarnaie.. se incarca instant
Tableta tab3 si j5 2016 pe wifi ... se blocheaza paginile ca si cum nu ar incarca si dupa mai (foarte) multe secunde se incarca instant
Pe 4g sau pe alta retea wifi nu sunt probleme nici pe j5 nici pe tab
Stiu ca s7 are wifi a/b/g/n/ac, dual band si j 5 are wifi 802.11 doar b/g/n dar oare de aici sa fie problema, de compatibilitate?
Alte solutii?

Edited by alex_silva, 09 December 2017 - 12:58.


#15
alex_silva

alex_silva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2009
Am rezolvat: am intrat sa verific daca e  setat routerul pe 2.4GHz doar pe protocol b/g/n. Am mai selectat inca o data manual protocolul asta, am dat salvare la awtari si restart la router si acum functioneaza normal!  Numai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate