Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Merge imprimanta fara un cartus?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011
Am acea problema la o imprimanta hp deskjet f2280 cand imi zice cartriges problem. Si am tot incercat tot felul de metode de resetare de pe net dar nu merge niciuna. Am ajus la concluzia ca trebuie sa imi cumpar cartuse noi (specific: ambele leduri sunt aprinse si la color si la negru). Dar daca mi-as cumpara doar cel negru as putea sa printez foi alb-negru sau trebuie sa le schimb amandoua? Daca as putea, cel color trebuie lasat in imprimanta sau trebuie scos, sau nu se poate doar daca le schimb ambele?

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cartusele trebuie sa fie amandoua. Cel de color poate fi gol, dar sa fie acolo.
Pe cel negru il poti reumple sau il poti cumpara altul nou (ceea ce de fapt recomanda si ei).

#3
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

 colombo2003, on 24 noiembrie 2012 - 12:41, said:

Cartusele trebuie sa fie amandoua. Cel de color poate fi gol, dar sa fie acolo.
Pe cel negru il poti reumple sau il poti cumpara altul nou (ceea ce de fapt recomanda si ei).

Am inteles ca trebuie sa fie acolo cel color din cate imi zici, dar daca e acolo si e aprins ledul din dreptul lui, cum ca ar avea problema, pot sa printez, sau din moment ce e aprins ledul nu o sa pot face nimic?

#4
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Tot pe HP dar f veche Deskjet 380 o folosesc de vreo 2 ani fara un cartus si merge. Cartusele erau originale si le-am tot reincarcat dupa ce s-au uzat nu am mai luat altele ca nu se merita fiind prea scumpe, am preferat sa incep sa fac printarile mult mai ieftin prin alte parti. In final va fi folosita doar pt scaner ca nu mai bag bani in cartuse care tin putin si astea mai noi nici nu mai suporta prea multe reincarcari. Mai am cel color, dar e pe moarte si el. Oricum si-a facut treaba destul cred.

 CiprYst, on 24 noiembrie 2012 - 12:50, said:

Am inteles ca trebuie sa fie acolo cel color din cate imi zici, dar daca e acolo si e aprins ledul din dreptul lui, cum ca ar avea problema, pot sa printez, sau din moment ce e aprins ledul nu o sa pot face nimic?
daca e cartus in interior si arata problema (alta decat ca e gol) trebuie sa rezolvi problema ca sa poti printa. Vezi ca poate nu face contact bine in interior sau  or fi murdari contactii.

Daca nu e vechi poti sa-l reincarci. La mine era vorba de cartuse vechi de 7 ani reincarcate de 2-3 ori pe an. Au fost si defundate la un moment dat. In ultima faza de uzura chiar daca sunt pline curg si nu mai printeaza decat f slab sau deloc.

Edited by popascu, 24 November 2012 - 13:06.


#5
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

 popascu, on 24 noiembrie 2012 - 13:02, said:

daca e cartus in interior si arata problema (alta decat ca e gol) trebuie sa rezolvi problema ca sa poti printa. Vezi ca poate nu face contact bine in interior sau  or fi murdari contactii.
Am incercat si metoda asta, sa curat contactii, dar nimic. Deci inteleg ca trebuie sa fie stinse ambele leduri de la cartuse sa functioneze imprimanta. Pana la urma va trebui sa cumpar 2 cartuse.

Lucrul interesant e ca, cartusul color nu l-am reincarcat niciodata si tot s-a aprins ledul. In schim, ma asteptam ca cel negru sa moara pentru ca l-am reincarcat de destule ori. Nu imi dau cu seama de ce s-au aprins amandoua leduri...Posted Image

#6
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu am patit ca din cauza scoaterii si introducerii repetate a cartuselor plasticul cu contacti se indoise intr-o forma convexa si contactii marginali nu faceau contact. Asa ca aveam o gramada de avertizari de probleme cu cartusele si nu permiteau printarea pana nu remediai problema. Si asta cand erau functionale. Ulterior am tras de acele plasticuri intr-o anumita pozitie cand montam cartusele si nu au mai fost probleme.

Am destui cunoscuti care au cumparat cartuse si tot nu-i tin, se usca, se strica repede. Pe mine nici nu stiu cum m-a tinut unul 4 ani altul vreo 6-7 ani. Ideea e ca la 70-80 lei cat e un cartus nu amortizezi banii, o printare fiind 20 bani pagina sau si 40 bani (depinde unde), iar daca la lucru ai imprimanta e si mai ok. Multifunctul il mai tin pt scaner acum, ca la cat loc ocupa l-as arunca. Am acelasi tip de cartuse 21 si 22

Imprimantele epson cu cartuse separate pe fiecare culoare sau cele laser sunt mult mai ok dupa parerea mea.

Vezi si din indicatiile de pe ecran ce spune, eventual problema cu care cartus.

Edited by popascu, 24 November 2012 - 14:17.


#7
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

 popascu, on 24 noiembrie 2012 - 14:08, said:

Vezi si din indicatiile de pe ecran ce spune, eventual problema cu care cartus.
Tocmai asta e, ca imi zice ca amandoua sunt cu probleme....

#8
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Imprimanta aia e ceva ruda cu deskjetul 380 al meu, doar ca e mai noua. Nu da detalii despre problema pe ecran? De cand a aparut chestia? Vezi daca nu trebuie cunva sa faci calibrarea aia. La mine vad ca e deja aproape mort si colorul. Abia scoate 2 randuri scrise colorat desi nu e gol si un pic incalzit in mana incepe sa curga.

Edited by popascu, 24 November 2012 - 18:16.


#9
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

 popascu, on 24 noiembrie 2012 - 18:12, said:

Imprimanta aia e ceva ruda cu deskjetul 380 al meu, doar ca e mai noua. Nu da detalii despre problema pe ecran? De cand a aparut chestia? Vezi daca nu trebuie cunva sa faci calibrarea aia. La mine vad ca e deja aproape mort si colorul. Abia scoate 2 randuri scrise colorat desi nu e gol si un pic incalzit in mana incepe sa curga.

Nu da niciun detaliu pe ecran doar "cartriges problem" si cele doua cartuse cu un "X" pe ele. Cam de vreo luna mi-a aparut asta, doar ca nu am avut timp sa incerc metodele astea doar acum ca am fost plecat. La ce calibrare te referi?

#10
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Cand aveam 2 cartuse, daca scoteam unul afara si-l bagam cam in 70% din cazuri imi cerea sa printez o foaie si s-o "scanez" apoi, multifunctionul facandu-si nu stiu ce calibrare sau aliniere  cum zice el a cartuselor.

#11
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

 popascu, on 24 noiembrie 2012 - 21:51, said:

Cand aveam 2 cartuse, daca scoteam unul afara si-l bagam cam in 70% din cazuri imi cerea sa printez o foaie si s-o "scanez" apoi, multifunctionul facandu-si nu stiu ce calibrare sau aliniere  cum zice el a cartuselor.
Eu daca scot unul si il pun la loc, nimic, aceeasi poveste: ledurile aprinse la ambele cartusuri si pe ecran aceeasi problema prezentata mai sus, nicio printare de proba sau ceva de genu...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate